Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

KMS Colorvitality Blonde Shampoo

Description

Product information "KMS Colorvitality Blonde Shampoo "

The KMS Colorvitality Blonde Shampoo enhances blonde hair's shine and neutralises yellow tones. For highlighted and bleached hair, blue direct dyes remove yellow undertones. After just one wash, the hair is visibly free from yellowing. KMS Colorvitality Blonde Shampoo is also recommended for natural blondes, grey, or white hair.

Rebuilding ingredients restore the internal hair structure, resulting in a smoother hair surface. KMS Colorvitality Blonde Shampoo also makes hair soft and shiny. Thanks to its special formulation, the silver shampoo almost functions like a conditioner. The AHA Structure Complex ensures even adhesion of subsequent styling products.

Properties

Brand: KMS
Certficates: PETA - Cruelty Free
Hair type: blonde hair, coloured hair
Product line: KMS Color Vitality
Speciality: cruelty-free, paraben-free, vegan
Texture: liquid

Manufacturer

KMS

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.kmshair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

11
STMNT Grooming Goods Shampoo STMNT Grooming Goods Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

67018
STMNT Grooming Goods Shampoo

STMNT Grooming Goods Shampoo is ideal for daily cleansing. The powerful formulation, which removes product buildup, creates a well-cleansed base for any styling. The shampoo refreshes hair and scalp with activated charcoal and menthol. The gentle formula cleans thoroughly without containing sulfate surfactants or silicone oils. The invigorating premium aroma with citrus fruits and lavender is complemented by the captivating Tonka bean. Application of STMNT Grooming Goods Shampoo Work into damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary. Due to its mild formula, the shampoo is suitable for daily use.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
49
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54742
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo

Your blonde – radiant, cool & well-groomed! with the Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Shampoo, the perfect solution for blonde hair prone to yellow undertones. Thanks to innovative Bond Repair technology, yellow hues are neutralised and copper tones are prevented – for a brilliantly cool blonde. The gentle formula with almond oil and cornflower intensely nourishes the hair without altering the colour. At the same time, the shampoo strengthens the inner hair structure, reduces hair breakage by up to 80%, and repairs damage equivalent to two bleaching treatments after just one application. Blondme Bond Repair Purple Shampoo for light, radiant blonde without yellow undertones ? Neutralises yellow undertones for a cool blonde ? Strengthens hair and reduces hair breakage ? Gently cleanses and provides intensive care ? Vegan & PETA-certified Application Massage into damp, towel-dried hair, leave for 2 minutes, and rinse thoroughly. For optimal results, use regularly.

Content: 300 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.40
25
Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man

Average rating of 0 out of 5 stars

61074
Foamie 3 in 1 Body Bar For Men - What A Man

Foamie 3in1 Solid Shower Care for Men is ideal for trouble-free, effective cleansing from head to toe. The pH value of the soap-free formula is perfectly adapted to the skin and hair. The shower care for men is available in a single care line: What A Man with activated charcoal, rosewood, and tonka bean for effective cleansing.

Content: 90 g (€6.61 / 100 g)

Sale price: €5.95 Regular price: €7.95
12
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73298
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €9.00
19
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55388
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture revitalises dehydrated, dull hair with a high concentration of the NUTRIPLENISH ™ complex. The superfood care formula deposits moisture into the hair, resulting in smooth, shiny, and well-hydrated hair. Rich Moisturising Care - All Year Round The particularly intensive, rich texture allows for nutrient-rich hydration with a vegan, silicone-free formula that is rich in Omega-5 pomegranate oil and composed of 94% naturally derived ingredients. Severely dried-out lengths and ends are balanced with the superfood blend, providing nourishing moisture for visibly smoother and shinier hair. The rich formula features an increased concentration of the Nutriplenish complex and is therefore suitable for very dry hair throughout the year. Whether the hair is dried out by the sun in summer or by heating air in winter – the Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture offers a vegan, silicone-free alternative with a fresh, spicy Pure aroma. The increased concentration of the care formula with moisture complex and nutrients contains up to 52% more plant butter than the Light Moisture version of the Nutriplenish shampoo.

Content: 250 ml (€13.18 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
27
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

48438
L'Oréal Blondifier Gloss Shampoo

The L'Oréal Serie Expert Blondifier Gloss Shampoo gently cleanses blonde hair and nourishes it from the roots. Enriched with Açaibeeren extract and polyphenols, it supplies essential nutrients to stressed blonde hair. The hair is soothed, and damaged, stressed hair is smoothed. Blonde hair gains new radiance and a brilliant shine.

Content: 500 ml (€4.99 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €24.95 Regular price: €34.20
13
System Professional Lipid Code Balance Shampoo System Professional Lipid Code Balance Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75135
System Professional Lipid Code Balance Shampoo

The System Professional Lipid Code Balance Shampoo nourishes and soothes sensitive scalps. It provides essential moisture and nourishment for a healthy scalp and easy detangling. System Professional Lipid Code Balance Shampoo: dermatologically formulated for sensitive skin The pH-neutral, skin-friendly formula calms and regenerates the scalp. Irritations improve, and a relaxed scalp sensation is achieved. Developed in collaboration with dermatologists, the mild formula has been tested for skin compatibility and effectiveness on sensitive skin. It gently counteracts the adverse effects of irritated scalp. Enhanced combability and valuable moisture promote hair beauty. The result is a healthy scalp environment and healthy hair. System Professional Lipid Code Balance Shampoo application Distribute a small amount into the hands and massage into the scalp with fingertips. Spread through the lengths and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65
Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

81015
Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo

Kerasilk Anti-Dandruff Shampoo cleanses the scalp and hair, effectively removing dandruff. The formation of new dandruff is prevented. The detoxifying shampoo has a regulating effect on the scalp and, with regular use, balances excessive sebum production thanks to valuable care components. The natural moisture balance of the scalp is maintained.  The entire body is exposed to external stresses daily. The scalp and hair often suffer greatly from heat, cold, and UV radiation. Excessive strain makes skin and hair more susceptible to damage, which can lead to an imbalanced scalp and weak hair. With the right shampoo, the scalp and hair can be revitalized and supported in their natural functions.  Biomimetic silk, Ectoin, and Pirocton Olamine ensure a balanced, relaxed scalp and a strengthened protective layer. The natural self-protection ability is promoted, keeping the scalp vital and functional. Imbalanced scalp types are brought back into balance, providing the optimal foundation for beautiful, healthy, and strong hair.  92.1% of the ingredients are of natural origin and 99.7% are biodegradable. The shampoo is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Regular price: €30.00
9
Indola Color Shampoo Indola Color Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54689
Indola Color Shampoo

Indola Color Shampoo enhances the colour's radiance and protects it from fading. This specially formulated shampoo is designed to provide intensive care and long-lasting colour brilliance for coloured hair. Indola Color Shampoo: Well-Groomed Hair Additionally, it supplies the hair with essential nutrients for deeply nourished hair. For a fresh, vibrant hair colour with long-lasting hold.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
21
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73296
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
12
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

55340
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

The Aveda rosemary mint purifying shampoo with invigorating aroma of rosemary, peppermint, and green mint from controlled organic cultivation not only cares for the hair but also energizes the senses and enhances concentration. Micelles gently remove residues from the hair, leaving a deeply clean feeling and incredible shine. White vinegar cleanses mildly. Deeply clean hair The gentle shampoo with 97% naturally derived ingredients provides a deeply clean hair feeling without disrupting the natural balance of the scalp. At the same time, the hair gains more shine. The silicone-free shampoo penetrates deeply into the hair and dissolves product buildup and impurities.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €21.95 Regular price: €25.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.