Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Elumen Conditioner

Description

Product information "Goldwell Elumen Conditioner "

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures.

The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time.

Results

  • Colour protection
  • Improved combability
  • Intensive colour shine
  • Smoothness

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: coloured hair, fine hair, normal hair
Product line: Goldwell Elumen
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Benzyl Alcohol; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Dicocoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate; Ethylhexylglycerin; Fragrance; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Lactic Acid; Malic Acid; Panthenol; Phenoxyethanol; Propylene Glycol; Quaternium-80; Sodium Hydroxide; Steartrimonium Chloride
Skip product gallery

You may also like

57
Goldwell Elumen Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36185
Goldwell Elumen Conditioner

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures. The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time. Results Colour protection Improved combability Intensive colour shine Smoothness

Content: 1000 ml (€4.46 / 100 ml)

Variants from €13.90
Sale price: €44.60 Regular price: €104.90
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77106
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.72 / 100 ml)

Variants from €12.85
Sale price: €13.45 Regular price: €17.95
41
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

36303
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural and Silver provide gentle contrasts and a naturally appearing look. The new customisable Power Toning Service with @Pure Pigments enhances the lightening results. The cream ensures a neutral blonde without yellow undertones and can be used for any tone level (natural tone 5-9). A lightening of 1 to 1.5 tones is achieved. The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural is designed for controlled lightening of tone levels 7-9, while the Goldwell Light Dimensions Brightener Silver is for tones 5-7. Application of Goldwell Light Dimensions Brightener The hair must be towel-dried before application. The mixing ratio with the developer lotion is 1:1. Mix thoroughly. Apply with a brush. Allow to process individually for 5 to 20 minutes until the desired Power Toning Service result is achieved. For intensification or neutralisation, add suitable @Pure Pigments nuance drops drop by drop. Rinse out with shampoo and follow with personal hair care.

Content: 60 ml (€25.33 / 100 ml)

Sale price: €15.20 Regular price: €25.90
Varis Boar Brush - 43 mm

Average rating of 4 out of 5 stars

36328
Varis Boar Brush - 43 mm

The Varis Wild Boar Bristle Brush is available in three different sizes. The natural wild boar bristles are mixed with nylon bristles, making the brush ideal for all hair types. The bristles and the brush head are infused with hydroionic crystals, which hydrate the hair and give it a beautiful shine. The brush head is made of ceramic. The handle is made of natural wood and features a soft-touch surface. The brush fits comfortably in the hand and can be used with ease.

Regular price: €34.00
20
Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

31208
Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil

Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil is a nourishing, protective leave-in oil with camellia seed oil suitable for all hair types. This high-quality hair oil offers multiple benefits: deep conditioning, hydration, frizz control, easier detangling, heat protection up to 230°C, reduced hair breakage, smoothness of the hair fibre, and incredible shine for up to 48 hours. Essence Absolue is a revitalising elixir for unruly, dull hair as well as sensitised hair. Suitable for all hair types. Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil Application Apply one to two pumps to the lengths of dry, severely damaged hair or normal hair.

Content: 50 ml (€69.90 / 100 ml)

Sale price: €34.95 Regular price: €43.80
14
Redken All Soft Conditioner Redken All Soft Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

32272
Redken All Soft Conditioner

The nourishing Redken All Soft Hair Conditioner is particularly suitable for dry, brittle hair. The conditioner helps prevent hair breakage, smooths the hair surface, and prevents split ends. The hair is intensely supplied with lipids. Camelina oil contributes to a deep shine, while avocado and olive oils provide softness and intensive care. The Keratin Enrich Complex, made from argan oil, PCA, and arginine, supplies the hair with moisture, brilliant shine, and ultimate smoothness. Application Tip for Redken All Soft Conditioner After cleansing with the All Soft Shampoo, massage the conditioner into the lengths and ends and leave it on for approximately 1-2 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€8.32 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €28.90
44
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14910
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 250 ml (€4.24 / 100 ml)

Sale price: €10.60 Regular price: €19.00
15
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36219
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner instantly provides moisture and definition to curls and waves. The hair is detangled and gains new bounce. After use, it is easier to comb. The result: more strength and elasticity for curls and waves well-defined, uniform curls and waves smooth hair feel

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
17
Redken Extreme Conditioner Redken Extreme Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

32280
Redken Extreme Conditioner

The nourishing Redken Extreme Conditioner is the ideal care for weakened, porous hair. The hair conditioner detangles, smooths, and imparts softness and elasticity to the hair. It provides long-lasting care, protects against hair breakage, and makes the hair more resilient after each use. The Fortifying Complex consists of 18-MEA and ceramides. The active ingredient 18-MEA restores the protective lipid layer of the hair surface and imparts a radiant shine. Ceramides strengthen the hair fiber and target damaged areas for repair. The Interlock Protein Network binds nutrients to the hair fiber, strengthens the hair from within, and increases resilience. Application recommendation for Redken Extreme Conditioner Apply a small amount of the conditioner to the lengths and ends, leave for 1-2 minutes, then rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €28.90
13
Goldwell Elumen Clean Skin Stain Remover

Average rating of 0 out of 5 stars

36020
Goldwell Elumen Clean Skin Stain Remover

For gentle and thorough removal of skin stains caused by Elumen Hair Color. Application of Goldwell Elumen Clean Apply Elumen Clean to a cotton pad and cleanse the skin if stains have occurred.

Content: 250 ml (€6.60 / 100 ml)

Sale price: €16.50 Regular price: €18.95
4
Nioxin Styling Hair Thickening Gel Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

90140
Nioxin Styling Hair Thickening Gel

Do you desire fuller styles and more volume, even with thin hair? Then the Nioxin Hair Thickening Gel is the perfect solution! This styling gel provides stronger, fuller strands and offers flexible hold – without making the hair feel stiff or sticky. Results with Nioxin Styling Hair Thickening Gel More volume: Immediately adds fullness to the hair. Strong hold: Ensures long-lasting, defined styles. Grip: Makes the hair noticeably more substantial and easier to style. Flexibility: Light hold that keeps hair supple. No sticking: For a natural shine without weighing down. Application of Nioxin Styling Hair Thickening Gel Apply a small amount (about 3 cm) of the gel to the hand and work into damp hair. Then blow-dry and style as desired.

Content: 140 ml (€18.57 / 100 ml)

Sale price: €26.00 Regular price: €27.00
49
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

Average rating of 0 out of 5 stars

22222
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

These blades are suitable for cutting and shaving. The optimized cutting geometry guarantees a durable and extra sharp blade. The blades are made from stainless steel. A triple coating ensures longevity and precision. The blades are compatible with Sifter Style / Sifter Classic / Sifter Tribal / Sifter Ergo.

Content: 10 pc (€0.56 / 1 pc)

Sale price: €5.60 Regular price: €10.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.