Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Description

Product information "L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In "

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*.

This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it.

The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair.

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application

  • Apply to towel-dried hair
  • Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed
  • Detangle the hair for optimal distribution
  • Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual

For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum.

*Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

**Instrumental test.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: detangled hair, regenerated hair, strenghtened hair
Hair type: brittle hair, damaged hair
Product line: L'Oréal Professionnel Série Expert Absolut Repair Molecular
Texture: serum

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

21 September 2026 10:57

Review with rating of 4 out of 5 stars

Unterschied merkmar

Preis zwar schon sehr hoch aber man merkt den Unterschied deutlich. Lässt sich viel viel leicht durchkämmen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Alpha-isomethyl ionone; Amodimethicone; Aqua; Arginine; Behentrimonium Chloride; Benzyl alcohol; Benzyl Benzoate; Carbomer; Cetrimonium chloride; Citric acid; Coumarin; Dimethicone; Glutamic Acid; Glycine; Hydroxypropyl Guar; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Linalool; Parfum; Phenoxyethanol; Polyquaternium-4; Potato Starch Modified; Serine; Trideceth-6; Triethanolamine; Tyrosine
Skip product gallery

You may also like

24
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Average rating of 4 out of 5 stars

53426
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it. The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application Apply to towel-dried hair Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed Detangle the hair for optimal distribution Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum. *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test.

Content: 50 ml (€37.90 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €24.80
25
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

53396
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum is a professional serum for severely structurally damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. Enriched with 2% peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular structure of the hair and transforms it instantly. The serum-like texture immediately absorbs into the hair fibre and provides molecular repair**, without weighing down. Strength, elasticity, and flexibility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test: after 15 applications of the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum Application Use as a substitute for a rinse-out hair mask. For optimal results, apply the Rinse-off Serum after the Absolut Repair Molecular Shampoo: Divide into 2 sections Distribute 2-3 pumps of the serum evenly on a hair section from the lengths to the tips Repeat the process on the other hair sections Apply from roots to tips on very severely structurally damaged hair Work into the hair for 1 to 2 minutes No processing time required, immediate effect. Rinse thoroughly. Pro tip: For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. For the best possible effect, apply the Absolut Repair Molecular Leave-In afterwards.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53397
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo is a professional shampoo for structurally damaged hair. It contains technology for repairing & strengthening the molecular hair structure and repairs damage from the past two years with just one application*. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. The luxurious texture develops into a rich foam that cleanses, detangles, and provides intensive care. Simultaneously, strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo Application Apply evenly to wet hair. Lather until a rich foam forms. Rinse thoroughly. For optimal results, follow with the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum and leave-in. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

53425
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

The L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Maske offers deep regeneration for severely damaged hair on a molecular level. The mask repairs hair damage from the past 2 years with a patented formula for a renewed molecular structure. 5 amino acids and peptide bonds repair damage and make hair stronger, more elastic, and provide natural movement. Despite its rich formula, the mask does not weigh hair down unnecessarily. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask Usage Recommendations Apply the hair mask evenly to washed, towel-dried hair and leave it on for 1-2 minutes. Then rinse thoroughly. Our tip: Use all products of the Absolut Repair Molecular care series for optimal results.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.80
52
Jaguar Orca Jaguar Orca

Average rating of 0 out of 5 stars

40172
Jaguar Orca

The Jaguar Orca safety razor is a design masterpiece in matte black and stainless steel. Weighing only 27g, it offers not only exceptional style but also outstanding performance. The long Jaguar blades of the Orca razor ensure precise cuts and an ultimate shaving experience. The redesigned ergonomics enable gentle and accurate guidance of the razor, exactly as the cut requires. Blade replacement is made easy thanks to the retractable blade holder, which simplifies handling and also ensures safety and comfort. The package includes an additional 10 double blades to keep you well equipped. Discover the Jaguar Orca safety razor – where design meets functionality and transforms your daily grooming ritual into a luxurious experience.

Content: 1 pc (€27.95 / 1 pc)

Sale price: €27.95 Regular price: €58.35
19
Redken Acidic Color Gloss Gloss-In-Mask Redken Acidic Color Gloss Gloss-In-Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

53475
Redken Acidic Color Gloss Gloss-In-Mask

Enriched with nourishing ingredients, the Redken Acidic Color Gloss Gloss-In-Mask provides intensive moisture, smooths the hair structure, and imparts a mirror-like shine to the hair without weighing it down. Ideal for all hair types and colours wishing to extend their colour vibrancy and achieve a salon-gloss look at home.Advantages of the Redken Acidic Color Gloss Gloss-In-Mask at a glanceIntense shine for coloured hairEnhances the vibrancy of the hair colourAcidic pH formula seals the hair surfaceProvides moisture & improves hair structureSilky, healthy-looking hairSuitable for all hair typesApplicationApply to towel-dried hair after washing, distribute evenly through lengths and ends. Leave on for 3–5 minutes, then rinse thoroughly. For optimal results, use in combination with other products from the Redken Acidic Color Gloss series.

Content: 250 ml (€15.98 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €39.95 Regular price: €49.20
15
Redken Acidic Color Gloss Conditioner Redken Acidic Color Gloss Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

52301
Redken Acidic Color Gloss Conditioner

The Redken Acidic Color Gloss Conditioner protects colour from fading between dyeing sessions and provides long-lasting vibrancy for up to 32 washes. Redken Acidic Color Gloss Conditioner Active Formula The formula enriched with a shine complex and pH balancing properties, combined with nourishing Vitamin E, seals the hair cuticle and restores balance after colouring. It locks in shine at a molecular level, resulting in healthy-looking hair with salon-quality gloss. Redken Acidic Color Gloss Conditioner Application Apply to damp hair after washing. Focus on mid-lengths and ends. Rinse out and proceed with the Acidic Color Gloss Leave-In Spray.

Content: 300 ml (€9.65 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €34.00
44
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52008
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€15.35 / 1 pc)

Sale price: €15.35 Regular price: €27.54
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53345
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54045
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
28
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

93319
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil

Mache geschädigtes Haar wieder seidig und strahlend mit dem Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil von L'Oréal Professionnel. Dieses innovative Haaröl repariert nachweislich 2 Jahre Haarschäden und schenkt dir bis zu 100 Stunden Glanz sowie 3 Tage Frizz-Kontrolle. Die patentierte 2-Phasen-Technologie kombiniert hochwirksame Peptidbinder und Aminosäuren für eine tiefenwirksame Reparatur der Haarstruktur – ohne schweres Gefühl!   Wirkung im Überblick Repariert & stärkt: Bis zu 97 % stärkeres Haar   Glanz & Geschmeidigkeit: Bis zu 100 Stunden strahlender Glanz   Frizz-Schutz: Bis zu 3 Tage lang gezähmte Haare  Leichte Textur: Zieht sofort ein und beschwert nicht   Hitzeschutz: Bis zu 230°C – ideal für Styling mit Hitze   Intensive Pflege: Mit Peptidverbindungen & Aminosäuren für mehr Elastizität   Anwendung "Shake to shine!" – Vor Gebrauch kräftig schütteln, bis sich die beiden Phasen vermischen.   1-2 Pumpstöße (bei langem Haar 3-4) in den Händen erwärmen.   Auf trockenes oder nasses Haar auftragen, vom Ansatz fernhalten.   Für beste Ergebnisse mit der Absolut Repair Molecular-Pflegeserie kombinieren.   Für alle geschädigten Haartypen – dein Schritt zu gesünderem, glänzendem Haar!  

Content: 30 ml (€59.83 / 100 ml)

Sale price: €17.95 Regular price: €24.80
46
Olivia Garden Swivel Cut Scissors Left-handed

Average rating of 0 out of 5 stars

52148
Olivia Garden Swivel Cut Scissors Left-handed

The Olivia Garden Swivel Cut Scissors for left-handed users feature a double-rotating thumb eye. The eye is 360-degree rotatable and designed to adapt to the natural movement of the hand and wrist. This special thumb eye effectively helps prevent tension in the hand. The highly ergonomic scissors can also help prevent occupational diseases such as carpal tunnel syndrome. For left-handed users, the scissors are available in sizes 5 inches and 5.75 inches.

Content: 1 pc (€129.05 / 1 pc)

Sale price: €129.05 Regular price: €239.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.