Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Colorance Express Toning Beige Mint - 60 ml

Description

Product information "Goldwell Colorance Express Toning Beige Mint - 60 ml"

Gentle blonde refinement in just 5 minutes in your favourite shade - with Goldwell Colorance Express Toning you can achieve your perfect colour in just a few minutes. Immediately after lightening or bleaching as well as highlights, you can give the blonde a certain something in silver, champagne, and ice tones. From a pH level of 9 and 10, optimal results can be achieved. The intensive shine sealing guarantees a long-lasting radiant colour, enhanced by unique reflexes. The gentle formulation ensures the build-up of hair structure during application.

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: all
Product line: Goldwell Colorance
Speciality: ammonia-free

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

31
Kérastase Genesis Cure Anti-Chute Kérastase Genesis Cure Anti-Chute

Average rating of 0 out of 5 stars

33742
Kérastase Genesis Cure Anti-Chute

The Genesis Cure Anti-Hair Loss treatment from Kérastase is an intensive course against hair loss. It helps to extend the lifespan of the hair. The hardening in the collagen layer is dissolved, making the scalp more elastic, supple, and better blood circulation. The ampoules contain a concentrated treatment with high, scientifically tested efficacy. The treatment was developed for thin, brittle hair and normal scalp. Application: Apply 3 times a day for 6 weeks on dry and towel-dried hair. One dose per application. Apply parting-wise to the scalp. Massage in with fingertips. Style as usual. Do not rinse.

Content: 1 set (€49.45 / 1 set)

Sale price: €49.45 Regular price: €71.80
21
Tigi Bed Head Resurrection Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

23261
Tigi Bed Head Resurrection Conditioner

New life for brittle hair! The Tigi Bed Head Resurrection Conditioner achieves this. Revive your hair with this conditioner. It strengthens and revitalises chemically treated hair and provides moisture. The resurrection plant repairs visible hair damage and ensures healthy-looking hair. Colour-treated hair also becomes healthier and more manageable with Tigi Bed Head Resurrection Conditioner. Tigi Bed Head Resurrection Conditioner Benefits repairs damaged hair leaves hair looking healthy smooth, nourished, and well-maintained hair

Content: 400 ml (€2.56 / 100 ml)

Sale price: €10.25 Regular price: €12.95
15
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36219
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner instantly provides moisture and definition to curls and waves. The hair is detangled and gains new bounce. After use, it is easier to comb. The result: more strength and elasticity for curls and waves well-defined, uniform curls and waves smooth hair feel

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
18
Goldwell Silklift Control High Performance Lightener with Tone Control Goldwell Silklift Control High Performance Lightener with Tone Control

Average rating of 0 out of 5 stars

36165
Goldwell Silklift Control High Performance Lightener with Tone Control

The Goldwell Silklift Control High-Performance Bleach provides gentle lightening of up to 7 levels. It is suitable for highlights, root lightening, and freehand techniques. The bleaching ensures controllable, high reliability results with minimal effort. Goldwell Silklift Control is available in two variants: Silklift Control Ash for levels 5-7 Silklift Control Pearl for levels 6-8 Application of Goldwell Silklift Control High-Performance Bleach The hair must be dry. Mix 35ml developer lotion with 25g Goldwell Silklift Control High-Performance Bleach and 3 pumps of Silklift 2in1 Serum. Combining with the Silklift 2in1 Serum is essential, supporting gentle lightening and reducing hair stress. Apply the mixture evenly with a brush. Allow the bleaching to process for a maximum of 45 minutes without heat. Rinse out with shampoo and perform a conditioning treatment.

Content: 500 g (€11.98 / 100 g)

Sale price: €59.90 Regular price: €72.90
34
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

32426
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside is a demi-permanent balancing gloss tint without ammonia on an acidic base. From the Redken Shades EQ Gloss you already know and love, the improved version has become Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside. It is an all-in-one toner and bonder. Did you know that after each lightening or highlighting treatment, a residue of alkalinity remains on the hair? This leads to hair damage and weakened disulfide bonds, which can persist for up to 14 days after the colour treatment. The groundbreaking innovation of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside helps to strengthen sensitive hair in just one step. It contains citric acid and taurine to reduce alkalinity and damage after a lightening treatment. Shades EQ Gloss Bonder Inside is easy and versatile to apply due to its liquid consistency. Colour refreshment and correction are quick and easy with this product. A blend of direct and oxidative dyes and revolutionary technology ensure excellent durability. The acidic pH value also provides ultimate shine. No lightening required. Application of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside Mix Shades EQ Gloss Bonder Inside in a 1:1 ratio only with Shades EQ Processing Solution. Leave the formula to develop for 20 minutes. For up to 70% grey coverage, the processing time can be extended to up to 40 minutes. Redken Shades EQ Gloss Crystal Clear can be added to any shade to tone down or lighten the colour of the formula.

Content: 60 ml (€28.25 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €25.60
17
Redken Extreme Conditioner Redken Extreme Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

32280
Redken Extreme Conditioner

The nourishing Redken Extreme Conditioner is the ideal care for weakened, porous hair. The hair conditioner detangles, smooths, and imparts softness and elasticity to the hair. It provides long-lasting care, protects against hair breakage, and makes the hair more resilient after each use. The Fortifying Complex consists of 18-MEA and ceramides. The active ingredient 18-MEA restores the protective lipid layer of the hair surface and imparts a radiant shine. Ceramides strengthen the hair fiber and target damaged areas for repair. The Interlock Protein Network binds nutrients to the hair fiber, strengthens the hair from within, and increases resilience. Application recommendation for Redken Extreme Conditioner Apply a small amount of the conditioner to the lengths and ends, leave for 1-2 minutes, then rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€7.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €28.90
41
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

36303
Goldwell Light Dimensions Brightener - Silver

The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural and Silver provide gentle contrasts and a naturally appearing look. The new customisable Power Toning Service with @Pure Pigments enhances the lightening results. The cream ensures a neutral blonde without yellow undertones and can be used for any tone level (natural tone 5-9). A lightening of 1 to 1.5 tones is achieved. The Goldwell Light Dimensions Brightener Natural is designed for controlled lightening of tone levels 7-9, while the Goldwell Light Dimensions Brightener Silver is for tones 5-7. Application of Goldwell Light Dimensions Brightener The hair must be towel-dried before application. The mixing ratio with the developer lotion is 1:1. Mix thoroughly. Apply with a brush. Allow to process individually for 5 to 20 minutes until the desired Power Toning Service result is achieved. For intensification or neutralisation, add suitable @Pure Pigments nuance drops drop by drop. Rinse out with shampoo and follow with personal hair care.

Content: 60 ml (€25.33 / 100 ml)

Sale price: €15.20 Regular price: €25.90
21
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Average rating of 0 out of 5 stars

36257
Goldwell Topchic Elumenated - 9N@PK very light blonde elumenated pink

Goldwell Topchic Elumenated 250ml offers an innovative hair colouring technology with multi-reflections in a ready-to-use formulation. The @Elumenated Naturals enable up to 100% grey coverage in all dimensions. Application of Goldwell Topchic Elumenated 250ml Hair must be dry. Mixing ratio: developer and hair colour 1:1, mix well. Apply carefully and evenly with a colouring brush. Processing time: 30 minutes without heat, 20 minutes with heat. Rinse thoroughly with shampoo. Treat hair with conditioner or hair mask. The @Elumenated technology ensures brilliant colour results with a unique shine and delivers the usual Topchic performance.

Content: 250 ml (€15.88 / 100 ml)

Sale price: €39.70 Regular price: €49.95
15
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Average rating of 5 out of 5 stars

36182
Goldwell Dualsenses Color Revive Root Retouch Powder

Goldwell Dualsenses Color Revive Root Concealer Powder is Goldwell's secret weapon for instant grey coverage and hair root refreshment. The weightless powder is available in 5 shades: light blonde medium to dark blonde medium brown dark brown to black Copper red The root powder adapts perfectly to the hair colour and provides a very natural look. It conceals grey hair and ensures a very natural colour for light blonde as well as medium to dark blonde hair, a perfect colour match for medium brown, and reduces contrast in dark brown to black hair, while copper and red tones are optimally refreshed. Hair powder for grey coverage and colour refreshment With this root concealer powder, Goldwell offers an innovative solution for colour refreshment and grey coverage in just one step. The root powder absorbs oils and sebum and provides a fresh hair feeling without washing. The shades are optimally matched to the Goldwell colour range and can be used as a root refresh between colourings. Perfect colour matching for a natural look with grey coverage! Application: Take a small amount of the powder onto the sponge and apply to the hair roots with gentle stroking motions. More information on correct application can be found in the video.

Content: 3.7 g (€743.24 / 100 g)

Sale price: €27.50 Regular price: €32.50
14
Redken All Soft Conditioner Redken All Soft Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

32272
Redken All Soft Conditioner

The nourishing Redken All Soft Hair Conditioner is particularly suitable for dry, brittle hair. The conditioner helps prevent hair breakage, smooths the hair surface, and prevents split ends. The hair is intensely supplied with lipids. Camelina oil contributes to a deep shine, while avocado and olive oils provide softness and intensive care. The Keratin Enrich Complex, made from argan oil, PCA, and arginine, supplies the hair with moisture, brilliant shine, and ultimate smoothness. Application Tip for Redken All Soft Conditioner After cleansing with the All Soft Shampoo, massage the conditioner into the lengths and ends and leave it on for approximately 1-2 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 300 ml (€8.32 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €28.90
15
Goldwell Dualsenses Bond Pro Conditioner Goldwell Dualsenses Bond Pro Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36298
Goldwell Dualsenses Bond Pro Conditioner

The Goldwell Dualsenses Bond Pro Conditioner is specifically designed for weak, hair prone to breakage. It provides immediate strengthening, resulting in visibly reduced hair breakage. The effectiveness is due to the special formulations. Red and brown algae extracts strengthen the hair and make it more resilient. Peptides and amino acids penetrate targetedly into damaged areas of the hair fibers. The Inter-Amino-Bond-Builder reinforces the hair from within. Application of Dualsenses Bond Pro Conditioner After shampooing and rinsing, the conditioner is worked into the lengths and ends and left in the hair for 3-5 minutes. Then rinse thoroughly. Tip: For optimal results, products from the same line should be used together. They are suitable for all hair types. Especially for weak and brittle hair, they achieve impressive results.

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
58
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

44001
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Luxeoil Keratin Protect Shampoo by Wella is suitable for all hair types and gently cleanses the hair without weighing it down. The shampoo consists of various oils that delicately coat the hair and cleanse it gently. Thanks to the high-quality oils, your hair gains an intense, silky shine. Highlight: The shampoo is enriched with the unmistakable scent of the SP LuxeOil Collection. Application of Keratin Protect Shampoo: Work the shampoo evenly into damp hair, then rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €30.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.