Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

Description

Product information "L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly "

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly is a gel shampoo for wavy, curly, and frizzy hair. The professional formula is enriched with glycerin, urea H, and hibiscus seed extract, and gently yet effectively cleanses curls and waves. Product residues and impurities are removed. At the same time, moisture is provided.

Application of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

The gel shampoo should be used every second week as the first product in the hair care routine to thoroughly clean the curls. Distribute evenly in damp hair, lather, and rinse thoroughly.

Subsequently, L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream should be used for even more moisture.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: natural curls
Hair type: coily hair, curly hair, thick hair, unruly hair
Product line: L'Oréal Serie Expert Curl Expression
Speciality: silicone-free, sulphate-free

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Benzoic acid; Caprylyl/Capryl Glucoside; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Glycerin; Hexylene Glycol; Hibiscus esculentus seed extract; Hydroxyethyl Urea; Laureth-5 Carboxylic Acid; Fragrance; PEG-55 Propylene Glycol Oleate; Phenoxyethanol; Polyquaternium-67; Propylene Glycol; Salicylic Acid; Sodium benzoate; Sodium C14-16 Olefin Sulfonate; Sodium Chloride; Sodium Hydroxide
Skip product gallery

You may also like

25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

48431
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Die L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream ist ein feuchtigkeitsspendendes Creme-Shampoo, mit dem Locken auf professionelle Weise gereinigt werden. Die Haare fühlen sich nach der Anwendung sofort gesünder, gepflegter und geschmeidiger an. Sie werden außerdem glänzender und leichter kämmbar. Die sulfat- und silikonfreie Formel enthält Glycerin, Urea H und Hibiskussamenextrakt und sorgen für eine schwerelose, langanhaltende Hydration. Anwendung von L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream Das Shampoo sollte einmal wöchentlich zu Beginn der Haarpflege-Routine verwendet werden, um die Locken ausreichend mit Feuchtigkeit zu versorgen. Im nassen Haar einmassieren, aufschäumen und gründlich ausspülen. Bei Bedarf wiederholen. Danach wird am besten die Haarmaske der gleichen Pflegelinie aufgetragen. Tipp: Wenn noch Rückstände von anderen Pflege- oder Stylingprodukten im Haar sind, sollten sie vorher mit dem L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly gewaschen werden.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
56
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45299
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
26
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Cream-In-Jelly​ Definition Activator L'Oréal Serie Expert Curl Expression Cream-In-Jelly​ Definition Activator

Average rating of 0 out of 5 stars

48432
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Cream-In-Jelly​ Definition Activator

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Cream-In-Jelly? Definition Activator is designed to create definition and activate curl patterns. The leave-in product has a creamy texture that is easy to apply. Coily hair is tamed, frizz is controlled and curls are more defined. The leave-in cream also provides heat protection up to 230°C.  How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Cream-In-Jelly? Definition Activator Apply a small amount of product onto your fingertips and work into towel-dried hair. Do not rinse. Style as desired. 

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €33.70
55
Wella Nutricurls Curls Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45242
Wella Nutricurls Curls Shampoo

The Wella Nutricurls Curls Shampoo gently cleanses and nourishes curls, providing an immediate sensation of smooth hair. The micellar shampoo is sulfate-free and delivers plenty of moisture to the hair. The nourishing formula in the curl shampoo transforms frizzy, undefined hair into beautifully smooth, bouncy curls full of elasticity. Since the hair is already adequately nourished during washing, it can reveal its full beauty. The medium-strength nourishing formula in the curl shampoo prepares the hair perfectly for subsequent care and styling.

Content: 250 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €22.20
21
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Density Stimulator L'Oréal Serie Expert Curl Expression Density Stimulator

Average rating of 0 out of 5 stars

48436
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Density Stimulator

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Density Stimulator activates the roots and stimulates hair growth. In only 3 months, hair looks fuller and denser. The formula has a calming effect and soothes itchiness.  How to use L'Oréal Serie Expert Curl Expression Density Stimulator Divide hair into 5 sections.  Apply the treatment with 4 sprays along the parting.  Gently massage.  Continue with the next section.  Do not rinse.  The result:  The number of hairs is multiplied. Hair looks denser in just 3 months. 

Content: 90 ml (€44.39 / 100 ml)

Sale price: €39.95 Regular price: €50.80
56
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45253
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
13
Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

52274
Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo

Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo is Redken's most concentrated all-in-one formula for ultimate repair and care of damaged and bleached hair. This ultra-rich and luxurious shampoo provides maximum repair, intensive nourishment, and protection against colour loss. How Redken Acidic Bonding Concentrate Shampoo works The shampoo contains a concentrated Bonding-Care Complex and citric acid. This reinforces weakened disulfide bonds in the hair and minimises hair breakage. This pH-balanced shampoo is specially formulated with an acidic pH to prevent the negative effects of hair dyes, styling tools, and even water. The result? Hair that looks healthy and feels healthy! Additional benefits: 56% less hair breakage when used in combination with the Acidic Bonding Conditioner 11x smoother hair when used together with the conditioner and the Leave-In Treatment For comprehensive care, the Redken Acidic Bonding Concentrate Conditioner is applied afterwards. To finish, the Redken Acidic Perfecting Concentrate Leave-In Treatment is applied to the hair.

Content: 300 ml (€9.65 / 100 ml)

Sale price: €28.95 Regular price: €33.25
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49108
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo is more than just a shampoo – it is targeted care for sensitive and irritated scalps prone to dandruff, itching, or hair loss. Thanks to its unique combination of anti-inflammatory and healing ingredients, it is ideal for daily use and is highly compatible with demanding scalps. It is the perfect choice for those who value gentle, vegan hair care and a healthy scalp. Benefits and Active Ingredients Anti-inflammatory care: The combination of Pirocton-Olamin and soothing Aloe Vera extracts reliably relieves itching and irritation. Dandruff is gently and effectively reduced – all without aggressive additives. Strengthening & stimulating hair growth: Highly effective ingredients such as Vitamin E, Apigenin, and Peptides stimulate hair follicles. Oleanolic acid helps to sustainably prevent hair loss – for fuller, stronger hair with a healthy scalp. Colour protection & shine: The exclusively developed Colour Guard Complex reliably protects coloured hair from fading and provides a natural, radiant shine. Gentle cleansing & moisture balance: The formulation is completely vegan, paraben- and sulfate-free. Therefore, the shampoo is perfect for daily care without stressing or drying out the scalp. Application Recommendations Apply a small amount to wet hair and scalp, massaging in thoroughly. Rinse thoroughly and, if needed, complement with conditioner or mask. The shampoo is suitable for daily use and is particularly economical – a hazelnut-sized amount is usually enough for one wash. Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo Reviews The shampoo impresses not only with its effectiveness but also with feedback from many users: Soothing effect: After just a few applications, users report significantly calmer, more relaxed, and less irritated scalps. Itching disappears, and dandruff is noticeably reduced after a short time. Pleasant scent and economy: Many appreciate the subtle, fresh fragrance and the economical consistency of the shampoo. Even with long hair, a small amount is sufficient, and it lathers pleasantly. Excellent care for coloured hair: Hair remains shiny, colour-intensive, and easy to comb – even without additional conditioner. Especially coloured and stressed hair benefits from gentle cleansing and sustainable colour protection. Support with hair loss: Some users with hair loss or sensitive scalps reported visible improvements – including less hair loss and stronger hair growth, even after prolonged use. Long-term satisfaction: Many users no longer want to miss the shampoo, as their scalp problems and hair structure have improved sustainably. The effectiveness, compatibility, and vegan concept of the entire Maria Nila care range are particularly praised. Skepticism with very sensitive skin: In rare cases, the scalp may initially react to new products. However, these symptoms usually disappear after a short adjustment period.

Content: 350 ml (€9.14 / 100 ml)

Variants from €15.00
Regular price: €32.00
57
Wella Invigo Blonde Recharge Cool Blonde Color Refreshing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45235
Wella Invigo Blonde Recharge Cool Blonde Color Refreshing Shampoo

The Wella Cool Blonde Refreshing Shampoo with colour pigments revitalises cool blonde shades. The shampoo is suitable for both natural and coloured or bleached hair. It helps to prolong colour retention and prevents yellow and copper tones through the violet colour pigments contained. Hair feels noticeably softer and gains a healthy shine. The pleasant floral, gentle, pure scent is the special extra of this blonde shampoo.

Content: 300 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €9.55 Regular price: €22.20
27
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

53275
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream

Die L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream ist ein feuchtigkeitsspendendes Creme-Shampoo, mit dem Locken auf professionelle Weise gereinigt werden. Die Haare fühlen sich nach der Anwendung sofort gesünder, gepflegter und geschmeidiger an. Sie werden außerdem glänzender und leichter kämmbar. Die sulfat- und silikonfreie Formel enthält Glycerin, Urea H und Hibiskussamenextrakt und sorgen für eine schwerelose, langanhaltende Hydration. Anwendung von L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream Das Shampoo sollte einmal wöchentlich zu Beginn der Haarpflege-Routine verwendet werden, um die Locken ausreichend mit Feuchtigkeit zu versorgen. Im nassen Haar einmassieren, aufschäumen und gründlich ausspülen. Bei Bedarf wiederholen. Danach wird am besten die Haarmaske der gleichen Pflegelinie aufgetragen. Tipp: Wenn noch Rückstände von anderen Pflege- oder Stylingprodukten im Haar sind, sollten sie vorher mit dem L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly gewaschen werden.

Content: 500 ml (€5.79 / 100 ml)

Variants from €19.95
Sale price: €28.95 Regular price: €39.70
27
L'Oréal Blondifier Mask L'Oréal Blondifier Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

53184
L'Oréal Blondifier Mask

The L'Oréal Blondifier Mask is enriched with Açaibeeren extract and polyphenols, providing a healthy shine to blonde hair. The radiance is enhanced, and stressed hair fibres are soothed and nourished. At the same time, the mask offers colour protection and nourishes the hair down to the roots.

Content: 250 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €34.40
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.