Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Melting Conditioner

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Melting Conditioner "

Revlon Restart Hydration Moisture Melting Conditioner makes dry hair easier to detangle and imparts smoothness and shine. The conditioner with Betain and Pro-Vitamin B5 seals moisture into the hair fibre and helps maintain scalp balance. The hair is repaired and strengthened.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, shine, smoothness
Hair type: dry hair
Product line: Revlon Re/Start
Scalp type: irritated

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Kerasilk Smoothing Mask Kerasilk Smoothing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

81033
Kerasilk Smoothing Mask

Kerasilk Smoothing Mask restores control to unruly, curly, and difficult-to-manage, frizzy hair. The deeply nourishing mask provides a noticeable softness and enhances manageability. The hair is detangled and immediately softer. With biomimetic silk and Shea oil, the formula penetrates the hair structure, ensuring long-lasting shine. The hair treatment transforms frizzy hair within minutes into smooth, shiny, and easy-to-manage hair. The hair becomes much easier to style as desired. Application of the Kerasilk Smoothing Mask Massage into the hair. Leave on for 5 minutes or longer. Rinse out.

Content: 200 ml (€21.00 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €42.00
53
Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86183
Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Melting Conditioner

Revlon Restart Hydration Moisture Melting Conditioner makes dry hair easier to detangle and imparts smoothness and shine. The conditioner with Betain and Pro-Vitamin B5 seals moisture into the hair fibre and helps maintain scalp balance. The hair is repaired and strengthened.

Content: 750 ml (€3.73 / 100 ml)

Variants from €12.10
Sale price: €28.00 Regular price: €59.70
5
Nioxin Anti Breakage Strengthening Mask Nioxin Anti Breakage Strengthening Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

90131
Nioxin Anti Breakage Strengthening Mask

The Nioxin Anti-Breakage Strengthening Mask strengthens hair and helps prevent breakage. This nourishing mask supplies the scalp with essential nutrients and reinforces hair from the roots to the tips. It is ideal for dry, damaged, coloured, and thinning hair, making it healthier and more resilient. Application of Nioxin Anti Breakage Strengthening Mask Massage a small amount into towel-dried hair, distribute evenly, and style as usual. For optimal results, combine with your Nioxin shampoo and conditioner.

Content: 150 ml (€13.67 / 100 ml)

Sale price: €20.50 Regular price: €21.50
53
Revlon Professional Re/Start  Curls Nourishing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86191
Revlon Professional Re/Start Curls Nourishing Conditioner

Revlon Restart Curls Nourishing Conditioner provides deep hydration to keep curls well-shaped. The formulation with Jojoba oil and biomimetic, vegan fats restores the hair's natural sebum production. Frizz is prevented, and the curls are given bounce, elasticity, and definition. The sealing of the hair's protective cuticle layer retains natural moisture. The Nourishing Conditioner can be rinsed out or left in the hair in a small amount. It is also suitable for use with the Curly Girl method.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
Kerasilk Repair Spray Kerasilk Repair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81043
Kerasilk Repair Spray

The Kerasilk Repair Spray is a leave-in treatment for stressed and damaged hair. Enriched with biomimetic silk and Hyaloveil®, it regenerates the hair while providing protection against blow-dryer and styling heat. The nourishing formula penetrates deeply into the hair structure, reconstructing damaged areas and resulting in a smooth hair surface. The hair fiber becomes up to 12 times more resistant to external stress factors. Nourishing ingredients make the hair immediately easier to comb. The spray provides a lightweight feel and leaves a pleasant scent in the hair. Application of Repair Spray Shake well. Spray onto towel-dried hair. Do not rinse.

Content: 50 ml (€26.00 / 100 ml)

Regular price: €13.00
17
Hinshitsu Thinning Scissors C2L-635

Average rating of 0 out of 5 stars

21003
Hinshitsu Thinning Scissors C2L-635

Modeling scissors High-quality Asian stainless steel Polished surface Offset design Adjustable flat screw system Hollow grind (convex) / 35 teeth Forged finger hook Integrated rubber stopper For right-handed users

Content: 1 pc (€209.00 / 1 pc)

Sale price: €209.00 Regular price: €250.80
53
Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86171
Revlon Professional Re/Start Color Protective Jelly Mask

Revlon Restart Protective Jelly Mask is a colour-enhancing and moisturising hair mask. Using the Kerabiotic System, proven skincare ingredients are combined with state-of-the-art hair care solutions. The treatment is specially suitable for coloured hair as it protects against colour fading.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
30
Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste

Average rating of 5 out of 5 stars

23290
Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste

The Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste offers flexible, mouldable hold and provides a matte finish to the hair. Carnauba and beeswax offer hold, control, protect against humidity, and combat frizz. Shea butter and wheat amino acids care for the hair and control the surface. Raspberry seed oil keeps the hair healthy as a natural softener and antioxidant. Mirustyle acts as a styling polymer for texture, definition, and residue-free styling. Application tips for Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste In damp hair, the cream paste provides stronger hold and control, while in dry hair, medium hold with a semi-matte finish is achieved. Whether in damp or dry hair, Tigi Bed Head for Men Pure Texture Molding Paste creates maximum texture.

Content: 83 g (€14.40 / 100 g)

Sale price: €11.95 Regular price: €16.99
25
Alcina Pastel Spray - ice blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77124
Alcina Pastel Spray - ice blonde

The Alcina Pastell-Spray is a colour effect spray that particularly enhances light hair. The leave-in spray introduces fresh colour reflections into natural blonde, grey, white, or bleached hair and simultaneously nourishes with moisture. It improves combability without weighing the hair down. The spray contains direct dyeing agents and panthenol. Variants of Alcina Pastell Spray Blue Jeans (dyes turquoise-blue) Coral Rose (dyes salmon-coloured) Ice Blond (neutralises golden, yellow, or yellow-orange reflections) Sandy Brown (dyes light brown) Application of Alcina Pastell Spray Spray 10 to 15 times onto damp hair after washing and comb through. Do not rinse out.

Content: 100 ml (€15.65 / 100 ml)

Sale price: €15.65 Regular price: €20.85
5
Nioxin Scalp + Hair System 3 Conditioner Nioxin Scalp + Hair System 3 Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

90120
Nioxin Scalp + Hair System 3 Conditioner

The Nioxin Scalp + Hair System 3 Conditioner is the second step in the three-stage Nioxin care system. Specifically developed for coloured, slightly thinning hair, this lightweight conditioner strengthens the hair structure, adds volume, and improves resilience. It maintains moisture balance, protects against hair breakage, and results in visibly fuller hair. Application of Nioxin Scalp + Hair System 3 Conditioner Massage the conditioner into the scalp and hair and leave it on for 1-3 minutes. Rinse thoroughly. For optimal results, use daily in combination with the Nioxin System Kit 3.

Content: 300 ml (€6.83 / 100 ml)

Sale price: €20.50 Regular price: €21.50
53
Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Rich Mask Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Rich Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86186
Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Rich Mask

Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask is a deep-acting hair treatment for those with very dry hair. The rich cream mask balances the scalp's microbiome while providing smooth and well-groomed hair. It offers long-lasting protection against frizz. Moisture is sealed into the hair fibre. Application of Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask Massage into lengths and ends after washing, leave on for 3 - 5 minutes, then rinse.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
27
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

91045
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Deep Conditioner

The Deep Conditioner from the Vitamino Color Spectrum Series by L'Oréal Professionnel is the perfect choice for coloured hair that requires shine, vibrancy, and protection. Thanks to its innovative formula, it locks in colour intensity and provides a radiant, well-groomed finish. Colour brilliance in five dimensions With its deep-acting nourishing formula, the Deep Conditioner supports the preservation of hair colour in all its facets: Shine: Ultra-strong Glass Shine for brilliant colour reflections. Vibrancy: Enhances colour intensity and makes the colour glow. Contrast: Optimal colour depth without fading. Hue: Prevents unwanted reflections. Luminosity: Makes light and dark tones more vibrant. The colour-protecting formula contains: Ferulic acid: Protects the hair structure and seals in the colour pigments. 2.5% Citric acid: Smooths the hair fibre and enhances shine. The conditioner penetrates deeply into the hair fibre, strengthens the hair from within, and ensures a smooth, sleek surface. Using the Deep Conditioner as part of the Vitamino Color Spectrum routine guarantees long-lasting results and optimal protection.* *Instrumental test after four weeks of use. Application Apply the conditioner to towel-dried hair after washing, focusing on the lengths and ends. Leave it on for a few minutes and rinse thoroughly. For maximum results, complement your care with the matching shampoo and other products from the series.

Content: 200 ml (€11.98 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €32.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.