Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo

Description

Product information "Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo "

Say "hello" to healthy hair and a healthy scalp with Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo.

Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo: Gentle formula for demanding hair types

The shampoo's gentle formula makes it ideal for chemically treated and coloured hair, as well as for a scalp prone to dandruff. It skillfully balances the needs of physically or chemically stressed hair and scalp – for always beautiful and healthy-looking hair.

Properties

Brand: Indola Exclusively Professional

Manufacturer

Indola

Henkel AG & Co. KGaA
Henkelstr. 67
40191 Düsseldorf
Germany
Website: www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

25
Hercules Sägemann Cutting Comb 627-374

Average rating of 0 out of 5 stars

46179
Hercules Sägemann Cutting Comb 627-374

The Hercules Sägemann Schneidekamm 627-374 is a practical work comb made from natural rubber. The handcrafted comb is gentle on hair and scalp. Its elastic shape allows it to glide easily through the hair. The cutting comb is heat-resistant and resistant to all hair care products. The ideal tool for fine hair cutting techniques!

Sale price: €11.95 Regular price: €16.00
49
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

52021
Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush

The Olivia Garden Expert Blowout Shine Round Brush in elegant black is a professional round brush for quick and effective blow-drying, resulting in a shiny and smooth finish. Ionized bristles close the hair cuticle. The ceramic body distributes the blow-drying heat optimally and evenly across the entire brush head, ensuring each strand is dried at a consistent temperature, thereby reducing drying time. The Soft-Grip handle made from non-slip material provides an optimal grip. Its lightweight design prevents fatigue during use.

Content: 1 pc (€21.25 / 1 pc)

Variants from €18.05
Sale price: €21.25 Regular price: €41.94
22
Shu Uemura Urban Moisture Mask Shu Uemura Urban Moisture Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

31080
Shu Uemura Urban Moisture Mask

Shu Uemura Urban Moisture Treatment is a rich mask for dry hair. It counteracts the accumulation of urban impurities and helps to make the hair look shiny and smooth.

Content: 200 ml (€31.48 / 100 ml)

Sale price: €62.95 Regular price: €80.40
49
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54742
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Your blonde – radiant, cool & well-groomed! with the Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo, the perfect solution for blonde hair prone to yellow undertones. Thanks to innovative Bond Repair technology, yellow hues are neutralised and copper tones are prevented – for a brilliantly cool blonde. The gentle formula with almond oil and cornflower intensely nourishes the hair without altering the colour. At the same time, the shampoo strengthens the inner hair structure, reduces hair breakage by up to 80%, and repairs damage equivalent to two bleaching treatments after just one application. Blondme Bond Repair Purple Shampoo for light, radiant blonde without yellow undertones ? Neutralises yellow undertones for a cool blonde ? Strengthens hair and reduces hair breakage ? Gently cleanses and provides intensive care ? Vegan & PETA-certified Application Massage into damp, towel-dried hair, leave for 2 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 300 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
9
Indola Repair Shampoo Indola Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54690
Indola Repair Shampoo

The Indola Repair Shampoo is suitable for damaged and porous hair. When hair is stressed, it requires intensive care that begins with the shampoo. The Repair Shampoo improves hair from within and ensures healthy, shiny hair. Indola Repair Shampoo Application Lather into wet hair and rinse after a short processing time.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
62
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

Average rating of 4.3 out of 5 stars

54081
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo with Arginine & advanced technology with vegan keratin repairs hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application. It is designed for chemically or mechanically overtreated and damaged hair that needs rebuilding. The Repair Rescue Shampoo is a nourishing shampoo for damaged hair, guaranteeing long-lasting structural improvement. The internal strength and elasticity of the hair are restored without weighing it down. It is free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Shampoo: Clean formula with powerful effect The modern technology with vegan keratin & Arginine regenerates damaged hair structures and restores the surface properties of healthy hair. The reconstructive shampoo helps the hair regain its natural beauty, more lively movement, elasticity, and smoothness. It gently cleanses the hair without weighing it down and prepares it optimally for the subsequent products of the Repair Rescue series. Result: Strong, reconstructed, and healthy hair Regenerated hair that shines Hair protected against breakage Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue: Improved hair quality The shampoo, in combination with the products of the Bonacure Repair Rescue range, ensures Up to 100% stronger hair** Up to 95% less hair breakage when used in combination with the Repair Rescue Spray Conditioner Up to 85% improved combability*** **In relation to the Repair Rescue treatment. ***Compared to damaged hair.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €20.88
10
Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54683
Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo

Say "hello" to healthy hair and a healthy scalp with Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo. Indola Scalp & Hair Therapy Shampoo: Gentle formula for demanding hair types The shampoo's gentle formula makes it ideal for chemically treated and coloured hair, as well as for a scalp prone to dandruff. It skillfully balances the needs of physically or chemically stressed hair and scalp – for always beautiful and healthy-looking hair.

Content: 1000 ml (€4.90 / 100 ml)

Variants from €13.15
Sale price: €48.95 Regular price: €54.20
9
Indola Silver Shampoo Indola Silver Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54668
Indola Silver Shampoo

The Indola Silver Shampoo is suitable for blondes seeking a neutralising hair care product that enhances and maintains their vibrant blonde colour. To achieve healthy-looking, shiny hair, professional hair care that restores the hair structure and moisture content is essential. Additionally, it should neutralise unwanted brassy tones. Indola Silver Shampoo for the care and neutralisation of blonde shades This professional shampoo helps to lighten white, blonde, and balayage hair by neutralising unwanted brassy and warm tones. It also repairs the hair structure while gently cleansing. It produces a luxurious foam when massaged into the hair. Despite neutralising, it leaves no colour residues on the hands or scalp. For healthy-looking hair, excellent shine, and enhanced luminosity.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
9
Indola Color Shampoo Indola Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54689
Indola Color Shampoo

Indola Color Shampoo enhances the colour's radiance and protects it from fading. This specially formulated shampoo is designed to provide intensive care and long-lasting colour brilliance for coloured hair. Indola Color Shampoo: Well-Groomed Hair Additionally, it supplies the hair with essential nutrients for deeply nourished hair. For a fresh, vibrant hair colour with long-lasting hold.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
9
Indola Finishing Serum Indola Finishing Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

54664
Indola Finishing Serum

Say goodbye to frizz and hello to smooth, well-groomed hair with Indola Finishing Serum. The hair serum with coconut oil adds a beautiful shine while controlling frizz and static buildup. It tames unruly hair and makes detangling easier. Indola Finishing Serum ensures healthy-looking hair and a smooth surface. Indola Finishing Serum Application Work a small amount of the serum into towel-dried or dry hair. Avoid the roots. Do not rinse.

Content: 100 ml (€14.15 / 100 ml)

Sale price: €14.15 Regular price: €15.50
73
Comair Colour Brush black

Average rating of 4 out of 5 stars

20618
Comair Colour Brush black

The Comair Colour Brush black is 21 cm long and 4 cm wide. The 7-row plastic brush allows for easy application of colour onto the hair. The Comair colouring brushes are easy to wash and retain all bristles. Comair Färbepinsel einfach schwarz is an essential part of the basic hair colouring kit and is also used by many customers for DIY colouring at home.

Sale price: €1.05 Regular price: €3.90
61
Schwarzkopf BC Scalp Soothing Shampoo Schwarzkopf BC Scalp Soothing Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

54633
Schwarzkopf BC Scalp Soothing Shampoo

The gentle, sulfate-free Schwarzkopf BC Scalp Soothing Shampoo is designed for dry or irritation-prone scalps. Schwarzkopf BC Scalp Soothing Shampoo: Calms the Scalp When the scalp itches and becomes irritated, the shampoo balances the scalp's moisture levels. It relieves irritation and soothes while gently removing dirt and product residues from the hair. The mild, hydrating formula with

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €22.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.