Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sassoon Precision Clean Shampoo

Description

Product information "Sassoon Precision Clean Shampoo "

Sassoon Precision Clean Shampoo is a shampoo perfectly suited for daily use. The individual beauty of every hair type can be enhanced through NeoPrimer technology by specifically caring for the unique needs of different hair types and structures. Precision Clean by Sassoon cleans effectively and sustainably. It is a lightweight deep-cleansing shampoo that provides the hair with balanced moisture, shine, and beautiful, natural movement.

Application of Sassoon Precision Clean Shampoo: Gently massage the mild foam with a feminine scent into damp hair, leave briefly to work, and rinse thoroughly.

Properties

Brand: Sassoon
Hair type: all, greasy hair
Product line: Sassoon Hair Care

Manufacturer

Sassoon

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Benzyl Salicylate; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Hydrolyzed Keratin; Hydroxypropyl Methylcellulose; Methylparaben; Panthenol; Parfum; Phenoxyethanol; Salicylic Acid; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Citrate; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauryl Sulfate; Sodium Xylenesulfonate; Sorbic Acid; Tetrasodium EDTA
Skip product gallery

You may also like

39
Sassoon Pure Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43001
Sassoon Pure Clean Shampoo

Sassoon Pure Clean Shampoo is a shampoo for fine to medium-thick hair. Thanks to NeoPrimer technology, the shampoo cleanses perfectly without over-conditioning or weighing down the hair. The hair gains more volume and movement and appears visibly clean and revitalised. This cleansing shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Suitable for all hair types. Professional tip: The Sassoon Pure Clean Shampoo is particularly suitable for volume building in fine hair.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
58
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

44001
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Luxeoil Keratin Protect Shampoo by Wella is suitable for all hair types and gently cleanses the hair without weighing it down. The shampoo consists of various oils that delicately coat the hair and cleanse it gently. Thanks to the high-quality oils, your hair gains an intense, silky shine. Highlight: The shampoo is enriched with the unmistakable scent of the SP LuxeOil Collection. Application of Keratin Protect Shampoo: Work the shampoo evenly into damp hair, then rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €30.80
19
Sassoon Precision Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43004
Sassoon Precision Clean Shampoo

Sassoon Precision Clean Shampoo is a shampoo perfectly suited for daily use. The individual beauty of every hair type can be enhanced through NeoPrimer technology by specifically caring for the unique needs of different hair types and structures. Precision Clean by Sassoon cleans effectively and sustainably. It is a lightweight deep-cleansing shampoo that provides the hair with balanced moisture, shine, and beautiful, natural movement. Application of Sassoon Precision Clean Shampoo: Gently massage the mild foam with a feminine scent into damp hair, leave briefly to work, and rinse thoroughly.

Content: 1000 ml (€4.00 / 100 ml)

Variants from €15.95
Sale price: €39.95 Regular price: €49.50
39
Sassoon Rich Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43005
Sassoon Rich Clean Shampoo

Sassoon Rich Clean Shampoo is a revitalising shampoo for dry and damaged hair. It provides moisture and leaves hair smooth and manageable. The shampoo is very rich and should be used sparingly. Due to its reconstructive formula, it is also highly suitable for cleansing and caring for blonde and bleached hair. Application: Emulsify in damp hair and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
33
Kérastase Spécifique Bain Divalent Kérastase Spécifique Bain Divalent

Average rating of 0 out of 5 stars

33511
Kérastase Spécifique Bain Divalent

For oily roots and dry ends, the Kérastase Spécifique Bain Divalent is the ideal hair shampoo. The balancing hair bath cleanses the scalp and gently removes excess oil. At the same time, odours are also eliminated. The shampoo regulates the scalp's sebum overproduction with Glycine and provides an instant feeling of freshness. Effect of Kérastase Spécifique Bain Divalent The hair bath has an ultra-light texture that balances the scalp's sebum production. The dry lengths gain shine and smoothness and are strengthened with Vitamin B6 deep into the hair fibre. Amino acids rebuild the hair fibre. It is the main component of keratin, which makes up the majority of hair. The shampoo provides 61.5% more volume to flat hair and imparts shine & smoothness. Application recommendation for Kérastase Specifique Bain Divalent Massage well into wet hair, emulsify, and leave on for up to 3 minutes. Rinse thoroughly afterwards and repeat the process if necessary.

Content: 250 ml (€9.76 / 100 ml)

Sale price: €24.40 Regular price: €36.40
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
67
Wella SP Volumize Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

44038
Wella SP Volumize Shampoo

The Wella SP Volumize Shampoo has been specially formulated for fine hair. The shampoo cleanses fine hair and provides light volume without weighing the hair down. Application of Wella SP Volumize Shampoo: Work into wet hair and rinse thoroughly. Repeat the process if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
40
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

43023
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

The Sassoon Illuminating Clean Shampoo is a colour protection shampoo that provides perfect protection for coloured and highlighted hair. Like all colour protection hair care products from Sassoon, the Illuminating Shampoo also contains Intelli Protec technology. The intelligent colour protection system seals the colour for long-lasting brilliance and natural shine. Used in combination with the other Sassoon colour protection products, the manufacturer guarantees that the hair colour retains its natural shine as well as maximum brilliance and intensity until the next colouring. The hair is ideally prepared for the final care with the Illuminating Conditioner. Application: Gently emulsify Sassoon Illuminating Clean Shampoo into damp hair and then rinse thoroughly Results: Enhanced colour intensity Long-lasting colour until the next colouring (when used in combination with all Sassoon Illuminating products) Vivid colours Maximum shine Protection for the hair structure The colour-protecting shampoo preserves the hair colour from fading and allows it to shine in its most beautiful facets for a long time. The hair colour appears exceptionally illuminated.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Variants from €5.95
Sale price: €15.95 Regular price: €26.55
24
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36220
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo has been specifically developed for curly natural and permed hair. It is gently massaged into wet hair (repeat if necessary) and then thoroughly rinsed out. Effects of the Dualsenses Curls & Waves Shampoo immediately provides moisture adds definition provides weightless bounce makes curls more elastic

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
38
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

43098
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

The Sassoon Illuminating Clean Shampoo is a colour protection shampoo that provides perfect protection for coloured and highlighted hair. Like all colour protection hair care products from Sassoon, the Illuminating Shampoo also contains Intelli Protec technology. The intelligent colour protection system seals the colour for long-lasting brilliance and natural shine. Used in combination with the other Sassoon colour protection products, the manufacturer guarantees that the hair colour retains its natural shine as well as maximum brilliance and intensity until the next colouring. The hair is ideally prepared for the final care with the Illuminating Conditioner. Application: Gently emulsify Sassoon Illuminating Clean Shampoo into damp hair and then rinse thoroughly Results: Enhanced colour intensity Long-lasting colour until the next colouring (when used in combination with all Sassoon Illuminating products) Vivid colours Maximum shine Protection for the hair structure The colour-protecting shampoo preserves the hair colour from fading and allows it to shine in its most beautiful facets for a long time. The hair colour appears exceptionally illuminated.

Content: 50 ml (€11.90 / 100 ml)

Sale price: €5.95 Regular price: €9.55
19
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

36318
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

The KMS Conscious Style Everyday Shampoo consists of 92% natural ingredients. It is also 97% biodegradable. The shampoo is suitable for all hair types, gently cleanses, and provides moisture. Immediately after washing, you will experience a natural feeling and a healthy shine. The shampoo is free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Formula of KMS Conscious Style Everyday Shampoo The Everyday Shampoo is enriched with ECOCERT-certified Moringa seed oil and oat oil, known for their numerous antioxidants and ability to remove environmental pollutants.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €25.90
39
Sassoon Advanced Condition

Average rating of 0 out of 5 stars

43007
Sassoon Advanced Condition

Sassoon Advanced Condition is a moisture treatment for damaged hair. The reconstructive care can be used daily and is suitable for all hair types. The all-round conditioner from Sassoon nourishes the hair, smooths the surface, and seals in moisture for smooth, strong, and shiny hair. Like all Sassoon conditioners, this one is a 30-second treatment. Application: Distribute on freshly washed, damp hair and rinse thoroughly after about 30 seconds.

Content: 250 ml (€8.38 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €34.35

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.