Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose"

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy.

The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming.

Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades

  • Wash and disinfect hands.
  • File natural nails.
  • Remove cuticles.
  • Matte the natural nails.
  • Apply primer and allow to dry.
  • Apply Gel Polish Base and cure.
  • Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure.
  • Apply Gel Polish Finish and cure.
  • If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aliphatic polyesterurethane acrylate; Aliphatic urethane acrylate; Ci 45380; Ci 45410; Ci 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Diethylene glycol; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; P-hydroxyanisole; Rosin acrylate; Silica caprylyl silylate; Triethylene glycol dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

10
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Average rating of 0 out of 5 stars

71068
Juliana Nails Gel Polish Green Tones - Amazonian Green

Green nails? Honestly, it doesn't sound very appealing at first! Green is immediately associated with the Grinch or Kermit. However, when the green colour is styled correctly on the nails, one must admit: it looks stylish! Juliana Nails Gel Polish in green shades, with nuances like Amazon Green, Muddy Water, and Mineral Green, evoke the untouched nature. It is important to choose a not too light or bright green tone for lighter skin tones. Paired with gold jewellery, green gel polish looks particularly striking. Application of Juliana Nails Gel Polish in green shades Unlike conventional nail polish, Juliana Nails Gel Polish in green shades must not be applied directly onto unprepared nails. Before applying the gel polish, natural nails need to be shaped with files and free of cuticles. Additionally, a primer and a gel polish base coat must be applied before the colour. Juliana Nails Gel Polish in green shades is selected and applied to match the complexion. It needs to cure for two minutes in an UV tunnel or one minute in an LED tunnel before sealing with a gel polish finish. The top coat must also be cured in the tunnel. Finally, the sweat layer is wiped off with the Gel Cleaner. What makes Juliana Nails Gel Polish special Lasts up to 5 weeks No scratching, no chipping Subtle natural nail reinforcement Ready for use immediately after drying Fast colour change possible

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €3.00
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
10
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71159
Juliana Nails Gel Polish Thermo Effect - Thermo Peach or Pink

Stunning colour change on nails desired? With Juliana Nails Gel Lack Thermo Effect, this is possible. As the temperature changes, the colour on the nails also changes – creating a refined colour play.  The polish lasts up to 5 weeks without scratching or chipping. After curing under UV or LED light, the nails are ready for use immediately. With the Gel Lack Löser, they can also be quickly removed and a new colour applied.  Application After preparing the natural nails with a file, cuticle remover, buffer, nail brush, primer, and base coat, the gel polish is applied like a classic nail polish.  Next, the Thermo-Nails must be cured for 120 seconds in the UV tunnel or 60 seconds in the LED tunnel.  For sealing, a thin layer of Gel Lack Finish is used, which must also be cured.  Finally, remove the sweat layer with Gel Cleaner – and done!

Content: 6 ml (€149.83 / 100 ml)

Variants from €6.80
Sale price: €8.99 Regular price: €9.99
24
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71146
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Average rating of 0 out of 5 stars

71071
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Average rating of 0 out of 5 stars

86321
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Burgundy Shades offer violet, intense colour results thanks to the C5 molecule with noble burgundy reflections. Anyone seeking a refined violet hair colour will find it here. The hair colour balances intense coverage, transparency, and shine for a multidimensional colour from root to tip. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Burgundy Shades: colour that cares and protects From the first application: 2x more care, shine, and colour brilliance Improved hair quality with each colouring The colour contains the KER-HA Complex, which works with Hyaluronic Acid, Phyto-Keratin, and an antioxidant-acting Molecule. Hyaluronic acid deposits moisture in the hair, while Phyto-Keratin protects, regenerates, cares for, and supports the hair structure by improving protein bonds inside the hair. Finally, a shine sealant envelops each hair for a long-lasting glossy effect. Application with Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique developer according to the instructions for use.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86311
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

The Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette Shades are a permanent hair colour that offers a perfect colour palette for intense results through high-end technology and the effect of a hair mask. With twice the care, shine, and colour brilliance, it revolutionises the colouring experience, improves hair quality with each application, and meets the highest standards. In the brunette range, the palette offers warm and cool permanent brown shades with multidimensional depth. Advantages of this hair colour include vibrant and sophisticated natural hair colouring results, high-end technology with ultimate performance, up to 100% grey coverage, and an ultimate colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair. Dermatologically tested and gentle on the scalp. The innovative technology, KER-HA COMPLEX™, utilises advanced technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within, ensuring precise colour deposition for a visibly sensational, fade-resistant, and long-lasting result. The ingredients include hydrating hyaluronic acid, phyto-keratin for protection and strengthening of the hair fibre, an antioxidative molecule for controlling the hair colour reaction, and a shine-sealing agent for lasting mirror-like gloss.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
48
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

93295
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

L'Oréal Majirel Cool Cover offers cool, rich colour reflections with long-lasting neutralisation. The product provides maximum durability and intense colour depth. Majirel Cool Cover offers up to 100% grey coverage and vibrant shine through active conditioning ingredients. Thanks to complex and cool colour molecules, the dye provides long-lasting neutralisation. It is also characterised by high resistance, even under extreme conditions such as strong sunlight, high humidity, or frequent washing. Application recommendation for L'Oréal Majirel Cool Cover Majirel Cool Cover is mixed in a ratio of 1:1.5 with a cream oxidant (3.75%, 6%, or 9%). The processing time is 35 minutes without heat. The choice of developer depends on the desired colour result: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker tinting, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. Majirel Cool Cover can be mixed with other Majirel shades.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
24
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Average rating of 0 out of 5 stars

71034
Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown Tones - Earthy Brown

Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades are elegant, modern tones with a beautiful finish. From delicate to full coverage, the shades offer an incredible variety of colours – tailored to individual preferences.  Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades provide full colour payoff from the convenient brush bottle. Simply apply over the Base Gel, cure with UV or LED devices, and the nails are ready for action again. No scratching, no chipping – up to 5 weeks! The gel polish is self-levelling and very easy to apply. The finish is customizable: from matte to high gloss, everything the nail care enthusiast desires is available. Strengthened, resilient nails The graceful Nude & Brown shades of the gel polish are the perfect alternative to classic nail polish. They can be applied on hands and feet, on gel or acrylic enhancements, and natural nails. The gel polish provides reinforcement for the natural nail. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades: Trend colours with WOW effect Seductive nude and brown shades give the nail that certain something. Juliana Nails Gel Polish Nude & Brown shades range from brown-violet through classic beige to nude with a touch of old rose or purple. A feast for the eyes on hands and feet!

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
13
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71324
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose is a true all-rounder. The gel can be used as a primer, builder, and top coat. Its medium consistency allows for easy application and self-leveling. Additionally, it exhibits excellent adhesion properties and generates minimal heat. The 3-in-1 gel can also be used for natural nail reinforcement and extension with tips or the modelling form.

Content: 50 g (€40.00 / 100 g)

Sale price: €20.00 Regular price: €22.99
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.