Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Description

Product information "Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry"

Stagecolor Liquid Lipsticks are the eye-catcher at every cocktail bar! The highly pigmented yet ultra-light texture gives the lips a matte and even finish – the perfect companion for any cocktail party, without leaving marks on glasses or during passionate kisses.

The vibrant colours are 100% vegan, free from parabens, and offer long-lasting wear that does not dry out the lips.

Application of Stagecolor Liquid Lipstick

  1. The Lip Primer from Stagecolor provides the perfect base, smoothing out unevenness and lip lines for an even colour experience.
  2. Apply the Liquid Lipstick along the outer lip contour and then fill in the rest. Allow it to dry briefly, and voilà: your lips shine in bold colours.

Pro tip: For an even more precise look, outline your lips with the Perfect Teint Fluid Concealer or Natural Touch Cream Concealer for sharp edges and a symmetrical result.

Properties

Brand: Stagecolor Cosmetics
Product line: Stagecolor Lip Make-Up
Speciality: paraben-free, vegan

Manufacturer

Stagecolor Cosmetics

Jean-Pierre Rosselet Cosmetics AG
Hochbordstrasse 9
8600 Dübendorf
Switzerland

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

23
Olivia Garden Pro Forme Paddle Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

52006
Olivia Garden Pro Forme Paddle Brush

The Olivia Garden Pro Forme Paddle Brush with 13 rows is designed for daily care. The paddle brush combines all the qualities of a grooming brush for everyday hair care: it provides shine, a healthy appearance, and is gentle on hair and scalp. The Soft Touch handle is made from a particularly soft material for maximum user comfort. Features an integrated sectioning tip and 100% pure wild boar bristles.

Content: 1 pc (€27.75 / 1 pc)

Sale price: €27.75 Regular price: €35.94
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Average rating of 0 out of 5 stars

50304
Stagecolor Liquid Lipstick - Wild Berry

Stagecolor Liquid Lipsticks are the eye-catcher at every cocktail bar! The highly pigmented yet ultra-light texture gives the lips a matte and even finish – the perfect companion for any cocktail party, without leaving marks on glasses or during passionate kisses. The vibrant colours are 100% vegan, free from parabens, and offer long-lasting wear that does not dry out the lips. Application of Stagecolor Liquid Lipstick The Lip Primer from Stagecolor provides the perfect base, smoothing out unevenness and lip lines for an even colour experience. Apply the Liquid Lipstick along the outer lip contour and then fill in the rest. Allow it to dry briefly, and voilà: your lips shine in bold colours. Pro tip: For an even more precise look, outline your lips with the Perfect Teint Fluid Concealer or Natural Touch Cream Concealer for sharp edges and a symmetrical result.

Content: 12 g (€233.33 / 100 g)

Regular price: €28.00
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

Average rating of 5 out of 5 stars

50144
Stagecolor Classic Lipliner - Creamy Chocolate

The Stagecolor Classic Lipliner can be used in various ways – traditionally to outline the lips. It can also fill the entire lip area as a fashionable statement with a lipliner. The comfortable, lightweight texture offers high colour intensity, available in matte or pearl-effect finishes – for radiant brilliance. Perfectly pair Stagecolor Classic Lipliner with a lipstick The lip contour pencil is available in a wide colour range and can be used in combination with both the Classic and the Pure Lasting Color Lipstick for optimal results. Enriched with antioxidants, it moisturises the lips and provides a smooth, well-groomed feel. Pro tip for trendsetters: Stagecolor Classic Lipliner can also be used as an avant-garde substitute for kajal.

Content: 3 g (€516.67 / 100 g)

Regular price: €15.50
Stagecolor Gel Eyeliner - Deep Plum Stagecolor Gel Eyeliner - Deep Plum

Average rating of 5 out of 5 stars

50261
Stagecolor Gel Eyeliner - Deep Plum

The Stagecolor Gel Eyeliner is a wonder weapon for a soft finish or beautiful smokey eyes.  Advantages of Stagecolor Gel Eyeliner ultra-pigmented for an intense result quick-drying, long-lasting, and smudge-proof does not transfer easy to apply due to its creamy texture Application of Stagecolor Gel Eyeliner Dip the brush into the product and start applying at the outer corner of the eye. The Stagecolor Gel Eyeliner is applied like a pencil – even along the lower lash line. A good and stable eyeliner brush should be used for application. An angled brush is suitable for blending and shading.

Regular price: €20.00
13
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

49342
invisibobble KIDS SPRUNCHIE - Too Good to Be Blue

With the invisibobble KIDS SPRUNCHIE, young girls can become true trendsetters. Inside is the iconic spiral hair tie that holds well in the hair while being gentle. An essential accessory in vibrant colours for every kindergarten hairstyle!

Content: 2 pc (€3.48 / 1 pc)

Sale price: €6.95 Regular price: €7.95
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

Average rating of 5 out of 5 stars

50056
Stagecolor Liquid Foundation - Cool Beige

The Stagecolor Liquid Foundation is a make-up with a smooth texture and light coverage. The foundation feels like a second skin and provides a natural finish. It does not settle into fine lines and withstands all climatic conditions. The base has a sun protection factor of 15 and is suitable for all skin types. Application recommendation for Stagecolor Liquid Foundation Briefly shake the bottle and then extract the product with the pipette. Either drop directly onto the face and blend with fingers, or dispense onto a palette and apply with a foundation brush in circular motions. A stronger coverage can be achieved by working in layers, and light redness can also be well camouflaged with it.

Content: 27.5 ml (€172.73 / 100 ml)

Regular price: €47.50
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

Average rating of 5 out of 5 stars

50061
Stagecolor Body & Face Make-Up - Medium

The Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up is the quintessential classic – as one of the first Broadway makeup products ever, it combines waterproof coverage with a comfortable skin feel for a flawless finish. Thanks to its lightweight, mattifying texture, the formulation is very easy to apply, resulting in a flawless and even complexion. The nourishing, moisturizing ingredients and vitamins pamper the skin and protect against free radicals. In combination with the Fixing Powder from the same series, this water-resistant make-up product offers a long-lasting effect, making it ideal for special occasions such as weddings or sports. It is also suitable for overpainting tattoos, spider veins, or scars. Available in various shades. Application recommendation for Stagecolor Body & Face Waterproof Make-up Distribute evenly on the face and desired body areas and apply with the foundation brush in circular motions.

Content: 40 ml (€95.00 / 100 ml)

Regular price: €38.00
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

50257
Stagecolor Healthy Skin Balm - Yellow Beige

Stagecolor Healthy Skin Balm smooths the skin with its excellent coverage, making it appear even, smooth, and well-groomed, while also protecting against environmental stressors, daily UV exposure, and moisture. It is suitable for all skin types. It can also be effectively used as a concealer for the eye area. Application of Stagecolor Healthy Skin Balm Stagecolor Healthy Skin Balm can be applied directly to the face with fingers or a make-up brush, similar to a cream. Finally, a powder should be applied for a velvety matte finish.

Content: 30 ml (€136.67 / 100 ml)

Regular price: €41.00
27
L'Oréal Tecni.Art Volume Extra Full L'Oréal Tecni.Art Volume Extra Full

Average rating of 5 out of 5 stars

53012
L'Oréal Tecni.Art Volume Extra Full

L'Oréal Tecni.Art Volume Extra Full Mousse provides the hair with extra-large volume, ultra-strong hold, and UV protection. Apply the volumizing mousse to freshly washed, towel-dried hair. Shake the can well before use. Holding the nozzle facing downwards, dispense an amount about the size of a mandarin into your palms. Distribute evenly using a comb or your fingers. Then style your hair using a brush and blow-dryer or your fingers.

Content: 250 ml (€7.58 / 100 ml)

Sale price: €18.95 Regular price: €25.90
49
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

Average rating of 0 out of 5 stars

51244
Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brush - XS

The Olivia Garden Bamboo Touch Combo Detangling Brushes are hair care brushes mainly made from environmentally friendly, FSC-certified bamboo. The paddle and pneumatic brushes feature ionised rubber cushions with wild boar and nylon bristles for healthy and shiny hair. They are lightweight and ergonomically designed to fit comfortably in the hand.

Content: 1 pc (€6.10 / 1 pc)

Sale price: €6.10 Regular price: €11.94
Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink

Average rating of 3 out of 5 stars

50040
Stagecolor Classic Lipstick - Flirty Pink

The Stagecolor Classic Lipstick impresses with its creamy, lightweight texture and intense shine. The light reflection makes the lips appear more voluminous and well-groomed. The texture is highly moisturizing thanks to jojoba oil and vitamin E, and it is very comfortable to wear. The product is paraben-free and contains no BHT (synthetic antioxidant). Application Tips for Stagecolor Classic Lipstick The lipstick can be used with or without lip liner, depending on the desired effect. If the lips are first outlined and filled in with a classic lip liner, an elegant look is achieved when combined with the Stagecolor Classic Lipstick. For nourishing care and a "hello-wake-up" effect, the Stagecolor Classic Lipstick is applied directly to the lips, focusing on the lip centre. The enhanced shine in this area makes the lips appear instantly more voluminous.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50
59
Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

52077
Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver

The Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver features an aluminium brush body that retains heat. This accelerates styling and enables beautiful curls. The round brush has anti-static, heat-resistant bristles that ensure a smooth and shiny hair surface. The extra-large air opening on the brush head allows for high airflow, resulting in faster blow-drying. The round brush is also lightweight, enabling fatigue-free work. The integrated sectioning tip for dividing hair and the seamless transition from handle to brush body make this round brush a practical tool for professional results.

Content: 1 pc (€11.25 / 1 pc)

Sale price: €11.25 Regular price: €27.54

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.