Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4.6 out of 5 stars

3 Reviews

Wella SP Balance Scalp Shampoo

Description

Product information "Wella SP Balance Scalp Shampoo "

The Wella SP Balance Scalp Shampoo with a skin-friendly pH value cleanses the sensitive scalp and helps prevent hair loss. Additionally, the shampoo imparts shine and smoothness to the hair.

Application of Wella SP Balance Scalp Shampoo:

Massage into the hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Properties

Brand: Wella SP
Finish: healthy scalp, reduced hair loss
Hair length: all
Hair type: thinning hair
Note: pump not included
Product line: Wella SP Balance Scalp

Manufacturer

Wella SP

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 3

3 of 3 reviews

Average rating of 4.6 out of 5 stars


67%

33%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


3 reviews

28 September 2026 09:50

Review with rating of 5 out of 5 stars

perfektes Genschenk für meine MAMA

kaufe ich ihr immer - Muttertag, Geburtstag und WEihnachten. Jetzt auf Vorrat gekauft bei diesem Preis. Für meine Mama immer. Sie verwendet es schon seit Jahren aber auf Dauer einfach zu teuer.

Our feedback: Danke für deine Bewertung 🩷

22 September 2026 09:09

Review with rating of 4 out of 5 stars

angenehm Kopfhaut

reinigt gut ohne das die Kopfhaut danach spannt.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

10 August 2026 11:20

Review with rating of 5 out of 5 stars

Wechseljahre

Bin gerade in den Wechseljahren und meine Kopfhaut hat sich irgendwie verändert. Habe das Shampoo jetzt ausprobiert und bin bisher echt zufrieden. Haare fühlen sich gut an und die Kopfhaut ist angenehmer.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Alpha-isomethyl ionone; Aqua; Benzyl Salicylate; Betaine; Bisabolol; Butylphenyl methylpropional; Citric Acid; Coco-Glucoside; Disodium EDTA; Disodium Laureth Sulfosuccinate; Farnesol; Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde; Methylparaben; Panthenol; Parfum; PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate; PEG-3 Distearate; PEG-7 Glyceryl Cocoate; Polyquaternium-10; Propylene Glycol; Propylparaben; Salix Alba Bark Extract; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Hydroxide; Sodium Laureth Sulfate; Sodium Salicylate; Tilia cordata extract; Tocopherol; Valine
Skip product gallery

You may also like

53
Wella SP Balance Scalp Shampoo

Average rating of 4.6 out of 5 stars

44050
Wella SP Balance Scalp Shampoo

The Wella SP Balance Scalp Shampoo with a skin-friendly pH value cleanses the sensitive scalp and helps prevent hair loss. Additionally, the shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Application of Wella SP Balance Scalp Shampoo: Massage into the hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 1000 ml (€2.47 / 100 ml)

Variants from €8.75
Sale price: €24.65 Regular price: €51.95
32
Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel

Average rating of 0 out of 5 stars

33583
Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel

Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel is an intense revitalising hair mask that treats damaged lengths and delicate, dandruff-prone scalps at the same time.  Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel: benefits & results Packed with glycerin and squalane, this mask provides sensitised hair fibres with much-needed nourishment and hydration. The formula does not weigh the hair down. Other benefits include:  Improved combability Detangled hair Smoothness & shine How to use Kérastase Symbiose Masque Revitalisant Essentiel  Apply the mask to clean hair and scalp. Massage into lengths and ends. Leave in for 3 to 5 minutes.  Rinse thoroughly. 

Content: 200 ml (€21.58 / 100 ml)

Sale price: €43.15 Regular price: €63.40
53
Wella SP Balance Scalp Shampoo

Average rating of 4.6 out of 5 stars

44141
Wella SP Balance Scalp Shampoo

The Wella SP Balance Scalp Shampoo with a skin-friendly pH value cleanses the sensitive scalp and helps prevent hair loss. Additionally, the shampoo imparts shine and smoothness to the hair. Application of Wella SP Balance Scalp Shampoo: Massage into the hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 500 ml (€2.79 / 100 ml)

Variants from €8.75
Sale price: €13.95 Regular price: €29.90
67
Wella SP Volumize Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

44038
Wella SP Volumize Shampoo

The Wella SP Volumize Shampoo has been specially formulated for fine hair. The shampoo cleanses fine hair and provides light volume without weighing the hair down. Application of Wella SP Volumize Shampoo: Work into wet hair and rinse thoroughly. Repeat the process if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
1
BaBylissPRO Single foil UV shaver BaBylissPRO Single foil UV shaver

Average rating of 0 out of 5 stars

41116
BaBylissPRO Single foil UV shaver

The BaBylissPRO Single foil UV shaver is an UV disinfection single foil shaver made of metal. It is an ultimate precision tool suitable for particularly thorough shaves on sensitive areas such as the neck, face, and hairline. With the ultra-thin, floating single foil, the shaver achieves perfect results. The shaver is powered by a DC motor with 10,000 revolutions per minute and a lithium-ion battery. The precision-manufactured black titanium foil glides over the skin for up to 5.5 hours continuously. The ultra-thin cutting head ensures an accurate cut. The even and clean shave of the neck and the removal of stubble on the face lead to a flawless result without skin irritation.

Sale price: €144.95 Regular price: €146.00
67
Wella SP Clear Scalp Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

44047
Wella SP Clear Scalp Shampoo

The Wella SP Clear Scalp Shampoo gently cleanses the hair and removes even stubborn dandruff. The scalp is cleansed of old dandruff, while the hair is simultaneously optimally cared for. Application of Wella SP Clear Scalp Shampoo: Massage into damp hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat the process if necessary.

Content: 250 ml (€3.50 / 100 ml)

Sale price: €8.75 Regular price: €26.85
52
Wella SP Balance Scalp Lotion Wella SP Balance Scalp Lotion

Average rating of 0 out of 5 stars

44051
Wella SP Balance Scalp Lotion

Wella SP Balance Scalp Lotion not only soothes the scalp, but also instantly relieves the scalp of tension and itchiness. The leave-in treatment tackles hair loss and restores shine and suppleness. For strenghtened and beautifully looking hair. Application of Wella SP Balance Scalp Lotion: Massage gently in the scalp to towel-dry hair. This activates blood circulation of the skin as well.

Content: 125 ml (€15.96 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €41.85
68
Wella SP Hydrate Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

44018
Wella SP Hydrate Shampoo

Hydrate Shampoo by Wella SP - the moisturising shampoo for normal and dry hair. The high-quality ingredients provide your hair with an extra boost of moisture, leaving it smooth and shiny. Application of Wella SP Hydrate Shampoo: Work into wet hair and rinse thoroughly afterwards. Repeat if necessary.

Content: 250 ml (€3.46 / 100 ml)

Sale price: €8.65 Regular price: €26.85
55
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for fine hair

Average rating of 5 out of 5 stars

45124
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for fine hair

With Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo, fine hair receives the optimal cleansing it needs to shine brilliantly and intensely for a long time. Selected active ingredients such as lime caviar combined with vitamin E and histidine provide the hair from root to tip with plenty of moisture and nutrients, ensuring colour protection, colour brilliance, and an incomparable hair feel. The lightweight, innovative formula with a low pH value controls the oxidation process after colouring. The radiance remains long-lasting, and an extraordinarily intense shine is achieved. The active formula helps the cuticle layer to close, ensuring maximum colour retention.

Content: 50 ml (€5.90 / 100 ml)

Sale price: €2.95 Regular price: €6.55
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
39
Londa C.A.L.M Shampoo Londa C.A.L.M Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42356
Londa C.A.L.M Shampoo

Londa C.A.L.M Shampoo is a gentle cleansing product for sensitive and dry scalps, making it ideal after chemical treatments such as colouring and tinting. The shampoo with Marula oil provides immediate soothing of the scalp and reduces redness and inflammation. At the same time, it preserves the colour from fading, ensuring long-lasting colour retention. Londa C.A.L.M Shampoo Application Gently massage into damp hair and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€4.02 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €16.50
52
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

44002
Wella SP Luxeoil Keratin Protect Shampoo

Luxeoil Keratin Protect Shampoo by Wella is suitable for all hair types and gently cleanses the hair without weighing it down. The shampoo consists of various oils that delicately coat the hair and cleanse it gently. Thanks to the high-quality oils, your hair gains an intense, silky shine. Highlight: The shampoo is enriched with the unmistakable scent of the SP LuxeOil Collection. Application of Keratin Protect Shampoo: Work the shampoo evenly into damp hair, then rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 1000 ml (€2.47 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €24.65 Regular price: €50.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.