Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Kérastase Densifique Treatment

Description

Product information "Kérastase Densifique Treatment"

Kerastase Densifique Ampullenkur enhances hair density and volume. The hair feel is immediately improved, and hair thickness is maintained. Within 3 months, the hair appears visibly more vital.

  • Stemoxydine – awakens "sleeping" hair follicles, promoting faster hair growth
  • Yangkomplex – supports cellular regeneration and makes hair thicker and denser
  • Vitamins B3, B5 & B6 – essential for the initial phase of hair life
  • Texturising polymers – create an immediately thicker appearance

Application of Kerastase Densifique Kur

The ampullenkur should be used once daily for 3 months. The serum with the applicator is to be applied dropwise onto dry or towel-dried scalp, massaged in well, and not rinsed out. Use 1 ampoule per day.

Properties

Brand: Kérastase
Finish: protected hair, strenghtened hair, well-groomed hair
Hair type: thin hair
Note: new design
Product line: Kérastase Densifique

Manufacturer

Kérastase

Kérastase
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

12 August 2026 10:51

Review with rating of 5 out of 5 stars

bis jetzt zufrieden

Hab mir die Kur wegen meinen dünneren Haaren bestellt. Bin jetzt bei der Hälfte und werde sie auf jeden Fall fertig machen. Meine Haare fühlen sich irgendwie kräftiger an und ich bilde mir ein, dass sie auch voller wirken. ich warte mal ab

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

32
Kérastase Densifique Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

33743
Kérastase Densifique Treatment

Kerastase Densifique Ampullenkur enhances hair density and volume. The hair feel is immediately improved, and hair thickness is maintained. Within 3 months, the hair appears visibly more vital. Stemoxydine – awakens "sleeping" hair follicles, promoting faster hair growth Yangkomplex – supports cellular regeneration and makes hair thicker and denser Vitamins B3, B5 & B6 – essential for the initial phase of hair life Texturising polymers – create an immediately thicker appearance Application of Kerastase Densifique Kur The ampullenkur should be used once daily for 3 months. The serum with the applicator is to be applied dropwise onto dry or towel-dried scalp, massaged in well, and not rinsed out. Use 1 ampoule per day.

Content: 1 set (€167.25 / 1 set)

Variants from €49.95
Sale price: €167.25 Regular price: €244.20
21
Tigi Bed Head Resurrection Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23261
Tigi Bed Head Resurrection Conditioner

New life for brittle hair! The Tigi Bed Head Resurrection Conditioner achieves this. Revive your hair with this conditioner. It strengthens and revitalises chemically treated hair and provides moisture. The resurrection plant repairs visible hair damage and ensures healthy-looking hair. Colour-treated hair also becomes healthier and more manageable with Tigi Bed Head Resurrection Conditioner. Tigi Bed Head Resurrection Conditioner Benefits repairs damaged hair leaves hair looking healthy smooth, nourished, and well-maintained hair

Content: 400 ml (€2.56 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €12.95
13
Redken One United Elixir Redken One United Elixir

Average rating of 0 out of 5 stars

32090
Redken One United Elixir

The Redken One United Elixir Spray Treatment combines 25 different properties. It is suitable for all hair types, whether fine, thick, straight, or curly! It can be used as a leave-in treatment after washing, to refresh between washes, or mixed with other care or styling products to enhance their properties. The 25 Care Properties of Redken One United Elixir Control Care Nourishes the hair Improves combability Fills porous areas Provides moisture Detangles Immediate results Perfect for haircut preparation    Protection Styling primer Prevents hair breakage Suitable for colour-treated hair Protects against heat Helps prevent split ends Strengthens the hair surface Suitable for ombré coloured hair Protects against harmful environmental influences     Beauty  The hair feels silky Silky hair sensation Provides shine Anti-frizz effect Anti-static result Controls flyaway hairs Eases blow-drying Refreshes the styling Does not weigh the hair down 

Content: 150 ml (€17.30 / 100 ml)

Sale price: €25.95 Regular price: €29.90
25
Fanola No Yellow Mask

Average rating of 5 out of 5 stars

21215
Fanola No Yellow Mask

Say goodbye to yellow tones and dry hair with the Fanola No Yellow Mask. Developed through continuous research, this mask is not only an anti-yellowing miracle but also provides intensive care for your blonde hair. Anti-Yellowing Formula: Fanola's No Yellow Silver Shine Shampoo is already a hit for its exceptional ability to neutralise unwanted yellow hues. This mask is a perfect complement to keep blonde hair radiant and fresh. Intensive Care: The formula of the No Yellow Mask has been designed to improve not only the appearance but also the health of your hair. Enriched with nourishing ingredients, it penetrates deep into the hair structure to combat dryness and strengthen the hair from within. Smoothness and Shine: This mask is not just a simple colour corrector but also a powerhouse for smoothness and shine. After using the No Yellow Shampoo, simply apply the mask to towel-dried hair, leave for 3 to 5 minutes, and rinse thoroughly. The result: smooth, shiny, and radiant blonde hair. Indulge your blonde hair with the Fanola Wonder No Yellow Silver Shine Hair Mask and enjoy the luxurious shine and intensive care it offers.

Content: 350 ml (€6.14 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €28.62
31
Kérastase Genesis Cure Anti-Chute Kérastase Genesis Cure Anti-Chute

Average rating of 0 out of 5 stars

33742
Kérastase Genesis Cure Anti-Chute

The Genesis Cure Anti-Hair Loss treatment from Kérastase is an intensive course against hair loss. It helps to extend the lifespan of the hair. The hardening in the collagen layer is dissolved, making the scalp more elastic, supple, and better blood circulation. The ampoules contain a concentrated treatment with high, scientifically tested efficacy. The treatment was developed for thin, brittle hair and normal scalp. Application: Apply 3 times a day for 6 weeks on dry and towel-dried hair. One dose per application. Apply parting-wise to the scalp. Massage in with fingertips. Style as usual. Do not rinse.

Content: 1 set (€49.45 / 1 set)

Sale price: €49.45 Regular price: €71.80
21
Tigi Bed Head Recovery Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23260
Tigi Bed Head Recovery Conditioner

The Tigi Bed Head Recovery Conditioner revitalises dull hair! Ideal for dry, damaged, and coloured hair that needs an extra boost of moisture. The conditioner tames even curly hair, soothes the inner hair fibres and surface, and adds shine. With Tigi Bed Head Recovery Conditioner, hair is protected from frizz and feels pleasantly soft. It helps prevent split ends and hair breakage, leaving hair looking well-groomed and healthy. Care recommendation for Tigi Bed Head Recovery Conditioner Apply to damp lengths and ends after cleansing with the Recovery Shampoo. Leave on briefly, then rinse thoroughly.

Content: 400 ml (€2.56 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €12.95
20
Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

31208
Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil

Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil is a nourishing, protective leave-in oil with camellia seed oil suitable for all hair types. This high-quality hair oil offers multiple benefits: deep conditioning, hydration, frizz control, easier detangling, heat protection up to 230°C, reduced hair breakage, smoothness of the hair fibre, and incredible shine for up to 48 hours. Essence Absolue is a revitalising elixir for unruly, dull hair as well as sensitised hair. Suitable for all hair types. Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Protective Oil Application Apply one to two pumps to the lengths of dry, severely damaged hair or normal hair.

Content: 50 ml (€69.90 / 100 ml)

Sale price: €34.95 Regular price: €43.80
24
Goldwell Elumen Play

Average rating of 0 out of 5 stars

36216
Goldwell Elumen Play

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started! What makes Elumen Play special? Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include: various shades (including the clear tone Clear) up to 15 washes up to 100% colour removal improved hair feel stronger hair structure colour brilliance ready-to-use mixture requiring no developer free from ammonia and oxidation Mix and match with Goldwell Elumen Play On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves. If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear. Elumen Play: Application Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours. Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application. Put on gloves. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat. Rinse out. Wash and care for the hair. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time. Elumen Play – Colour Chart The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups. The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play: Yellow - sunny yellow Orange - juice orange Red - fiery red Pink - hot pink Violet - mysterious violet Blue - ocean blue Green - tropical green Black - jet black 4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair: Pastel Coral - blush coral Pastel Rose - bashful rose Pastel Lavender - sweet lavender Pastel Mint - cool mint The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity. Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Content: 120 ml (€18.92 / 100 ml)

Sale price: €22.70 Regular price: €29.90
21
Tigi Bed Head Serial Blonde Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23259
Tigi Bed Head Serial Blonde Conditioner

The Tigi Bed Head Serial Blonde Conditioner is an intensive nourishing conditioner for natural and coloured, blonde hair. It restores brilliance to the hair, protects against colour fading, and repairs damage from within. Additionally, the conditioner shields the hair from external influences, providing maximum moisture and smoothness. Ingredients of Tigi Bed Head Serial Blonde Conditioner The Serial Blonde Conditioner contains the Protein Booster Technology, which regenerates the hair. It forms protein building blocks for stronger hair and a protein blend known to enhance and structure hair proteins. Application of Tigi Bed Head Serial Blonde Conditioner Distribute the conditioner evenly through the hair, paying special attention to particularly stressed areas. Leave on for 5 minutes for slightly to moderately damaged hair; for extremely stressed hair, leave on up to 10 minutes for maximum care benefits. Gently detangle the hair and rinse out the conditioner.

Content: 400 ml (€2.56 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €12.95
17
Hinshitsu Cutting Scissors XL 105 - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

21096
Hinshitsu Cutting Scissors XL 105 - 5.5 inches

Cutting scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Offset design Hollow grind (convex) / Slice Adjustable flat screw system Forged finger rest Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€99.00 / 1 pc)

Sale price: €99.00 Regular price: €118.80
44
Goldwell Elumen

Average rating of 0 out of 5 stars

36009
Goldwell Elumen

High-performance hair colour with intelligent system - this is Goldwell Elumen. Colour pigments are not randomly anchored in the hair but are precisely positioned where needed to achieve a uniform result. This results in razor-sharp and evenly intense colour thanks to the Magnet-Effect. Goldwell Elumen is free from ammonia and oxidation. This makes the colouring process particularly gentle. As a result, the hair looks especially healthy after application. The long-lasting colour confirms the first-class quality of this unique hair colour. Porous areas in the hair scatter light diffusely, so these areas are filled. This enables incredible light reflection and improved hair structure. To minimise colour loss and preserve the colour for as long as possible, the use of the Elumen colour treatment range is recommended as a complement. Goldwell Elumen does not lighten the hair! Advantages of Goldwell Elumen Direct-acting high-performance hair colour Durable like a permanent hair colour Gentle like a tint NN@ shades are 100% opaque Application of Goldwell Elumen Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. Processing time is a maximum of 30 minutes without heat and 20 minutes with heat. All Elumen shades are mixable with each other and suitable for all techniques.

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
49
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

Average rating of 0 out of 5 stars

22222
Tondeo TSS3 - 1 x 10 blades

These blades are suitable for cutting and shaving. The optimized cutting geometry guarantees a durable and extra sharp blade. The blades are made from stainless steel. A triple coating ensures longevity and precision. The blades are compatible with Sifter Style / Sifter Classic / Sifter Tribal / Sifter Ergo.

Content: 10 pc (€0.56 / 1 pc)

Sale price: €5.60 Regular price: €10.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.