Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow

Description

Product information "Juliana Nails Gel Polish Neon Colours - Bright Yellow"

What is considered one of the beauty trends of the Eighties and Nineties is now back in style: neon colours! Juliana Nails Gel Lacquer also offers neon shades. In nail design, neon shades refer to bright colours with particularly high saturation.

And these vibrant colours, with their high luminosity, are sure to catch the eye. They are especially popular in summer when paired with white, cream, or nude outfits, as they add that certain something to any look.

Application of Juliana Nails Gel Lacquer Neon Shades

During preparation, hands should be washed and disinfected. Then, the cuticles are removed, and the natural nail is mattified with the buffer.

Before applying the colour, a primer and a gel lacquer base are applied as a foundation. After the chosen Juliana Nails Gel Lacquer Neon shade has been cured, the nails are sealed with the gel lacquer finish.

Why choose Juliana Nails Gel Lacquer?

  • Lasts up to 5 weeks
  • No scratching or chipping
  • Natural nail reinforcement
  • Ready immediately after drying
  • Easily removable with gel lacquer remover
  • Finish selectable from matte to high gloss

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Gel Nail Polish
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aliphatic polyesterurethane acrylate; Aliphatic urethane acrylate; CI 47000; CI 77002; CI 77891; Di-hema trimethylhexyl dicarbamate; Diethylene glycol; Hema; Hydroxycyclohexyl phenyl ketone; P-hydroxyanisole; Rosin acrylate; Silica caprylyl silylate; Triethylene glycol dimethacrylate; Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide
Skip product gallery

You may also like

24
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones  - Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

71039
Juliana Nails Gel Polish Rosy & Pink Tones - Pastel Pink

Juliana Nails Gel Polish in Pink & Pink Shades are delicate to vibrant pink and pink tones. They can be applied on hands and feet, on natural and artificial nails (acrylic or gel), and impress with a spectacular durability of up to 5 weeks.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
29
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Average rating of 3 out of 5 stars

63239
Alessandro Gelactic Gel Top Coat

Alessandro Gelactic Gel Top Coat provides the perfect finish for painted nails. The Wear-Boosting-Technology ensures that nail, colour layer, and top coat adhere well to each other. The textures of the nail polish and top coat are optimally coordinated. Additionally, the top coat provides ultimate shine. With Alessandro Gelactic Gel Top Coat, the nail polish lasts up to 7 days without chipping. No LED/UV lamp is necessary for curing.

Content: 5 ml (€119.00 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €8.40
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86311
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette shades

The Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Brunette Shades are a permanent hair colour that offers a perfect colour palette for intense results through high-end technology and the effect of a hair mask. With twice the care, shine, and colour brilliance, it revolutionises the colouring experience, improves hair quality with each application, and meets the highest standards. In the brunette range, the palette offers warm and cool permanent brown shades with multidimensional depth. Advantages of this hair colour include vibrant and sophisticated natural hair colouring results, high-end technology with ultimate performance, up to 100% grey coverage, and an ultimate colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair. Dermatologically tested and gentle on the scalp. The innovative technology, KER-HA COMPLEX™, utilises advanced technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within, ensuring precise colour deposition for a visibly sensational, fade-resistant, and long-lasting result. The ingredients include hydrating hyaluronic acid, phyto-keratin for protection and strengthening of the hair fibre, an antioxidative molecule for controlling the hair colour reaction, and a shine-sealing agent for lasting mirror-like gloss.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets

Average rating of 0 out of 5 stars

63461
Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets

Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets is easy and quick to apply. In just two steps, this gel nail polish provides a salon-style finish. The Striplac manicure is ready in under 15 minutes. Thanks to the Peel-Off technology, the nail polish can be removed in seconds without acetone. It lasts up to three weeks, remaining fresh and vibrant. The nail polish contains biotin, keratin, and caffeine to strengthen the nails. It is a formulation produced without animal testing. Alessandro Striplac Peel Or Soak Sweet Sorbets colour palette Lemon Ice: A refreshing yellow shade capturing the vibrancy of a sunny lemon bush. Juicy Mango: A warm, sunny orange tone reminiscent of juicy ripe fruits. Raspberry Affairs: A deep, intense berry red with a subtle pink nuance for a passionate and elegant touch. Sweet Watermelon: A refreshing pink shade capturing the fruity vibrancy of a juicy watermelon and adding summer freshness. Simply Lavender: A calming and elegant hue reflecting the gentle beauty of lavender flowers in a delicate purple.

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90
24
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

71036
Juliana Nails Gel Polish Glitter & Effects - Glitter Silver

Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. enchants natural and artificial nails (gel or acrylic) with shimmering shades. The colours contain differently coloured glitter particles that stand out particularly well in the light and shimmer in purple, blue, silver, pink, or beige. Juliana Nails Gel Polish Shimmer & Co. Advantages over traditional nail polish Juliana Nails Gel Polish Glitter & Co. offer expressive colour straight from the brush bottle. And the application is incredibly simple: Apply, cure, and done. After applying the base coat and curing under UV or LED tunnel, the nails glitter for up to 5 weeks, without scratching or chipping of the polish. A great side effect of the gel polish with shimmer particles: The polish reinforces the natural nail and makes it more stable. The gel polish is also very easy to apply: The practical brush helps with the right amount of polish, which self-levels! The result: a scratch-resistant, flawless natural nail enhancement. The finish can be individually chosen from matte to high gloss.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Average rating of 5 out of 5 stars

86423
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Natural Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne is a permanent hair colour that sets the standards for vibrant, natural hair shades. Featuring formulations that incorporate high-end technology and deliver the effect of a hair mask, it offers a perfect colour palette for professional results that are intense, colour-true, and sophisticated. With twice the care, shine, and colour brilliance, our hair colour revolutionises the colouring experience. Each application improves hair quality and meets the highest standards. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne Vivid and sophisticated natural hair colouring results Formulations with high-end technology and ultimate performance Up to 100% grey coverage Ultimate colour and care complex strengthens, seals, and protects the hair Dermatologically tested and gentle on the scalp Innovative Technology: KER-HA COMPLEX™ The colour and care complex, KER-HA COMPLEX™, utilises innovative technology to strengthen, seal, and protect the hair structure from within. This guarantees precise colour deposition for a visibly sensational, colour-true, and long-lasting result. Ingredients of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Naturtöne. Moisturising hyaluronic acid Phyto-keratin supports the protection, repair, and strengthening of the hair fibre Antioxidant-active molecule for controlled hair colour reaction Gloss sealing

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Juliana Nails Power Base Gel - Beige Juliana Nails Power Base Gel - Beige

Average rating of 0 out of 5 stars

71014
Juliana Nails Power Base Gel - Beige

Juliana Nails Power Base Gel creates a stable foundation for Gel Polish, Colour Gel, or traditional nail polish, ensuring good adhesion for several weeks. The medium to thick consistency is easy to apply and impresses with high stability. The curing time is 60 seconds in LED light or 120 seconds in UV light. The building gel can also be used for natural nail extensions with tips or modeling forms. It is also suitable for soft natural nails. Options include the transparent gel “Clear” or delicate pink, nude, or beige shades, which are particularly suitable for French and Babyboomer looks.

Content: 15 ml (€93.33 / 100 ml)

Sale price: €14.00 Regular price: €19.99
30
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head

Average rating of 0 out of 5 stars

69181
Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head

Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head is available in three variants for personalised facial care depending on skin type and desired cleansing. Normal Silicone Head: suitable for most skin types Gentle Silicone Head: cleans thoroughly but gently, ideal for sensitive and easily irritated skin Hard Silicone Head: cleans more intensively, best suited for oily and resilient skin The silicone is easier to clean under running water and is hygienic compared to traditional brush heads. The silicone head ensures effective application of skincare products as the skin becomes more receptive to the products. The smart sensors measure the usage of the head and notify via the app when it should be replaced. Compatible only with the Nu Skin LumiSpa iO. Application tips for the Nu Skin ageLOC LumiSpa iO Silicone Head The Activating Cleanser should be applied directly to the face during use and not onto the silicone head. Thoroughly clean and dry after each use.

Sale price: €54.55 Regular price: €78.10
24
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71145
Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades - Powder Pastel Rose

Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are ideal for those who love delicate, light, and romantic colours. Light and airy pastel shades evoke summer, sunshine, and ice cream, complement outfits, and are very trendy. The Juliana Nails Gel Polishes impress not only with an attractive colour range but also with quality. They last an unbeatable 5 weeks without scratching or chipping. Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades are easy to apply and cure quickly. The self-leveling effect prevents impressions from forming. Application of Juliana Nails Gel Polish Pastel Shades Wash and disinfect hands. File natural nails. Remove cuticles. Matte the natural nails. Apply primer and allow to dry. Apply Gel Polish Base and cure. Apply Gel Polish colour in the desired pastel shade and cure. Apply Gel Polish Finish and cure. If necessary, remove the sweating layer with Gel Cleaner.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
24
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Average rating of 0 out of 5 stars

71071
Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Tones - Sunshine

Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades are beautiful, expressive colours for all lovers of vibrant hues. Coral lies between orange and pink, resulting in a wonderfully fresh and eye-catching colour. Juliana Nails Gel Polish Coral & Yellow Shades: The popular alternative to classic nail polish Juliana Nails Gel Polishes in striking coral and yellow shades impress not only with their colour intensity but also with their unbeatable durability of up to 5 weeks. The gel polish is a great alternative to traditional polish, as it can be applied on natural nails and artificial nails (acrylic or gel). On natural nails, it also provides reinforcement and stabilisation of the nail. Fresh colour & long-lasting hold The sunny tones evoke summer and spread good mood! When it comes to application, the gel polishes also lift the spirits: after the base coat, the self-levelling polish is applied. Then, the nails are placed in the UV or LED tunnel and are immediately cured. No streaks, no scratching, no chipping! The finish can be customised individually. With the gel polish remover, the polish is effortlessly removed. Therefore, there are no limits to colour changes.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.95
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86409
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades offer a palette of intense, pure, and metallic hair colours for creating individual colour results. The shades are mixable with all other Revlonissimo Colorsmetique™ shades - for a unique colour, perfectly tailored to each individual. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Wide Range of Shades Revlonissimo Colorsmetique deliver vibrant and demanding colour with long-lasting durability and radiant shine. The permanent shades range from dark aubergine to silver, violet, red, and green. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Mixed Shades: Healthy Hair Structure The formula, featuring high-end technology and brilliant performance, contains an innovative colour and care complex (KER-HA-Complex) that strengthens, nourishes, seals, and protects the hair from within: Hyaluronic acid provides moisture to the hair fibre Phyto-keratin protects the hair fibre and enhances protein bonding within the cortex An antioxidant-active molecule controls the reaction speed of the hair colour – for longer-lasting colour The shine sealant ensures long-lasting mirror gloss Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Creme Developer according to the instructions. The colour respects the scalp and is dermatologically tested.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Variants from €9.40
Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
30
Alessandro Striplac Peel Or Soak Very Berry Alessandro Striplac Peel Or Soak Very Berry

Average rating of 0 out of 5 stars

63434
Alessandro Striplac Peel Or Soak Very Berry

Alessandro Striplac Peel Or Soak Very Berry is a UV nail polish in romantic colours. Especially the berry tones are a classic among nail polish trends. Rich, fruity colours with red and pink pigments appeal to every woman. Advantages of Alessandro Striplac Peel Or Soak Very Berry quick and easy application lasts up to 3 weeks gentle and easy to remove vegan and cruelty-free formula beautiful nails like a professional in just 15 minutes

Content: 5 ml (€237.00 / 100 ml)

Sale price: €11.85 Regular price: €16.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.