Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

System Professional Lipid Code Color Save Shampoo

Description

Product information "System Professional Lipid Code Color Save Shampoo "

The System Professional Lipid Code Color Save Shampoo enhances the brilliance and vibrancy of the colour. Additionally, it protects the hair's keratin structure.

System Professional Lipid Code Color Save Shampoo: Longer-lasting beautiful colour

This colour-protecting shampoo prevents colour fading and shifts in hue. As a result, the colour remains as fresh as when it was first applied by the hairdresser for longer.

The sophisticated formula protects against many factors that can cause colour fading or alteration. These include free radicals, UV radiation, or damaged keratin structure.

Properties

Brand: System Professional Lipid Code
Hair type: coloured hair
Product line: System Professional Lipid Code Color Save

Manufacturer

System Professional Lipid Code

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

11
System Professional Lipid Code Color Save Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75144
System Professional Lipid Code Color Save Shampoo

The System Professional Lipid Code Color Save Shampoo enhances the brilliance and vibrancy of the colour. Additionally, it protects the hair's keratin structure. System Professional Lipid Code Color Save Shampoo: Longer-lasting beautiful colour This colour-protecting shampoo prevents colour fading and shifts in hue. As a result, the colour remains as fresh as when it was first applied by the hairdresser for longer. The sophisticated formula protects against many factors that can cause colour fading or alteration. These include free radicals, UV radiation, or damaged keratin structure.

Content: 50 ml (€13.50 / 100 ml)

Sale price: €6.75 Regular price: €7.60
21
KMS Colorvitality Blonde Shampoo KMS Colorvitality Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73302
KMS Colorvitality Blonde Shampoo

The KMS Colorvitality Blonde Shampoo enhances blonde hair's shine and neutralises yellow tones. For highlighted and bleached hair, blue direct dyes remove yellow undertones. After just one wash, the hair is visibly free from yellowing. KMS Colorvitality Blonde Shampoo is also recommended for natural blondes, grey, or white hair.Rebuilding ingredients restore the internal hair structure, resulting in a smoother hair surface. KMS Colorvitality Blonde Shampoo also makes hair soft and shiny. Thanks to its special formulation, the silver shampoo almost functions like a conditioner. The AHA Structure Complex ensures even adhesion of subsequent styling products.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
49
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54742
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Your blonde – radiant, cool & well-groomed! with the Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo, the perfect solution for blonde hair prone to yellow undertones. Thanks to innovative Bond Repair technology, yellow hues are neutralised and copper tones are prevented – for a brilliantly cool blonde. The gentle formula with almond oil and cornflower intensely nourishes the hair without altering the colour. At the same time, the shampoo strengthens the inner hair structure, reduces hair breakage by up to 80%, and repairs damage equivalent to two bleaching treatments after just one application. Blondme Bond Repair Purple Shampoo for light, radiant blonde without yellow undertones ? Neutralises yellow undertones for a cool blonde ? Strengthens hair and reduces hair breakage ? Gently cleanses and provides intensive care ? Vegan & PETA-certified Application Massage into damp, towel-dried hair, leave for 2 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 300 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

81015
Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo

Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo cleanses the scalp and hair, effectively removing dandruff. The formation of new dandruff is prevented. The detoxifying shampoo has a regulating effect on the scalp and, with regular use, balances excessive sebum production thanks to valuable care components. The natural moisture balance of the scalp is maintained.  The entire body is exposed to external stresses daily. The scalp and hair often suffer greatly from heat, cold, and UV radiation. Excessive strain makes skin and hair more susceptible to damage, which can lead to an imbalanced scalp and weak hair. With the right shampoo, the scalp and hair can be revitalized and supported in their natural functions.  Biomimetic silk, Ectoin, and Pirocton Olamine ensure a balanced, relaxed scalp and a strengthened protective layer. The natural self-protection ability is promoted, keeping the scalp vital and functional. Imbalanced scalp types are brought back into balance, providing the optimal foundation for beautiful, healthy, and strong hair.  92.1% of the ingredients are of natural origin and 99.7% are biodegradable. The shampoo is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Regular price: €30.00
46
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Average rating of 5 out of 5 stars

77251
Alpecin Caffeine Shampoo C1

Alpecin Coffein Shampoo C1 is a shampoo primarily for men with hereditary and age-related hair loss. Alpecin C1: Coffeine Shampoo for Reduced Hair Loss The Alpecin C1 shampoo contains coffeine, which stimulates the hair roots during washing. It is designed to strengthen the hair root with each application and thus prolong the hair's longevity. The shampoo keeps hair production active for longer, resulting in a noticeable reduction in hair loss. Alpecin Coffein Shampoo C 1 Effect Alpecin C1 is a popular men's shampoo for visibly thicker hair. With each wash, the roots are strengthened to maintain the hair permanently. Thanks to the carrier base (galenic), the caffeine reaches the hair follicle in just 2 minutes, where it exerts its effect. The supplied caffeine also promotes the activity of the hair root, ensuring active hair growth. Alpecin Coffein-Shampoo C1 Benefits Without silicones Ensures manageable hair Provides strength and energy

Content: 250 ml (€2.40 / 100 ml)

Sale price: €5.99 Regular price: €11.00
18
Aveda Color Control Rich Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55520
Aveda Color Control Rich Shampoo

Aveda Color Control Rich Shampoo is specially formulated for medium to thick coloured hair. It has a richer formulation compared to the Light Shampoo and contains three times more nourishing butters and oils for additional nourishment of thicker hair. The power formula protects the colour for up to 8 weeks. Hair feel after washing: Soft, gentle, and nourished hair feel. Aveda Color Control Shampoo: Colour protection with a natural plant-based formula The vegan shampoo features a plant-based technology, with ingredients 94% naturally derived. It contains no silicones, no sulfate cleansers, or synthetic fragrances. Instead, the shampoo harnesses concentrated plant power for maximum colour protection: Botanical cleansers: For long-lasting radiant colour – up to approximately 24 washes Naturally derived “magnets”: Neutralise particles that affect the colour Doubly charged molecules: Act as a moisture barrier Apricot and bio-fermented ingredients: Nourish and seal the hair, helping to maintain colour and shine for as long as possible  Aveda Color Control Aroma The Aveda Color Control Rich Shampoo scent features Osmanthus, sweet orange, spicy-lemony cypress, and the sophistication of cedarwood. Aveda Color Control Shampoo Application For up to 8 weeks of colour protection, we recommend using it in conjunction with the Color Control Conditioner.

Content: 200 ml (€13.97 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €27.95 Regular price: €34.00
12
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73298
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €9.00
25
Alcina Nutri Shine Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

77117
Alcina Nutri Shine Mask

Alcina Nutri Shine Mask - for satin-like hair with high-gloss shine! The mask works to intensely nurture and hydrate your hair, revealing a silky-soft mane with enhanced suppleness and luminosity. Argan and grape seed oils wrap strands in nourishment while panthenol restores moisture. The gentle formula improves smoothness, manageability and brilliance without adding extra weight. Hair is infused with a luxurious, delicate scent. Suitable for all hair types.  How to use Alcina Nutri Shine Mask Apply to clean, towel-dried hair and massage into lengths and ends. Leave in for 5 to 10 minutes, then rinse thoroughly. 

Content: 200 ml (€11.13 / 100 ml)

Sale price: €22.25 Regular price: €29.65
25

Average rating of 0 out of 5 stars

42066
Londa Dramatize It Mousse

When hair has little to no volume, styling does not last particularly long. In this case, it is advisable to use a lightweight volumising mousse. With the Londa Dramatize It Mousse, the hair immediately gains the necessary volume, making it appear more voluminous and fuller. The foam spray provides up to 24 hours of extra strong hold and even offers moisture. Therefore, the volumising mousse is also nourishing.

Content: 500 ml (€4.21 / 100 ml)

Variants from €13.65
Sale price: €21.05 Regular price: €28.05
20
Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

61266
Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo

Olaplex No 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo is formulated with the patented Olaplex Bond Building Technology. The innovative formula cleanses the scalp and absorbs excess sebum without leaving residues. The dry shampoo provides a clean and fresh feeling on the scalp and adds volume at the hairline. Advanced ingredients from skincare research cleanse the hair, detoxify the scalp, and repel odors and pollutants without clogging pores. Application of Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo Shake well before use. Part the hair into sections. Hold the bottle 15–25 cm from the hair and spray onto the roots. Wait 30 seconds and massage into the scalp.

Content: 50 ml (€39.80 / 100 ml)

Sale price: €19.90 Regular price: €24.95
9
Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54693
Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo

Say "hello" to healthy hair and a healthy scalp with Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo. Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo: Gentle formula for demanding hair types The shampoo's gentle formula makes it ideal for chemically treated and coloured hair, as well as for a scalp prone to dandruff. It skillfully balances the needs of physically or chemically stressed hair and scalp – for always beautiful and healthy-looking hair.

Content: 300 ml (€4.38 / 100 ml)

Sale price: €13.15 Regular price: €14.40
Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple

Average rating of 0 out of 5 stars

84399
Rausch Anti-Pollution-Peeling Shampoo with Swiss Apple

Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple removes environmentally contaminated hair and scalp from particles such as fine dust, pollen, or dirt. It also easily removes sebum and styling residue with the peeling. Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple: Cleanses Hair and Scalp from Environmental Pollutants The peeling uses natural-based, rounded grains made from cellulose, completely plastic-free, for a gentle yet intensive cleansing. It also removes sebum and residues from styling products. The anti-pollution active ingredient prevents new particles from adhering to the scalp and hair — providing all-round protection throughout the day. Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple: Green Power Pack with Fresh Scent The green power pack in the form of a peeling shampoo «Made in Switzerland» offers more: Besides intensive cleansing, it also provides protection against daily environmental stresses. A new anti-pollution active ingredient forms an invisible barrier that prevents the attachment of new harmful particles. Additionally, the power of extracts from Swiss apple and barley grass is embedded in every tube. The Swiss apple extract is harvested in spring from young apples from Thurgau, a by-product of fruit cultivation. Otherwise, the peeling is full of natural energy: 94% of the silicone-free formula consists of ingredients of natural origin. And the zesty, fresh scent of green apple with a hint of peach brings summer feelings with every application! Rausch Anti-Pollution Peeling Shampoo with Swiss Apple Ingredients The peeling contains valuable extracts from Swiss apple and barley grass. The young apple contains all the components of a fully ripe apple but in a highly concentrated form. It is also a true superfruit rich in vitamin C, iron, potassium, and secondary plant compounds. Barley grass contains a unique combination of nutrients, minerals, vitamins, secondary plant compounds, and antioxidants. The high density of essential nutrients visibly influences the hair structure. Hair feels clean and smooth. All benefits at a glance: Deep-cleansing peeling shampoo for weekly use With anti-pollution active ingredient and natural-based peeling particles made from cellulose Manufactured in Switzerland with an in-house extract of Swiss young apples and barley grass Sulfate-free and with 94% ingredients of natural origin Packaging made from 100% PE monomaterial

Content: 100 ml (€15.90 / 100 ml)

Variants from €4.50
Regular price: €15.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.