Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.6 out of 5 stars

3 Reviews

L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde"

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply.

L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results

  • Ammonia-free
  • Odourless
  • Up to 100% grey coverage
  • High-gloss colour & long-lasting intensity
  • Optimal scalp comfort
  • Provides valuable moisture to the hair
  • Anti-dryness effect

In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic.

Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA

L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available:

  • 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes.
  • 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage.
  • 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations.

The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: shine
Hair type: all
Product line: L'Oréal Professionnel Inoa
Speciality: ammonia-free, vegan

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


67%

33%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


3 reviews

1 October 2026 07:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

gut erklärt + GRATIS GESCHENK

Färbe zuhause und fand die Angaben zu den versch. Peroxiden wirklich sehr hilfreich. Für meine grauen Haare hab ich 6% genommen und genau 1:1 gemischt und die Zeit von 35min eingehalten. Ergebnis gleichmässig und schön alles abgedeckt. Wieder bestellt. Toller Preis und graits Geschenk.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

25 September 2026 09:16

Review with rating of 5 out of 5 stars

kein typischer Farbegeruch vorhanden

Es riecht nicht nach diesem typischen Ammoniak. WErde oft von Kundinnen darauf angesprochen da einige den Farbgeruch nicht ertragen.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

24 September 2026 12:39

Review with rating of 4 out of 5 stars

überaus große Auswahl an blond

Bin ehrlich mit der großen Auswahl an Blondtönen überfordert. Keine Ahnung welcher Ton für mich richtig ist oder mir passt. Musste mich an den Farbbezeichnungen orientieren. hab jetzt mittelblond mokka probiert und nachbestellt. schönes Farbergebnis. kein unangenehmer Geruch.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷
Skip product gallery

You may also like

48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53344
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
49
L'Oréal Inoa Oxydant L'Oréal Inoa Oxydant

Average rating of 0 out of 5 stars

16467
L'Oréal Inoa Oxydant

The active ingredients provide optimal light reflection. Additionally, the hair is fundamentally nourished as a result. Application of Loreal Inoa Oxydant with Inoa Hair Colour The mixing ratio with the colour cream is 1:1. The Oxydant is selected based on the desired result: 3% for darker shades or to achieve the same tone and to balance lengths and ends 6% for grey coverage and up to 2 tones of lightening 9% for up to 3 tones of lightening Mix until a homogeneous and creamy consistency is achieved.

Content: 1000 ml (€1.49 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €29.60
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53293
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
50
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

52308
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

The Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown is a professional round brush designed for faster and more effective styling. Experience a revolutionary styling experience with this professional round brush, specially developed to dry hair 25% faster and enable quicker and more efficient styling. Extra-long brush body: The extra-long brush body accommodates larger sections of hair, meaning you can dry more hair at once. This results in a 25% reduction in drying time, saving time and energy while treating the hair more gently. Ceramic coating for even heat distribution: The brush body of the round brush is coated with high-quality ceramic. This coating ensures that the heat from your dryer is evenly and quickly distributed across the entire brush body. The result is faster drying and uniform styling without heat damage. Faster and more effective styling: Thanks to the combination of an extra-long brush body and ceramic-coated surface, the round brush allows for quicker and more effective styling. You can easily create curls, add volume, and straighten your hair while reducing drying time.

Content: 1 pc (€20.95 / 1 pc)

Sale price: €20.95 Regular price: €41.94
43
Olivia Garden Essential Style Blend Medium Olivia Garden Essential Style Blend Medium

Average rating of 0 out of 5 stars

52125
Olivia Garden Essential Style Blend Medium

The Olivia Garden Essential Style Blend Medium is the ideal brush for distributing liquid products in the hair, featuring fine Memory Flex bristles. With the ergonomically shaped, seamless brush handle, the 7-row brush fits comfortably in the hand. The curved shape conforms perfectly to the head shape, and the knurled nylon bristles are gentle on the scalp.

Content: 1 pc (€14.90 / 1 pc)

Sale price: €14.90 Regular price: €26.34
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54045
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53324
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
15
Redken Acidic Color Gloss Conditioner Redken Acidic Color Gloss Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

52301
Redken Acidic Color Gloss Conditioner

The Redken Acidic Color Gloss Conditioner protects colour from fading between dyeing sessions and provides long-lasting vibrancy for up to 32 washes. Redken Acidic Color Gloss Conditioner Active Formula The formula enriched with a shine complex and pH balancing properties, combined with nourishing Vitamin E, seals the hair cuticle and restores balance after colouring. It locks in shine at a molecular level, resulting in healthy-looking hair with salon-quality gloss. Redken Acidic Color Gloss Conditioner Application Apply to damp hair after washing. Focus on mid-lengths and ends. Rinse out and proceed with the Acidic Color Gloss Leave-In Spray.

Content: 300 ml (€9.65 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €34.00
53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54343
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

The Schwarzkopf BC pH 4.5 Color Freeze Treatment is a silky-smooth and creamy hair mask suitable for colour-treated hair of all hair types that require a nourishing and conditioning treatment. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the needs of colour-treated hair. The mask protects the hair from fading and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after many washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. Colour care for all hair types The intensely reconstructive, creamy treatment for coloured hair is suitable for the care of all hair types. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the requirements of coloured hair. The vegan formula restores the hair to its optimal pH value of 4.5, protects against fading, and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after 30 washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. How Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment works High conditioning content for reconstructed hair Up to 90% colour durability for up to 30 washes Radiant shine Promotes healthy hair despite colour treatments Vibrant colour Strengthened hair fibres Helps to smooth the surface of each strand Reduces frizz Application of BC Color Freeze Treatment The treatment is worked into the washed, towel-dried hair on the lengths and ends. It replaces the conditioner. For better distribution of the product, comb through the hair with a comb. After 10 minutes, rinse out the mask thoroughly until the water runs clear. Briefly rinse with cold water to close the cuticle. Vegan, free from animal-derived ingredients. Silicone-free and free from artificial dyes.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
44
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52008
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€15.35 / 1 pc)

Sale price: €15.35 Regular price: €27.54
46
Olivia Garden Swivel Cut Scissors Left-handed

Average rating of 0 out of 5 stars

52148
Olivia Garden Swivel Cut Scissors Left-handed

The Olivia Garden Swivel Cut Scissors for left-handed users feature a double-rotating thumb eye. The eye is 360-degree rotatable and designed to adapt to the natural movement of the hand and wrist. This special thumb eye effectively helps prevent tension in the hand. The highly ergonomic scissors can also help prevent occupational diseases such as carpal tunnel syndrome. For left-handed users, the scissors are available in sizes 5 inches and 5.75 inches.

Content: 1 pc (€129.05 / 1 pc)

Sale price: €129.05 Regular price: €239.00
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53342
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.