Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Elumen Conditioner

Description

Product information "Goldwell Elumen Conditioner "

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures.

The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time.

Results

  • Colour protection
  • Improved combability
  • Intensive colour shine
  • Smoothness

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: coloured hair, fine hair, normal hair
Product line: Goldwell Elumen
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Benzyl Alcohol; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Dicocoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate; Ethylhexylglycerin; Fragrance; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Lactic Acid; Malic Acid; Panthenol; Phenoxyethanol; Propylene Glycol; Quaternium-80; Sodium Hydroxide; Steartrimonium Chloride
Skip product gallery

You may also like

41
Goldwell Elumen Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36184
Goldwell Elumen Conditioner

The Goldwell Elumen Conditioner has been specifically developed for hair coloured with Elumen. The conditioning formula provides immediate nourishment and detangling, protecting the hair from mechanical damage. Fine to normal coloured hair benefits from the active ingredients of the colour conditioner, as it is tailored to the needs of these hair structures. The hair becomes smooth and easy to comb, while the special Elumen shine is intensified. This helps the colour to last longer than on the first day after colouring. The conditioner is applied to damp hair after washing with Elumen Shampoo, focusing on lengths and ends, and rinsed out after a short processing time. Results Colour protection Improved combability Intensive colour shine Smoothness

Content: 200 ml (€6.95 / 100 ml)

Sale price: €13.90 Regular price: €23.40
58
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14840
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 1000 ml (€3.11 / 100 ml)

Variants from €10.60
Sale price: €31.10 Regular price: €74.90
39
Goldwell Elumen Thickener

Average rating of 0 out of 5 stars

36183
Goldwell Elumen Thickener

The Goldwell Elumen Thickener is added to all Elumen hair colours for creative freehand techniques. This thickens the consistency and makes the colour paste creamier. It prevents the colour from running. Additionally, the colour paste can be applied precisely and effortlessly. With the Thickener, balayage and ombré techniques can be executed perfectly – for limitless colour variety. The result remains as vibrant as ever despite the thickener. Application of Goldwell Elumen Thickener Shake well. Add drop by drop to the Elumen hair colour (max. 10%) and mix to the desired consistency.

Content: 100 ml (€33.40 / 100 ml)

Sale price: €33.40 Regular price: €54.90
25
Fanola No Red Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

21210
Fanola No Red Mask

Fanola No Red Maske is your secret weapon against red tones. Enriched with a green pigment, it detangles your hair, nourishes it, and provides moisture, leaving it soft and silky. Thanks to its concentrated and rich formulation, the hair mask imparts exceptional shine and smoothness to your hair. Fanola No Red Maske: Easy application for maximum effect After washing hair with the Fanola No Red Shampoo, put on disposable gloves, apply the mask to damp hair on lengths and ends, and leave it on for 3 to 5 minutes. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 1000 ml (€4.17 / 100 ml)

Variants from €22.60
Sale price: €41.70 Regular price: €55.95
12
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Average rating of 3 out of 5 stars

15040
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Goldwell Elumen Lock is a color sealing treatment. It is applied to towel-dried hair after coloring, distributed evenly, and left in the hair for up to 5 minutes before rinsing out. Goldwell Elumen Lock reduces the fading of Elumen hair color and extends its longevity. This post-color treatment seals the color by anchoring the pigments within the hair, resulting in exceptionally long-lasting color retention. Elumen Lock is the final step after coloring with Elumen Color. Afterwards, the hair can be further treated with Elumen Color Care products.

Content: 250 ml (€7.00 / 100 ml)

Sale price: €17.50 Regular price: €19.95
44
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14910
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 250 ml (€4.24 / 100 ml)

Sale price: €10.60 Regular price: €19.00
44
Goldwell Elumen

Average rating of 0 out of 5 stars

36042
Goldwell Elumen

High-performance hair colour with intelligent system - this is Goldwell Elumen. Colour pigments are not randomly anchored in the hair but are precisely positioned where needed to achieve a uniform result. This results in razor-sharp and evenly intense colour thanks to the Magnet-Effect. Goldwell Elumen is free from ammonia and oxidation. This makes the colouring process particularly gentle. As a result, the hair looks especially healthy after application. The long-lasting colour confirms the first-class quality of this unique hair colour. Porous areas in the hair scatter light diffusely, so these areas are filled. This enables incredible light reflection and improved hair structure. To minimise colour loss and preserve the colour for as long as possible, the use of the Elumen colour treatment range is recommended as a complement. Goldwell Elumen does not lighten the hair! Advantages of Goldwell Elumen Direct-acting high-performance hair colour Durable like a permanent hair colour Gentle like a tint NN@ shades are 100% opaque Application of Goldwell Elumen Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. Processing time is a maximum of 30 minutes without heat and 20 minutes with heat. All Elumen shades are mixable with each other and suitable for all techniques.

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77106
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.72 / 100 ml)

Variants from €12.85
Sale price: €13.45 Regular price: €17.95
25
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21154
Biomed HYDRALUMEN Shampoo

Biomed HYDRALUMEN Shampoo is a plant-based, moisture-retaining shampoo for dry, natural, coloured, and bleached hair. It contains organic bergamot, organic prickly pear leaves from Sicily, borage oil, and hyaluronic acid. The antioxidant and nourishing ingredients make the hair look younger, shinier, and more supple. Application of Biomed HYDRALUMEN Shampoo The Biomed HYDRALUMEN Shampoo should be used after the Biomed PRETIOSUM Detox-Aqua-Gel. It is evenly applied to the scalp and gently massaged in. Leave on for 2 minutes and rinse thoroughly. The process can be repeated if necessary.

Content: 400 ml (€5.08 / 100 ml)

Sale price: €20.30 Regular price: €27.00
26
Fanola No Orange Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

21207
Fanola No Orange Shampoo

Fanola No Orange Shampoo is the perfect choice for light brown, coloured, or natural hair. It neutralises unwanted orange tones and provides immediate toning that transforms strands with neutral and cool highlights. Thanks to its most innovative formulation technologies, the shampoo imparts extreme softness and shine to the hair. Say goodbye to unwanted orange undertones and welcome the cool elegance of Icy Blue. Fanola No Orange Shampoo: Easy to use, no stains The application is straightforward: put on suitable gloves, apply the shampoo to wet hair, massage in, leave for 1 to 5 minutes, emulsify, and rinse thoroughly. 

Content: 350 ml (€4.20 / 100 ml)

Sale price: €14.70 Regular price: €19.95
17
Bellody Original Hair Ties Bellody Original Hair Ties

Average rating of 5 out of 5 stars

19452
Bellody Original Hair Ties

The Bellody Original Hair Ties are always a stylish accessory. The braided structure makes the hair tie flexible and ideal for all hair types. Secure hold without unnecessary pressure on the head is ensured. Tangles or stretching of the band are a thing of the past with this high-quality hairband. And the Bellody Original Hair Tie is also a eye-catcher on the wrist. With a diameter of 5.5 cm, they easily fit on the hair and hand without being too tight or too loose. The carefully selected colour variations offer the perfect Bellody Original Hair Tie for every outfit. The hair accessory is free from plastic or metal as it consists of fabric-covered rubber strands. The packaging is a folded paper box, which does not burden the environment.

Content: 4 pc (€1.70 / 1 pc)

Sale price: €6.80 Regular price: €8.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.