Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Elumen Play

Description

Product information "Goldwell Elumen Play"

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started!

What makes Elumen Play special?

Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include:
  • various shades (including the clear tone Clear)
  • up to 15 washes
  • up to 100% colour removal
  • improved hair feel
  • stronger hair structure
  • colour brilliance
  • ready-to-use mixture requiring no developer
  • free from ammonia and oxidation

Mix and match with Goldwell Elumen Play

On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves.

If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear.

Elumen Play: Application

Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours.

Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application.

  1. Put on gloves.
  2. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair.
  3. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat.
  4. Rinse out.
  5. Wash and care for the hair.
  6. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing.
  7. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time.

Elumen Play – Colour Chart

The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups.

The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play:

  • Yellow - sunny yellow
  • Orange - juice orange
  • Red - fiery red
  • Pink - hot pink
  • Violet - mysterious violet
  • Blue - ocean blue
  • Green - tropical green
  • Black - jet black

4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair:

  • Pastel Coral - blush coral
  • Pastel Rose - bashful rose
  • Pastel Lavender - sweet lavender
  • Pastel Mint - cool mint

The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity.

Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair

Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Properties

Brand: Goldwell
Colour: Black, Blue, Green, Orange, Pink, Red, Violet, Yellow
Product line: Goldwell Elumen
Speciality: ammonia-free, vegan

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Basic blue 124; Basic Red 51; Basic Yellow 87; Bis-methoxypropylamido isodocosane; Calcium Aluminum Borosilicate; Ceteareth-30; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Ethylhexylglycerin; Fragrance; Glyceryl Stearate; Hexyl cinnamal; Lactic Acid; Linalool; PEG-100 Stearate; Perfluorononyl dimethicone/methicone/amodimethicone crosspolymer; Phenoxyethanol; Polyquaternium-6; Silica; Sodium Hydroxide; Stearamide mea; Tin Oxide; Titanium dioxide
Skip product gallery

You may also like

24
Goldwell Elumen Play

Average rating of 0 out of 5 stars

36195
Goldwell Elumen Play

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started! What makes Elumen Play special? Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include: various shades (including the clear tone Clear) up to 15 washes up to 100% colour removal improved hair feel stronger hair structure colour brilliance ready-to-use mixture requiring no developer free from ammonia and oxidation Mix and match with Goldwell Elumen Play On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves. If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear. Elumen Play: Application Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours. Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application. Put on gloves. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat. Rinse out. Wash and care for the hair. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time. Elumen Play – Colour Chart The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups. The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play: Yellow - sunny yellow Orange - juice orange Red - fiery red Pink - hot pink Violet - mysterious violet Blue - ocean blue Green - tropical green Black - jet black 4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair: Pastel Coral - blush coral Pastel Rose - bashful rose Pastel Lavender - sweet lavender Pastel Mint - cool mint The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity. Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Content: 120 ml (€18.92 / 100 ml)

Sale price: €22.70 Regular price: €29.90
34
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

32426
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside is a demi-permanent balancing gloss tint without ammonia on an acidic base. From the Redken Shades EQ Gloss you already know and love, the improved version has become Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside. It is an all-in-one toner and bonder. Did you know that after each lightening or highlighting treatment, a residue of alkalinity remains on the hair? This leads to hair damage and weakened disulfide bonds, which can persist for up to 14 days after the colour treatment. The groundbreaking innovation of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside helps to strengthen sensitive hair in just one step. It contains citric acid and taurine to reduce alkalinity and damage after a lightening treatment. Shades EQ Gloss Bonder Inside is easy and versatile to apply due to its liquid consistency. Colour refreshment and correction are quick and easy with this product. A blend of direct and oxidative dyes and revolutionary technology ensure excellent durability. The acidic pH value also provides ultimate shine. No lightening required. Application of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside Mix Shades EQ Gloss Bonder Inside in a 1:1 ratio only with Shades EQ Processing Solution. Leave the formula to develop for 20 minutes. For up to 70% grey coverage, the processing time can be extended to up to 40 minutes. Redken Shades EQ Gloss Crystal Clear can be added to any shade to tone down or lighten the colour of the formula.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €25.60
24
Goldwell Elumen Play

Average rating of 0 out of 5 stars

36194
Goldwell Elumen Play

Goldwell Elumen Play unleashes playful creativity. The semi-permanent colour without developer offers infinitely versatile colour options, lasts for up to 15 washes, and washes out up to 100% colourfast. Simply press “Play” and get started! What makes Elumen Play special? Goldwell Elumen Play is a unique system of direct dye hair colours for astonishingly different results. Thanks to the Elumen Play HDmax Technology, the dyes deposit on both the outer and inner cuticle layers. The innovative colour technology ensures that the shades fade tone-on-tone over time. With the Shine and Care Technology, the colour achieves maximum, intense shine while the hair looks brilliant and healthy due to the glow effect. The features of Goldwell Elumen Play include: various shades (including the clear tone Clear) up to 15 washes up to 100% colour removal improved hair feel stronger hair structure colour brilliance ready-to-use mixture requiring no developer free from ammonia and oxidation Mix and match with Goldwell Elumen Play On the Elumen Play colour chart, bright, metallic, and pastel shades can be found. The Pures include Red, Blue, Violet, Pink, Green, Orange, Yellow, and Black. Pastel shades are Coral, Rosé, Lavender, and Mint, while Silver is the metallic option. With this spectrum, everyone can find the perfect shade for themselves. If the right colour isn’t available yet, a common question is: Can Elumen Play be mixed? Yes, the shades can be mixed at will. This opens up unlimited colour possibilities with the characteristic Elumen shine. For example, Mint can be created with Yellow, Blue, and Clear, and Brazilian Orange with Orange, Yellow, and Clear. Elumen Play: Application Elumen Play is best suited for blonde, white, or grey hair. The result is particularly vibrant and disappears naturally after 15 washes. For instance, hair can be illuminated with Elumen Play Pastel Coral, Orange, and Pink for fiery colours. Elumen Play can also be used on darker base colours with a level lower than 9-10. It is recommended to apply Pink on hair with levels 6-7 to create a beautiful, rosy brown. No developer is required for application. Put on gloves. A sufficient amount of Elumen Play is applied directly to dry, clean hair. Leave the colour to develop for 30 minutes without heat. Rinse out. Wash and care for the hair. For longer-lasting colour, use Goldwell Elumen Lock Colour Sealing. Elumen Play Nuances can be removed up to 100% with Elumen Play Eraser, allowing instant colour changes at any time. Elumen Play – Colour Chart The Elumen Play Colour Chart categorises shades into different groups. The 8 pure shades form the core range of Goldwell Elumen Play: Yellow - sunny yellow Orange - juice orange Red - fiery red Pink - hot pink Violet - mysterious violet Blue - ocean blue Green - tropical green Black - jet black 4 pastel shades offer delicate, pastel reflections for even more variety in hair: Pastel Coral - blush coral Pastel Rose - bashful rose Pastel Lavender - sweet lavender Pastel Mint - cool mint The Metallic nuance Silver contains small glitter particles in the colour mass. Goldwell Elumen Play Clear can be added to any shade to tone down the intensity. Buy Goldwell: Elumen Play at BellAffair Goldwell Elumen Play offers a different kind of creative inspiration. With these colours, you forget the instructions and set your own rules. Be open to new ideas, follow your instincts, and order these unique hair colours online at BellAffair!

Content: 120 ml (€18.92 / 100 ml)

Sale price: €22.70 Regular price: €29.90
21
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36257
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Goldwell Topchic Elumenated 250ml offers an innovative hair colouring technology with multi-reflections in a ready-to-use formulation. The @Elumenated Naturals enable up to 100% grey coverage in all dimensions. Application of Goldwell Topchic Elumenated 250ml Hair must be dry. Mixing ratio: developer and hair colour 1:1, mix well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat. Rinse thoroughly with shampoo. Treat hair with conditioner or hair mask. The @Elumenated technology ensures brilliant colour results with a unique shine and delivers the usual Topchic performance.

Content: 250 ml (€15.88 / 100 ml)

Sale price: €39.70 Regular price: €49.95
51
Schwarzkopf Fibreplex N°1 Bond Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

15569
Schwarzkopf Fibreplex N°1 Bond Booster

Schwarzkopf's FIBREPLEX N ° 1 Bond Booster is a repairing and strengthening additive that can be mixed to lighteners and hair colors. Fibreplex used in combination with chemical procedures will deeply repair and rebuild the hair structure. Its technology bonds hair fibres to restore healthy and protected hair. Furthermore, hair damage during lightening and dyeing is reduced. Benefits of Fibreplex ° 1 Bond Booster: Minimizes hair breakage Strengthens the hair structure Bonds hair fibres Healthy, repaired and strengthened hair Application: FIBREPLEX N° 1 Bond Booster is added to the hair color or lightener and mixed thoroughly. Without compromising on neither processing time nor the result of the coloration or lightening, Fibreplex Bond Booster strengthens and protects hair. Apply color or lightener according to instructions for use and work in. Rinse well and shampoo hair as usual.

Content: 500 ml (€10.39 / 100 ml)

Sale price: €51.95 Regular price: €106.32
11
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

36299
Goldwell Dualsenses Bond Pro 60sec. Treatment

The Goldwell Dualsenses Bond Pro 60s Treatment strengthens the hair fibre in the shortest possible time. Maximum effect is achieved after just one minute of application. Hair breakage and split ends are prevented without weighing down the hair. Therefore, the treatment is also perfect for fine hair. It seals the cuticle layer and provides smoothness and shine. Application of Dualsenses Bond Pro 60s Treatment After washing with Bond Pro Shampoo, the treatment is worked into the lengths and ends. After the application time, the conditioning mask is thoroughly rinsed out of the hair. The treatment should be used once a week instead of conditioner.

Content: 200 ml (€11.80 / 100 ml)

Sale price: €23.60 Regular price: €26.50
19
Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

36168
Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer

The Goldwell Silklift Conditioning Cream Developer is a nourishing cream developer that ensures an even colour result. The IntraLipide and SilkproteinComplex technologies promote structural rebuilding during lightening. Its creamy texture provides a uniform outcome.

Content: 750 ml (€1.73 / 100 ml)

Sale price: €13.00 Regular price: €15.95
Varis Boar Brush - 43 mm

Average rating of 4 out of 5 stars

36328
Varis Boar Brush - 43 mm

The Varis Wild Boar Bristle Brush is available in three different sizes. The natural wild boar bristles are mixed with nylon bristles, making the brush ideal for all hair types. The bristles and the brush head are infused with hydroionic crystals, which hydrate the hair and give it a beautiful shine. The brush head is made of ceramic. The handle is made of natural wood and features a soft-touch surface. The brush fits comfortably in the hand and can be used with ease.

Regular price: €34.00
14
Redken All Soft Conditioner Redken All Soft Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

32272
Redken All Soft Conditioner

The nourishing Redken All Soft Hair Conditioner is particularly suitable for dry, brittle hair. The conditioner helps prevent hair breakage, smooths the hair surface, and prevents split ends. The hair is intensely supplied with lipids. Camelina oil contributes to a deep shine, while avocado and olive oils provide softness and intensive care. The Keratin Enrich Complex, made from argan oil, PCA, and arginine, supplies the hair with moisture, brilliant shine, and ultimate smoothness. Application Tip for Redken All Soft Conditioner After cleansing with the All Soft Shampoo, massage the conditioner into the lengths and ends and leave it on for approximately 1-2 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€8.32 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €28.90
41
Goldwell Elumen Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36184
Goldwell Elumen Conditioner

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures. The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time. Results Colour protection Improved combability Intensive colour shine Smoothness

Content: 200 ml (€6.95 / 100 ml)

Sale price: €13.90 Regular price: €23.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.