Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo

Description

Product information "L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo "

The L’Oréal Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo soothes sensitive scalp.

A sensitive scalp reacts irritably. It can burn, itch, or become inflamed. The Anti-Discomfort specifically addresses the needs of the scalp and provides lasting calming with skin-soothing and skin-regulating active ingredients.

The shampoo is suitable for anyone seeking an effective product for an imbalanced scalp. The perfect finishing touch is the Intense Soother Treatment.

L’Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo Benefits

The scalp is calmed and moisturised. Additionally, the shampoo leaves hair soft, radiant, and hydrated.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: calmed scalp, moisture, shine, smoothness
Product line: L'Oréal Série Expert Scalp Advanced
Scalp type: irritated , sensitive

Datasheets 1

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Alpha-isomethyl ionone; Aphanizomenon flos-aquae extract; Water; Benzyl alcohol; Citric acid; Cocamidopropyl Betaine; Hexyl cinnamal; Hexylene Glycol; Hydrogenated Starch Hydrolysate; Limonene; Linalool; Niacinamide; Fragrance; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Potassium sorbate; Propylene Glycol; Salicylic Acid; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Hydroxide; Sodium Laureth Sulfate
Skip product gallery

You may also like

54
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54347
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

The Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set is ideal for care of cool blonde tones. The pigmented shampoo neutralises unwanted warm hues in blonde hair. The hair is gently cleansed, and colour fading is prevented. The pigmented treatment is a deep-conditioning treatment that further enhances the shampoo's effect and generally improves hair health. When using pigmented hair care products, gloves are recommended to avoid skin staining.  Contents of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Shampoo 250 ml Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Treatment 200 ml Benefits of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set gently yet effectively cleanses bleached hair neutralises unwanted warm undertones and revitalises cool shades ensures maximum colour durability leaves hair smooth, shiny, and detangled vegan formulation free from SLS/SLES surfactants, silicones, and artificial colourants

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.40
62
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

Average rating of 4.3 out of 5 stars

54081
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo with Arginine & advanced technology with vegan keratin repairs hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application. It is designed for chemically or mechanically overtreated and damaged hair that needs rebuilding. The Repair Rescue Shampoo is a nourishing shampoo for damaged hair, guaranteeing long-lasting structural improvement. The internal strength and elasticity of the hair are restored without weighing it down. It is free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo: Clean formula with powerful effect The modern technology with vegan keratin & Arginine regenerates damaged hair structures and restores the surface properties of healthy hair. The reconstructive shampoo helps the hair regain its natural beauty, more lively movement, elasticity, and smoothness. It gently cleanses the hair without weighing it down and prepares it optimally for the subsequent products of the Repair Rescue series. Result: Strong, reconstructed, and healthy hair Regenerated hair that shines Hair protected against breakage Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue: Improved hair quality The shampoo, in combination with the products of the Bonacure Repair Rescue range, ensures Up to 100% stronger hair** Up to 95% less hair breakage when used in combination with the Repair Rescue Spray Conditioner Up to 85% improved combability*** **In relation to the Repair Rescue treatment. ***Compared to damaged hair.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €20.88
30
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53379
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Discomfort Dermo-Regulator Shampoo

The L’Oréal Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo soothes sensitive scalp. A sensitive scalp reacts irritably. It can burn, itch, or become inflamed. The Anti-Discomfort specifically addresses the needs of the scalp and provides lasting calming with skin-soothing and skin-regulating active ingredients. The shampoo is suitable for anyone seeking an effective product for an imbalanced scalp. The perfect finishing touch is the Intense Soother Treatment. L’Oréal Professionnel Scalp Advanced Anti Discomfort Dermo-Regulator Shampoo Benefits The scalp is calmed and moisturised. Additionally, the shampoo leaves hair soft, radiant, and hydrated.

Content: 500 ml (€5.59 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €27.95 Regular price: €39.70
26
L'Oréal Pro Longer Shampoo L'Oréal Pro Longer Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

53190
L'Oréal Pro Longer Shampoo

The Pro Longer Shampoo from L'Oréal Professionnel Paris is suitable for everyone seeking fuller lengths and ends. Thanks to the A-100 Filler Technology, hair lengths are reinforced while the ends gain density. Application of L'Oréal Pro Longer Shampoo Distribute evenly through wet hair, lather, and rinse thoroughly. Enriched with Filler A-100 and amino acids, the professional formula helps strengthen the hair fiber. When used in combination with the Pro Longer Conditioner, the hair becomes more supple, shiny, and the ends appear fuller.

Content: 300 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.90
42
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54348
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

The Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set is ideal for care of cool blonde tones. The pigmented shampoo neutralises unwanted warm hues in blonde hair. The hair is gently cleansed, and colour fading is prevented. The pigmented treatment is a deep-conditioning treatment that further enhances the shampoo's effect and generally improves hair health. When using pigmented hair care products, gloves are recommended to avoid skin staining.  Contents of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Shampoo 250 ml Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Treatment 200 ml Benefits of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set gently yet effectively cleanses bleached hair neutralises unwanted warm undertones and revitalises cool shades ensures maximum colour durability leaves hair smooth, shiny, and detangled vegan formulation free from SLS/SLES surfactants, silicones, and artificial colourants

Content: 1000 ml (€2.20 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €21.95 Regular price: €37.95
28
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-Clarifier Shampoo L'Oréal Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-Clarifier Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53378
L'Oréal Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-Clarifier Shampoo

L'Oréal Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-Clarifier Shampoo effectively fights dry and oily dandruff, keeping your scalp clean and calm.  How L'Oréal Scalp Advanced Anti-Dandruff Dermo-Clarifier Shampoo works Developed in cooperation with hair professionals, this powerful anti-dandruff shampoo by L’Oréal gently clarifies and removes dead skin cells while soothing the scalp. Piroctone Olamine is a well-known anti-dandruff ingredient with antibacterial and antifungal properties. Dry and oily dandruff is banished once and for all. The lightweight, creamy formula reduces the appearance of visible flakes from the first application. 

Content: 300 ml (€6.32 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €26.50
27
Color Wow Dreaming Treatment Color Wow Dreaming Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

61304
Color Wow Dreaming Treatment

Wenn sich dein Haar wie ein Albtraum anfühlt – trocken, kraus, geschädigt oder einfach unkontrollierbar – dann ist jetzt der Moment gekommen, in dem du aufatmen kannst: Mit dem Color Wow Dreaming Advanced Repair and Resurfacing Treatment.  Die innovative Formel wurde entwickelt, um selbst extrem strapazierte, stumpfe oder aufgeraute Haarsträhnen in nur 2–3 Minuten intensiv zu reparieren und zu veredeln. Das Ergebnis? Seidig glatte, glänzende und kräftig aussehende Haare, die sich so gut anfühlen, wie sie aussehen – ganz ohne schweres Produktgefühl. Das Dreaming Treatment dringt tief in dein Haar ein, spendet intensive Feuchtigkeit und sorgt dafür, dass krauses, geschädigtes Haar wieder lebendig wird. Ganz gleich, ob du unter Trockenheit, Spliss oder Frizz leidest – dies ist die Lösung, die du gesucht hast. Perfekt für gestyltes oder coloriertes Haar: Das Treatment schützt dein Haar beim Styling vor Hitze und erhält gleichzeitig die Farbbrillanz – für langanhaltend gesund aussehendes Haar. Gönn deinem Haar das Upgrade, das es verdient – mit dem Color Wow Dreaming Treatment. Anwendung Nach dem Waschen ins feuchte Haar einmassieren – großzügig vom Ansatz bis in die Spitzen. 2–3 Minuten einwirken lassen. Ausspülen. Alle 2–3 Haarwäschen anwenden – oder immer dann, wenn dein Haar dringend Liebe braucht.

Content: 215 ml (€20.33 / 100 ml)

Sale price: €43.70 Regular price: €59.88
30
Comair Tunnel Vent Brush Rubberize

Average rating of 0 out of 5 stars

20197
Comair Tunnel Vent Brush Rubberize

The Comair Tunnel Vent Brush Rubberize made of plastic is double-sided with nylon bristles. The bristles feature nubs, making them gentle on hair and scalp. The provides a non-slip grip. The brush has a convenient hanging eyelet. The vent brush is available in four colours: black violet blue red

Sale price: €3.35 Regular price: €4.80
30
Londa Coil Up Curl Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

42073
Londa Coil Up Curl Cream

If curls and waves are not properly defined, they lack moisture, elasticity, and hold. The Londa Coil Up Curl Cream provides perfect hold and moisture. Beautifully defined and well-maintained curls A small amount applied to dry hair is sufficient to achieve defined curls. For even stronger hold, the curl-defining cream is evenly distributed through dry hair and blow-dried with a diffuser. The included heat protection safeguards the hair against heat damage. The curl cream provides the hair with plenty of moisture and protects against frizz.

Content: 200 ml (€8.58 / 100 ml)

Sale price: €17.15 Regular price: €24.40
58
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45218
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Content: 500 ml (€4.19 / 100 ml)

Variants from €3.85
Sale price: €20.95 Regular price: €50.30
9
Indola Color Shampoo Indola Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54689
Indola Color Shampoo

Indola Color Shampoo enhances the colour's radiance and protects it from fading. This specially formulated shampoo is designed to provide intensive care and long-lasting colour brilliance for coloured hair. Indola Color Shampoo: Well-Groomed Hair Additionally, it supplies the hair with essential nutrients for deeply nourished hair. For a fresh, vibrant hair colour with long-lasting hold.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
12
BaByliss Pro XXL Hair Crimper

Average rating of 0 out of 5 stars

41035
BaByliss Pro XXL Hair Crimper

The BaByliss Pro XXL Curling Iron creates defined crimped results and additional volume in the hair. It shapes the hair precisely and provides long-lasting structure. The extra-wide 60mm plates can be easily used on medium to long hair. Thanks to the 5-level temperature selection, the perfect temperature can be chosen for every hair type – whether stubborn, brittle, fine, or extremely thick hair. The five temperature settings range from 120°C to 200°C. Additionally, the curling iron features a 2.7 m professional swivel cord and a heat-resistant velvet surface. The plates feature EP Technology 5.0, meaning the plates have been micrometrically coated with metal through "Electroplating". This elaborate technical process results in smoother surfaces that are also harder and more resistant than Nanotitanium Sol-Gel plates. The plates protect the hair, add shine, and are highly resistant to chemicals.

Sale price: €64.95 Regular price: €74.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.