Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 4 out of 5 stars

1 Review

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Description

Product information "Schwarzkopf Blondme Lift & Blend "

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair.

Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have?

Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results.

Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect.

The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health.

Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio.

For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%.

For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%.

Detailed application:

  • Apply to dry hair
  • Do not wash hair before application
  • Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections
  • Apply the colour generously to achieve the best possible lightening

Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend

Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend:

  • Colour tube - 100% recycled aluminium
  • Tube cap - 100% recycled plastic
  • Folding box - at least 93% recycled cardboard

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: strenghtened hair
Product line: Schwarzkopf BLONDME

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 4 out of 5 stars


0%

100%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

17 September 2026 07:48

Review with rating of 4 out of 5 stars

super Preis, schnelle Lieferung

gleich zugeschlagen. und gratis Geschenk noch dabei. am nächsten Tag war die Lieferung da. heute gleich wieder bestellt. so mag ich das.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

4-Amino-2-Hydroxytoluene; 5-Amino-6-Chloro-O-Cresol; Ammonium Hydroxide; Ammonium sulfate; Aqua; Arginine; Benzoic acid; Benzyl Alcohol; Biotin; Bis-diisopropanolamino-pg-propyl dimethicone/bis-isobutyl peg-14 copolymer; Butyloctanol; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Chlorphenesin; Citric Acid; Ethanolamine; Ethylparaben; Etidronic Acid; Geraniol; Glycerin; Glyceryl Stearate; Hydrolyzed Collagen; Lactic Acid; Lysine HCL; M-Aminophenol; Methylparaben; Moringa oleifera seed extract; N,n-bis(2-hydroxyethyl)-p-phenylenediamine sulfate; Paraffinum liquidum; Parfum; Polysorbate 20; Potassium Hydroxide; Resorcinol; Sodium benzoate; Sodium Sulfite; Sorbic Acid; Steareth-100; Succinic Acid; Toluene-2,5-Diamine Sulfate
Skip product gallery

You may also like

51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54330
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54331
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54335
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
51
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Average rating of 4 out of 5 stars

54333
Schwarzkopf Blondme Lift & Blend

Schwarzkopf Blondme Lift & Blend has been specifically developed for more mature hair and offers 6 shades with up to 4 levels of lightening & camouflage for white hair in one step. The colour cream is enriched with a collagen-biotine mix and Bond Enforcing technology, which strengthens mature hair and restores elasticity. The result: a beautiful bright blonde shade and healthy, strong hair. Who is Schwarzkopf Blondme Lift & Blend suitable for and what effect does the colour have? Blondme Lift & Blend is suitable for more mature hair with a white hair content of 30-70%. The initial base must be 6 or lighter for optimal results. Lift & Blend is available in 6 different colour ranges: Ice, Sand, Ice-Irisé, Biscuit, Mahogany Brown, Ash. These can be mixed with each other. They lighten up to 4 levels and camouflage white hair up to 100%. The result is a beautiful natural blonde shade without helmet effect. The professional colour is equipped with the well-known Bond Enforcing technology for minimal hair breakage. This protects the hair fibre during lightening and promotes the formation of new hair. Therefore, Blend & Lift delivers perfect results without compromising hair health. Application of Schwarzkopf Blondme Lift & Blend The product is always mixed with BLONDME Premium Developer in a 1:1 ratio. For base levels 6 and 7: BLONDME Premium Developer 12%. For base levels 8 and lighter: BLONDME Premium Developer 9%. Detailed application: Apply to dry hair Do not wash hair before application Apply the colour cream immediately after mixing in fine sections Apply the colour generously to achieve the best possible lightening Sustainable packaging of Blondme Lift & Blend Sustainability is important to Schwarzkopf Professional. The brand is committed to taking further steps to reduce its global footprint. Therefore, the following materials are used for the packaging of BLONDME Lift & Blend: Colour tube - 100% recycled aluminium Tube cap - 100% recycled plastic Folding box - at least 93% recycled cardboard

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
43
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Average rating of 4.7 out of 5 stars

15323
Schwarzkopf Igora Royal Absolutes - 4-60 medium brown chocolate natural

Schwarzkopf has created Igora Royal Absolutes intense fashion shades with 100% grey coverage for mature hair. The permanent cream hair colour provides: Outstanding shine and long-lasting results Extra care for mature hair: Pro-Age-Complex with Siliamin and Collagen Low-odor colour Up to 3 levels of lift 100% grey hair coverage Igora Royal Absolutes offer an intense colour result with a lot of shine. The hair looks perfect and feels healthy and vital, as the formulation is tailored to the needs of mature hair. Application tips for Schwarzkopf Igora Royal Absolutes Use with Schwarzkopf Igora Royal Oil Developer 9% or 6%. Mixing ratio 1:1 Processing time 30-45 minutes

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €18.36
52
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Spray Conditioner

Average rating of 4 out of 5 stars

54747
Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Spray Conditioner

The Schwarzkopf Blondme Bond Repair Purple Spray Conditioner neutralises yellow undertones and prevents unwanted brassy tones – for a fresh, clear blonde with a cool shine. The caring formula with almond oil & cornflower ensures precise gradation of cool pigments without altering the hair colour. Thanks to the Bond Repair Technology, hair is strengthened, breakage is reduced by up to 90%, and damage is repaired. At the same time, the spray conditioner instantly detangles the hair and improves combability. All benefits at a glance ? Neutralises yellow tones & refreshes blonde ? Creates a cool blonde look ? Prevents unwanted brassiness ? Instantly detangles & improves combability ? Strengthens hair & reduces breakage Application Spray onto towel-dried hair, comb through – do not rinse out.

Content: 150 ml (€8.63 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €26.80
51
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Average rating of 5 out of 5 stars

15093
Schwarzkopf BlondME Colour Lifting - lifting ice

Schwarzkopf BlondME Colour Lifting achieves lightening and toning in just one step. The Colour Lifting Cream from BlondME allows hair to be lightened on a natural basis from level 6 and lighter by up to 5 levels. Creative mixing with the Blondme Toners is also possible with this product. The integrated Bond Enforcing Technology protects the hair structure and minimises hair breakage – ensuring gentle lightening and toning of the hair. Application recommendations for Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Apply only to untreated hair and immediately after mixing. Apply to dry hair. Suitable for use with scalp contact. All shades are mixable with each other. Mix with Colour Lifting using the Premium Developer in a 1:2 ratio. For levels 6 and 7, use 12% 40 Vol. developer. For levels 8 and lighter, use 9% 30 Vol. developer. Leave on for 30-45 minutes. Results with Schwarzkopf BlondME Colour Lifting Lightening & toning of the hair Strengthened hair structure BlondeME Colour Lifting is available in 6 shades, ranging from cool reflections to warmer, seductive sand tones.

Content: 60 ml (€16.42 / 100 ml)

Sale price: €9.85 Regular price: €19.92
53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54343
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

The Schwarzkopf BC pH 4.5 Color Freeze Treatment is a silky-smooth and creamy hair mask suitable for colour-treated hair of all hair types that require a nourishing and conditioning treatment. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the needs of colour-treated hair. The mask protects the hair from fading and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after many washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. Colour care for all hair types The intensely reconstructive, creamy treatment for coloured hair is suitable for the care of all hair types. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the requirements of coloured hair. The vegan formula restores the hair to its optimal pH value of 4.5, protects against fading, and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after 30 washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. How Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment works High conditioning content for reconstructed hair Up to 90% colour durability for up to 30 washes Radiant shine Promotes healthy hair despite colour treatments Vibrant colour Strengthened hair fibres Helps to smooth the surface of each strand Reduces frizz Application of BC Color Freeze Treatment The treatment is worked into the washed, towel-dried hair on the lengths and ends. It replaces the conditioner. For better distribution of the product, comb through the hair with a comb. After 10 minutes, rinse out the mask thoroughly until the water runs clear. Briefly rinse with cold water to close the cuticle. Vegan, free from animal-derived ingredients. Silicone-free and free from artificial dyes.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
42
Schwarzkopf BlondMe Premium Developer Schwarzkopf BlondMe Premium Developer

Average rating of 0 out of 5 stars

15105
Schwarzkopf BlondMe Premium Developer

The Schwarzkopf Blondme Premium Care Developer is the ideal oxidant for bleaching hair, lightening colour, concealing grey hair, and tinting. The unique and new formulation elevates colouring and bleaching to a whole new level. It provides intense shine, leaves hair feeling good, maintains the natural moisture balance, and enhances hair care. The oil-based formulation developer from BlondMe is used in salons and can be combined with all BlondMe colours as well as bleaching powder. It is the first choice for demanding, individual, and elegant blondes. It enables extremely precise blonde results and works perfectly with colour and bleaching powder. Whether for full-head or highlight techniques – with the nourishing Premium Developer from BlondMe, every method is reliably successful. Results: Intense and radiant shine Well-groomed and moisturised hair

Content: 1000 ml (€1.02 / 100 ml)

Sale price: €10.15 Regular price: €17.50
49
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Average rating of 4 out of 5 stars

17725
Wella Illumina Color 60ml - 4/ medium brown

Wella Illumina Color 60ml is a permanent hair colour that envelops the hair in new light, making it shine. This ensures irresistibly well-groomed and beautiful hair. With Wella Illumina, natural hair tones can be lightened, darkened, or highlighted. The hair surface becomes smooth and translucent, creating stunning light reflections, and the hair appears glossy and natural. Wella Illumina Color 60ml – the colour spectrum of professional hair colour Wella Illumina Color 60ml is an exceptional colour that provides incredible light reflections. The hair colours have become a global beauty phenomenon, setting new standards in luminosity and healthy-looking hair. They still appear very natural, making them unique, as no other colour from the Wella range offers more reflections than Illumina Color. The extraordinary colour results and wonderful hair quality will also convince you! Wella Illumina hair colours offer: Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Classic, mixable ILLUMINA COLOR shades Illumina enhances the light within its highest spectrum, unlocking the full potential of luminosity. It visibly and tangibly promotes healthy hair. The hair colour is formulated without animal-derived ingredients. 38 mixable colours open up a true diversity of shades. Warm, neutral, and cool tones give each hue depth and perfect the overall appearance. The hair looks healthy, natural, and radiant. Wella Illumina Microlight Technology The Microlight Technology surrounds copper, preventing it from affecting the hair colour and providing better protection during processing. Cool Illumina hair colours Cool Illumina Color shades typically have a slight silver or grey shimmer and are suitable for blue or green eyes and fair skin. Many are unaware that not only blond but also brown and black can have cool undertones. Terms such as Ash, Pearl, or Cendré are used to indicate violet, green, or blue pigments in the colour, which make it appear cool. The favourite among cool tones for many is Wella Illumina 7/81 medium blonde pearl-ash, as it makes the classic European ash blonde look more interesting and mysterious. Other popular cool Illumina shades include: Wella Illumina 6/16 dark blonde ash-violet Wella Illumina 10/69 light blonde violet-cendré Wella Illumina 8/69 blonde violet-cendré Wella Illumina 5/81 light brown pearl-ash Neutral tones Neutral hair colours are neither cool nor warm but sit exactly in between. The neutral Wella Illumina Color 60ml shades consist of natural blonde and brown tones that suit everyone. The most popular shade is Wella Illumina Color 6/ dark blonde. Warm tones Warm Illumina Color shades have a red, orange, or golden undertone and are suitable for brown eyes and tanned skin. The favourite among warm tones is Wella Illumina 9/43 light blonde red-gold, a blend of blonde and red shades, perfect for summer. Other frequently used warm Illumina shades include: Wella Illumina 7/35 medium blonde gold-mahogany Wella Illumina 6/76 dark blonde brown-violet Wella Illumina Color 60ml – what is the correct application? Illumina Color is suitable for all techniques and can also be used for lightening. First, mix the colour 1:1 with Welloxon Perfect developer. Then apply it to dry hair. The processing time depends on the oxidation strength and the desired colour result. Same level or darker Apply the colour mixture immediately from roots to ends. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes Lightening Apply the colour mixture first only to lengths and ends (leave about 2 cm from the scalp). The processing time is without heat 20 minutes with heat 10 minutes Then apply the mixture to the roots. The processing time is without heat 30-40 minutes with heat 15-25 minutes What difference will I see before and after using Wella Illumina Color? Up to 100% grey coverage Up to 3 levels of lift Gloss service Lightening, darkening, or highlighting of natural tone Wella Illumina Color – the perfect mix Wella Illumina is mixed 1:1 with Welloxon Perfect. The choice of Welloxon Perfect developer depends on the desired lift: 6% 20 Vol. for lifting by one level 9% 30 Vol. for lifting by two levels 12% 40 Vol. for lifting by three levels Can Wella Illumina Color hair colours be mixed with Koleston Perfect? Caution: Mixing with Koleston Perfect is not recommended. Buy Wella Illumina Color 60ml at BellAffair Let your hair shine with the permanent Wella Illumina Color 60ml. The natural hair tone is lightened, darkened, or simply highlighted. You will definitely be impressed by the stunning light reflections. Purchase your desired hair colour and the corresponding Welloxon Perfect developer at attractive prices from BellAffair!

Content: 60 ml (€19.83 / 100 ml)

Variants from €10.35
Sale price: €11.90 Regular price: €23.40

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.