Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

KMS Colorvitality Shampoo

Description

Product information "KMS Colorvitality Shampoo "

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.

The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.

Special Ingredient in KMS Colorvitality Shampoo

Upcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.

Results with KMS Colorvitality Shampoo

  • Coloured hair lasts up to three times longer.
  • The hair colour is sealed and remains vibrant.
  • The hair stays brilliantly shiny.

Application of KMS Colorvitality Shampoo

Massage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Properties

Brand: KMS
Certficates: PETA - Cruelty Free
Finish: colour protection, healthy hair, vibrancy
Hair type: coloured hair
Product line: KMS Color Vitality
Speciality: cruelty-free, paraben-free, vegan
Texture: liquid

Manufacturer

KMS

Kao Austria Handelsgesellschaft mbH
Franzosenhausweg 36
4030 Linz
Austria
Website: www.kmshair.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

21
KMS Colorvitality Shampoo KMS Colorvitality Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73296
KMS Colorvitality Shampoo

The KMS Colorvitality Shampoo enhances the vibrancy of coloured hair and provides protection against colour fading. The hair colour is sealed, and shine is restored. Dull areas are revitalised, making the overall appearance more lively.The reconstruction of the hair's inner structure is intensified with each wash, leading to healthy hair texture despite colouring. This smooths the hair surface, creating the perfect base for maximum shine and intense colour brilliance full of radiance.Special Ingredient in KMS Colorvitality ShampooUpcycled pomegranate contains numerous antioxidants and helps combat free radicals. This prevents the hair colour from fading quickly. The shampoo is also free from SLS/SLES sulfates, mineral oils, silicones, synthetic dyes, and PEGs.Results with KMS Colorvitality ShampooColoured hair lasts up to three times longer.The hair colour is sealed and remains vibrant.The hair stays brilliantly shiny.Application of KMS Colorvitality ShampooMassage into wet hair and rinse out, repeat if necessary. Afterwards, a conditioner or treatment can be used.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
13
System Professional Lipid Code Balance Shampoo System Professional Lipid Code Balance Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75135
System Professional Lipid Code Balance Shampoo

The System Professional Lipid Code Balance Shampoo nourishes and soothes sensitive scalps. It provides essential moisture and nourishment for a healthy scalp and easy detangling. System Professional Lipid Code Balance Shampoo: dermatologically formulated for sensitive skin The pH-neutral, skin-friendly formula calms and regenerates the scalp. Irritations improve, and a relaxed scalp sensation is achieved. Developed in collaboration with dermatologists, the mild formula has been tested for skin compatibility and effectiveness on sensitive skin. It gently counteracts the adverse effects of irritated scalp. Enhanced combability and valuable moisture promote hair beauty. The result is a healthy scalp environment and healthy hair. System Professional Lipid Code Balance Shampoo application Distribute a small amount into the hands and massage into the scalp with fingertips. Spread through the lengths and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65
20
Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo

Average rating of 4 out of 5 stars

61266
Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo

Olaplex No 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo is formulated with the patented Olaplex Bond Building Technology. The innovative formula cleanses the scalp and absorbs excess sebum without leaving residues. The dry shampoo provides a clean and fresh feeling on the scalp and adds volume at the hairline. Advanced ingredients from skincare research cleanse the hair, detoxify the scalp, and repel odors and pollutants without clogging pores. Application of Olaplex No. 4D Clean Volume Detox Dry Shampoo Shake well before use. Part the hair into sections. Hold the bottle 15–25 cm from the hair and spray onto the roots. Wait 30 seconds and massage into the scalp.

Content: 50 ml (€39.80 / 100 ml)

Sale price: €19.90 Regular price: €24.95
11
STMNT Grooming Goods Shampoo STMNT Grooming Goods Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

67018
STMNT Grooming Goods Shampoo

STMNT Grooming Goods Shampoo is ideal for daily cleansing. The powerful formulation, which removes product buildup, creates a well-cleansed base for any styling. The shampoo refreshes hair and scalp with activated charcoal and menthol. The gentle formula cleans thoroughly without containing sulfate surfactants or silicone oils. The invigorating premium aroma with citrus fruits and lavender is complemented by the captivating Tonka bean. Application of STMNT Grooming Goods Shampoo Work into damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary. Due to its mild formula, the shampoo is suitable for daily use.

Content: 80 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €8.70 Regular price: €9.80
Maria Nila Soothing Dry Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

61278
Maria Nila Soothing Dry Shampoo

With Maria Nila Soothing Dry Shampoo, tired, greasy strands and an unkempt appearance are a thing of the past – experience the instant refresh your hair deserves. The unique formula is designed to revitalise your hair in no time. Immediately after application, you will feel the invigorating effect that gives you the sensation of having just stepped out of the shower – even when time is tight. Perfect for in-between or post-workout use – the dry shampoo is your essential companion for a dynamic lifestyle. Advantages of Maria Nila Soothing Dry Shampoo 100% vegan immediate freshness and relief for the scalp CO²-compensated packaging made in Sweden Application of Maria Nila Soothing Dry Shampoo Simply shake vigorously and spray the refreshing dry shampoo onto dry hair.

Content: 100 ml (€16.00 / 100 ml)

Regular price: €16.00
21
KMS Colorvitality Blonde Shampoo KMS Colorvitality Blonde Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

73302
KMS Colorvitality Blonde Shampoo

The KMS Colorvitality Blonde Shampoo enhances blonde hair's shine and neutralises yellow tones. For highlighted and bleached hair, blue direct dyes remove yellow undertones. After just one wash, the hair is visibly free from yellowing. KMS Colorvitality Blonde Shampoo is also recommended for natural blondes, grey, or white hair.Rebuilding ingredients restore the internal hair structure, resulting in a smoother hair surface. KMS Colorvitality Blonde Shampoo also makes hair soft and shiny. Thanks to its special formulation, the silver shampoo almost functions like a conditioner. The AHA Structure Complex ensures even adhesion of subsequent styling products.

Content: 300 ml (€6.98 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €26.50
12
System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75251
System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo

System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo is specially formulated for cool blonde shades. The shampoo neutralises yellow and orange undertones. System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo: Gentle cleansing for cool blonde shades The formulation with violet pigments and sunflower seed oil cleanses particularly gently to protect the colour. The anti-yellow tint shampoo from the LuxeBlond series removes environmental deposits and frees the hair from dirt, dust, and product residues. This allows it to shine in cool blonde tones. Sunflower seed oil protects against oily scalp and maintains moisture balance.

Content: 250 ml (€12.02 / 100 ml)

Variants from €14.65
Sale price: €30.05 Regular price: €34.10
25
Alcina Powder Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

77235
Alcina Powder Brush

Alcina Powder Brush helps you expertly apply powder products such as setting powder, mineral foundation or bronzer. The soft, synthetic bristles feel particularly comfortable on the skin. This brush makes applying powder quick and easy. The fluffy brush head picks up the perfect amount of product. 

Sale price: €23.45 Regular price: €31.15
52
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54725
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner is a lightweight, structure-enhancing spray for coloured hair with integrated heat protection against blow-dryer heat. The colour protection spray strengthens the hair structure and restores the hair to its optimal pH level of 4.5. This ensures that the colour pigments are deeply embedded in the hair structure, protecting the colour from fading. Effect of the BC Bonacure Color Freeze Spray Conditioner Use the spray conditioner to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability: Makes detangling easier, enhances styling manageability Revives and revitalises faded, matte colour Provides shine 90% colour durability for up to 30 washes Heat protection against blow-dryer heat Provides shine Free from silicones and artificial dyes. Vegan hair product.  

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.80
Rausch Dry Shampoo Fresh

Average rating of 0 out of 5 stars

84062
Rausch Dry Shampoo Fresh

With Rausch Dry Shampoo Fresh, it is possible to quickly refresh the hairstyle without washing the hair. The dry shampoo neutralises odours and adds volume and freshness — without leaving white residues. The formula with extracts from Swiss Aronia, sunflower, and wheat cares for, styles, and protects when simplicity and speed are required. Rausch Dry Shampoo Usage Shake the bottle well and spray onto dry hair from approximately 20 cm away. The dry shampoo can also be applied to freshly washed hair for added volume and grip. Vegan, silicone-free, and paraben-free. Especially gentle on the skin. Made and developed in Switzerland.

Content: 50 ml (€15.00 / 100 ml)

Regular price: €7.50
9
Indola Repair Shampoo Indola Repair Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

54690
Indola Repair Shampoo

The Indola Repair Shampoo is suitable for damaged and porous hair. When hair is stressed, it requires intensive care that begins with the shampoo. The Repair Shampoo improves hair from within and ensures healthy, shiny hair. Indola Repair Shampoo Application Lather into wet hair and rinse after a short processing time.

Content: 300 ml (€4.05 / 100 ml)

Sale price: €12.15 Regular price: €13.30
30
MC Horse Marrow Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18094
MC Horse Marrow Conditioner

The Pferdemark Conditioner by MC is a nourishing and cleansing rinse for coloured and damaged hair. Additionally, this conditioner smooths the hair structure. As a result, the hair becomes lively and silky. Result: Lively and silky hair Well-groomed and healthy hair

Content: 250 ml (€2.09 / 100 ml)

Sale price: €5.23 Regular price: €7.50

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.