Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Olivia Garden Fingerbrush - Small

Description

Product information "Olivia Garden Fingerbrush - Small"

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care!

With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair.

The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines.

Two types of bristles for maximum care effect

  • The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps
  • High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it.

For every hair type and styling preference

The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage.

Comfort and design

The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Properties

Brand: Olivia Garden
Bristle type: natural boar bristles, nylon bristles
Colour: Black
Product line: Olivia Garden brushes
Size: Large, Medium, Small

Manufacturer

Olivia Garden

Olivia Garden S.A. Zoning Industriel des Hauts-Sarts
Rue de Hermee 255
4040 Herstal
Belgium
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

21 September 2026 11:24

Review with rating of 5 out of 5 stars

sieht komisch aus funktioniert aber

beim föhnen merkt man schnell warum die Bürste so gebaut ist. Luft kommt besser durchs Haar.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

50
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52009
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€16.15 / 1 pc)

Variants from €15.35
Sale price: €16.15 Regular price: €32.34
Stagecolor Eyeliner - Forever Black

Average rating of 5 out of 5 stars

50179
Stagecolor Eyeliner - Forever Black

The Stagecolor Eyeliner allows for precise eyeliner application. The Eyeliner Forever Black is waterproof, high-quality, and long-lasting when the pen is always capped after use. Application of Stagecolor Eyeliner Depending on preference, the eyes can be outlined strongly or subtly with the Stagecolor Eyeliner. It is important to apply the eyeliner on oil-free skin. Before use, it is best to turn the eyeliner upside down so that the colour intensity is where it is needed. Tip: Stagecolor Eyeliner can also be used as a tattoo pen.

Content: 1.5 ml (€1,333.33 / 100 ml)

Regular price: €20.00
13
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

49342
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

With the invisibobble KIDS SPRUNCHIE, young girls can become true trendsetters. Inside is the iconic spiral hair tie that holds well in the hair while being gentle. An essential accessory in vibrant colours for every kindergarten hairstyle!

Content: 2 pc (€3.48 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
49
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Average rating of 0 out of 5 stars

51244
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€6.10 / 1 pc)

Sale price: €6.10 Regular price: €11.94
49
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52010
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€17.15 / 1 pc)

Variants from €15.35
Sale price: €17.15 Regular price: €33.54
24
Olivia Garden Expert Care Oval with wild boar and nylon bristles Olivia Garden Expert Care Oval with wild boar and nylon bristles

Average rating of 0 out of 5 stars

52025
Olivia Garden Expert Care Oval with wild boar and nylon bristles

The Olivia Garden Expert Care Oval with wild boar and nylon bristles is the ideal grooming brush for daily brushing. The ionized brush body prevents static electricity build-up in the hair. The ergonomic handle provides a comfortable grip and allows for relaxed styling. The highest quality materials and craftsmanship are reflected in the durability of this grooming brush.

Content: 1 pc (€29.25 / 1 pc)

Sale price: €29.25 Regular price: €38.28
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

50007
Stagecolor Brow Styling Gel - Golden Blonde

The Stagecolor Brow Styling Gel is a fixing, coloured eyebrow gel that allows for a natural and long-lasting look through thickening and defining the eyebrows. Fine fibres give the brows strength and volume. The brush shapes and styles the delicate hairs. Shine and colour remain intact throughout the day. Stagecolor Brow Styling Gel is also popular among men. Application of Stagecolor Brow Styling Gel Apply Stagecolor Brow Styling Gel with short strokes in the direction of hair growth.

Content: 5 ml (€660.00 / 100 ml)

Regular price: €33.00
51
Olivia Garden Expert Blowout Shine with wavy bristles Gold & Brown Olivia Garden Expert Blowout Shine with wavy bristles Gold & Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

52052
Olivia Garden Expert Blowout Shine with wavy bristles Gold & Brown

The Olivia Garden Expert Blowout Shine with wavy Gold & Brown bristles combines the latest features of a professional hairbrush with a unique gold design. Ceramic Coating Faster heating & longer heat retention For demanding and long-lasting styles Large air holes accelerate styling Tourmaline Ion Technology Seals the cuticle Enhances hair shine Prevents frizz & flyaways The professional round brush is anti-static, features a unique ring design that prevents hair from tangling. With rounded, highly heat-resistant bristles and an ergonomic handle for increased comfort, the brush excels in handling and functionality. A special highlight is the integrated sectioning tip.

Content: 1 pc (€18.85 / 1 pc)

Sale price: €18.85 Regular price: €38.34
53
Olivia Garden Eco Hair Thermal Round Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

52225
Olivia Garden Eco Hair Thermal Round Brush

The Olivia Garden Eco Hair Thermal Round Brush in 4 sizes is a professional brush made from environmentally friendly bamboo. What makes the Thermal Round Brush special: Ceramic coating for faster, more effective styling Ion technology provides shine and prevents flyaway hair Ergonomic handle with a pleasantly soft coating Handcrafted notches in the handle allow for easy twisting

Content: 1 pc (€12.45 / 1 pc)

Sale price: €12.45 Regular price: €26.34
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

Average rating of 5 out of 5 stars

50144
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

The Stagecolor Classic Lipliner can be used in various ways – traditionally to outline the lips. It can also fill the entire lip area as a fashionable statement with a lipliner. The comfortable, lightweight texture offers high colour intensity, available in matte or pearl-effect finishes – for radiant brilliance. Perfectly pair Stagecolor Classic Lipliner with a lipstick The lip contour pencil is available in a wide colour range and can be used in combination with both the Classic and the Pure Lasting Color Lipstick for optimal results. Enriched with antioxidants, it moisturises the lips and provides a smooth, well-groomed feel. Pro tip for trendsetters: Stagecolor Classic Lipliner can also be used as an avant-garde substitute for kajal.

Content: 3 g (€516.67 / 100 g)

Regular price: €15.50
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Average rating of 0 out of 5 stars

50310
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Stagecolor Liquid Lipsticks are the eye-catcher at every cocktail bar! The highly pigmented yet ultra-light texture gives the lips a matte and even finish – the perfect companion for any cocktail party, without leaving marks on glasses or during passionate kisses. The vibrant colours are 100% vegan, free from parabens, and offer long-lasting wear that does not dry out the lips. Application of Stagecolor Liquid Lipstick The Lip Primer from Stagecolor provides the perfect base, smoothing out unevenness and lip lines for an even colour experience. Apply the Liquid Lipstick along the outer lip contour and then fill in the rest. Allow it to dry briefly, and voilà: your lips shine in bold colours. Pro tip: For an even more precise look, outline your lips with the Perfect Teint Fluid Concealer or Natural Touch Cream Concealer for sharp edges and a symmetrical result.

Content: 12 g (€233.33 / 100 g)

Regular price: €28.00
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

Average rating of 5 out of 5 stars

50061
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

The Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up is the quintessential classic – as one of the first Broadway makeup products ever, it combines waterproof coverage with a comfortable skin feel for a flawless finish. Thanks to its lightweight, mattifying texture, the formulation is very easy to apply, resulting in a flawless and even complexion. The nourishing, moisturizing ingredients and vitamins pamper the skin and protect against free radicals. In combination with the Fixing Powder from the same series, this water-resistant make-up product offers a long-lasting effect, making it ideal for special occasions such as weddings or sports. It is also suitable for overpainting tattoos, spider veins, or scars. Available in various shades. Application recommendation for Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up Distribute evenly on the face and desired body areas and apply with the foundation brush in circular motions.

Content: 40 ml (€95.00 / 100 ml)

Regular price: €38.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.