Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Description

Product information "Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo "

Luxeoil Keratin Protect Shampoo by Wella is suitable for all hair types and gently cleanses the hair without weighing it down. The shampoo consists of various oils that delicately coat the hair and cleanse it gently. Thanks to the high-quality oils, your hair gains an intense, silky shine.

Highlight: The shampoo is enriched with the unmistakable scent of the SP LuxeOil Collection.

Application of Keratin Protect Shampoo:

Work the shampoo evenly into damp hair, then rinse thoroughly and repeat if necessary.

Properties

Brand: Wella SP
Finish: shine
Hair length: all
Hair type: all, coloured hair, damaged hair, dull hair
Note: pump not included
Product line: Wella SP Luxeoil

Manufacturer

Wella SP

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

5 August 2026 11:29

Review with rating of 5 out of 5 stars

angenehmer Duft

Endlich ein Shampoo, das meine Haare nicht beschwert. Sie fühlen sich nach dem Waschen gepflegt an, sehen gesund aus und haben einen schönen Glanz

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Amyl Cinnamal; Argania Spinosa Kernel Oil; Camellia Oleifera Seed Oil; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Hexyl cinnamal; Hydrolyzed Keratin; Hydroxypropyl Methylcellulose; Linalool; Methylparaben; Fragrance; Phenoxyethanol; Prunus Amygdalus Dulcis Oil; Salicylic Acid; Simmondsia chinensis seed oil; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Citrate; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium oxide; Sodium Xylenesulfonate; Sorbic Acid; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

52
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

44002
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Luxeoil Keratin Protect Shampoo by Wella is suitable for all hair types and gently cleanses the hair without weighing it down. The shampoo consists of various oils that delicately coat the hair and cleanse it gently. Thanks to the high-quality oils, your hair gains an intense, silky shine. Highlight: The shampoo is enriched with the unmistakable scent of the SP LuxeOil Collection. Application of Keratin Protect Shampoo: Work the shampoo evenly into damp hair, then rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 1000 ml (€2.47 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €24.65 Regular price: €50.95
32
Kérastase Discipline Bain Fluidealiste Kérastase Discipline Bain Fluidealiste

Average rating of 5 out of 5 stars

30157
Kérastase Discipline Bain Fluidealiste

The Kérastase Discipline Bain Fluidealiste is a hair bath for fine to normal rebellious hair. It provides freedom of movement and frizz control for a natural touch and a weightless feeling. Bain Fluidéaliste is suitable for rebellious and undisciplined fine to normal hair that is difficult to style. This rich, white gel combines active ingredients to gently cleanse the hair from the roots while delivering the right amount of care to restore the hair fibre and natural look. It ensures a soft and smooth finish. MORPHO-KERATIN™ COMPLEX: Restores hair fibre homogeneity and coats the fibre to ensure anti-frizz protection. Application of Kérastase Discipline Bain Fluidealiste Apply the hair bath to the scalp and massage. Emulsify, rinse, and repeat if necessary.

Content: 250 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €24.75 Regular price: €36.40
36
Londa Vital Booster Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42050
Londa Vital Booster Shampoo

The Londa Vital Booster Shampoo combines care for hair and scalp. It gently cleanses the hair and scalp while revitalising the sensitive skin on the head. The scalp is strengthened with caffeine and prepared for the subsequent care routine. The hair gains a silky, healthy shine and feels pure. Jojoba oil balances moisture levels and imparts noticeable softness to the hair. Refreshed, healthy scalp sensation The revitalised, cleansed scalp can effortlessly perform its natural functions. Therefore, the hair becomes more resistant to daily stresses and demands. This shampoo is specially developed for the combined treatment of hair and scalp and prepares the hair perfectly for care with the Vital Booster Serum, which effectively combats hair loss.

Content: 250 ml (€3.38 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €13.25
67
Wella SP Volumize Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

44038
Wella SP Volumize Shampoo

The Wella SP Volumize Shampoo has been specially formulated for fine hair. The shampoo cleanses fine hair and provides light volume without weighing the hair down. Application of Wella SP Volumize Shampoo: Work into wet hair and rinse thoroughly. Repeat the process if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
67
Wella SP Balance Scalp Shampoo

Average rating of 4.6 out of 5 stars

44049
Wella SP Balance Scalp Shampoo

The Wella SP Balance Scalp Shampoo with a skin-friendly pH value cleanses the sensitive scalp and helps prevent hair loss. Additionally, the shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Application of Wella SP Balance Scalp Shampoo: Massage into the hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
39
Sassoon Precision Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43003
Sassoon Precision Clean Shampoo

Sassoon Precision Clean Shampoo is a shampoo perfectly suited for daily use. The individual beauty of every hair type can be enhanced through NeoPrimer technology by specifically caring for the unique needs of different hair types and structures. Precision Clean by Sassoon cleans effectively and sustainably. It is a lightweight deep-cleansing shampoo that provides the hair with balanced moisture, shine, and beautiful, natural movement. Application of Sassoon Precision Clean Shampoo: Gently massage the mild foam with a feminine scent into damp hair, leave briefly to work, and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
67
Wella SP Color Save Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44056
Wella SP Color Save Shampoo

Ultimate colour protection thanks to the Wella SP Color Save Shampoo. It provides long-lasting colour brilliance, smoothness, and protects against fading of hair colour on coloured and dyed hair. The SP Color Save Shampoo also prevents colour shifts, ensuring colour fidelity. Usage of Wella SP Color Save Shampoo: Apply evenly to wet hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat the process if necessary. Dermatologically tested for skin compatibility.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
32
Kérastase Résistance Bain Force Architecte Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Average rating of 5 out of 5 stars

30019
Kérastase Résistance Bain Force Architecte

Looking for a hair care routine for damaged hair? Kérastase has the solution: Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime. The routine includes: Kérastase Résistance Bain Force Architecte 250ml Kérastase Résistance Masque Force Architecte 200ml Kérastase Resistance Ciment Thermique 150ml + FREE Kérastase Elixir Ultime 15ml Kérastase Résistance Hair Care Routine for Damaged Hair + Elixir Ultime: Care for Frazzled Hair The combination of nourishing and regenerating shampoo, mask, and leave-in product repairs damaged hair with each use. The hair fibre is rebuilt and strengthened, providing better protection against future damage. Included for free is the timeless classic Kérastase Elixir Ultime. The hair oil is the French label’s miracle weapon for beautifully healthy hair, as it provides healthy, shiny, and well-maintained hair on all levels with valuable oils.

Content: 250 ml (€9.02 / 100 ml)

Sale price: €22.55 Regular price: €33.00
64
Wella SP Luxeoil Keratin Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

44009
Wella SP Luxeoil Keratin Conditioner

Luxeoil Keratin Conditioner - the luxurious hair care provides your hair with a weightless feel in just a few seconds. Thanks to the high-quality ingredients, the hair is moisturised, the hair surface is smoothed, and it gains a brilliant shine. Application of the Luxeoil Keratin Conditioner: Distribute the conditioner into damp hair after washing and leave it on for 30 seconds. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 200 ml (€7.48 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €41.30
36
Londa Color Radiance Shampoo Colour Shine Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42008
Londa Color Radiance Shampoo Colour Shine Shampoo

The Londa Color Radiance Shampoo is a colour protection shampoo that preserves coloured hair from colour fading. The formula with passion fruit extract and orange peel lipids provides intense, long-lasting colour that does not wash out quickly. It not only cleanses coloured hair but also immunises the hair against colour fading and colour change. The beneficial effect is reflected in longer-lasting hair colour.

Content: 250 ml (€3.38 / 100 ml)

Sale price: €8.45 Regular price: €13.25
32
Kérastase Blond Absolu Cicaplasme Leave-In Kérastase Blond Absolu Cicaplasme Leave-In

Average rating of 5 out of 5 stars

30344
Kérastase Blond Absolu Cicaplasme Leave-In

Kérastase Blond Absolu Cicaplasme Leave-In is a restorative serum with heat protection, specially formulated for bleached or highlighted hair. It helps reconstruct damaged hair fibers, leaving the hair soft, smooth, and radiant. Thanks to UV filters and antioxidants, blonde hair is protected from external aggressors. According to instrumental tests, the serum also provides heat protection up to 230°C. Enriched with hyaluronic acid and edelweiss flower, two premium ingredients known for their protective and strengthening properties, this treatment works on multiple levels. Hyaluronic acid deeply hydrates and plumps the hair fiber from within, while edelweiss soothes and smooths the cuticle. The antioxidant properties help shield the hair from environmental influence, improving resilience and overall health. How to use Kérastase Blond Absolu Cicaplasme Leave-In Morning: Apply to damp hair before blow-drying or air-drying. Work through lengths and ends for added smoothness and shine. Night: Leave in overnight for intensive repair while you sleep. Avoid contact with eyes. Rinse thoroughly in case of eye contact.

Content: 150 ml (€20.37 / 100 ml)

Sale price: €30.55 Regular price: €45.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.