Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Description

Product information "Goldwell Elumen Color Care Shampoo "

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour.

Colour protection for coloured hair in 2 simple steps

1. Wash hair with water

2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Elumen
Speciality: ammonia-free
Texture: liquid

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Ci 60730; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Glucoside; Ethylhexyl Methoxycinnamate; Fragrance; Isopropyl Alcohol; Lactic Acid; Malic Acid; Panthenol; Peg-160 sorbitan triisostearate; Peg-18 glyceryl oleate/cocoate; PEG-60 Hydrogenated Castor Oil; Polyquaternium-10; Propylene Glycol; Quaternium-80; Sodium Acetate; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Laureth Sulfate
Skip product gallery

You may also like

58
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14840
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 1000 ml (€3.11 / 100 ml)

Variants from €10.60
Sale price: €31.10 Regular price: €74.90
12
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Average rating of 3 out of 5 stars

15040
Goldwell Elumen Lock Colour Sealing

Goldwell Elumen Lock is a color sealing treatment. It is applied to towel-dried hair after coloring, distributed evenly, and left in the hair for up to 5 minutes before rinsing out. Goldwell Elumen Lock reduces the fading of Elumen hair color and extends its longevity. This post-color treatment seals the color by anchoring the pigments within the hair, resulting in exceptionally long-lasting color retention. Elumen Lock is the final step after coloring with Elumen Color. Afterwards, the hair can be further treated with Elumen Color Care products.

Content: 250 ml (€7.00 / 100 ml)

Sale price: €17.50 Regular price: €19.95
30
MC Nerzöl Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18092
MC Nerzöl Conditioner

The Nerzöl Conditioner from MC is a rinse specially formulated for permanently waved and damaged hair. Its gentle and mild formula re-structures the hair anew. Results: Structured hair Gently cared-for hair

Content: 250 ml (€2.09 / 100 ml)

Sale price: €5.23 Regular price: €7.50
57
Wella Eimi Dry Me Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

17501
Wella Eimi Dry Me Dry Shampoo

Eimi Dry Me is a dry shampoo with special properties. It is perfect for delaying hair washing when time is limited. The Dry Shampoo gives the hair a fresh appearance and adds volume and a matte texture. The Wella dry shampoo with tapioca starch removes excess oil from the hair and provides light hold. The fresh scent ensures a great hair feeling all day long. Application of Wella Dry Shampoo Shake the Wella dry shampoo well and spray evenly onto dry hair, then comb through.

Content: 180 ml (€7.19 / 100 ml)

Variants from €4.95
Sale price: €12.95 Regular price: €30.15
24
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14836
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

What to do with limp and fine hair? Provide ultra volume. And this with the Dualsenses Ultra Volume Shampoo from Goldwell. The strengthening shampoo offers immediately perceptible and visible volume and enhances natural shine. How the Dualsenses Ultra Volume Shampoo works The formula with rice protein has a strengthening effect and adds lively volume to the hair. However, the shampoo not only plumps but also protects the hair colour from fading. The modern technology behind the product ensures an immediate effect. gently cleanses strengthens the hair provides visible and tangible volume improves shine and manageability

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
55
Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

15834
Schwarzkopf Goodbye Yellow Shampoo

Goodbye Yellow by Schwarzkopf is an ultra-high pigment shampoo that neutralises unwanted yellow tones. Schwarzkopf's Anti-Yellow Shampoo is free from sulfates (SLS and SLES) and gently cleanses the hair. The blue and violet direct-dyeing ingredients provide immediate colour deposit for cool blonde shades. Yellow undertones are neutralised instantly and permanently removed with regular use. The fresh scent completes the unique colour and care experience. Say goodbye to yellow – with every wash! Goodbye Yellow instantly imparts a cool tone after foil or freehand techniques. How the Goodbye Yellow Shampoo Works The pigment combination of violet and blue direct-dyeing dyes is formulated to neutralise yellow tones and gently cleanse the hair. An ideal pH of 4.5 ensures long-lasting and highly effective colour results. Colour Corrections with Goodbye Yellow The Goodbye Yellow Shampoo can also be used for colour correction after dyeing. For maximum results in anti-yellow correction, it is recommended to apply the shampoo from a depth of tone 9 or lighter. For tones 4-5 with red-orange undertones, the Goodbye Orange Shampoo is recommended. The anti-yellow shampoo creates smooth colour transitions in balayage looks and combats unwanted streaking. The even colour flow is supported by the neutralising effect. Unpigmented hair can also be washed with this unique shampoo. It enhances the hair and gives it a metallic definition for cool hair reflections. Application: Massage into damp hair and leave on for up to 5 minutes. Rinse thoroughly afterwards. The result varies depending on the processing time and hair porosity. On non-porous hair, the shampoo can be left on longer to increase the colour intensity.

Content: 300 ml (€3.65 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €24.50
39
Goldwell Dualsenses Just Smooth Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14798
Goldwell Dualsenses Just Smooth Shampoo

Unruly hair is immediately tamed and nourished with the Goldwell Dualsenses Just Smooth Shampoo. An added benefit of this shampoo with anti-frizz effect: it also minimises colour loss. What remains after washing is a silky, smooth hair feel and brilliant shine.

Content: 1000 ml (€3.33 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €33.30 Regular price: €54.50
28
Hercules Sägemann Clipper Comb 909

Average rating of 0 out of 5 stars

46072
Hercules Sägemann Clipper Comb 909

With the Hercules Sägemann Maschinen-Haarschneidekamm 909, precise cuts can be achieved with the hair clipper. It is suitable for trimming hair or creating transitions. The comb is made of ebonite and features straight-shaped teeth and a wide handle.

Sale price: €12.95 Regular price: €18.00
44
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Average rating of 5 out of 5 stars

10093
Fudge Headpaint Natural - Extra Light Blonde (10.0)

Low ammonia content, pure pigments, and essential natural plant extracts make Fudge Headpaint Natural a very gentle colour formulation that keeps hair healthy and shiny during colouring. A dual-system colour range that can be used both semi-permanently and permanently. The cream base is easy to mix with Fudge Catalyst Cream Developer and apply. Care ingredients provide sufficient moisture to the hair during colouring. Up to 100% grey coverage is achieved. Fudge Headpaint Natural hair colours are long-lasting and gentle on the hair structure. The shades exude a special naturalness.

Content: 100 ml (€8.90 / 100 ml)

Sale price: €8.90 Regular price: €15.90
12
Aveda Invati Ultra Advanced Thickening Foam

Average rating of 0 out of 5 stars

55561
Aveda Invati Ultra Advanced Thickening Foam

Aveda Invati Advanced Thickening Foam delivers impressive volume and flexible hold for all hair types experiencing thinning. The foam instantly thickens the hair, provides flexible hold, and natural shine. It makes hair thicker, fuller, and more voluminous from roots to ends – all day long. Invati Ultra Advanced Thickening Foam Application Give your hair immediate fullness and flexible hold. Do not shake the bottle. Dispense 3-5 pumps into your hands and evenly apply from roots to ends. Dry and style your hair as usual.

Content: 150 ml (€24.97 / 100 ml)

Sale price: €37.45 Regular price: €42.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.