Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Sassoon Advanced Condition

Description

Product information "Sassoon Advanced Condition "

Sassoon Advanced Condition is a moisture treatment for damaged hair. The reconstructive care can be used daily and is suitable for all hair types. The all-round conditioner from Sassoon nourishes the hair, smooths the surface, and seals in moisture for smooth, strong, and shiny hair. Like all Sassoon conditioners, this one is a 30-second treatment.

Application: Distribute on freshly washed, damp hair and rinse thoroughly after about 30 seconds.

Properties

Brand: Sassoon
Hair type: all
Product line: Sassoon Hair Care

Manufacturer

Sassoon

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Mail: 
[email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Benzyl Alcohol; BHT; Cetearyl Alcohol; Cetyl Alcohol; Citric Acid; Dimethicone; Edta; Glyceryl Stearate; Glyoxal; Hydrolyzed Keratin; Hydroxyethylcellulose; Lysine HCL; Methylparaben; Oleyl Alcohol; Panthenol; Parfum; PEG-2M; Phenoxyethanol; Polysorbate 60; Propylparaben; Quaternium-18; Silica; Sorbic Acid; Stearamidopropyl Dimethylamine; Stearyl Alcohol
Skip product gallery

You may also like

39
Sassoon Advanced Condition

Average rating of 0 out of 5 stars

43007
Sassoon Advanced Condition

Sassoon Advanced Condition is a moisture treatment for damaged hair. The reconstructive care can be used daily and is suitable for all hair types. The all-round conditioner from Sassoon nourishes the hair, smooths the surface, and seals in moisture for smooth, strong, and shiny hair. Like all Sassoon conditioners, this one is a 30-second treatment. Application: Distribute on freshly washed, damp hair and rinse thoroughly after about 30 seconds.

Content: 250 ml (€8.38 / 100 ml)

Sale price: €20.95 Regular price: €34.35
57
Wella Elements Renewing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45285
Wella Elements Renewing Conditioner

The Wella Elements Renewing Conditioner gently cares for all hair types with Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzymes, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair fiber from within without weighing the hair down. This helps the hair retain its natural vitality and movement. The lightweight conditioner provides the hair with increased strength and resilience against daily stresses.

Content: 1000 ml (€3.39 / 100 ml)

Variants from €14.10
Sale price: €33.93 Regular price: €78.20
19
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

Average rating of 3 out of 5 stars

43024
Sassoon Illuminating Clean Shampoo

The Sassoon Illuminating Clean Shampoo is a colour protection shampoo that provides perfect protection for coloured and highlighted hair. Like all colour protection hair care products from Sassoon, the Illuminating Shampoo also contains Intelli Protec technology. The intelligent colour protection system seals the colour for long-lasting brilliance and natural shine. Used in combination with the other Sassoon colour protection products, the manufacturer guarantees that the hair colour retains its natural shine as well as maximum brilliance and intensity until the next colouring. The hair is ideally prepared for the final care with the Illuminating Conditioner. Application: Gently emulsify Sassoon Illuminating Clean Shampoo into damp hair and then rinse thoroughly Results: Enhanced colour intensity Long-lasting colour until the next colouring (when used in combination with all Sassoon Illuminating products) Vivid colours Maximum shine Protection for the hair structure The colour-protecting shampoo preserves the hair colour from fading and allows it to shine in its most beautiful facets for a long time. The hair colour appears exceptionally illuminated.

Content: 1000 ml (€4.10 / 100 ml)

Variants from €5.95
Sale price: €40.95 Regular price: €50.60
31
Kérastase Specifique Masque Rehydratant Kérastase Specifique Masque Rehydratant

Average rating of 0 out of 5 stars

33509
Kérastase Specifique Masque Rehydratant

The Kérastase Spécifique Masque Rehydratant is an intensely nourishing gel-masque for dry and dehydrated hair.  How Kérastase Spécifique Masque Rehydratant works The Kérastase Spécifique Masque Rehydratant contains amino acids and ceramides. Amino acids are the building blocks of keratin, a complex protein that is the main component of hair. They allow the mask to deeply penetrate the hair fibres. Ceramides strengthen and repair the cuticle layer to lock in moisture. The mask leaves your hair hydrated, soft and shiny*.  How to use Kérastase Spécifique Masque Rehydratant After shampooing, apply the mask to towel-dried hair. Leave on for 5 minutes. Rinse thoroughly.  *For best results, use in combination with the Spécifique Bain Divalent shampoo and the Kérastase Spécifique Argile Equilibrante cleansing clay. 

Content: 200 ml (€21.83 / 100 ml)

Sale price: €43.65 Regular price: €63.40
19
Canal Slanted Tweezers

Average rating of 0 out of 5 stars

84008
Canal Slanted Tweezers

Canal Hair Tweezer Slanted 9 cm facilitates quick shaping of the eyebrows. The slanted tweezer grips effortlessly and securely every hair for expressive eyebrows. Canal Hair Tweezer Slanted 9 cm: Effective Removal of Eyebrow Hairs The Canal Hair Tweezer is made of stainless steel, making it hygienic and hypoallergenic. The fine tips have optimal gripping surfaces for even the finest hairs. They close completely, ensuring precise hair removal when plucking. The tweezer can also be re-sharpened — for long-lasting durability and consistently professional hair removal. Available in many colours.

Variants from €13.15
Sale price: €16.05 Regular price: €19.90
39
Sassoon Precision Clean Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

43003
Sassoon Precision Clean Shampoo

Sassoon Precision Clean Shampoo is a shampoo perfectly suited for daily use. The individual beauty of every hair type can be enhanced through NeoPrimer technology by specifically caring for the unique needs of different hair types and structures. Precision Clean by Sassoon cleans effectively and sustainably. It is a lightweight deep-cleansing shampoo that provides the hair with balanced moisture, shine, and beautiful, natural movement. Application of Sassoon Precision Clean Shampoo: Gently massage the mild foam with a feminine scent into damp hair, leave briefly to work, and rinse thoroughly.

Content: 250 ml (€6.38 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €26.30
20
Tondeo ATELIER GRAPHITE - 20 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

22327
Tondeo ATELIER GRAPHITE - 20 mm

Long-lasting volume and beautiful curls are no problem for the high-tech round brushes of the Tondeo ATELIER Graphite series. Their special feature: the graphite-coated brush body with honeycomb-shaped air holes. The round brushes have been designed for quick, even heat distribution and extra fast drying. Styling volume and curls becomes noticeably easier and more effortless.

Content: 1 pc (€22.90 / 1 pc)

Variants from €16.90
Sale price: €22.90 Regular price: €28.60
9
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55336
Aveda Shampure™ Nurturing Conditioner

The silicone-free conditioner with 98% naturally derived ingredients provides lightweight care for the hair. The Aveda shampure™ nurturing conditioner with Krambe oil detangles and envelops the hair in irresistible shine. 25 pure floral and plant essences make the hair smell incredible. Featuring lavender, Krambe, Ylang Ylang, and other essences.

Content: 50 ml (€21.90 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00
30
Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

20873
Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm

The Comair Metall rollers in a 12-piece bag are flocked, preventing unnecessary abrasion of the hair structure. Retro curlers are currently making a comeback, as they are easy to use even for beginners. The metal rollers are 65 mm long and have a diameter ranging from 13 to 50 mm. This allows for the creation of small ringlet curls as well as large, glamorous waves. Application of Comair Metall rollers flocked long 12-piece bag Apply foam stabiliser to still slightly damp hair. Then take wide sections, pull them taut, and wind onto the rollers. These can also be secured with hairpins. The pins are simply inserted through the holes. Now blow-dry the hair and carefully remove the Comair Metall rollers. Fix with hairspray to ensure the gently curled hair lasts long. Note: Please wash the rollers with cold water before first use to preserve the coating.

Content: 12 STK (€12.75 / 12 STK)

Variants from €6.95
Sale price: €12.75 Regular price: €18.30
26
Comair Hair Clips Pretty Fashion Curved 48mm 500 Pieces

Average rating of 4.5 out of 5 stars

20723
Comair Hair Clips Pretty Fashion Curved 48mm 500 Pieces

The Comair Haarklemmen Pretty Fashion are your stylish companion for perfect hair – whether casual, elegant, or romantic. Thanks to their wavy shape, they hold each strand firmly and securely without slipping. Why you'll love these clips Strong hold – The wave shape provides optimal grip, even for voluminous hairstyles. Chic & functional – Perfect for any occasion. Easy to use – Whether updo, half-up style, or relaxed accents – your creativity knows no bounds! Give your hair the finishing touch – with Comair Haarklemmen Pretty Fashion!

Content: 500 STK (€30.78 / 500 STK)

Sale price: €30.78 Regular price: €41.40
19
Sassoon Illuminating Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

43026
Sassoon Illuminating Conditioner

The Sassoon Illuminating Conditioner for coloured hair preserves and seals in colour freshness and shine. The well-known Intelli Protec technology in all colour protection products ensures that the colour remains as fresh and glossy as on the first day between dyeing sessions. The intelligent colour protection technology prevents moisture loss and protein erosion. The colour protection conditioner works within 30 seconds. Rinse thoroughly afterwards.

Content: 1000 ml (€5.60 / 100 ml)

Variants from €23.95
Sale price: €55.95 Regular price: €68.80

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.