Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo

Description

Product information "System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo "

System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo is specially formulated for cool blonde shades. The shampoo neutralises yellow and orange undertones.

System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo: Gentle cleansing for cool blonde shades

The formulation with violet pigments and sunflower seed oil cleanses particularly gently to protect the colour. The anti-yellow tint shampoo from the LuxeBlond series removes environmental deposits and frees the hair from dirt, dust, and product residues. This allows it to shine in cool blonde tones. Sunflower seed oil protects against oily scalp and maintains moisture balance.

Properties

Brand: System Professional Lipid Code
Finish: Anti-yellow effect, regenerated hair
Hair type: blonde hair
Product line: System Professional Lipid Code LuxeBlond

Manufacturer

System Professional Lipid Code

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

12
System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75250
System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo

System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo is specially formulated for cool blonde shades. The shampoo neutralises yellow and orange undertones. System Professional Lipid Code LuxeBlond Shampoo: Gentle cleansing for cool blonde shades The formulation with violet pigments and sunflower seed oil cleanses particularly gently to protect the colour. The anti-yellow tint shampoo from the LuxeBlond series removes environmental deposits and frees the hair from dirt, dust, and product residues. This allows it to shine in cool blonde tones. Sunflower seed oil protects against oily scalp and maintains moisture balance.

Content: 100 ml (€14.65 / 100 ml)

Sale price: €14.65 Regular price: €16.60
18
Aveda Color Control Light Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

55523
Aveda Color Control Light Shampoo

The Aveda Color Control Light Shampoo is a colour protection shampoo that maintains salon results for up to 8 weeks. It is ideal for fine to medium hair and protects the delicate hair structure from factors that can impair colour brilliance and shine. At the same time, it strengthens the hair. Hair feel after washing: The Color Control Light Shampoo provides salon-quality, smooth, lightweight, and weightless hair with every wash. The rich foam creates an intensely cleansing sensation – ideal for hair types prone to excess sebum production. Aveda Color Control Shampoo: Plant-Based Colour Protection The shampoo features a plant-based technology and is 100% vegan. It contains no silicones, no sulfate cleansers, or synthetic fragrances. Instead, the formula is rich in pure plant power for maximum colour protection with four main ingredients: Botanical cleansers: Ensure long-lasting, radiant colour results – wash after wash Naturally derived “magnets”: Neutralise particles that affect the colour Double-charged molecules: Create a protective shield to safeguard the hair from moisture Apricot and bio-fermented ingredients: Nourish and seal the hair, helping to preserve shine and colour for as long as possible. Aveda Color Control Light Shampoo Scent The fresh aroma of the Aveda Color Control Shampoo combines the intense floral scent of Osmanthus, sweet orange, spicy-lemony cypress, and the sophistication of cedarwood. Aveda Color Control Shampoo Light Usage For colour retention of salon colour for up to 8 weeks, we recommend combined use with the Color Control Conditioner.

Content: 200 ml (€13.97 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €27.95 Regular price: €34.00
19
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55388
Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture

The Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture revitalises dehydrated, dull hair with a high concentration of the NUTRIPLENISH ™ complex. The superfood care formula deposits moisture into the hair, resulting in smooth, shiny, and well-hydrated hair. Rich Moisturising Care - All Year Round The particularly intensive, rich texture allows for nutrient-rich hydration with a vegan, silicone-free formula that is rich in Omega-5 pomegranate oil and composed of 94% naturally derived ingredients. Severely dried-out lengths and ends are balanced with the superfood blend, providing nourishing moisture for visibly smoother and shinier hair. The rich formula features an increased concentration of the Nutriplenish complex and is therefore suitable for very dry hair throughout the year. Whether the hair is dried out by the sun in summer or by heating air in winter – the Aveda Nutriplenish Hydrating Shampoo Deep Moisture offers a vegan, silicone-free alternative with a fresh, spicy Pure aroma. The increased concentration of the care formula with moisture complex and nutrients contains up to 52% more plant butter than the Light Moisture version of the Nutriplenish shampoo.

Content: 250 ml (€13.18 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €40.50
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77101
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.43 / 100 ml)

Sale price: €12.85 Regular price: €17.05
Rausch Dry Shampoo Fresh

Average rating of 0 out of 5 stars

84062
Rausch Dry Shampoo Fresh

With Rausch Dry Shampoo Fresh, it is possible to quickly refresh the hairstyle without washing the hair. The dry shampoo neutralises odours and adds volume and freshness — without leaving white residues. The formula with extracts from Swiss Aronia, sunflower, and wheat cares for, styles, and protects when simplicity and speed are required. Rausch Dry Shampoo Usage Shake the bottle well and spray onto dry hair from approximately 20 cm away. The dry shampoo can also be applied to freshly washed hair for added volume and grip. Vegan, silicone-free, and paraben-free. Especially gentle on the skin. Made and developed in Switzerland.

Content: 50 ml (€15.00 / 100 ml)

Regular price: €7.50
19
Sassoon Illuminating Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

43026
Sassoon Illuminating Conditioner

The Sassoon Illuminating Conditioner for coloured hair preserves and seals in colour freshness and shine. The well-known Intelli Protec technology in all colour protection products ensures that the colour remains as fresh and glossy as on the first day between dyeing sessions. The intelligent colour protection technology prevents moisture loss and protein erosion. The colour protection conditioner works within 30 seconds. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 1000 ml (€5.60 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €55.95 Regular price: €68.80
12
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

55340
Aveda Rosemary Mint Purifying Shampoo

The Aveda rosemary mint purifying shampoo with invigorating aroma of rosemary, peppermint, and green mint from controlled organic cultivation not only cares for the hair but also energizes the senses and enhances concentration. Micelles gently remove residues from the hair, leaving a deeply clean feeling and incredible shine. White vinegar cleanses mildly. Deeply clean hair The gentle shampoo with 97% naturally derived ingredients provides a deeply clean hair feeling without disrupting the natural balance of the scalp. At the same time, the hair gains more shine. The silicone-free shampoo penetrates deeply into the hair and dissolves product buildup and impurities.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €21.95 Regular price: €25.00
25
Alcina A\CPlex Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

77279
Alcina A\CPlex Shampoo

Alcina A\CPlex Shampoo is used for the care and gentle cleansing of hair after chemical treatments (colouring, bleaching, perming). It is specifically tailored to meet the needs of damaged and stressed hair. Alcina A\CPlex Shampoo: Care for Damaged Hair The shampoo supports the preservation of structure and supplies hair fibres with perfectly balanced care. The AminoComPlex provides gentle cleansing for scalp and hair, while Panthenol soothes and moisturises. Alcina A\CPlex Shampoo Application Distribute shampoo evenly through damp hair and lather. Rinse thoroughly and repeat if necessary.

Content: 250 ml (€8.90 / 100 ml)

Variants from €3.35
Sale price: €22.25 Regular price: €29.65
13
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

75192
System Professional Lipid Code Volumize Shampoo

System Professional Volumize Shampoo provides weightless cleansing for fine, limp, and lacklustre hair. The hair gains volume for longer-lasting styles. The patented Forma Strength Complex with Creatine enhances manageability and strengthens the hair.

Content: 250 ml (€10.66 / 100 ml)

Variants from €6.75
Sale price: €26.65 Regular price: €30.65
Kerasilk Repairing Shampoo Kerasilk Repairing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

81009
Kerasilk Repairing Shampoo

Kerasilk Repairing Shampoo provides long-lasting beautiful, healthy, and repaired hair with high-quality ingredients. The shampoo is enriched with highly effective biomimetic silk and Hyaloveil®. It also imparts shine, elasticity, and a smooth hair surface to previously dry, damaged hair. The nourishing ingredients effectively act on the hair structure, ensuring incredibly beautiful and healthy hair permanently. The shampoo contains 89.7% natural-origin ingredients and 96.1% biodegradable ingredients. It is free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. The 100% vegan formulation nourishes and moisturises, restoring the natural balance of softness and strength to the hair – for healthy-looking, soft hair.

Content: 75 ml (€14.93 / 100 ml)

Regular price: €11.20
32
Kérastase Genesis Defense Thermique Kérastase Genesis Defense Thermique

Average rating of 5 out of 5 stars

30405
Kérastase Genesis Defense Thermique

Kérastase Genesis Defense Thermique is a strengthening leave-in fluid with a heat protectant. The spray provides the hair with hydration and helps to make the hair easier to detangle. The Edelweiss and ginger in the formulation at the same time strengthens the hair and protects it from external influences. The hair feels silky smooth after using this product and it protects the hair from the heat of up to 220°C. Application recommendation Kérastase Genesis Defense Thermique Apply the fluid to wet hair and focus on lengths and ends. Dry with a blow dryer and style as desired.

Content: 150 ml (€20.63 / 100 ml)

Sale price: €30.95 Regular price: €45.20
Kerasilk Smoothing Shampoo Kerasilk Smoothing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

81010
Kerasilk Smoothing Shampoo

Kerasilk Smoothing Shampoo eliminates rebellious and frizzy hair. It is considered the successor to the popular Goldwell Kerasilk Control Shampoo. The gently cleansing shampoo calms difficult-to-manage, curly, and wavy hair with biomimetic silk and shea oil. The hair gains new vitality, manageability, and appears healthier, making it easier to control. The shampoo removes dirt, sebum, oil, pollutants, and product residues and is gentle on the scalp. The vegan formula contains 90.3% ingredients of natural origin and 95.9% biodegradable ingredients. The shampoo is CO2-compensated and free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 250 ml (€12.00 / 100 ml)

Variants from €11.20
Regular price: €30.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.