Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Description

Product information "L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner "

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish.

Colour brilliance in five dimensions

With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets:

  • Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections.
  • Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow.
  • Contrast: Optimal colour depth without fading.
  • Hue: Prevents unwanted reflections.
  • Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant.

The colour-protecting formula contains:

  • Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments.
  • 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine.

The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface.

Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.*

*Instrumental test after four weeks of use.

Application

Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: shine, vibrancy
Hair type: coloured hair
Product line: Metal DX Neuheit: Haaröl

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

23 July 2026 08:58

Review with rating of 5 out of 5 stars

Tolle Maske zum Pflegen der Farbe

Die Farbe haltet ist viel Langlebiger als bei herkömmlichen Conditioner

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Acrylates/stearyl methacrylate copolymer; Aminopropyl Dimethicone; Aqua; Behentrimonium chloride; Cetearyl Alcohol; Cetyl Esters; Chlorhexidine Digluconate; Citric acid; Citronellol; Edta; Ferulic acid; Geraniol; Glycerin; Glycine; Glycolic Acid; Hexyl cinnamal; Hydroxypropyl Guar; Isododecane; Isopropyl Alcohol; Limonene; Parfum; Peg-150/decyl alcohol/smdi copolymer; Phenoxyethanol; Polyquaternium-37; Potassium Hydroxide; PPG-1 Trideceth-6; Propylene Glycol; Propylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate; Shea butter cetyl esters; Sorbitan Oleate; Steareth-100
Skip product gallery

You may also like

43
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

54388
Schwarzkopf Igora Royal Highlifts - 12-2 special blonde ash

Schwarzkopf Igora Royal Highlifts is a lightening colour for the coolest blonde shades. The special feature of the Highlifts is the Fibre Bond technology. During the lightening process, the hair is protected and hair breakage is minimised. With Igora Royal Highlifts, bleaching, lightening, and toning are possible without damaging the hair structure. The lightening effect allows for ice blonde, almost white blonde shades thanks to the included Fibreplex Bond Booster, which protects the fibre connections during the colouring process. The gentle lightening is suitable for everyone who wants to become blonde but does not want to resort to bleaching. Application recommendations for Schwarzkopf Igora Royal Highlifts Series 10 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 3 levels of lift) or 12% (up to 4 levels of lift) Mixing ratio 1:1 Development time 30-45 minutes Series 12 Mixable with Igora Royal Oil Developer 9% (up to 4 levels of lift) or 12% (up to 5 levels of lift) Mixing ratio 1:2 Development time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
25
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

Average rating of 0 out of 5 stars

46377
Hercules Sägemann Flexy Shape 9147

The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 impresses with its flexible, curved design, which adapts optimally to the shape of the head. The handle also fits comfortably and non-slip in the hand. The wide, black skeleton brush is made of plastic and equipped with wild boar bristles. The fine nylon pins with small ball heads protect and massage the scalp during brushing. The Hercules Sägemann Flexy Shape 9147 can be used on wet and dry hair. The Vent Effect reduces drying time when blow-drying.

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
29
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91044
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 500 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €35.95 Regular price: €50.50
16
Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair

Average rating of 0 out of 5 stars

55197
Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair

Daily repair for damaged, stressed hair! Aveda Damage Remedy™ Daily Hair Repair is a daily leave-in treatment that remains in the hair. The regenerating formula instantly repairs damaged hair by up to 26% and protects the hair from heat during styling, making it easier to comb. A protein from controlled organic quinoa penetrates the hair, repairs it immediately, and rebuilds it from the inside out. Natural ingredients for repaired hair Damage Remedy is vegan and features a powerful plant-based formula with quinoa protein for strengthened hair structure, as well as soy oil that nourishes and provides ample moisture. Macadamia oil smooths the hair structure and adds shine, while wheat protein and sea buckthorn extract act antioxidatively and protect the hair from damage caused by heat and environmental influences. Contains Pure-Fume aroma, made from organic bergamot, mandarin, Ylang-Ylang, and other pure floral and plant essences. Long, healthy hair Damage Remedy is the natural way to sustainably regenerate damaged hair. Due to its natural ingredients (97%), it does not unnecessarily burden the hair. The leave-in care promotes length growth by noticeably preventing hair breakage. It instantly repairs the hair surface and also provides protection during heat styling.

Content: 100 ml (€41.95 / 100 ml)

Sale price: €41.95 Regular price: €50.00
53
Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86201
Revlon Professional Re/Start Volume Magnifying Melting Conditioner

Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner is a volumising rinse for fine hair. The hair is nourished and enhanced with more shine and smoothness without weighing it down. Detangling is simplified. The volume is primarily built up thanks to the contained rice protein. Application of Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner Apply to the ends of the hair after shampooing and leave for 2-3 minutes before rinsing out the product.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
39
Wella Ultimate Repair Night Serum Wella Ultimate Repair Night Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

99145
Wella Ultimate Repair Night Serum

Das Wella Ultimate Repair Night Serum bietet Reparatur und Schutz für das Haar über Nacht. Das Serum wirkt über 8 Stunden und hilft, das Haar vor den Strapazen durch Reibung in der Nacht zu schützen. Das Über-Nacht-Serum aus der Ultimate Repair Serie von Wella Professionals ist ein 3-in-1 Nachtserum für sichtbar korrigierte Glanzlosigkeit, Trockenheit und weniger Haarbruch. Es sorgt für bis zu 86% weniger Spliss. Wella Ultimate Repair Night Serum Anwendung Anwendung im Idealfall täglich und in Kombination mit Miracle Hair Rescue. Für beste Ergebnisse tagsüber Miracle Hair Rescue und Nachts Over Night Serum anwenden.

Content: 90 ml (€35.50 / 100 ml)

Variants from €15.05
Sale price: €31.95 Regular price: €52.50
42
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

Average rating of 4.5 out of 5 stars

99171
Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum

The Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum is the secret to ultra-smooth hair. This versatile leave-in product nourishes hair in just 30 seconds and provides instant smoothness and silky shine. With UV and heat protection up to 230°C, it is the perfect companion for styling. Use it before washing, in combination with the mask, or as a finish – for the trendy Glass-Hair finish and up to 96 hours of frizz protection. A true all-rounder for hair! Application of Wella Ultimate Smooth Miracle Oil Serum Apply 1-3 pump strokes to hands and evenly distribute through damp lengths and ends. Comb through. Do not rinse. Wait 30 seconds before styling and add a small amount at the end.

Content: 100 ml (€36.20 / 100 ml)

Variants from €17.95
Sale price: €36.20 Regular price: €62.95
29
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

91043
L'Oréal Propfessionnel Vitamino Color Spectrum Shampoo

Discover the Vitamino Color Spectrum Shampoo from L'Oréal Professionnel and experience professional hair care for long-lasting vibrant colours. The shampoo from L'Oréal Professionnel has been specially developed to protect and enhance the five dimensions of the colour spectrum. Beautiful, coloured hair in 5 dimensions The shampoo helps to lock the colour pigments deep into the hair fibre to maintain the colour long-term. The innovative formula provides: Gloss: A radiant Glass Shine effect. Vividness: Bright, rich colours. Contrast: Perfect colour depth without fading. Shade: Prevents unwanted reflections. Brightness: Enhances both light and dark nuances. Highly effective ingredients for impressive results Coloured hair deserves tailored care that not only gently cleanses but also preserves the shine and vibrancy of the hair colour. The shampoo is enriched with two effective active ingredients: Ferulic acid: Acts as an antioxidant and protects the hair fibre from colour loss. Citric acid: Locks in colour pigments and enhances the brightness of the colour. This combination gently cleanses without affecting the hair colour, leaving hair feeling well-groomed and strengthened. Vitamino Color Spectrum Shampoo: More than a cleansing product The luxurious, creamy texture of the shampoo cleans thoroughly and leaves hair immediately looking well-maintained. When combined with the complete Vitamino Color Spectrum routine, it offers maximum colour intensity that lasts up to four weeks.* *Instrumental test after four weeks of routine use. Application Massage the shampoo evenly into damp hair and rinse thoroughly. For optimal results, combine it with other products from the Vitamino Color Spectrum range.

Content: 500 ml (€6.99 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €34.95 Regular price: €48.90
Kerasilk Curl Conditioner Kerasilk Curl Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

81041
Kerasilk Curl Conditioner

Silky, defined curls are easily achieved with the Kerasilk  Curl Conditioner. The balm provides smooth curls while taming rebellious hair. The curls are perfectly bundled and protected from humidity, ensuring they stay beautiful for a long time. The hair is also protected from heat and frizz, with control lasting up to 72 hours. Vegan formula of Kerasilk Curl Conditioner The 100% vegan formulation contains biomimetic silk and Carnauba wax. 97.5% of the ingredients are of natural origin and 97.5% are biodegradable. Free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 50 ml (€26.00 / 100 ml)

Regular price: €13.00
29
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Mask

Average rating of 4.6 out of 5 stars

91046
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Mask

The Vitamino Color Spectrum Mask from L'Oréal Professionnel is the ultimate solution for coloured hair that requires additional protection and care. With its rich formula, it provides long-lasting shine and colour brilliance across all colour dimensions. Colour care at the highest level Coloured hair requires special care to preserve colour intensity and prevent fading. This mask supports your hair in five dimensions: Gloss: Ensures an intense glass shine. Vibrancy: Enhances colour intensity. Contrast: Optimises the depth of the shades. Tone: Prevents unwanted reflections. Brightness: Revitalises both light and dark tones equally. To achieve these effects, the mask combines: Ferulic acid: Strengthens the hair structure and protects the colour pigments. Citric acid: Smooths the hair surface and provides intense shine. The deeply nourishing formula also provides moisture and nourishes the hair, making it noticeably smoother and stronger. In combination with the complete Vitamino Color Spectrum care range, the mask helps to maintain colour brilliance for up to four weeks.* *Instrumental test after regular use of the range. Application for smooth, colour-intensive hair Work a small amount of the mask into towel-dried hair after washing, especially into lengths and ends. Leave for 3–5 minutes and then rinse thoroughly. Complete your care with the matching shampoo and conditioner from the Color Spectrum series for optimal results.

Content: 250 ml (€10.78 / 100 ml)

Sale price: €26.95 Regular price: €37.80
53
Wella SP Luxeoil Keratin Restore Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

44005
Wella SP Luxeoil Keratin Restore Mask

Luxeoil Keratin Restore Mask by Wella SP rebuilds hair fibers through the combination with luxurious hair oils, visibly improving the hair structure – making the hair feel soft and smooth again. Application of the Luxeoil Keratin Restore Mask: Leave on as an express mask for three minutes and then rinse out. If you wish to use the mask as an intensive treatment, evenly distribute the mask through washed hair and leave it on for 5 to 10 minutes. Rinse thoroughly after the processing time.

Content: 400 ml (€5.26 / 100 ml)

Variants from €16.85
Sale price: €21.05 Regular price: €44.95
19
Aveda Cooling Balancing Oil Concentrate

Average rating of 0 out of 5 stars

55269
Aveda Cooling Balancing Oil Concentrate

The Aveda Cooling Balancing Oil Concentrate is a must-have for the warm season! The oil refreshes the skin on hot days with the help of peppermint and blue chamomile from controlled organic cultivation and simultaneously relieves tension. Based on Ayurvedic healing principles, the ingredients have a cooling effect and balance the fire element in the body. Sensory experience for body and mind The cooling body oil relieves painful tension and improves blood circulation. A fresh blend of blue chamomile, menthol, and peppermint awakens tired muscles and invigorates the senses.

Content: 50 ml (€61.90 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €38.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.