Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm

Description

Product information "Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm"

The Comair Metall rollers in a 12-piece bag are flocked, preventing unnecessary abrasion of the hair structure. Retro curlers are currently making a comeback, as they are easy to use even for beginners. The metal rollers are 65 mm long and have a diameter ranging from 13 to 50 mm. This allows for the creation of small ringlet curls as well as large, glamorous waves.

Application of Comair Metall rollers flocked long 12-piece bag

Apply foam stabiliser to still slightly damp hair. Then take wide sections, pull them taut, and wind onto the rollers. These can also be secured with hairpins. The pins are simply inserted through the holes. Now blow-dry the hair and carefully remove the Comair Metall rollers. Fix with hairspray to ensure the gently curled hair lasts long.

Note: Please wash the rollers with cold water before first use to preserve the coating.

Properties

Brand: Comair
Product line: Comair Curlers

Manufacturer

Comair

Comair Germany GmbH
Gewerbering 6-8
41751 Viersen
Germany
Website: www.comair-germany.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

31
Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm

Average rating of 0 out of 5 stars

20871
Comair Metallwickler flocked long 12-piece bag - 1 3 mm

The Comair Metall rollers in a 12-piece bag are flocked, preventing unnecessary abrasion of the hair structure. Retro curlers are currently making a comeback, as they are easy to use even for beginners. The metal rollers are 65 mm long and have a diameter ranging from 13 to 50 mm. This allows for the creation of small ringlet curls as well as large, glamorous waves. Application of Comair Metall rollers flocked long 12-piece bag Apply foam stabiliser to still slightly damp hair. Then take wide sections, pull them taut, and wind onto the rollers. These can also be secured with hairpins. The pins are simply inserted through the holes. Now blow-dry the hair and carefully remove the Comair Metall rollers. Fix with hairspray to ensure the gently curled hair lasts long. Note: Please wash the rollers with cold water before first use to preserve the coating.

Content: 12 STK (€11.45 / 12 STK)

Variants from €6.95
Sale price: €11.45 Regular price: €16.50
22
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Average rating of 0 out of 5 stars

36068
Goldwell Colorance demi-permanent hair color 60ml

Goldwell Colorance is a demi-permanent hair colour that provides vibrant colour intensity and shine. Up to 50% grey coverage is achievable. Goldwell Colorance is specifically used to enhance natural tones, cover grey, and refresh fashion shades, delivering reliable and precise results. It imparts a new radiance to the existing colour. Designed to complement Goldwell Colorance tints, there is a dedicated Developer Lotion that must be mixed with the colour before application.

Content: 60 ml (€18.50 / 100 ml)

Variants from €10.10
Sale price: €11.10 Regular price: €14.16
36
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

Average rating of 0 out of 5 stars

54583
Schwarzkopf Igora Vibrance Tone on Tone

More Vibrance with the new Igora Vibrance from Schwarzkopf! More performance, more comfort, more versatility, more choice – all achieved by the new Igora Vibrance Tone on Tone hair colour from Schwarzkopf. The colouration has been completely redesigned and features a modern, exciting design that lives up to its name. 68 vibrant shades provide the hair with plenty of moisture thanks to the Moisture Protecting Complex, while lasting for up to 25 washes. Harmonious shades with increased colour protection (INSTAShine) stabilise the moisture level in the hair and supply it with care ingredients through a combination of vitamins and sugar molecules, aimed at maintaining hair health. Igora Vibrance strengthens the hair structure and protects against hair breakage. The mild, alcohol-free formula smooths the hair surface and prepares it like a canvas for creating a perfect, even colour result. Gel or Cream? With Igora Vibrance, you have the choice The new consistency allows the colour – depending on the chosen developer – to be used either as a gel or as a cream. Depending on technique or preference, you can choose between the gel or the cream. With the gel, application is faster, while a more precise application is achieved with the colour in creamy consistency. The new formula offers an even broader range of applications than before. The colouration can be used for neutralisation, fashion tonings, pastel effects, glossings, and colour refresh, making targeted accents in individual hair sections easy for bold colour enthusiasts. The Clear Tone (0-00) plays a special role here. The clear tone can be used as a gloss upgrade alone, as it (without mixing with a shade) provides even more shine. It also serves as a colour diluter to achieve pastel effects with all shades. Igora Vibrance has also received new packaging and impresses as a liquid colouration in a bottle. This ensures that the product can be used up completely. Application tips for Schwarzkopf Igora Vibrance Igora Vibrance is designed with a simple mixing ratio of 1:1 for all shades. Choose the Activator 4% for gentle lightening up to one level on light bases. No lightening is possible with the Activator 1.9%. Processing time is 5-20 minutes.

Content: 60 ml (€17.58 / 100 ml)

Sale price: €10.55 Regular price: €16.44
54
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

15010
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

The Super Hold Mousse provides your hair with extra strong hold and maximum volume. The styling is perfectly fixed and radiates a natural shine. Result: Natural shine Extra strong hold

Content: 500 ml (€2.99 / 100 ml)

Variants from €7.95
Sale price: €14.95 Regular price: €32.70
20
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C6

Average rating of 0 out of 5 stars

46162
Hercules Sägemann Carbon Comb HS C6

Hercules Sägemann Carbon Comb HS C6 is a must-have for all those who demand the highest standards in hair styling. The comb is made from advanced carbon, making it ultra-lightweight and extremely durable. It is antistatic and prevents frizz. Thanks to its meticulously crafted, carefully rounded teeth, the comb glides gently and gently through the hair. Knots and tangles are a thing of the past. The ergonomic Carbon comb fits perfectly in the hand. It is break-resistant and resistant to heat and chemicals.

Sale price: €11.95 Regular price: €15.00
23
Comair Combi Hair Clips 10 pcs

Average rating of 0 out of 5 stars

20310
Comair Combi Hair Clips 10 pcs

The Combi-Hairclips from Comair are 9.5 cm long and serve as a useful tool for hair cutting, blow-drying, and styling for all hair lengths. The hair can be sectioned, pinned, and secured. The clips are also practical for quickly pinning hair up at home or keeping it away from the face during skincare routines. Each clip in the 10-pack features fine teeth to prevent slipping. Comair Combi-Hairclips are made from durable, flexible plastic and aluminium. In hair salons, these versatile hair clips are indispensable. They are available in various vibrant colours according to personal preference.

Content: 10 STK (€9.03 / 10 STK)

Sale price: €9.03 Regular price: €11.70
48
L'Oréal Professionnel Majirel Booster L'Oréal Professionnel Majirel Booster

Average rating of 0 out of 5 stars

93310
L'Oréal Professionnel Majirel Booster

With the Majirel Boosters from L'Oréal Professional, hair colour can be precisely customised. The innovative mix shades help neutralise unwanted lightening or undertones, enhance highlights, or create a completely individual nuance. Whether subtle colour refinement or a bold statement – the range of warm and cool boosters in Red, Magenta, Orange, Green, Blue, Violet, and Contrast offers limitless possibilities.Versatile Application OptionsThe boosters are suitable for two different techniques: either for overall colour enhancement and neutralisation or for coloured highlights on a dark base (the latter only with the warm boosters Red, Magenta, and Orange). This allows both classic colouring and creative effects to be tailored individually. Perfect for professional results with a personal touch.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
28
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

Average rating of 3 out of 5 stars

63230
Alessandro Color Code 4 Nail Polish

The Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is a popular colour provider for fingers and toes due to its creamy texture, opaque colour intensity, and long-lasting wear. The special feature of this nail polish is that it also offers a care effect. The nails are moisturised and less brittle. Alessandro Color Code 4 Nail Polish is vegan and free from parabens, xylols, toluols, formaldehyde, camphor, and phenoplasts. Almost 100 stunning shades are available – from Wild Safari Green to Berry Wine Red. For maximum durability, Alessandro Color Code 4 Nail Polish 5 ml is sealed with a Top Coat. Minor colour deviations may occur due to printing or screen resolution. The colour result can also vary depending on how thickly the nail polish is applied.

Content: 5 ml (€95.00 / 100 ml)

Sale price: €4.75 Regular price: €6.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.