Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

Description

Product information "Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo "

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo has been specifically developed for curly natural and permed hair. It is gently massaged into wet hair (repeat if necessary) and then thoroughly rinsed out.

Effects of the Dualsenses Curls & Waves Shampoo

  • immediately provides moisture
  • adds definition
  • provides weightless bounce
  • makes curls more elastic

Properties

Brand: Goldwell
Hair type: curly hair
Product line: Goldwell Dualsenses Curls & Waves
Speciality: cruelty-free
Texture: liquid

Manufacturer

Goldwell

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.goldwell.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetic Acid; Amodimethicone; Aqua; Benzoic acid; Benzyl Alcohol; Butylene Glycol; C11-15 Pareth-7; C12-14 pareth-12; Ci 19140; CI 42053; Citronellol; Ethylhexylglycerin; Fragrance; Glycerin; Glycoproteins; Hydrolyzed Milk Protein; Lactic Acid; Laureth-9; Lauryl hydroxysultaine; Limonene; Linalool; Octyldodecyl pca; Panthenol; PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate; PEG-3 Distearate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-10; Potassium sorbate; Ppg-2 hydroxyethyl cocamide; PPG-9; Salix Nigra Bark Extract; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Lauroyl Sarcosinate; Sodium PCA; Trideceth-12
Skip product gallery

You may also like

24
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

36220
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Shampoo has been specifically developed for curly natural and permed hair. It is gently massaged into wet hair (repeat if necessary) and then thoroughly rinsed out. Effects of the Dualsenses Curls & Waves Shampoo immediately provides moisture adds definition provides weightless bounce makes curls more elastic

Content: 250 ml (€5.96 / 100 ml)

Sale price: €14.90 Regular price: €19.50
23
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36222
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner instantly provides moisture and definition to curls and waves. The hair is detangled and gains new bounce. After use, it is easier to comb. The result: more strength and elasticity for curls and waves well-defined, uniform curls and waves smooth hair feel

Content: 1000 ml (€3.67 / 100 ml)

Variants from €17.20
Sale price: €36.70 Regular price: €47.90
32
Kérastase Spécifique Bain Vital Dermo-Calm Kérastase Spécifique Bain Vital Dermo-Calm

Average rating of 0 out of 5 stars

30152
Kérastase Spécifique Bain Vital Dermo-Calm

Kérastase Spécifique Bain Vital Dermo-Calm is a nourishing hair bath for sensitive scalps and normal to slightly oily hair. The hypoallergenic formula is silicone-free and has a balancing effect on the scalp. Calophyllum oil: has a calming effect Pirocton-olamine: antibacterial effect, regulating, relieves itching Menthol derivatives: refreshes and provides a cooling sensation Glycerin: provides moisture for scalp and hair Application tip for Kérastase Spécifique Bain Vital Dermo-Calm For an especially soothing effect, leave the shampoo on for 3 minutes, then lather and rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€8.90 / 100 ml)

Variants from €25.55
Sale price: €44.50 Regular price: €65.40
15
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

36219
Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner

The Goldwell Dualsenses Curls & Waves Conditioner instantly provides moisture and definition to curls and waves. The hair is detangled and gains new bounce. After use, it is easier to comb. The result: more strength and elasticity for curls and waves well-defined, uniform curls and waves smooth hair feel

Content: 200 ml (€8.60 / 100 ml)

Sale price: €17.20 Regular price: €20.20
9
Aveda Shampure™ Nurturing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55333
Aveda Shampure™ Nurturing Shampoo

The silicone-free Aveda shampure™ nurturing shampoo with Krambe oil gently cleanses and provides long-lasting care for the hair. It imparts the hair with the characteristic scent featuring a calming aroma of 25 pure floral and plant essences.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
39
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

14837
Goldwell Dualsenses Ultra Volume Shampoo

What to do with limp and fine hair? Provide ultra volume. And this with the Dualsenses Ultra Volume Shampoo from Goldwell. The strengthening shampoo offers immediately perceptible and visible volume and enhances natural shine. How the Dualsenses Ultra Volume Shampoo works The formula with rice protein has a strengthening effect and adds lively volume to the hair. However, the shampoo not only plumps but also protects the hair colour from fading. The modern technology behind the product ensures an immediate effect. gently cleanses strengthens the hair provides visible and tangible volume improves shine and manageability

Content: 1000 ml (€3.33 / 100 ml)

Variants from €14.90
Sale price: €33.30 Regular price: €54.50
59
Wella Eimi Dynamic Fix 45 Sec. Crafting Spray

Average rating of 4 out of 5 stars

17535
Wella Eimi Dynamic Fix 45 Sec. Crafting Spray

Wella Eimi Dynamic Fix is a styling spray that dries within 45 seconds and sets the hairstyle. Spray from a distance of about arm's length and style the hair. Dynamic Fix protects the hair from moisture and UV rays. Now with a new beauty fragrance!

Content: 75 ml (€5.20 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €9.50
Maria Nila Luminous Colour Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49091
Maria Nila Luminous Colour Conditioner

With the Maria Nila Luminous Conditioner, coloured hair is provided with an extra boost of moisture, making it easier to comb and more manageable. Thanks to the Colour Protection Complex, the colour lasts longer and the vibrancy is intensified, giving the hair a beautiful shine. The nourishing ingredients prevent static build-up, resulting in well-maintained and strengthened hair structure. The colour-enhancing hair treatment is 100% vegan and free from parabens and sulfates. Application recommendation: Apply after thorough washing to damp hair and leave for a short time before rinsing. The hair balm is suitable for daily use.

Content: 100 ml (€14.00 / 100 ml)

Regular price: €14.00
55
Goldwell Scalp Deep Cleansing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73334
Goldwell Scalp Deep Cleansing Shampoo

The Goldwell Scalp Deep Cleansing Shampoo provides an intensive yet gentle cleanse for hair and scalp. It reliably removes excess oil and sebum as well as styling residues, chlorine, and dirt that can accumulate on hair and scalp over time. Despite its deep-cleansing action, the paraben-free shampoo does not completely defat the hair, preserving a pleasantly cared-for hair feel.Deep cleansing for oily scalpThe specialised cleansing formula is especially suitable for a scalp tending to excess oil. Excess sebum is gently removed, while conditioning substances can distribute quickly and evenly. After washing, the scalp and hair feel noticeably cleaner, fresher, and more cared for.At the same time, the thorough cleansing helps to free the scalp of burdensome residues without unnecessarily stressing the hair and scalp. The mild formula is also excellent for the deep cleansing of thinning hair and provides a light, clean hair feeling.The benefits at a glance:Intensively and gently cleanses hair and scalpRemoves excess sebum and oilRemoves styling residues, chlorine, and dirtLeaves a fresh and clean scalp sensationDoes not unnecessarily defat the hairIdeal for oily scalpAlso suitable for thinning hairParaben-free formula

Content: 1000 ml (€2.44 / 100 ml)

Variants from €10.90
Sale price: €24.40 Regular price: €54.50
70
Comair Colouring Brush with Comb black

Average rating of 0 out of 5 stars

20622
Comair Colouring Brush with Comb black

The Comair colouring brush with comb in black combines two functions in one tool. The entire colouring process is simplified, and professional sectioning of strands and applying hair colours is possible. The plastic colouring brush is part of the basic equipment for all hairdressers. Suitable for applying all hair colours or hair tints. Also perfect for precisely and cleanly applying a hair treatment with the brush. The comb allows the product to be evenly distributed through the hair.

Sale price: €1.18 Regular price: €3.90
52
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Smoothing Oil Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Smoothing Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

54409
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Smoothing Oil

If your hair is extremely unruly and damaged at the same time, Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Smoothing Oil is exactly what you need! This intensely nourishing oil completely transforms your hair by making it smoother, sleeker and shinier.  How Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Smoothing Oil works The anti-frizz hair oil contains a blend of highly concentrated ingredients, including babassu oil, which instantly detangle and leave hair feeling smooth and supple. It adds luminous, high-gloss shine and offers heat protection up to 210 °C. The product smoothes the hair surface and tames frizz for up to 72 hours. It also shields hair from humidity for up to 48 hours.  How to use Schwarzkopf BC Frizz Away Smoothing Oil The smoothing oil can be used on both damp and dry hair. 1 to 5 drops are more than enough for all-day smoothness, shine and frizz protection.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €22.70
59
Wella Oil Reflections Light Luminous Reflective Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

45271
Wella Oil Reflections Light Luminous Reflective Oil

The Wella Light Luminous Reflective Oil from the Oil Reflections series with a weightless texture maximises light reflections in the hair and enhances radiance. This results in an impressive shine that reveals its stunning effect in sunlight. Additionally, this modern hair oil provides an interesting, manageable texture. A special feature is the ultra-light formula that neither weighs down the hair nor makes it appear greasy. This advantage makes the hair ideal for fine to normal hair types. A sensory-pleasing fragrance included.  

Content: 100 ml (€14.16 / 100 ml)

Variants from €6.32
Sale price: €14.16 Regular price: €34.55

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.