Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil "

Mache geschädigtes Haar wieder seidig und strahlend mit dem Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil von L'Oréal Professionnel. Dieses innovative Haaröl repariert nachweislich 2 Jahre Haarschäden und schenkt dir bis zu 100 Stunden Glanz sowie 3 Tage Frizz-Kontrolle. Die patentierte 2-Phasen-Technologie kombiniert hochwirksame Peptidbinder und Aminosäuren für eine tiefenwirksame Reparatur der Haarstruktur – ohne schweres Gefühl!  

Wirkung im Überblick

  • Repariert & stärkt: Bis zu 97 % stärkeres Haar  
  • Glanz & Geschmeidigkeit: Bis zu 100 Stunden strahlender Glanz  
  • Frizz-Schutz: Bis zu 3 Tage lang gezähmte Haare 
  • Leichte Textur: Zieht sofort ein und beschwert nicht  
  • Hitzeschutz: Bis zu 230°C – ideal für Styling mit Hitze  
  • Intensive Pflege: Mit Peptidverbindungen & Aminosäuren für mehr Elastizität  

Anwendung

  1. "Shake to shine!" – Vor Gebrauch kräftig schütteln, bis sich die beiden Phasen vermischen.  
  2. 1-2 Pumpstöße (bei langem Haar 3-4) in den Händen erwärmen.  
  3. Auf trockenes oder nasses Haar auftragen, vom Ansatz fernhalten.  
  4. Für beste Ergebnisse mit der Absolut Repair Molecular-Pflegeserie kombinieren.  

Für alle geschädigten Haartypen – dein Schritt zu gesünderem, glänzendem Haar!  

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: anti frizz effect, healthy hair, heat protectant, shine, smoothness, strenghtened hair
Hair type: damaged hair
Product line: L'Oréal Professionnel Série Expert Absolut Repair Molecular
Scent: Bergamot, Floral, Vanilla

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

1 October 2026 08:04

Review with rating of 5 out of 5 stars

unbeschreiblich schöner Glanz & GRATISGESCHENK

Meine Haare glänzen damit wirklich extrem. WEnn Licht drauf kommt noch mehr. 3 Pumpstöße bei meinen langen Haaren. und Mädls sie wirken wirklich nicht ölig. Kauft es euch. super Preis und gratis Geschenk.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

25 September 2026 09:11

Review with rating of 5 out of 5 stars

unbedingt schütteln

Beim ersten Mal hab ich natürlich überlesen das man die 2 Phasen vorher ordentlich schütteln muss. Seit ich es aber richtig anwende sehen meine Spitzen wieder super schön aus. Bin sehr zufrieden.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Acetylcedrene; Alpha-isomethyl ionone; Aqua; Arginine; Benzyl alcohol; Benzyl Benzoate; CI 40800; Ci 60725; Citric acid; Coumarin; Dimethicone; Dimethiconol; Glutamic Acid; Glycerin; Glycine; Helianthus annuus seed oil; Isododecane; Juniperus virginiana oil; Linalool; Parfum; Phenoxyethanol; Polyquaternium-6; Serine; Sodium Hydroxide; Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes; Tetrasodium EDTA; Trimethylcyclopentenyl dimethylisopentenol; Tyrosine
Skip product gallery

You may also like

29
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil

Average rating of 5 out of 5 stars

93320
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil

Mache geschädigtes Haar wieder seidig und strahlend mit dem Absolut Repair Molecular Bi-Phase Oil von L'Oréal Professionnel. Dieses innovative Haaröl repariert nachweislich 2 Jahre Haarschäden und schenkt dir bis zu 100 Stunden Glanz sowie 3 Tage Frizz-Kontrolle. Die patentierte 2-Phasen-Technologie kombiniert hochwirksame Peptidbinder und Aminosäuren für eine tiefenwirksame Reparatur der Haarstruktur – ohne schweres Gefühl!   Wirkung im Überblick Repariert & stärkt: Bis zu 97 % stärkeres Haar   Glanz & Geschmeidigkeit: Bis zu 100 Stunden strahlender Glanz   Frizz-Schutz: Bis zu 3 Tage lang gezähmte Haare  Leichte Textur: Zieht sofort ein und beschwert nicht   Hitzeschutz: Bis zu 230°C – ideal für Styling mit Hitze   Intensive Pflege: Mit Peptidverbindungen & Aminosäuren für mehr Elastizität   Anwendung "Shake to shine!" – Vor Gebrauch kräftig schütteln, bis sich die beiden Phasen vermischen.   1-2 Pumpstöße (bei langem Haar 3-4) in den Händen erwärmen.   Auf trockenes oder nasses Haar auftragen, vom Ansatz fernhalten.   Für beste Ergebnisse mit der Absolut Repair Molecular-Pflegeserie kombinieren.   Für alle geschädigten Haartypen – dein Schritt zu gesünderem, glänzendem Haar!  

Content: 90 ml (€46.61 / 100 ml)

Variants from €17.95
Sale price: €41.95 Regular price: €59.40
27
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91045
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 200 ml (€11.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60
39
Wella Ultimate Repair Night Serum Wella Ultimate Repair Night Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

99145
Wella Ultimate Repair Night Serum

Das Wella Ultimate Repair Night Serum bietet Reparatur und Schutz für das Haar über Nacht. Das Serum wirkt über 8 Stunden und hilft, das Haar vor den Strapazen durch Reibung in der Nacht zu schützen. Das Über-Nacht-Serum aus der Ultimate Repair Serie von Wella Professionals ist ein 3-in-1 Nachtserum für sichtbar korrigierte Glanzlosigkeit, Trockenheit und weniger Haarbruch. Es sorgt für bis zu 86% weniger Spliss. Wella Ultimate Repair Night Serum Anwendung Anwendung im Idealfall täglich und in Kombination mit Miracle Hair Rescue. Für beste Ergebnisse tagsüber Miracle Hair Rescue und Nachts Over Night Serum anwenden.

Content: 90 ml (€35.50 / 100 ml)

Variants from €15.05
Sale price: €31.95 Regular price: €52.50
25
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

53396
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum is a professional serum for severely structurally damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. Enriched with 2% peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular structure of the hair and transforms it instantly. The serum-like texture immediately absorbs into the hair fibre and provides molecular repair**, without weighing down. Strength, elasticity, and flexibility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test: after 15 applications of the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum Application Use as a substitute for a rinse-out hair mask. For optimal results, apply the Rinse-off Serum after the Absolut Repair Molecular Shampoo: Divide into 2 sections Distribute 2-3 pumps of the serum evenly on a hair section from the lengths to the tips Repeat the process on the other hair sections Apply from roots to tips on very severely structurally damaged hair Work into the hair for 1 to 2 minutes No processing time required, immediate effect. Rinse thoroughly. Pro tip: For an intensive care experience, follow with the Série Expert Metal DX Mask. For the best possible effect, apply the Absolut Repair Molecular Leave-In afterwards.

Content: 250 ml (€11.18 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €37.40
42
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99171
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

The Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum is the secret to ultra-smooth hair. This versatile leave-in product nourishes hair in just 30 seconds and provides instant smoothness and silky shine. With UV and heat protection up to 230°C, it is the perfect companion for styling. Use it before washing, in combination with the mask, or as a finish – for the trendy Glass-Hair finish and up to 96 hours of frizz protection. A true all-rounder for hair! Application of Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Apply 1-3 pump strokes to hands and evenly distribute through damp lengths and ends. Comb through. Do not rinse. Wait 30 seconds before styling and add a small amount at the end.

Content: 100 ml (€36.20 / 100 ml)

Variants from €17.95
Sale price: €36.20 Regular price: €62.95
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53397
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo is a professional shampoo for structurally damaged hair. It contains technology for repairing & strengthening the molecular hair structure and repairs damage from the past two years with just one application*. Enriched with peptide bonds and 5 amino acids, it penetrates deep into the molecular hair structure and transforms the hair instantly. The luxurious texture develops into a rich foam that cleanses, detangles, and provides intensive care. Simultaneously, strength, elasticity, and mobility of the hair are restored. The result: strong, healthy-looking & smooth hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Shampoo Application Apply evenly to wet hair. Lather until a rich foam forms. Rinse thoroughly. For optimal results, follow with the Absolut Repair Molecular Rinse-Off Serum and leave-in. *Instrumental test: macromolecular hair fibre structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Average rating of 4 out of 5 stars

53399
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it. The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application Apply to towel-dried hair Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed Detangle the hair for optimal distribution Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum. *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €29.95 Regular price: €40.80
Kerasilk Smoothing Mask Kerasilk Smoothing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

81033
Kerasilk Smoothing Mask

Kerasilk Smoothing Mask restores control to unruly, curly, and difficult-to-manage, frizzy hair. The deeply nourishing mask provides a noticeable softness and enhances manageability. The hair is detangled and immediately softer. With biomimetic silk and Shea oil, the formula penetrates the hair structure, ensuring long-lasting shine. The hair treatment transforms frizzy hair within minutes into smooth, shiny, and easy-to-manage hair. The hair becomes much easier to style as desired. Application of the Kerasilk Smoothing Mask Massage into the hair. Leave on for 5 minutes or longer. Rinse out.

Content: 200 ml (€21.00 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €42.00
25
Goldwell Elumen Tool Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

36273
Goldwell Elumen Tool Kit

The Goldwell Elumen Tool Kit includes an applicator bottle and two screw-on attachments, a comb, and a nozzle. Multiple shades can be mixed in the bottle. The comb attachment helps to easily avoid spots on the scalp. The nozzle attachment is best used for lengths and tips or for finishing at the wash basin. Dispensing the product amount is straightforward. Note: The image shows a second bottle not included in the delivery.

Sale price: €9.70 Regular price: €12.90
34
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

Average rating of 4 out of 5 stars

40144
Jaguar Kamiyu - 5.25 inches

The Jaguar Kamiyu is a hairdressing scissors in ergonomic Offset Design. The scissors are made from special steel alloyed with cobalt. The blades are well crafted and extremely sharp. The angled thumb hole ensures comfortable working. The hairdressing scissors for right-handed users have a long lifespan. Japanese tradition meets expertise from Solingen The Jaguar Kamiyu hairdressing scissors are manufactured in Japan. This combines Jaguar's manufacturing expertise with Japanese craftsmanship.

Content: 1 pc (€386.10 / 1 pc)

Sale price: €386.10 Regular price: €583.50
30
American Crew Classic Boost Powder American Crew Classic Boost Powder

Average rating of 0 out of 5 stars

85072
American Crew Classic Boost Powder

American Crew Classic Boost Powder is an anti-gravity volumising powder with a matte finish. The volumising powder from American Crew adds volume, fullness, and a matte finish to the hair. American Crew Classic Boost Powder: Volume and Texture This weightless powder creates a dramatic, gravity-defying texture. The volumising powder can be combined with virtually any other styling product from American Crew. Application of American Crew Classic Boost Powder Tap the can a few times to loosen the powder, then dispense a small amount into your hand. Distribute evenly onto dry hair, ensuring the product is applied at the roots for maximum fullness and definition. Combine with Fiber Cream or other American Crew styling products for more volume and individuality.

Content: 20 g (€119.75 / 100 g)

Variants from €12.95
Sale price: €23.95 Regular price: €34.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.