Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Wella Elements Renewing Conditioner

Description

Product information "Wella Elements Renewing Conditioner "

The Wella Elements Renewing Conditioner gently cares for all hair types with Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzymes, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair fiber from within without weighing the hair down. This helps the hair retain its natural vitality and movement. The lightweight conditioner provides the hair with increased strength and resilience against daily stresses.

Properties

Brand: Wella
Finish: strenghtened hair
Hair type: all
Product line: Wella Elements
Speciality: silicone-free, sulphate-free

Manufacturer

Wella Professionals

Wella Germany GmbH
Berliner Allee 65-65a
64295 Darmstadt
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

57
Wella Elements Renewing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

45284
Wella Elements Renewing Conditioner

The Wella Elements Renewing Conditioner gently cares for all hair types with Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzymes, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair fiber from within without weighing the hair down. This helps the hair retain its natural vitality and movement. The lightweight conditioner provides the hair with increased strength and resilience against daily stresses.

Content: 200 ml (€7.05 / 100 ml)

Sale price: €14.10 Regular price: €32.85
57
Wella Elements Renewing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45277
Wella Elements Renewing Shampoo

The Wella Elements Renewing Shampoo is a sulfate-free shampoo with remarkable nourishing effects for strengthened hair. The hair is supplied with nutrients that keep the hair structure healthy from the roots to the tips. It is Wella's first "free from" shampoo. The care system repairs the hair and prevents keratin breakdown. The shampoo is massaged into damp hair. The rich foam pampers the hair. The entire Elements line was awarded the best series in 2015 shortly after its launch.

Content: 1000 ml (€2.54 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €25.40 Regular price: €58.50
57
Wella Elements Renewing Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45274
Wella Elements Renewing Shampoo

The Wella Elements Renewing Shampoo is a sulfate-free shampoo with remarkable nourishing effects for strengthened hair. The hair is supplied with nutrients that keep the hair structure healthy from the roots to the tips. It is Wella's first "free from" shampoo. The care system repairs the hair and prevents keratin breakdown. The shampoo is massaged into damp hair. The rich foam pampers the hair. The entire Elements line was awarded the best series in 2015 shortly after its launch.

Content: 100 ml (€6.51 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €6.51 Regular price: €15.00
35
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Pre-Wash + Leave-in Hair Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

19472
Revlon Professional Re/Start BOND REPAIR Pre-Wash + Leave-in Hair Treatment

The Revlon Professional Re/Start Bond Repair Pre-Wash & Leave-In Treatment offers versatile care in one step. The vegan, silicone-free formula supports the natural microbiome of the scalp. Suitable as a pre-wash or leave-in, it adapts to any routine. Hair feels noticeably smoother, stronger, and gains a new shine.4-in-1 Bond Repair for maximum hair strengthThanks to the Kerabiotic System and potent active ingredients, the treatment penetrates deep into the hair interior. Amino acids, Omega-9, AHAs, and bond-strengthening molecules repair damage on four levels. Keratin bonds are rebuilt, the cortex is strengthened, and the cuticle is sealed.

Content: 150 ml (€10.87 / 100 ml)

Sale price: €16.30 Regular price: €24.95
19
BaBylissPRO Double foil UV shaver BaBylissPRO Double foil UV shaver

Average rating of 0 out of 5 stars

41117
BaBylissPRO Double foil UV shaver

The BaBylissPRO Double foil UV shaver is a UV disinfection double foil shaver made of metal. The all-metal housing gives the shaver high durability, while the ultra-thin, floating double foil system allows for a safe and thorough shave without skin irritation. With a DC motor running at 10,000 revolutions per minute and a Lithium-ion battery supported by a precision-crafted black titanium foil, the shaver offers up to 5.5 hours of continuous operation after a 4-hour quick charge. The balanced and ergonomic design ensures comfort during use. It is suitable for both buzz cut transitions and shaving the entire head for very short hair.

Sale price: €162.95 Regular price: €199.95
57
Wella Elements Calming Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

45282
Wella Elements Calming Shampoo

The Wella Elements Calming Shampoo is ideal for dry and sensitive scalps. The powerful shampoo contains White Tea Extract, which has antioxidant and calming properties. Pro-Vitamin B5 soothes the scalp, and plant-based glycerin provides moisture. Fresh Scent for a Balanced Scalp The fresh "Clean-Label" scent of the shampoo features as its heart note African Geranium, Gardenia Azalea, and blackcurrant leaves. The base notes are cedarwood, musk, and amber. The top notes include green basil, water lily, starfruit, and mandarin.

Content: 1000 ml (€2.54 / 100 ml)

Variants from €3.55
Sale price: €25.43 Regular price: €58.60
57
Wella Elements Renewing Leave-in Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

45293
Wella Elements Renewing Leave-in Spray

Our hair is exposed to a plethora of different stressors on a daily basis, including environmental pollution, moisture-stripping hair care products and heat styling damage. The Wella Elements Renewing Leave-In Spray protects your hair and keeps it visibly healthy. This leave-in spray instantly detangles and makes your hair easier to comb. It prevents breakage and damage caused by heat styling.  Everyday detangler and heat protection spray  This lightweight mist protects your hair from daily stressors without weighing it down. The gentle formula hydrates and tames frizz. 

Content: 150 ml (€10.63 / 100 ml)

Sale price: €15.95 Regular price: €36.70
57
Wella Elements Renewing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

45291
Wella Elements Renewing Mask

The Wella Elements Renewing Mask rebuilds hair with a nourishing blend of Aloe Vera, Vitamin E, Olivenessenzen, and cotton-based conditioning agents. It strengthens the hair, prevents keratin breakdown, and ensures radiant, healthy hair. The mask is also suitable for the care of stressed hair, as it provides ample moisture, which is essential for a beautiful appearance.

Content: 500 ml (€4.87 / 100 ml)

Variants from €5.47
Sale price: €24.35 Regular price: €56.15
19
Sassoon Advanced Condition

Average rating of 0 out of 5 stars

43008
Sassoon Advanced Condition

Sassoon Advanced Condition is a moisture treatment for damaged hair. The reconstructive care can be used daily and is suitable for all hair types. The all-round conditioner from Sassoon nourishes the hair, smooths the surface, and seals in moisture for smooth, strong, and shiny hair. Like all Sassoon conditioners, this one is a 30-second treatment. Application: Distribute on freshly washed, damp hair and rinse thoroughly after about 30 seconds.

Content: 1000 ml (€5.60 / 100 ml)

Variants from €20.95
Sale price: €55.95 Regular price: €68.80
58
Wella Eimi Super Set Finishing Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

17541
Wella Eimi Super Set Finishing Spray

Wella Eimi Super Set is a hairspray with extra strong hold (Hold level 4). Sprayed onto the finished style, the finishing spray seals the hairstyle in this position. It also provides protection against heat, humidity, and UV rays. The new scent of the Wella hairspray lasts for a long time.

Content: 75 ml (€5.27 / 100 ml)

Sale price: €3.95 Regular price: €9.50
13
Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia

Average rating of 0 out of 5 stars

36172
Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia

Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia provides up to 6 levels of lift without ammonia. The high-performance lightener with Shield Technology from Goldwell ensures a clear result. It is particularly suitable for fine and fragile hair. The bleaching powder can be used for freehand techniques, highlights, and root colouring. Application with the Silklift Serum is recommended, as it protects the hair during the lightening process and adds extra shine. Application of Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia The bleaching is applied to dry hair. The standard mixture consists of 35ml developer lotion, 25g Goldwell Light Dimensions Silklift Zero Ammonia, and 3 pumps of Silklift 2in1 Serum – these components are mixed thoroughly. The mixture is evenly applied with a brush and left on the hair for a maximum of 45 minutes without heat. Then, rinse the hair thoroughly with shampoo and finish with a conditioning treatment.

Content: 500 g (€9.90 / 100 g)

Sale price: €49.50 Regular price: €56.95
2
Nioxin Scalp + Hair System 1 Conditioner Nioxin Scalp + Hair System 1 Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

90107
Nioxin Scalp + Hair System 1 Conditioner

Nioxin Scalp + Hair System 1 Conditioner is a rinse for natural, slightly thinning hair. The effective formula of Biotin, Caffeine, and Niacinamide not only cares for the hair but also the scalp – for visibly stronger and fuller hair. The conditioner is also dermatologically tested. Nioxin Scalp + Hair System 1 Conditioner: An Anti-Hair Loss Rinse Prevents thinning hair: specially developed to prevent hair loss and strengthen hair structure. Cares for hair and scalp: this lightweight conditioner supplies the hair and scalp with essential nutrients and maintains moisture balance. More resilience and volume: the conditioner improves hair resistance and provides a fuller, healthier appearance. Care ritual against thinning hair in natural hair As part of the three-step Nioxin System, the Scalp + Hair Conditioner System 1 is the second step after shampoo for stronger hair. It protects against hair breakage, adds volume to the hair, and supports a healthy scalp.

Content: 1000 ml (€4.21 / 100 ml)

Variants from €20.50
Sale price: €42.05 Regular price: €43.05

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.