Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Description

Product information "Schwarzkopf Blondme Lift & Blend "

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair.

Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have?

Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results.

Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect.

The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health.

Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio.

For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%.

For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%.

Detailed application:

  • Apply to dry hair
  • Do not wash hair before application
  • Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections
  • Apply the colour generously to achieve the best possible lightening

Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend

Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend:

  • Colour tube - 100% recycled aluminium
  • Tube cap - 100% recycled plastic
  • Folding box - at least 93% recycled cardboard

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: strenghtened hair
Product line: Schwarzkopf BLONDME

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

17 September 2026 07:48

Review with rating of 4 out of 5 stars

super Preis, schnelle Lieferung

gleich zugeschlagen. und gratis Geschenk noch dabei. am nächsten Tag war die Lieferung da. heute gleich wieder bestellt. so mag ich das.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

4-Amino-2-Hydroxytoluene; 5-Amino-6-Chloro-O-Cresol; Ammonium Hydroxide; Ammonium sulfate; Aqua; Arginine; Benzoic acid; Benzyl Alcohol; Biotin; Bis-diisopropanolamino-pg-propyl dimethicone/bis-isobutyl peg-14 copolymer; Butyloctanol; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Chlorphenesin; Citric Acid; Ethanolamine; Ethylparaben; Etidronic Acid; Geraniol; Glycerin; Glyceryl Stearate; Hydrolyzed Collagen; Lactic Acid; Lysine HCL; M-Aminophenol; Methylparaben; Moringa oleifera seed extract; N,n-bis(2-hydroxyethyl)-p-phenylenediamine sulfate; Paraffinum liquidum; Parfum; Polysorbate 20; Potassium Hydroxide; Resorcinol; Sodium benzoate; Sodium Sulfite; Sorbic Acid; Steareth-100; Succinic Acid; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54331
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54333
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54332
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54330
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Average rating of 5 out of 5 stars

15916
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Schwarzkopf BlondME Colour Lifting achieves lightening and toning in just one step. The Colour Lifting Cream from BlondME allows hair to be lightened on a natural basis from level 6 and lighter by up to 5 levels. Creative mixing with the Blondme Toners is also possible with this product. The integrated Bond Enforcing Technology protects the hair structure and minimises hair breakage – ensuring gentle lightening and toning of the hair. Application recommendations for Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Apply only to untreated hair and immediately after mixing. Apply to dry hair. Suitable for use with scalp contact. All shades are mixable with each other. Mix with Colour Lifting using the Premium Developer in a 1:2 ratio. For levels 6 and 7, use 12% 40 Vol. developer. For levels 8 and lighter, use 9% 30 Vol. developer. Leave on for 30-45 minutes. Results with Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Lightening & toning of the hair Strengthened hair structure BlondeME Colour Lifting is available in 6 shades, ranging from cool reflections to warmer, seductive sand tones.

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54349
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment is a pigmented, intensive reconstructive treatment specially formulated for grey and bleached hair. It provides deep conditioning and neutralises unwanted warm undertones, while being free from silicones and artificial dyes. The care formula with vegan keratin and Cell Equalizer technology promotes hair rebuilding on one hand and ensures the cuticle layer is sealed on the other. Additionally, the Schwarzkopf silver mask – like all products from Color Freeze – restores the hair to the optimal pH level to lock colour pigments deep within the hair structure, preventing colour fading. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Benefits Deep conditioning and up to 95% less hair breakage Restores hair to its optimal pH of 4.5 and achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes Neutralises unwanted warm tones and revitalises & supports cool shades Adds a Cendré shimmer to white hair and very light base tones Application of BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Apply to washed, towel-dried hair and leave in for up to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53345
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54045
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
50
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

52308
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown - 25 mm

The Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Gold & Brown is a professional round brush designed for faster and more effective styling. Experience a revolutionary styling experience with this professional round brush, specially developed to dry hair 25% faster and enable quicker and more efficient styling. Extra-long brush body: The extra-long brush body accommodates larger sections of hair, meaning you can dry more hair at once. This results in a 25% reduction in drying time, saving time and energy while treating the hair more gently. Ceramic coating for even heat distribution: The brush body of the round brush is coated with high-quality ceramic. This coating ensures that the heat from your dryer is evenly and quickly distributed across the entire brush body. The result is faster drying and uniform styling without heat damage. Faster and more effective styling: Thanks to the combination of an extra-long brush body and ceramic-coated surface, the round brush allows for quicker and more effective styling. You can easily create curls, add volume, and straighten your hair while reducing drying time.

Content: 1 pc (€20.95 / 1 pc)

Sale price: €20.95 Regular price: €41.94
41
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Gel Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Gel

Average rating of 0 out of 5 stars

54531
Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Gel

The Igora Vibrance Activator Gel is designed for the optimal development of Igora Vibrance Tone on Tone. The developer gel ensures that the colour also has a gel consistency, allowing for even quicker application. Application instructions for Schwarzkopf Igora Vibrance Activator Gel Mix in a 1:1 ratio with the toner. Processing time: 5-20 minutes

Content: 1000 ml (€1.19 / 100 ml)

Variants from €3.90
Sale price: €11.95 Regular price: €20.28

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.