Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

Description

Product information "Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo "

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo has been specifically developed for curly natural and permed hair. It is gently massaged into wet hair (repeat if necessary) and then thoroughly rinsed out.

Effects of the Dualsenses Curls & Waves Shampoo

  • immediately provides moisture
  • adds definition
  • provides weightless bounce
  • makes curls more elastic

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: curly hair
Product line: Goldwell Dualsenses Curls & Waves
Speciality: cruelty-free
Texture: liquid

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetic Acid; Amodimethicone; Aqua; Benzoic acid; Benzyl Alcohol; Butylene Glycol; C11-15 Pareth-7; C12-14 pareth-12; Ci 19140; CI 42053; Citronellol; Ethylhexylglycerin; Fragrance; Glycerin; Glycoproteins; Hydrolyzed Milk Protein; Lactic Acid; Laureth-9; Lauryl hydroxysultaine; Limonene; Linalool; Octyldodecyl pca; Panthenol; PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate; PEG-3 Distearate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Potassium sorbate; Ppg-2 hydroxyethyl cocamide; PPG-9; Salix Nigra Bark Extract; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauroyl Sarcosinate; Sodium PCA; Trideceth-12
Skip product gallery

You may also like

55
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36221
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo has been specifically developed for curly natural and permed hair. It is gently massaged into wet hair (repeat if necessary) and then thoroughly rinsed out. Effects of the Dualsenses Curls & Waves Shampoo immediately provides moisture adds definition provides weightless bounce makes curls more elastic

Content: 1 liter (€24.40 / 1 liter)

Variants from €14.90
Sale price: €24.40 Regular price: €54.50
15
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36219
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner instantly provides moisture and definition to curls and waves. The hair is detangled and gains new bounce. After use, it is easier to comb. The result: more strength and elasticity for curls and waves well-defined, uniform curls and waves smooth hair feel

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
36
Comair Tunnel Vent Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

20207
Comair Tunnel Vent Brush

This Comair Tunnel Vent Brush is double-sided with nodules and features a grooved handle for a non-slip grip.

Sale price: €2.48 Regular price: €3.90
30
Kérastase Première Shampoo for damaged hair Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Average rating of 0 out of 5 stars

33665
Kérastase Première Shampoo for damaged hair

Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair is ideal for damaged hair. It regenerates, imparts smoothness and shine. The set includes the essentials of the Première repair series from Kérastase: Kérastase Première Bain Décalcifiant Réparateur 250ml Kérastase Première Concontré Décalcifiant Ultra-Réparateur 250ml Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair: Protects your hair from further damage Treated hair absorbs three times more calcium from water than healthy hair. Calcium in this amount can negatively affect the already stressed hair structure. The result can be permanent hair damage. With the hair bath and the Concontré, this process can be countered, as shampoo and Concontré repair the hair and reduce calcium deposits. Kérastase Première Pflegeduo for dual-action hair repair application recommendation Wet the hair. Start with the Concontré. First, apply the Concontré to damp hair and leave it on for 5 minutes – do not rinse. Apply the hair bath over the Concontré and gently massage and emulsify. Then rinse everything thoroughly.

Content: 250 ml (€11.58 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €41.60
14
Goldwell Stylesign Curls Defining Cream Goldwell Stylesign Curls Defining Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

73241
Goldwell Stylesign Curls Defining Cream

Goldwell Stylesign Curls Defining Cream is a curl cream for difficult-to-manage curls. The successor to Curl Control provides smoothness, flexible hold, and well-defined curls. Hair remains more defined, flexible, and elastic for up to 72 hours. The cream for stressed and damaged curls allows for quick and effective styling with a healthy-looking finish. Additionally, it protects the hair from heat damage. Sustainability with Goldwell Stylesign Curls Defining Cream Up to 97% biodegradable At least 25% PCR materials used for this tube. Less plastic waste due to thinner material and a smaller lid Application of Goldwell Stylesign Curls Defining Cream To prevent hair from pulling together and to extend the curl, twist into damp hair downward. For more bounce, knead into towel-dried hair from the roots.

Content: 150 ml (€14.33 / 100 ml)

Sale price: €21.50 Regular price: €25.00
28
Hercules Sägemann Master Comb 600-602

Average rating of 0 out of 5 stars

46228
Hercules Sägemann Master Comb 600-602

The Meisterkamm 600-602 by Hercules Sägemann is a hair cutting comb made from ebonite, designed to be perfect in both form and function. The comb is recommended for both professionals and non-professionals as it offers numerous benefits. Hercules Sägemann Meisterkamm 600-602 Benefits The high-quality ebonite material makes the Meisterkamm both durable and flexible. Its anti-static property prevents hair from charging during combing. Perfectly arranged teeth glide effortlessly through the hair, making the comb particularly gentle on hair. It provides a wonderful shine with every brush stroke.

Sale price: €12.95 Regular price: €18.00
24
Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36302
Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo

Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo is fundamentally suitable for all hair types, but specifically developed for weak and hair breakage-prone hair. It immediately provides a conditioning effect and strengthens the hair structure. Colour loss is also reduced. Ingredients of Goldwell Dualsenses Bond Pro Shampoo High-quality formulations are essential for a good shampoo. The integrated Inter-Amino-Bond-Builder strengthens the hair from within. The peptides and amino acids penetrate the damaged areas of the hair interior. Red and brown algae extracts form ion and hydrogen bonds, ensuring the hair fibre becomes stronger and more resilient.

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
14
Redken Color Extend Blondage Shampoo Redken Color Extend Blondage Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

32275
Redken Color Extend Blondage Shampoo

Redken Color Extend Blondage Shampoo neutralises gold and orange undertones in blonde and bleached hair. The hair appears visibly shinier and is gently cleansed. How to use Redken Color Extend Blondage Shampoo? The violet shampoo should not be used with every wash. When washing 2-3 times a week, the Blondage shampoo should be used once a week.

Content: 300 ml (€7.65 / 100 ml)

Sale price: €22.95 Regular price: €26.80
30
Kérastase Première Hair Mask for Damaged Hair Kérastase Première Hair Mask for Damaged Hair

Average rating of 0 out of 5 stars

33661
Kérastase Première Hair Mask for Damaged Hair

Kérastase Première Hair Mask for Damaged Hair repairs, combats hair breakage, and restores moisture to the hair. Damaged hair absorbs three times more calcium from water than healthy hair. Therefore, the mask helps to reduce calcium levels to interrupt the cycle of damaged hair. Application Apply to lengths and ends of washed, towel-dried hair and gently massage in. Rinse thoroughly after 5 minutes of contact time.

Content: 200 ml (€24.73 / 100 ml)

Sale price: €49.45 Regular price: €70.40
32
Kérastase Discipline Bain Fluidealiste Kérastase Discipline Bain Fluidealiste

Average rating of 5 out of 5 stars

33639
Kérastase Discipline Bain Fluidealiste

The Kérastase Discipline Bain Fluidealiste is a hair bath for fine to normal rebellious hair. It provides freedom of movement and frizz control for a natural touch and a weightless feeling. Bain Fluidéaliste is suitable for rebellious and undisciplined fine to normal hair that is difficult to style. This rich, white gel combines active ingredients to gently cleanse the hair from the roots while delivering the right amount of care to restore the hair fibre and natural look. It ensures a soft and smooth finish. MORPHO-KERATIN™ COMPLEX: Restores hair fibre homogeneity and coats the fibre to ensure anti-frizz protection. Application of Kérastase Discipline Bain Fluidealiste Apply the hair bath to the scalp and massage. Emulsify, rinse, and repeat if necessary.

Content: 500 ml (€8.85 / 100 ml)

Variants from €24.75
Sale price: €44.25 Regular price: €65.40
24
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14836
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

What to do with limp and fine hair? Provide ultra volume. And this with the Dualsenses Ultra Volume Shampoo from Goldwell. The strengthening shampoo offers immediately perceptible and visible volume and enhances natural shine. How the Dualsenses Ultra Volume Shampoo works The formula with rice protein has a strengthening effect and adds lively volume to the hair. However, the shampoo not only plumps but also protects the hair colour from fading. The modern technology behind the product ensures an immediate effect. gently cleanses strengthens the hair provides visible and tangible volume improves shine and manageability

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
44
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14910
Goldwell Elumen Color Care Shampoo

The shampoo provides particularly long-lasting colour retention for hair coloured with Goldwell Elumen and prevents the colour from washing out. The shampoo for coloured hair combines optimal care with colour protection and enhances the shine of the colour. Colour protection for coloured hair in 2 simple steps 1. Wash hair with water 2. Shampoo with the Goldwell Elumen Color Care Shampoo and rinse after a short processing time

Content: 250 ml (€4.24 / 100 ml)

Sale price: €10.60 Regular price: €19.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.