Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Loreal Majirel Cool Inforced - 6.1 dark ash blonde

Description

Product information "Loreal Majirel Cool Inforced - 6.1 dark ash blonde"

Loreal Majirel Cool Inforced is an extension of the extensive Majirel colour palette. The beige and ash nuances have been additionally enhanced with cooler reflections compared to the classic Majirel shades. Loreal Majirel Cool Inforced contains further tones in the dark blonde to platinum blonde range, which appear more true to tone and natural. Neutralisation and colour hold for up to 21 washes. The packaging is sustainably designed.

Loreal Majirel Cool Inforced delivers modern-looking, cool results without the high coverage of Majirel Cool Cover. This trend is here to stay.

Application recommendation for Loreal Majirel Cool Inforced

  • Majirel Cool Inforced is mixed in a ratio of 1:1.5 with cream oxidant, depending on the desired intensity and tone level.
  • Processing time 35 minutes without heat.

Properties

Brand: L'Oréal Professionnel Paris
Finish: long lasting colour brilliance
Product line: L'Oréal Professionnel Majirel

Manufacturer

L'Oréal Professionnel Paris

L'Oréal Professionnel
14, rue Royale
75008 Paris
France
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

25 September 2026 08:49

Review with rating of 5 out of 5 stars

Kühl und nicht grau

Bei kühlen Blondtönen ist es oft für mich ein schmaler Grat; Kundin möchte kein Gelb, aber auch nicht grau aussehen. Mit dieser Farbe bekommen ich schöne beige aschige Ergebnisse hin. Greife da gerne zu.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

2,4-diaminophenoxyethanol hcl; 2-Methylresorcinol; 2-Oleamido-1,3-Octadecanediol; 4-Amino-2-Hydroxytoluene; Ammonium Hydroxide; Aqua; Benzyl Alcohol; Cetearyl Alcohol; Edta; Ethanolamine; Hexadimethrine chloride; Hydroxybenzomorpholine; Oleic Acid; Oleth-30; Oleyl Alcohol; Parfum; Sodium Metabisulfite; Thioglycerin; Toluene-2,5-diamine
Skip product gallery

You may also like

48
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

93296
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

L'Oréal Majirel Cool Cover offers cool, rich colour reflections with long-lasting neutralisation. The product provides maximum durability and intense colour depth. Majirel Cool Cover offers up to 100% grey coverage and vibrant shine through active conditioning ingredients. Thanks to complex and cool colour molecules, the dye provides long-lasting neutralisation. It is also characterised by high resistance, even under extreme conditions such as strong sunlight, high humidity, or frequent washing. Application recommendation for L'Oréal Majirel Cool Cover Majirel Cool Cover is mixed in a ratio of 1:1.5 with a cream oxidant (3.75%, 6%, or 9%). The processing time is 35 minutes without heat. The choice of developer depends on the desired colour result: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker tinting, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. Majirel Cool Cover can be mixed with other Majirel shades.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
43
Olivia Garden Essential Style Blend Medium Olivia Garden Essential Style Blend Medium

Average rating of 0 out of 5 stars

52125
Olivia Garden Essential Style Blend Medium

The Olivia Garden Essential Style Blend Medium is the ideal brush for distributing liquid products in the hair, featuring fine Memory Flex bristles. With the ergonomically shaped, seamless brush handle, the 7-row brush fits comfortably in the hand. The curved shape conforms perfectly to the head shape, and the knurled nylon bristles are gentle on the scalp.

Content: 1 pc (€14.90 / 1 pc)

Sale price: €14.90 Regular price: €26.34
48
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

Average rating of 0 out of 5 stars

93301
L'Oréal Majirel High Lift - 901S

L'Oréal Majirel High Lift sorgt für langanhaltend kühles Blond und eine intensive und gleichmäßige Aufhellung von bis zu 4,5 Tonhöhen. Die innovative, cremige Formel mit Incell pflegt das Haar und beugt Haarbruch vor. Die Nuancenpalette bietet sehr helle, subtile, kräftige und leuchtende Blondnuancen. Der Hellerfärber für Naturhaar biete reflextreue, ultra-leuchtende Blondnuancen, besonders im kühlen Reflexbereich. Anwendungsempfehlung für L'Oréal Majirel High Lift Majirel High Lift wird in einem Verhältnis von 1:2 mit Creme Oxidant (9% oder 12%) gemischt. Einwirkzeit 50 Minuten ohne Wärme.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
48
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

Average rating of 4.6 out of 5 stars

53345
L'Oréal Professionnel Paris iNOA - 7.34 golden copper blonde

L'Oréal Professionnel Paris iNOA is a luxurious vegan oil-based hair colour. It is easy and quick to mix, has a smooth texture, and is simple to apply. L'Oréal Professionnel Paris iNOA: Luxurious Colour for Premium Results Ammonia-free Odourless Up to 100% grey coverage High-gloss colour & long-lasting intensity Optimal scalp comfort Provides valuable moisture to the hair Anti-dryness effect In an environmentally friendly packaging. Tube made from 95% recycled aluminium, cap from recycled plastic. Application Tips for L'Oréal Professionnel Paris iNOA L'Oréal Professionnel iNOA is mixed in a 1:1 ratio with the appropriate iNOA oxidant. The processing time is 35 minutes without heat. Depending on the desired result and hair type, three developer strengths are available: 3% Oxidant (10 Vol.): For minimal lightening (up to 1 shade), low coverage, ideal for subtle colour changes. 6% Oxidant (20 Vol.): For standard lightening (up to 2 shades), suitable for maximum reflection and grey hair coverage. 9% Oxidant (30 Vol.): For strong lightening (up to 3 shades), ideal for intense colour transformations. The mixture is applied to dry, unwashed hair, starting at the roots and continuing through the lengths and ends. After the processing time, rinse thoroughly and treat with a suitable shampoo.

Content: 60 ml (€23.25 / 100 ml)

Sale price: €13.95 Regular price: €26.80
12
Redken Acidic Bonding Concentrate Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

52275
Redken Acidic Bonding Concentrate Conditioner

Redken Acidic Bonding Concentrate, also known as ABC, is the care line for ultimate repair, protection, and nourishment for stressed, coloured, and demanding hair. Included in the Redken ABC Care Routine with One United Elixir set is also the Redken One United Elixir, which is a wonderful complement to the other two products: Redken ABC Shampoo 300ml Redken ABC Conditioner 300ml Redken One United Elixir 150ml Free Redken One United Elixir 30ml The Must-Have Trio for coloured hair The ABC Shampoo and Conditioner are the ideal combination for hair stressed by colouring. The shampoo, with its acidic pH value, counteracts the effects of hair dye, styling tools, and water, while the conditioner repairs, protects, and preserves the colour. Complementing this for stressed, coloured hair is the One United Elixir. It is a true all-rounder, offering numerous positive effects such as: Hair care & nourishment Improved combability Filling porous areas in the hair Moisture supply Protection against hair breakage & split ends Additionally, smoothness, shine, and easier blow-drying are achieved. This trio is a true must-have for anyone who colours their hair regularly!

Content: 300 ml (€9.98 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €34.00
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

Average rating of 4.5 out of 5 stars

50167
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

The Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick is a lip care product that combines an innovative texture with incredible colour brilliance. Thanks to the moisturising HILURLIP technology, the lips appear fuller. The long-lasting nourishing formula provides a pleasant and velvety sensation throughout the day. The fragrance-free lipstick is highly pigmented with very expressive, beautiful colours. Application recommendation for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick To enhance the longevity of the lipstick, a liner stick should be used. The lipstick should be applied directly to the lips to ensure the colour lasts as long as possible. After application, press the lips onto a cosmetic tissue. The lipstick can be used with or without a contour pencil. Professional tip for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick Mix the shade Basic Nude with a vibrant red tone – this creates a very beautiful, subtle lip colour.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50
53
Olivia Garden Bamboo Touch Boar Round Brush - 15/40 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

52284
Olivia Garden Bamboo Touch Boar Round Brush - 15/40 mm

The Olivia Garden Bamboo Touch Boar Round Brushes are made entirely from natural materials. The brush body made of eco-friendly bamboo wood is fitted with pure wild boar bristles, which promote healthy, shiny hair. During blow-drying, styling, and straightening, hair is protected with these high-quality round brushes.

Content: 1 pc (€7.25 / 1 pc)

Sale price: €7.25 Regular price: €15.54
44
Olivia Garden Fingerbrush - Small Olivia Garden Fingerbrush - Small

Average rating of 5 out of 5 stars

52008
Olivia Garden Fingerbrush - Small

The Olivia Garden Fingerbrush in black – the hairbrush that revolutionises styling and care! With its unique shape, modeled after the human hand, the Olivia Garden Fingerbrush fits perfectly to the natural head shape. This means it gently massages the scalp, stimulates blood circulation, and provides a true wellness experience with every use. Thanks to its extra flexible structure, it detangles hair effortlessly – without pulling or hair breakage, even with sensitive or wet hair. The Olivia Garden Fingerbrush in black is more than just a brush – it is the must-have for healthy, shiny hair and an incredibly gentle brushing experience. Discover the perfect combination of innovative design, high-quality bristles, and maximum comfort – suitable for all hair types and styling routines. Two types of bristles for maximum care effect The rounded, ionised Nylon bristles protect the scalp and prevent statically charged, "flyaway" hair. They glide gently through any hair nest and ensure pain-free detangling – ideal also for children or sensitive scalps High-quality Wild boar bristles distribute natural oils from the roots to the tips, promote healthy shine, and minimise frizz. This not only detangles the hair but also provides sustainable care and strengthens it. For every hair type and styling preference The Olivia Garden Fingerbrush is available in various sizes – from small to large. The open skeleton structure also ensures optimal air circulation during blow-drying, significantly reducing drying time and protecting the hair from heat damage. Comfort and design The ergonomic soft-grip handle feels comfortable in the hand and makes daily hair care a pleasure. The integrated sectioning tip facilitates parting the hair during styling – for professional results at home.

Content: 1 pc (€15.35 / 1 pc)

Sale price: €15.35 Regular price: €27.54
59
Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver

Average rating of 0 out of 5 stars

52077
Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver

The Olivia Garden Essential Blowout Classic Silver features an aluminium brush body that retains heat. This accelerates styling and enables beautiful curls. The round brush has anti-static, heat-resistant bristles that ensure a smooth and shiny hair surface. The extra-large air opening on the brush head allows for high airflow, resulting in faster blow-drying. The round brush is also lightweight, enabling fatigue-free work. The integrated sectioning tip for dividing hair and the seamless transition from handle to brush body make this round brush a practical tool for professional results.

Content: 1 pc (€11.25 / 1 pc)

Sale price: €11.25 Regular price: €27.54
51
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Round Brush Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Round Brush

Average rating of 0 out of 5 stars

52120
Olivia Garden Expert Blowout Speed Wavy Bristles Round Brush

Extra-long Brush Body Styles larger sections of hair at once and dries hair 25% faster as a result Patented Handle Design 100% seamless transition to the brush body reliably prevents hair from tangling Ceramic Body Distributes the heat from the hairdryer evenly and quickly across the entire brush body for faster and more effective styling Ionic Technology Ionic nylon bristles reduce static electricity, close the cuticle layer, add shine, and improve manageability. Additional Features "Soft Grip" handles Handles made of non-slip, pleasantly soft material for perfect handling Sectioning Tip for professional sectioning of hair during blow-drying

Content: 1 pc (€17.15 / 1 pc)

Sale price: €17.15 Regular price: €34.74
45
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors for Left-Handed Users

Average rating of 0 out of 5 stars

52282
Olivia Garden SilkCut PRO Hairdressing Scissors for Left-Handed Users

The Olivia Garden SilkCut PRO hairdressing scissors impress with hand-sharpened, convex blades and a high-quality steel alloy. The ball-bearing scissors hinge ensures smooth operation. Thanks to the special thumb curvature, an optimal finger position is possible, reducing hand strain. The scissors are available in two lengths (5 and 6.5 inches). They are designed for left-handed users.

Content: 1 pc (€103.05 / 1 pc)

Sale price: €103.05 Regular price: €189.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.