Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Description

Product information "Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment "

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment is a pigmented, intensive reconstructive treatment specially formulated for grey and bleached hair. It provides deep conditioning and neutralises unwanted warm undertones, while being free from silicones and artificial dyes.

The care formula with vegan keratin and Cell Equalizer technology promotes hair rebuilding on one hand and ensures the cuticle layer is sealed on the other. Additionally, the Schwarzkopf silver mask – like all products from Color Freeze – restores the hair to the optimal pH level to lock colour pigments deep within the hair structure, preventing colour fading.

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Benefits

  • Deep conditioning and up to 95% less hair breakage
  • Restores hair to its optimal pH of 4.5 and achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes
  • Neutralises unwanted warm tones and revitalises & supports cool shades
  • Adds a Cendré shimmer to white hair and very light base tones

Application of BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Apply to washed, towel-dried hair and leave in for up to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: Anti-yellow effect, regenerated hair
Hair type: blonde hair
Product line: Schwarzkopf Bonacure Color Freeze
Speciality: silicone-free, sulphate-free, vegan

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Acid violet 43; Aqua; Behenamidopropyl Dimethylamine; Behentrimonium Chloride; Benzyl Alcohol; Benzyl salicylate; Ceteareth-20; Cetearyl Alcohol; Citric Acid; Citronellol; Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate; Ethylhexylglycerin; Glycerin; HC Blue No. 12; Hexyl cinnamal; Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride; Isopropyl Alcohol; Isopropyl Myristate; Limonene; Linalool; Parfum; Phenoxyethanol; Potassium sorbate; Sodium benzoate; Soy amino acids; Wheat Amino Acids
Skip product gallery

You may also like

41
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54350
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment

Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment is a pigmented, intensive reconstructive treatment specially formulated for grey and bleached hair. It provides deep conditioning and neutralises unwanted warm undertones, while being free from silicones and artificial dyes. The care formula with vegan keratin and Cell Equalizer technology promotes hair rebuilding on one hand and ensures the cuticle layer is sealed on the other. Additionally, the Schwarzkopf silver mask – like all products from Color Freeze – restores the hair to the optimal pH level to lock colour pigments deep within the hair structure, preventing colour fading. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Benefits Deep conditioning and up to 95% less hair breakage Restores hair to its optimal pH of 4.5 and achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes Neutralises unwanted warm tones and revitalises & supports cool shades Adds a Cendré shimmer to white hair and very light base tones Application of BC Bonacure Color Freeze Silver Treatment Apply to washed, towel-dried hair and leave in for up to 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 500 ml (€4.39 / 100 ml)

Variants from €12.95
Sale price: €21.95 Regular price: €36.95
58
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

54229
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner

The vegan Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner perfectly meets the requirements of coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to enable the deep encapsulation of pigment molecules within the hair structure. As a result, it achieves up to 90% colour durability for up to 30 washes. Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Conditioner: Longer-lasting colour BC Bonacure Color Freeze Conditioner is a conditioner designed to gently cleanse and care for slightly porous coloured hair. It detangles and improves combability, and is free from silicones and artificial dyes. The hair is restored to the optimal pH level to prevent colour fading. It revitalises dull colours and helps smooth the surface of each strand. The results: Colour protection Well-groomed hair Shine Revitalised hair colour

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €23.95
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54045
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
54
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54347
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Silver Shampoo

The Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set is ideal for care of cool blonde tones. The pigmented shampoo neutralises unwanted warm hues in blonde hair. The hair is gently cleansed, and colour fading is prevented. The pigmented treatment is a deep-conditioning treatment that further enhances the shampoo's effect and generally improves hair health. When using pigmented hair care products, gloves are recommended to avoid skin staining.  Contents of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Shampoo 250 ml Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Treatment 200 ml Benefits of Schwarzkopf BC Color Freeze Silver Set gently yet effectively cleanses bleached hair neutralises unwanted warm undertones and revitalises cool shades ensures maximum colour durability leaves hair smooth, shiny, and detangled vegan formulation free from SLS/SLES surfactants, silicones, and artificial colourants

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.40
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53345
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
52
Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Treatment

Average rating of 5 out of 5 stars

54360
Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Treatment

Schwarzkopf BC Moisture Kick Treatment provides intensive hydration and restores natural bounce and elasticity to dry, brittle, and curly hair. With each application, the hair is deeply nourished through Cell Equalizer technology, vegan keratin, and glycerol, and the hair surface is smoothed. The hair gains an irresistible shine and smoothness while the moisture balance is maintained. Moisturising for dry hair The hydrating formula protects hair from drying out and, despite its rich and intensive care, remains lightweight. The treatment offers up to 48 hours of moisture-rich hair feel with improved elasticity. The Bonacure Moisture Kick Treatment is specially formulated for normal to dry, brittle, or curly hair. It provides nourishment and imparts smoothness to the hair. It is free from artificial dyes and is a vegan hair product. Application Towel-dry hair after washing. Gently massage the treatment into lengths and ends and leave it on for 10 minutes. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €26.80
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Average rating of 4 out of 5 stars

53399
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it. The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application Apply to towel-dried hair Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed Detangle the hair for optimal distribution Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum. *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €29.95 Regular price: €40.80
67
Schwarzkopf BLONDME Toner Schwarzkopf BLONDME Toner

Average rating of 0 out of 5 stars

54438
Schwarzkopf BLONDME Toner

With the Schwarzkopf BlondMe Toner shades, one can give their blonde hair a personalised touch. The colours range from ash to violet, bluish, and red. The toners are equipped with the Anti-Metal Bond Protection technology, which ensures excellent blonde results without hair damage. It protects the fibre connections during the lightening process and minimises hair breakage. Schwarzkopf BlondMe Toner: Give your blonde a personalised touch Blonde is not just blonde. Schwarzkopf has recognised this and has elevated the market for blondes with the Blondme Toner. Anyone looking to refine, alter, or personalise their blonde will find this Schwarzkopf de-tangling product ideal. The Blondme Toner from Schwarzkopf with pigment was developed for lightened or natural blonde hair. It is the perfect product to create a completely individual blonde shade. With the 14 shades, your blonde can be refined and nuanced. Depending on preference, warm or cool tones can be achieved. For a unique blonde with that certain something, it shines in cool and ash purple, shimmers in fresh and warm apricot and strawberry tones, or radiates in cool steel blue. Result: Lightened, radiant, and shiny hair in the desired nuance With a new, improved formula, equipped with Bond Enforcing technology for stronger, healthier hair. Application recommendations for Schwarzkopf BlondMe Toner Apply immediately after mixing to towel-dried hair. Suitable for application with or without scalp contact. All Blonde Toning shades are mixable with each other. The toner is always mixed in a 1:1 ratio with the BlondMe Developer 2% 7 Vol. Leave on for 5 to 20 minutes.

Content: 60 ml (€11.92 / 100 ml)

Sale price: €7.15 Regular price: €21.70
14
Loreal Majirel Cool Inforced - 6.1 dark ash blonde

Average rating of 5 out of 5 stars

53119
Loreal Majirel Cool Inforced - 6.1 dark ash blonde

Loreal Majirel Cool Inforced is an extension of the extensive Majirel colour palette. The beige and ash nuances have been additionally enhanced with cooler reflections compared to the classic Majirel shades. Loreal Majirel Cool Inforced contains further tones in the dark blonde to platinum blonde range, which appear more true to tone and natural. Neutralisation and colour hold for up to 21 washes. The packaging is sustainably designed. Loreal Majirel Cool Inforced delivers modern-looking, cool results without the high coverage of Majirel Cool Cover. This trend is here to stay. Application recommendation for Loreal Majirel Cool Inforced Majirel Cool Inforced is mixed in a ratio of 1:1.5 with cream oxidant, depending on the desired intensity and tone level. Processing time 35 minutes without heat.

Content: 50 ml (€23.90 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €13.90
48
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

Average rating of 5 out of 5 stars

54225
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo

The Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo is a gentle shampoo specially formulated for coloured hair. It restores the hair to its optimal pH level of 4.5 to lock the colour pigments deep within the hair structure, preventing fading. The colour-protecting shampoo achieves up to 90% colour retention for up to 30 washes (almost no colour fading*). It enhances brightness with Shine Savior technology and protects the hair structure from both inside and out. Application of Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Shampoo Ideal for use after colouring services and for home care. Gently emulsify into wet hair and leave on for 1 to 2 minutes. Rinse thoroughly. Results and Effects Colour protection, almost no colour fading* Intense, vibrant, long-lasting colour with improved brightness Healthy hair Free from SLS/SLES sulfates, silicones, and artificial dyes. *In combination with the entire Color Freeze product range.

Content: 250 ml (€3.18 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €15.40
53
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

54343
Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment

The Schwarzkopf BC pH 4.5 Color Freeze Treatment is a silky-smooth and creamy hair mask suitable for colour-treated hair of all hair types that require a nourishing and conditioning treatment. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the needs of colour-treated hair. The mask protects the hair from fading and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after many washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. Colour care for all hair types The intensely reconstructive, creamy treatment for coloured hair is suitable for the care of all hair types. The deep action of the conditioning ingredients harmonises perfectly with the requirements of coloured hair. The vegan formula restores the hair to its optimal pH value of 4.5, protects against fading, and ensures long-lasting brilliant, expressive, and intense colour — even after 30 washes. The mask is ideal for colour retention between colourings, as it provides an intensive conditioning effect simultaneously. How Schwarzkopf BC Bonacure Color Freeze Treatment works High conditioning content for reconstructed hair Up to 90% colour durability for up to 30 washes Radiant shine Promotes healthy hair despite colour treatments Vibrant colour Strengthened hair fibres Helps to smooth the surface of each strand Reduces frizz Application of BC Color Freeze Treatment The treatment is worked into the washed, towel-dried hair on the lengths and ends. It replaces the conditioner. For better distribution of the product, comb through the hair with a comb. After 10 minutes, rinse out the mask thoroughly until the water runs clear. Briefly rinse with cold water to close the cuticle. Vegan, free from animal-derived ingredients. Silicone-free and free from artificial dyes.

Content: 200 ml (€6.48 / 100 ml)

Sale price: €12.95 Regular price: €27.30
60
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Conditioner

Average rating of 4 out of 5 stars

54085
Schwarzkopf BC Bonacure Repair Rescue Conditioner

The Schwarzkopf Bonacure Repair Rescue Conditioner is specially formulated for chemically or mechanically overprocessed as well as damaged and stressed hair. The repairing conditioner restores the surface properties characteristic of healthy hair and strengthens stressed hair structures. Strengthening and rebuilding occur in just one step. After the first application, hair appears significantly healthier. The light formulation detangles the hair and instantly seals the hair surface without weighing it down.Result:Detangles the hairRebuilds the surface condition of the hairHealthy and well-groomed hairSchwarzkopf Repair Rescue Conditioner: Clean formula with powerful effect for damaged and stressed hairDamaged hair loses its bounce, shine, and healthy appearance. Merely sealing the cracks is not sufficient here. With the conditioner in combination with other products from the REPAIR RESCUE series, it is possible to repair hair damage accumulated over a period of 3 years with just one application.Vegan Keratin & Repairing ArginineThe effective formulas with arginine and vegan keratin nourish, repair, and rebuild the hair from within. The internal hair structure is fully regenerated, and the cuticle surface is optimally repaired, giving the hair new elasticity, a sensationally healthy look, and a smooth, silky texture. The intensely creamy conditioner from Bonacure Repair Rescue for damaged hair is free from silicones and artificial dyes. It facilitates detangling and improves combability by up to 95%, nourishes, and restores the hair’s internal strength and elasticity without weighing it down. It smooths & seals the hair surface and provides radiant shine. Additionally, it has a quick-rinse formula, meaning less water is needed for rinsing, which is environmentally friendly.

Content: 200 ml (€4.98 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €24.96

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.