Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

Description

Product information "Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse "

The Super Hold Mousse provides your hair with extra strong hold and maximum volume. The styling is perfectly fixed and radiates a natural shine.

Result:

  • Natural shine
  • Extra strong hold

Properties

Brand: Schwarzkopf Professional
Finish: shine
Hair length: all
Hair type: all
Product line: Schwarzkopf Silhouette
Texture: foam

Manufacturer

Schwarzkopf Professional

Henkel AG & Co. KGaA
40191 Düsseldorf
Henkelstr. 67
Germany
Website: 
www.henkel.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

11 August 2026 05:27

Review with rating of 5 out of 5 stars

hält den ganzen Tag

Nehme ich schon länger und bin zufrieden. Gibt richtig guten Halt und die Haare fühlen sich nicht verklebt an.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

5 August 2026 11:32

Review with rating of 5 out of 5 stars

beste Schaumfestiger überhaupt

starken Halt, ohne die Haare zu verkleben. Frisur hält den ganzen Tag

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

Denatured alcohol; Aqua; Cetrimonium Chloride; Isopropyl Alcohol; Fragrance; PEG-12 Dimethicone; PEG-32; PEG-40 Hydrogenated Castor Oil; VA/Crotonates Copolymer; VP/VA Copolymer
Skip product gallery

You may also like

54
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

Average rating of 5 out of 5 stars

15009
Schwarzkopf Silhouette Super Hold Mousse

The Super Hold Mousse provides your hair with extra strong hold and maximum volume. The styling is perfectly fixed and radiates a natural shine. Result: Natural shine Extra strong hold

Content: 200 ml (€3.98 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €17.20
20
Jaguar Pre Style Ergo P Slice - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40347
Jaguar Pre Style Ergo P Slice - 5.5 inches

The entry-level scissors Jaguar Pre Style Ergo P Slice feature a classic design for a traditional feel during cutting. Both blades are polished. The surfaces of the scissors are even high-gloss polished.

Content: 1 pc (€49.90 / 1 pc)

Sale price: €49.90 Regular price: €62.40
Kerasilk Colour Protecting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

81019
Kerasilk Colour Protecting Conditioner

Kerasilk Colour Protecting Conditioner for coloured hair provides a special hair feel: With biomimetic silk and raspberry seed oil, the hair is detangled, easier to comb, and adequately moisturised. A well-groomed hair feel is achieved, enhanced by intense colour brilliance. The conditioner protects the hair colour from fading and makes dull, lacklustre, and dried-out hair shine with new radiance. By smoothing the hair surface, the hair feels softer, smoother, and healthier. Moisture deficits are targetedly balanced, and hair damage is long-lastingly repaired. This product is CO2 compensated. 98.8% of the ingredients are of natural origin and 99.5% are biodegradable. Free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils.

Content: 750 ml (€12.40 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €93.00
13
Aveda Botanical Repair™ Styling Creme

Average rating of 0 out of 5 stars

55518
Aveda Botanical Repair™ Styling Creme

With Aveda Botanical Repair Styling Creme, elegant styling meets hair fibre-strengthening care in a versatile silicone-free styling product. The cream builds hair fibre bonds, offers heat protection up to 230 degrees, and guards against hair breakage and styling damage. Aveda Botanical Repair™ Repair Styling Cream: Hair Fibre-Strengthening Hair Cream and 3-Layer Hair Repair The styling cream, like other products in the Botanical Repair range, is equipped with a plant-based technology known as the 3-layer technology. It creates thousands of new hair fibre bonds, strengthens the hair fibre layer, and protects against styling damage with these plant-based ingredients: Plant molecule: Builds new hydrogen bonds deep within the hair fibre layer to strengthen and reinforce the hair's core structure. Macro-plant nutrient complex: Regenerating, rich care for healthy-looking hair with bio-certified essential oils from avocado, green tea, and Sacha Inchi. Detangles the epidermis. Protects against hair breakage. Plant-based complex – forms an invisible plant-based layer that protects the hair from future damage. The styling cream features Aveda's signature Pure-Fume™ aroma made from bio-certified essential oils of Ylang-Ylang, Rose, and Marjoram. 98% naturally derived*. Silicone-free. Vegan. Suitable for all hair types: fine, medium, and thick.

Content: 150 ml (€25.30 / 100 ml)

Sale price: €37.95 Regular price: €43.70
44
Goldwell Elumen Pure

Average rating of 0 out of 5 stars

36028
Goldwell Elumen Pure

Goldwell Elumen is a high-performance hair colour that does not require oxidation. As the name suggests, it illuminates the hair from within, as Elumen allows the colour to radiate from the hair's interior, resulting in unparalleled colour results. Elumen hair colours are ammonia-free, non-oxidative, and gentle on the hair structure. The results include: Convincing, precise colour Radiant shine Long-lasting colour retention Gentle colouring Healthy-looking hair Repaired hair Extra vibrant colour Even after 10 washes, hair coloured with Elumen still looks freshly coloured and brilliant (depending on hair structure and care). Thanks to oxidation-free technology, durable results are achieved, enabling unique creations and colours that cannot be achieved with oxidative hair colours. Through the Magnetic Effect, the Elumen pigments are transported deep into the hair interior and permanently anchored, leading to long-lasting colour. Elumen has a special effect that repairs the hair. When the hair is porous, the colour appears dull because brittle areas scatter light diffusely. The Repair Effect in Elumen fills these areas, resulting in an even light scattering. The Repair Effect makes the hair shine like a diamond. Because Elumen contains neither ammonia nor peroxide, it does not have the typical pungent ammonia smell associated with oxidative colours. Application tips for Goldwell Elumen Pure Elumen Pures are intensely coloured, vibrant shades that are best mixed with other Goldwell Elumen colours. When combined with Clear, subtle pastel looks can be achieved. Elumen Warms, Cools, and Naturals are further enhanced with the Pures. Leave on for a maximum of 30 minutes. Goldwell Elumen hair colours are applied without developer. To ensure the best results, it is recommended to use Elumen support products (Elumen Prepare as a pre-treatment, Elumen Thickener for the perfect consistency, Elumen Return to soften, Elumen Lock to increase durability).

Content: 200 ml (€13.10 / 100 ml)

Sale price: €26.20 Regular price: €46.50
58
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45218
Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask

The Wella Invigo Nutri-Enrich Deep Nourishing Mask revitalises dry and damaged hair lacking smoothness, a healthy appearance, and moisture. The mask with goji berries is deeply effective and should be left in the ends and lengths for up to 10 minutes. The hair is immediately nourished and regains its smoothness. The hair is smoothed and becomes more vital again. The high content of vitamins, minerals, and amino acids in the goji berries ensures healthy hair care.

Content: 500 ml (€4.19 / 100 ml)

Variants from €3.85
Sale price: €20.95 Regular price: €50.30
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

49074
Maria Nila Structure Repair Conditioner

Maria Nila Structure Repair Set with free True Soft Argan Oil strengthens damaged hair from within with an advanced algae complex. Included in the set: Maria Nila Structure Repair Shampoo 350ml Maria Nila Structure Repair Conditioner 300ml Maria Nila Structure Repair Masque 250ml Free Maria Nila True Soft Argan Oil 30ml Intensive hair structure rebuilding despite gentle formula! Maria Nila Structure Repair is Paraben-free Sulfate-free Vegan Cruelty-free And rebuilds the hair thanks to a selected algae complex, providing moisture. The hair appears well-groomed with a fresh shine. The included True Soft Argan Oil additionally protects the hair from UV rays, preserves colour from fading, and imparts a silky finish.

Content: 1000 ml (€7.20 / 100 ml)

Variants from €14.00
Regular price: €72.00
31
Comair Haftwickler Jumbo 12-piece bag

Average rating of 0 out of 5 stars

20743
Comair Haftwickler Jumbo 12-piece bag

The Comair Haftwickler Jumbo sit securely in the hair without the need for clips, pins, or rubber bands.

Content: 12 STK (€5.28 / 12 STK)

Variants from €1.95
Sale price: €5.28 Regular price: €7.60
26
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Average rating of 0 out of 5 stars

32410
Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside - 10GI Tahitian Sand

Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside is a demi-permanent balancing gloss tint without ammonia on an acidic base. From the Redken Shades EQ Gloss you already know and love, the improved version has become Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside. It is an all-in-one toner and bonder. Did you know that after each lightening or highlighting treatment, a residue of alkalinity remains on the hair? This leads to hair damage and weakened disulfide bonds, which can persist for up to 14 days after the colour treatment. The groundbreaking innovation of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside helps to strengthen sensitive hair in just one step. It contains citric acid and taurine to reduce alkalinity and damage after a lightening treatment. Shades EQ Gloss Bonder Inside is easy and versatile to apply due to its liquid consistency. Colour refreshment and correction are quick and easy with this product. A blend of direct and oxidative dyes and revolutionary technology ensure excellent durability. The acidic pH value also provides ultimate shine. No lightening required. Application of Redken Shades EQ Gloss Bonder Inside Mix Shades EQ Gloss Bonder Inside in a 1:1 ratio only with Shades EQ Processing Solution. Leave the formula to develop for 20 minutes. For up to 70% grey coverage, the processing time can be extended to up to 40 minutes. Redken Shades EQ Gloss Crystal Clear can be added to any shade to tone down or lighten the colour of the formula.

Content: 60 ml (€31.58 / 100 ml)

Variants from €16.95
Sale price: €18.95 Regular price: €25.60
20
Goldwell Colorance - pastel peach Goldwell Colorance - pastel peach

Average rating of 0 out of 5 stars

73002
Goldwell Colorance - pastel peach

Goldwell Colorance 120ml is a tint known for radiant, long-lasting results. At the same time, the hair structure is repaired. The patented IntraLipid System ensures sustainable regeneration of the hair structure by replenishing up to 70% of lipids. This results in a pleasant hair feel after tinting. The incomparable shades create beautiful shine, healthy hair, and stunning reflections. Additionally, it reliably covers up to 75% grey hair. From natural tones to captivating red and pastel shades, the intensive tint offers a colour variety that leaves no colour wish unfulfilled. Application of Goldwell Colorance 120 ml Before application, Goldwell Colorance must be mixed with the appropriate developer lotion with 2%. The developer is mixed with the tint in a 2:1 ratio. Before application, the hair should be towel-dried (exception: dry hair for pastel shades). Leave on for 5 to 10 minutes for a gentle result. For a more intense final result, leave on up to 25 minutes. Use Colorance Clear to reduce the depth or character of the colour or to create soft blonde shades. For application, the Goldwell Topchic dosing system with attachment is required (not included).

Content: 120 ml (€19.29 / 100 ml)

Sale price: €23.15 Regular price: €28.95
49
L'Oréal Dulcia Advanced 1 normal hair

Average rating of 0 out of 5 stars

16972
L'Oréal Dulcia Advanced 1 normal hair

L'Oréal Dulcia Advanced 1 is a permanent wave treatment for normal hair that creates soft, modern curls. The reshaping provides long-lasting control of rebellious and difficult-to-style hair. Ionène G acts as a protective component, holding the hair fibers in their original position. This helps the hair retain its internal strength and elasticity. This permanent wave treatment significantly reduces hair swelling. The result is soft, shiny curls and time savings during daily styling. Application of L'Oréal Dulcia Advanced 1 for normal hair For professional use only. Wear suitable disposable gloves. For optimal results, the fixing agent L'Oréal Professionnel Dauerwelle Dulcia Advanced is required.

Content: 75 ml (€10.60 / 100 ml)

Sale price: €7.95 Regular price: €15.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.