Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo "

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo is a professional shampoo for structurally damaged hair. It contains technology for repairing & strengthening the molecular hair structure and repairs damage from the past two years with just one application*.

Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. The luxurious texture develops into a rich foam that cleanses, detangles, and provides intensive care. Simultaneously, strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair.

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo Application

Apply evenly to wet hair. Lather until a rich foam forms. Rinse thoroughly. For optimal results, follow with the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum and leave-in.

*Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: detangled hair, elasticity, regenerated hair, smoothness, strenghtened hair
Hair type: damaged hair
Product line: L'Oréal Professionnel Série Expert Absolut Repair Molecular

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Amodimethicone; Aqua; Arginine; Benzoic acid; Carbomer; Cetrimonium chloride; Citric acid; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Betaine; Decyl Glucoside; Disodium Laureth Sulfosuccinate; Divinyldimethicone/dimethicone Copolymer; Glutamic Acid; Glycerin; Glycine; Glycol Distearate; Linalool; Parfum; PEG-55 Propylene Glycol Oleate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Polyquaternium-7; Polysorbate 21; PPG-5-Ceteth-20; Propylene Glycol; Salicylic Acid; Serine; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Cocoyl Isethionate; Sodium Hydroxide; Sodium Lauroyl Sarcosinate; Sodium Lauryl Sulfoacetate; Trideceth-6; Tyrosine
Skip product gallery

You may also like

26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

53425
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask

The L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Maske offers deep regeneration for severely damaged hair on a molecular level. The mask repairs hair damage from the past 2 years with a patented formula for a renewed molecular structure. 5 amino acids and peptide bonds repair damage and make hair stronger, more elastic, and provide natural movement. Despite its rich formula, the mask does not weigh hair down unnecessarily. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Mask Usage Recommendations Apply the hair mask evenly to washed, towel-dried hair and leave it on for 1-2 minutes. Then rinse thoroughly. Our tip: Use all products of the Absolut Repair Molecular care series for optimal results.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.80
25
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

53396
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum is a professional serum for severely structurally damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. Enriched with 2% peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular structure of the hair and transforms it instantly. The serum-like texture immediately absorbs into the hair fibre and provides molecular repair**, without weighing down. Strength, elasticity, and flexibility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test: after 15 applications of the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum Application Use as a substitute for a rinse-out hair mask. For optimal results, apply the Rinse-off Serum after the Absolut Repair Molecular Shampoo: Divide into 2 sections Distribute 2-3 pumps of the serum evenly on a hair section from the lengths to the tips Repeat the process on the other hair sections Apply from roots to tips on very severely structurally damaged hair Work into the hair for 1 to 2 minutes No processing time required, immediate effect. Rinse thoroughly. Pro tip: For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. For the best possible effect, apply the Absolut Repair Molecular Leave-In afterwards.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
26
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53398
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo is a professional shampoo for structurally damaged hair. It contains technology for repairing & strengthening the molecular hair structure and repairs damage from the past two years with just one application*. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. The luxurious texture develops into a rich foam that cleanses, detangles, and provides intensive care. Simultaneously, strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo Application Apply evenly to wet hair. Lather until a rich foam forms. Rinse thoroughly. For optimal results, follow with the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum and leave-in. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

Content: 500 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €35.95 Regular price: €48.90
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Average rating of 4 out of 5 stars

53399
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it. The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application Apply to towel-dried hair Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed Detangle the hair for optimal distribution Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum. *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €29.95 Regular price: €40.80
26
L'Oréal Absolut Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53177
L'Oréal Absolut Repair Shampoo

The L'Oréal Absolut Repair Shampoo deeply regenerates damaged hair. The shampoo ensures a uniform hair fibre and imparts shine and smoothness without weighing down the hair. The intelligent hair reconstruction care targets the hair fibre specifically and contains lactic acid, phyto-keratin, ceramides, and lipids. This combination strengthens the hair from within and provides additional protection against external influences.

Content: 300 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.90
27
L'Oréal Absolut Repair Shampoo L'Oréal Absolut Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53276
L'Oréal Absolut Repair Shampoo

The L'Oréal Absolut Repair Shampoo deeply regenerates damaged hair. The shampoo ensures a uniform hair fibre and imparts shine and smoothness without weighing down the hair. The intelligent hair reconstruction care targets the hair fibre specifically and contains lactic acid, phyto-keratin, ceramides, and lipids. This combination strengthens the hair from within and provides additional protection against external influences.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
56
Comair Colouring Brush Transparent

Average rating of 0 out of 5 stars

20626
Comair Colouring Brush Transparent

The Comair Färbepinsel Transparent is 21 cm long and 6 cm wide. The brush features 10 rows and a transparent handle in black or lilac. This colouring brush allows for professional application of hair colours and tints.

Sale price: €1.70 Regular price: €3.90
29
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

61267
Olaplex No. 7 Bonding Oil

Olaplex No. 7 Bonding Oil is a unique, new hair oil from Olaplex. It is highly concentrated, repairs the hair, and still feels extremely lightweight. The hair oil provides incredible shine and smoothness while simultaneously strengthening the hair structure from within. At the same time, the oil offers colour protection and prolongs the longevity of hair colour. Frizz is reduced and flyaways are tamed. Olaplex No. 7 provides definition and bounce for curly hair. Is Olaplex No. 7 a heat protectant? The integrated heat protection in the oil ensures safe styling with a hairdryer, straightener, or curling iron up to 230°C. Who is Olaplex No. 7 suitable for? The versatile oil is suitable for all hair types and can also be mixed with other leave-in products. Olaplex No. 6 is particularly well suited for this purpose. Olaplex No. 7 ingredients The Bonding Oil is based on Olaplex’s proven formula and patented technology – the ingredient Bis-Aminopropyl Diglycol Dimaleate. The formulation is alcohol-free and vegan, leaving no residues in the hair. Additionally, Olaplex No. 7 Oil contains no parabens or sulphates. It is free from DEA, aldehydes, formaldehyde, gluten, nuts, phosphates, and animal testing. The question of whether Olaplex No. 7 is silicone-free must be answered with “no”. The silicones included are essential in this case to give the hair shine and smoothness. How do I use Olaplex No. 7? The application of Olaplex No. 7 is very economical. It can be used on dry or damp hair or before styling with heat. The bottle should be turned upside down and gently tapped to dispense a controlled drop. Then simply apply a small amount, depending on hair length, into the hands and work into the hair. Afterwards, style as desired. The use of Olaplex No. 7 can be repeated daily. Buy Olaplex No. 7 Order Olaplex No. 7 Bonding Oil with its feather-light formula and nourishing effect now online at BellAffair. Our online shop offers top-quality Olaplex No. 7 at an affordable price.

Content: 60 ml (€65.83 / 100 ml)

Variants from €20.00
Sale price: €39.50 Regular price: €56.00
62
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

Average rating of 4.3 out of 5 stars

54081
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo with Arginine & advanced technology with vegan keratin repairs hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application. It is designed for chemically or mechanically overtreated and damaged hair that needs rebuilding. The Repair Rescue Shampoo is a nourishing shampoo for damaged hair, guaranteeing long-lasting structural improvement. The internal strength and elasticity of the hair are restored without weighing it down. It is free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo: Clean formula with powerful effect The modern technology with vegan keratin & Arginine regenerates damaged hair structures and restores the surface properties of healthy hair. The reconstructive shampoo helps the hair regain its natural beauty, more lively movement, elasticity, and smoothness. It gently cleanses the hair without weighing it down and prepares it optimally for the subsequent products of the Repair Rescue series. Result: Strong, reconstructed, and healthy hair Regenerated hair that shines Hair protected against breakage Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue: Improved hair quality The shampoo, in combination with the products of the Bonacure Repair Rescue range, ensures Up to 100% stronger hair** Up to 95% less hair breakage when used in combination with the Repair Rescue Spray Conditioner Up to 85% improved combability*** **In relation to the Repair Rescue treatment. ***Compared to damaged hair.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €20.88
16
Sebastian Microweb Fiber Elastic Hair Texturiser Sebastian Microweb Fiber Elastic Hair Texturiser

Average rating of 0 out of 5 stars

29099
Sebastian Microweb Fiber Elastic Hair Texturiser

The Sebastian Microweb Fiber Elastic Hair Texturizer provides maximum flexibility during styling. The innovative silky 3D fibers give the hair structure and defined movement. At the same time, the hair remains lightweight and naturally shapeable. Ideal for individual looks with vibrant texture.Light styling for all hair typesThe weightless Microweb texture distributes evenly through the hair. This allows for effortless shaping and restyling of different hair lengths. The result is flexible hold with a natural finish.

Content: 45 ml (€66.00 / 100 ml)

Sale price: €29.70 Regular price: €35.40
28
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53380
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo

The L’Oréal Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo soothes sensitive scalp. A sensitive scalp reacts irritably. It can burn, itch, or become inflamed. The Anti-Discomfort specifically addresses the needs of the scalp and provides lasting calming with skin-soothing and skin-regulating active ingredients. The shampoo is suitable for anyone seeking an effective product for an imbalanced scalp. The perfect finishing touch is the Intense Soother Treatment. L’Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo Benefits The scalp is calmed and moisturised. Additionally, the shampoo leaves hair soft, radiant, and hydrated.

Content: 300 ml (€6.32 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.50
Maria Nila Cleansing Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

49245
Maria Nila Cleansing Powder

The Maria Nila Cleansing Powder instantly refreshes the hair and is applied just like a dry shampoo. The powder is based on rice starch and quickly absorbs excess oil. The cleansing powder provides a fresh feeling in the hair and adds light volume. The powder is simply dusted onto dry hair and then massaged in. The result is refreshed hair with a subtly matte finish. The product is 100% vegan, free from sulfates and parabens. The packaging has been CO2 compensated by Maria Nila.

Content: 60 g (€30.00 / 100 g)

Regular price: €18.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.