Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

Description

Product information "Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo "

The Wella Volumen Shampoo with cotton extract gently removes residues and adds more fullness to the hair without weighing it down. Polymers enhance the hair's resilience. The hair gains more volume and becomes smooth.

Lacklustre hair that lacks volume requires intensive care that does not weigh the hair down. The Volume Boost Bodyfying Shampoo, thanks to its ultra-light formula, ensures well-groomed hair full of volume and care. Even fine hair is not weighed down. The light, fresh, and floral scent with sensual base notes (cashmere wood, sandalwood, and white musk) makes this shampoo for limp hair a true pampering experience.

Properties

Brand: Wella
Hair type: fine hair, thin hair, weak hair
Note: pump not included
Product line: Wella Invigo Volume Boost
Texture: liquid

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

55
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45223
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

The Wella Volumen Shampoo with cotton extract gently removes residues and adds more fullness to the hair without weighing it down. Polymers enhance the hair's resilience. The hair gains more volume and becomes smooth. Lacklustre hair that lacks volume requires intensive care that does not weigh the hair down. The Volume Boost Bodyfying Shampoo, thanks to its ultra-light formula, ensures well-groomed hair full of volume and care. Even fine hair is not weighed down. The light, fresh, and floral scent with sensual base notes (cashmere wood, sandalwood, and white musk) makes this shampoo for limp hair a true pampering experience.

Content: 500 ml (€1.99 / 100 ml)

Variants from €9.50
Sale price: €9.95 Regular price: €22.35
57
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45222
Wella Invigo Volume Boost Bodifying Shampoo

The Wella Volumen Shampoo with cotton extract gently removes residues and adds more fullness to the hair without weighing it down. Polymers enhance the hair's resilience. The hair gains more volume and becomes smooth. Lacklustre hair that lacks volume requires intensive care that does not weigh the hair down. The Volume Boost Bodyfying Shampoo, thanks to its ultra-light formula, ensures well-groomed hair full of volume and care. Even fine hair is not weighed down. The light, fresh, and floral scent with sensual base notes (cashmere wood, sandalwood, and white musk) makes this shampoo for limp hair a true pampering experience.

Content: 300 ml (€3.17 / 100 ml)

Sale price: €9.50 Regular price: €22.20
55
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45207
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Shampoo with vitamin-rich goji berries cleanses dry and damaged hair with the Nutri-Enrich Complex. Vitamins, minerals, and peptides nourish the hair and impart vitality.

Content: 50 ml (€5.90 / 100 ml)

Sale price: €2.95 Regular price: €6.55
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
55
Wella Nutricurls Curls Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45242
Wella Nutricurls Curls Shampoo

The Wella Nutricurls Curls Shampoo gently cleanses and nourishes curls, providing an immediate sensation of smooth hair. The micellar shampoo is sulfate-free and delivers plenty of moisture to the hair. The nourishing formula in the curl shampoo transforms frizzy, undefined hair into beautifully smooth, bouncy curls full of elasticity. Since the hair is already adequately nourished during washing, it can reveal its full beauty. The medium-strength nourishing formula in the curl shampoo prepares the hair perfectly for subsequent care and styling.

Content: 250 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €22.20
39
Londa C.A.L.M Shampoo Londa C.A.L.M Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

42356
Londa C.A.L.M Shampoo

Londa C.A.L.M Shampoo is a gentle cleansing product for sensitive and dry scalps, making it ideal after chemical treatments such as colouring and tinting. The shampoo with Marula oil provides immediate soothing of the scalp and reduces redness and inflammation. At the same time, it preserves the colour from fading, ensuring long-lasting colour retention. Londa C.A.L.M Shampoo Application Gently massage into damp hair and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€4.02 / 100 ml)

Sale price: €10.05 Regular price: €16.50
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

Average rating of 0 out of 5 stars

48427
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly is a gel shampoo for wavy, curly, and frizzy hair. The professional formula is enriched with glycerin, urea H, and hibiscus seed extract, and gently yet effectively cleanses curls and waves. Product residues and impurities are removed. At the same time, moisture is provided. Application of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly The gel shampoo should be used every second week as the first product in the hair care routine to thoroughly clean the curls. Distribute evenly in damp hair, lather, and rinse thoroughly. Subsequently, L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream should be used for even more moisture.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

84263
Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue

With the Lotta Curls Lockenband Deep Blue, creating curls without heat is very simple. The application takes less than a minute. The hairband in royal blue is supplied in a set with a hair clip, two scrunchies, a fabric bag, and instructions. How to use the Lotta Curls Lockenband Deep Blue? The lockenband is best used on shoulder- to hip-length, dry hair. Divide the hair in the middle and secure the lockenband at the crown with the clip. Start wrapping sections of hair around the hairband. The band should not be twisted during this process. The ends are fixed with a scrunchie. Crossover the band at the back of the head and tie into a bow on the forehead. The band should be left on the head for at least 4 hours (ideally overnight).

Regular price: €35.90
15
Panasonic Hair Clipper ER-1411 (Successor to ER-1410)

Average rating of 5 out of 5 stars

47035
Panasonic Hair Clipper ER-1411 (Successor to ER-1410)

The ER-1411 by Panasonic combines power with ease. The hair clipper, weighing only 150g, is powered by a powerful motor that makes this device a versatile tool for cuts from 3 to 18 mm. The Chrom/Stainless Steel blades of the ER-1411 work with precision, featuring a cutting angle of 45° suitable for any hair density. The rounded tips of the blades protect the skin from irritation. Thanks to Ni-MH battery technology, there is virtually no memory effect anymore.

Sale price: €114.90 Regular price: €135.00
47
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

54411
Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner is an effective taming conditioner for unruly, brittle hair. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Benefits The conditioner performs particularly well on hair that is unruly, thick, coarse, wavy, or curly. This hair lacks moisture and smoothness, and the conditioner can provide excellent relief. In seconds, it detangles and tames unruly and frizzy hair, immediately improving combability. It smooths the hair surface and imparts intense shine. Additionally, the product helps prevent static electricity. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Technology The conditioner contains smoothing Babassu oil and is equipped with Cell Equalizer technology, which smooths the hair surface and provides moisture. Vegan keratin ensures strong, elastic, and protected hair fibers against external influences. Schwarzkopf BC Bonacure Frizz Away Conditioner Application Apply conditioner to towel-dried hair for 2 minutes and gently massage in. Rinse thoroughly.

Content: 1000 ml (€2.50 / 100 ml)

Variants from €9.95
Sale price: €24.95 Regular price: €46.95
59
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45192
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 1000 ml (€1.89 / 100 ml)

Variants from €8.95
Sale price: €18.95 Regular price: €46.75
57
Wella Eimi Perfect Setting

Average rating of 0 out of 5 stars

17506
Wella Eimi Perfect Setting

Eimi Perfect Setting is a blow-dry lotion. It enhances the hair's mouldability during blow-drying and provides light hold. The blow-dry lotion from Wella adds shine and protects the hair from styling heat. Application: Spray evenly onto the hair and blow-dry in sections using a round brush.

Content: 150 ml (€7.30 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €25.35

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.