Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Description

Product information "Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo "

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo is more than just a shampoo – it is targeted care for sensitive and irritated scalps prone to dandruff, itching, or hair loss. Thanks to its unique combination of anti-inflammatory and healing ingredients, it is ideal for daily use and is highly compatible with demanding scalps.

It is the perfect choice for those who value gentle, vegan hair care and a healthy scalp.

Benefits and Active Ingredients

  • Anti-inflammatory care: The combination of Pirocton-Olamin and soothing Aloe Vera extracts reliably relieves itching and irritation. Dandruff is gently and effectively reduced – all without aggressive additives.
  • Strengthening & stimulating hair growth: Highly effective ingredients such as Vitamin E, Apigenin, and Peptides stimulate hair follicles. Oleanolic acid helps to sustainably prevent hair loss – for fuller, stronger hair with a healthy scalp.
  • Colour protection & shine: The exclusively developed Colour Guard Complex reliably protects coloured hair from fading and provides a natural, radiant shine.
  • Gentle cleansing & moisture balance: The formulation is completely vegan, paraben- and sulfate-free. Therefore, the shampoo is perfect for daily care without stressing or drying out the scalp.

Application Recommendations

  • Apply a small amount to wet hair and scalp, massaging in thoroughly.
  • Rinse thoroughly and, if needed, complement with conditioner or mask.
  • The shampoo is suitable for daily use and is particularly economical – a hazelnut-sized amount is usually enough for one wash.

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo Reviews

The shampoo impresses not only with its effectiveness but also with feedback from many users:

  • Soothing effect: After just a few applications, users report significantly calmer, more relaxed, and less irritated scalps. Itching disappears, and dandruff is noticeably reduced after a short time.
  • Pleasant scent and economy: Many appreciate the subtle, fresh fragrance and the economical consistency of the shampoo. Even with long hair, a small amount is sufficient, and it lathers pleasantly.
  • Excellent care for coloured hair: Hair remains shiny, colour-intensive, and easy to comb – even without additional conditioner. Especially coloured and stressed hair benefits from gentle cleansing and sustainable colour protection.
  • Support with hair loss: Some users with hair loss or sensitive scalps reported visible improvements – including less hair loss and stronger hair growth, even after prolonged use.
  • Long-term satisfaction: Many users no longer want to miss the shampoo, as their scalp problems and hair structure have improved sustainably. The effectiveness, compatibility, and vegan concept of the entire Maria Nila care range are particularly praised.
  • Skepticism with very sensitive skin: In rare cases, the scalp may initially react to new products. However, these symptoms usually disappear after a short adjustment period.

Properties

Brand: Maria Nila
Certficates: Leaping Bunny, PETA - Cruelty Free
Effect: entzündungshemmend
Finish: colour protection
Hair type: dandruff, thinning hair
Product line: Maria Nila Care & Style, Maria Nila Head & Hair Heal
Scalp type: dry
Speciality: cruelty-free, paraben-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Maria Nila

Maria Nila
Östermalmsgatan 19
114 26 Stockholm
Sweden
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acetyl Tetrapeptide-3; Aloe Barbadensis Leaf Extract; Amodimethicone/Morpholinomethyl Silsesquioxane Copolymer; Apigenin; Aqua; Benzoic acid; Biotinoyl Tripeptide-1; Butylene Glycol; Ci 16255; Ci 19140; Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine; Dehydroacetic Acid; Dextran; Disodium Laureth Sulfosuccinate; Glycerin; Glycol Distearate; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Helianthus Annuus Seed Oil; Lactic Acid; Oleanolic Acid; Parfum; PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate; PEG-40 Hydrogenated Castor Oil; Pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate; Phenoxyethanol; Piroctone Olamine; Potassium sorbate; Ppg-2 hydroxyethyl cocamide; PPG-26-Buteth-26; Propanediol; Quaternium-95; Sodium benzoate; Sodium Chloride; Sodium Lauroyl Methyl Isethionate; Sodium Lauryl Sulfoacetate; Tocopheryl Acetate; Trideceth-5; Trifolium Pratense Flower Extract
Skip product gallery

You may also like

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49113
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo is more than just a shampoo – it is targeted care for sensitive and irritated scalps prone to dandruff, itching, or hair loss. Thanks to its unique combination of anti-inflammatory and healing ingredients, it is ideal for daily use and is highly compatible with demanding scalps. It is the perfect choice for those who value gentle, vegan hair care and a healthy scalp. Benefits and Active Ingredients Anti-inflammatory care: The combination of Pirocton-Olamin and soothing Aloe Vera extracts reliably relieves itching and irritation. Dandruff is gently and effectively reduced – all without aggressive additives. Strengthening & stimulating hair growth: Highly effective ingredients such as Vitamin E, Apigenin, and Peptides stimulate hair follicles. Oleanolic acid helps to sustainably prevent hair loss – for fuller, stronger hair with a healthy scalp. Colour protection & shine: The exclusively developed Colour Guard Complex reliably protects coloured hair from fading and provides a natural, radiant shine. Gentle cleansing & moisture balance: The formulation is completely vegan, paraben- and sulfate-free. Therefore, the shampoo is perfect for daily care without stressing or drying out the scalp. Application Recommendations Apply a small amount to wet hair and scalp, massaging in thoroughly. Rinse thoroughly and, if needed, complement with conditioner or mask. The shampoo is suitable for daily use and is particularly economical – a hazelnut-sized amount is usually enough for one wash. Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo Reviews The shampoo impresses not only with its effectiveness but also with feedback from many users: Soothing effect: After just a few applications, users report significantly calmer, more relaxed, and less irritated scalps. Itching disappears, and dandruff is noticeably reduced after a short time. Pleasant scent and economy: Many appreciate the subtle, fresh fragrance and the economical consistency of the shampoo. Even with long hair, a small amount is sufficient, and it lathers pleasantly. Excellent care for coloured hair: Hair remains shiny, colour-intensive, and easy to comb – even without additional conditioner. Especially coloured and stressed hair benefits from gentle cleansing and sustainable colour protection. Support with hair loss: Some users with hair loss or sensitive scalps reported visible improvements – including less hair loss and stronger hair growth, even after prolonged use. Long-term satisfaction: Many users no longer want to miss the shampoo, as their scalp problems and hair structure have improved sustainably. The effectiveness, compatibility, and vegan concept of the entire Maria Nila care range are particularly praised. Skepticism with very sensitive skin: In rare cases, the scalp may initially react to new products. However, these symptoms usually disappear after a short adjustment period.

Content: 100 ml (€15.00 / 100 ml)

Regular price: €15.00
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

49111
Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo

Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo is more than just a shampoo – it is targeted care for sensitive and irritated scalps prone to dandruff, itching, or hair loss. Thanks to its unique combination of anti-inflammatory and healing ingredients, it is ideal for daily use and is highly compatible with demanding scalps. It is the perfect choice for those who value gentle, vegan hair care and a healthy scalp. Benefits and Active Ingredients Anti-inflammatory care: The combination of Pirocton-Olamin and soothing Aloe Vera extracts reliably relieves itching and irritation. Dandruff is gently and effectively reduced – all without aggressive additives. Strengthening & stimulating hair growth: Highly effective ingredients such as Vitamin E, Apigenin, and Peptides stimulate hair follicles. Oleanolic acid helps to sustainably prevent hair loss – for fuller, stronger hair with a healthy scalp. Colour protection & shine: The exclusively developed Colour Guard Complex reliably protects coloured hair from fading and provides a natural, radiant shine. Gentle cleansing & moisture balance: The formulation is completely vegan, paraben- and sulfate-free. Therefore, the shampoo is perfect for daily care without stressing or drying out the scalp. Application Recommendations Apply a small amount to wet hair and scalp, massaging in thoroughly. Rinse thoroughly and, if needed, complement with conditioner or mask. The shampoo is suitable for daily use and is particularly economical – a hazelnut-sized amount is usually enough for one wash. Maria Nila Head & Hair Heal Shampoo Reviews The shampoo impresses not only with its effectiveness but also with feedback from many users: Soothing effect: After just a few applications, users report significantly calmer, more relaxed, and less irritated scalps. Itching disappears, and dandruff is noticeably reduced after a short time. Pleasant scent and economy: Many appreciate the subtle, fresh fragrance and the economical consistency of the shampoo. Even with long hair, a small amount is sufficient, and it lathers pleasantly. Excellent care for coloured hair: Hair remains shiny, colour-intensive, and easy to comb – even without additional conditioner. Especially coloured and stressed hair benefits from gentle cleansing and sustainable colour protection. Support with hair loss: Some users with hair loss or sensitive scalps reported visible improvements – including less hair loss and stronger hair growth, even after prolonged use. Long-term satisfaction: Many users no longer want to miss the shampoo, as their scalp problems and hair structure have improved sustainably. The effectiveness, compatibility, and vegan concept of the entire Maria Nila care range are particularly praised. Skepticism with very sensitive skin: In rare cases, the scalp may initially react to new products. However, these symptoms usually disappear after a short adjustment period.

Content: 1000 ml (€8.00 / 100 ml)

Variants from €15.00
Regular price: €80.00
25
Alcina Sensitive Line Scalp Scrub

Average rating of 0 out of 5 stars

77132
Alcina Sensitive Line Scalp Scrub

Alcina Sensitive Scalp Scrub takes your hair care routine to the next level. This exfoliating scrub deeply cleanses oily and flaky scalps. Dandruff, excess sebum and product build-up are eliminated, leaving your scalp feeling calm and comfortable. Blood circulation is stimulated.  Ingredients in Alcina Sensitive Line Scalp Scrub Exfoliating scrub made from finely ground lava stone that dissolves dandruff, dirt and impurities.   Essential oils of grapefruit, lemongrass and spearmint create an aromatherapy-like experience.  Moisturising ingredients leave the skin feeling supple. How to use Alcina Sensitive Scalp Scrub Apply to the scalp before shampooing, working section by section.  Massage with your fingertips.  Leave in for 5 to 10 minutes.  Rinse thoroughly.  Follow with a shampoo for your hair type. 

Content: 150 ml (€11.43 / 100 ml)

Sale price: €17.15 Regular price: €22.75
Kerasilk Volume Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81044
Kerasilk Volume Spray

With the Kerasilk Volumen Spray, fine and limp hair gains even more volume and shine. The leave-in spray also improves combability, contains heat protection, and provides a denser and more voluminous hair feel. Nourishing ingredients with biomimetic silk and Blue Lotus extract work to rebuild the hair structure. The results with Kerasilk Volumen Spray Long-lasting volume from roots to tips for fine hair Strengthened hair Gentle hold and anti-static effect Natural shine Heat protection Easy to comb hair Application of Kerasilk Volumen Spray Spray onto towel-dried hair and blow-dry as usual.

Content: 125 ml (€21.60 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €27.00
56
Wella Color Motion+ Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45253
Wella Color Motion+ Shampoo

Bright colour that moves - with Wella Color Motion+ Shampoo, colour protection is redefined. The formula of the colour protection shampoo is optimally aligned with the proven Pure Balance technology in Koleston Perfect, ensuring long-lasting precise colour development from root to tip with excellent colour retention and protection. When combined with the Color Motion+ Mask, colour protection extends up to 8 weeks. The colour protection shampoo provides long-lasting brilliant colour, radiant shine, and a freshly coloured appearance. The shampoo is applied immediately after colouring and between colour treatments. Colour-treated hair appears vibrant and strengthened. Distribute the shampoo on wet hair and gently massage in. Rinse thoroughly and proceed with conditioner or hair treatment.

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
32
Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect

Average rating of 0 out of 5 stars

33523
Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect

Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect offers intensive cleansing and repair for the surface of coloured hair. The nourishing and protective hair bath has been specially developed to meet the needs of medium to strong hair. It reliably removes product residues and impurities from thick hair while repairing the hair surface. Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect: How the shampoo works Kérastase Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect contains lactic acid and the active ingredient Centella Asiatica, known for its moisturising effects. The formula provides intensive care and immediate smoothness to strong, coloured hair. Additionally, porous hair is sealed for maximum colour retention. Application of Chroma Absolu Bain Riche Chroma Respect Gently massage a small amount of shampoo into damp hair, lather, and rinse. Repeat and continue with other products from the Chroma Absolu range for perfect, coloured hair.

Content: 250 ml (€9.90 / 100 ml)

Sale price: €24.75 Regular price: €36.40
26
Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal

Average rating of 0 out of 5 stars

49132
Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal

The Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal consists of a unique blend of nourishing ingredients that do not alter or fade the colour of colour-treated hair. This version is particularly suitable for fine to normal hair. The conditioner contains no mattifying or darkening ingredients, waxes, or shine agents and does not oxidise in the hair. At the same time, it is free from parabens and provides ideal detangling of knotted hair. Application of Color Wow Color Security Conditioner Fine to Normal After washing with the Color Security Shampoo, apply a small amount to damp hair. Start approximately 5cm from the hairline and distribute evenly along the lengths to the tips. Rinse thoroughly with warm water and style as usual.

Content: 250 ml (€10.24 / 100 ml)

Sale price: €25.60 Regular price: €34.68
60
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

Average rating of 0 out of 5 stars

45190
Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for vibrant hair

The Wella Invigo Color Brilliance Protect Shampoo for coarse hair protects hair color from fading for up to 7 weeks with regular use. With vitamin E, histidine, and copper-binding molecules, the oxidation process after coloring is controlled and color vibrancy is preserved. The active formula of the Color Brilliance Protect Shampoo is based on innovative ingredients that provide control and protection for colored hair. Enriched with vitamins, this color protection shampoo represents the latest generation of hair care.

Content: 300 ml (€2.98 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.20
39
Wella Ultimate Repair Shampoo Wella Ultimate Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45515
Wella Ultimate Repair Shampoo

The Wella Ultimate Repair Shampoo is the first step in the Ultimate Repair treatment routine. The shampoo, enriched with AHA and Omega 9, regenerates damaged hair during washing and prepares it for subsequent care. When hair is severely damaged, the shampoo can also be used daily. Its gentle formula prevents hair from drying out, even with daily washing. The integrated Metal Purifier technology removes metals present in water that can damage, contaminate, or affect the colour of the hair. Despite its intensive revitalising effect, the Ultimate Repair Shampoo does not neglect the desire for a sensory care experience. The fine foam with a luxurious scent pampers the hair and is easy to distribute. Wella Ultimate Repair Shampoo Benefits for damaged hair: Luxurious cleansing Prepares hair for subsequent care Revitalises hair from within and on the surface With AHA and Omega 9 With Metal Purifier technology Wella Ultimate Repair Shampoo Application The shampoo is the first step in the Ultimate Repair care routine. Distribute on wet hair, lather, and rinse thoroughly. Repeat if necessary. For best results, proceed with steps 2, 3, and 4 of the care routine. Pro tip: Washing twice with less product is often more effective than washing once with more product.

Content: 250 ml (€7.01 / 100 ml)

Variants from €6.90
Sale price: €17.52 Regular price: €28.75
25
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

Average rating of 0 out of 5 stars

48427
L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly

L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly is a gel shampoo for wavy, curly, and frizzy hair. The professional formula is enriched with glycerin, urea H, and hibiscus seed extract, and gently yet effectively cleanses curls and waves. Product residues and impurities are removed. At the same time, moisture is provided. Application of L'Oréal Serie Expert Curl Expression Anti-Buildup Cleansing Jelly The gel shampoo should be used every second week as the first product in the hair care routine to thoroughly clean the curls. Distribute evenly in damp hair, lather, and rinse thoroughly. Subsequently, L'Oréal Serie Expert Curl Expression Intense Moisturizing Cleansing Cream should be used for even more moisture.

Content: 300 ml (€6.65 / 100 ml)

Sale price: €19.95 Regular price: €26.50
56
Wella Fusion Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

45299
Wella Fusion Shampoo

The Wella Fusion Intense Repair Shampoo is an intensive repairing shampoo for damaged hair. With amino acids and lipids, it rebuilds the hair and protects against further hair breakage. The weightless formula is ideal for damaged hair as it does not weigh it down. It is therefore perfect for cleansing and caring for damaged hair simultaneously. Wella Fusion Shampoo: Regenerated and Healthy Hair The Shampoo from the Wella Fusion series provides healthy hair that shines from the tips and is strengthened from within. This helps the hair better protect itself against external influences. The Wella Fusion Intense Repair Shampoo provides moisture and targeted care where the hair truly needs it. The Metal Purifier technology in the shampoo removes metallic impurities through its antioxidant effect. Micronized lipids immediately increase moisture in the hair. Effects of Wella Professionals Fusion Shampoo Strengthens and repairs stressed, damaged, and dry hair Protects against further hair breakage Provides suppleness and strength Improves combability and imparts brilliant shine With Metal Purifier technology, the hair is freed from pollutants of all kinds Formulation Highlights: With Fusion Silksteel Technology for a repaired hair fiber at micro and macro levels. With silk amino acids and highly nourishing ingredients Protection against harmful metals in water Gentle on the skin Cruelty-free

Content: 250 ml (€3.91 / 100 ml)

Variants from €3.45
Sale price: €9.77 Regular price: €22.20
26
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

53170
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

The L'Oréal Serie Expert Blondifier Gloss Shampoo gently cleanses blonde hair and nourishes it from the roots. Enriched with Açaibeeren extract and polyphenols, it supplies essential nutrients to stressed blonde hair. The hair is soothed, and damaged, stressed hair is smoothed. Blonde hair gains new radiance and a brilliant shine.

Content: 300 ml (€5.65 / 100 ml)

Sale price: €16.95 Regular price: €22.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.