Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Description

Product information "Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde"

Alcina Color Conditioning Shot offers an intensive colour refresh with a repair effect based on a conditioner. The included colour pigments refresh the hair colour. The nourishing complex protects the hair and imparts smoothness.

6 shades of Alcina Color Conditioning Shot

  • warm gold blonde
  • cool silver blonde
  • intense red
  • radiant copper
  • warm brown
  • cool brown

Application of Alcina Color Conditioning Shot

Distribute evenly through the hair immediately after washing. Gloves should be worn to avoid staining the skin. Rinse thoroughly after a short processing time of 2 - 5 minutes.

Properties

Brand: Alcina
Finish: improved combability, refreshed colour
Hair type: coloured hair
Product line: Alcina Hair Care
Speciality: cruelty-free

Manufacturer

Alcina

Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG
Johanneswerkstr. 34-36
33611 Bielefeld
Germany
Contact email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

Aqua; Basic Brown 17; Basic Yellow 57; Behentrimonium Chloride; Benzyl salicylate; Cetyl alcohol; Ci 42090; Cinnamyl Alcohol; Citric acid; Hexyl cinnamal; Hydroxycitronellal; Limonene; Linoleic Acid; Methylparaben; Parfum; Polyvinyl alcohol; Triticum Vulgare Bran Extract; Triticum Vulgare Germ Oil
Skip product gallery

You may also like

25
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77100
Alcina Color Conditioning Shot - warm golden blonde

Alcina Color Conditioning Shot offers an intensive colour refresh with a repair effect based on a conditioner. The included colour pigments refresh the hair colour. The nourishing complex protects the hair and imparts smoothness. 6 shades of Alcina Color Conditioning Shot warm gold blonde cool silver blonde intense red radiant copper warm brown cool brown Application of Alcina Color Conditioning Shot Distribute evenly through the hair immediately after washing. Gloves should be worn to avoid staining the skin. Rinse thoroughly after a short processing time of 2 - 5 minutes.

Content: 150 ml (€10.17 / 100 ml)

Sale price: €15.25 Regular price: €20.35
13
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

75173
System Professional Lipid Code Solar Sun Oil

The System Professional Lipid Code Solar Sun Oil provides daily smoothness and protects against and during sun exposure. The versatile hair oil is suitable for all hair types. It contains a luxurious blend of protective oils such as avocado oil and UV broad-spectrum filter, ensuring reliable sun protection for the hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil: Protection and Care in the Sun The Sun Oil protects the keratin structure of the hair from the effects of UV rays. It deeply nourishes the hair, resulting in long-lasting smoothness, reduced frizz, and sleeker hair. System Professional Lipid Code Solar Sun Oil Application The hair oil can be applied in 3 ways: Mix 5 pumps with conditioner Distribute 4-5 pumps through towel-dried lengths before blow-drying Apply 4-5 pumps to lengths and ends of dry hair before sunbathing

Content: 30 ml (€65.83 / 100 ml)

Sale price: €19.75 Regular price: €22.70
43
American Crew Fiber American Crew Fiber

Average rating of 0 out of 5 stars

85019
American Crew Fiber

Discover your individual style with the American Crew Classic Fiber Set – the styling secret for the modern man! This styling product offers the following benefits: Strong hold with a hold factor of 9 Natural, matte finish Perfect for all hair types Protects against moisture loss Provides texture and structure Innovative ingredients such as beeswax and soy protein American Crew Classic Fibre in two sizes Choose between: 50 g jar: Perfect for on the go 85 g jar: For daily use

Content: 50 g (€17.90 / 100 g)

Sale price: €8.95 Regular price: €15.60
25
Alcina Pastel Spray - ice blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

77124
Alcina Pastel Spray - ice blonde

The Alcina Pastell-Spray is a colour effect spray that particularly enhances light hair. The leave-in spray introduces fresh colour reflections into natural blonde, grey, white, or bleached hair and simultaneously nourishes with moisture. It improves combability without weighing the hair down. The spray contains direct dyeing agents and panthenol. Variants of Alcina Pastell Spray Blue Jeans (dyes turquoise-blue) Coral Rose (dyes salmon-coloured) Ice Blond (neutralises golden, yellow, or yellow-orange reflections) Sandy Brown (dyes light brown) Application of Alcina Pastell Spray Spray 10 to 15 times onto damp hair after washing and comb through. Do not rinse out.

Content: 100 ml (€15.65 / 100 ml)

Sale price: €15.65 Regular price: €20.85
53
American Crew Daily Moisture Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

85003
American Crew Daily Moisture Conditioner

The American Crew Daily Moisture Conditioner provides men’s hair with optimal care. The vegan formula of the conditioner offers not only a pleasant hair feel thanks to its triple effect but also ensures a natural shine for healthy-looking hair. The conditioner provides moisture after each wash and strengthens the hair. Daily Moisture Conditioner protects against drying out, is free from silicones, parabens, and artificial dyes, and consists of 91% natural ingredients. American Crew Daily Moisture Conditioner Application Gently massage a small amount of conditioner into damp hair, leave it for a short time, then rinse thoroughly. The recyclable packaging is made of at least 80% recycled plastic.

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.20
12
System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75273
System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask

The System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask rebuilds hair with a formulation centered around high-quality oils. System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask Benefits The hair treatment combines luxurious hair oils in a protective formula for the hair fibre. Argan oil, Jojoba oil, and Almond oil protect the hair keratin and the hair fibre. The rich treatment nourishes the hair deeply and makes it smoother. It also detangles more easily and is easier to comb through. The synergy of the oils rebuilds the hair from within and improves the texture, visibly and perceptibly, for a luxurious hair feel. System Professional Lipid Code LuxeOil Keratin Restore Mask Application The mask is applied to towel-dried hair and carefully rinsed out after 5-10 minutes.

Content: 75 ml (€32.73 / 100 ml)

Variants from €9.45
Sale price: €24.55 Regular price: €27.90
23
KMS Colorvitality Blonde Conditioner KMS Colorvitality Blonde Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73304
KMS Colorvitality Blonde Conditioner

The KMS Colorvitality Blonde Conditioner removes unwanted yellow tones from blonde hair using a blue direct dye. Lightened, highlighted, and natural blonde hair benefits from the neutralising effect after just one wash. The special AHA Structure Complex smooths the hair surface and rebuilds the internal structure from within. In addition to neutralisation, the conditioner also has reconstructive properties. The formula provides plenty of moisture and promotes the rebuilding of the hair's interior. Fine, blonde hair is detangled and cared for like a treatment, without weighing it down. To optimise absorption of the KMS Colorvitality Blonde Conditioner, the hair should be combed through. This helps to regenerate hair damage after 2 minutes of application each time. Leaving the KMS Colorvitality Blonde Conditioner on for longer enhances the nourishing effect. Suitable for all hair types.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €28.50
30
MC Horse Marrow Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

18093
MC Horse Marrow Conditioner

The Pferdemark Conditioner by MC is a nourishing and cleansing rinse for coloured and damaged hair. Additionally, this conditioner smooths the hair structure. As a result, the hair becomes lively and silky. Result: Lively and silky hair Well-groomed and healthy hair

Content: 1000 ml (€1.14 / 100 ml)

Variants from €5.23
Sale price: €11.38 Regular price: €16.30
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60
Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue

Average rating of 0 out of 5 stars

84263
Lotta Curls Curl Band Set Deep Blue

With the Lotta Curls Lockenband Deep Blue, creating curls without heat is very simple. The application takes less than a minute. The hairband in royal blue is supplied in a set with a hair clip, two scrunchies, a fabric bag, and instructions. How to use the Lotta Curls Lockenband Deep Blue? The lockenband is best used on shoulder- to hip-length, dry hair. Divide the hair in the middle and secure the lockenband at the crown with the clip. Start wrapping sections of hair around the hairband. The band should not be twisted during this process. The ends are fixed with a scrunchie. Crossover the band at the back of the head and tie into a bow on the forehead. The band should be left on the head for at least 4 hours (ideally overnight).

Regular price: €35.90
33
Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

57069
Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner

Alterna My Hair My Canvas More to Love Bodifying Conditioner is a vegan conditioner with botanical caviar for stunning volume. It provides volume, texture, and movement within minutes. The formula with coconut sugar and bamboo extract supports volume, texture, and definition, and offers control. The volumising conditioner features a luxurious formula with botanical caviar that has a rejuvenating and moisturizing effect on the hair. Apply to lengths and ends after washing, leave for a few minutes, and rinse thoroughly.

Content: 1000 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €79.95 Regular price: €120.00
9
Aveda Color Control Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

55491
Aveda Color Control Conditioner

Aveda Color Control Conditioner cares for, protects, and seals the hair, ensuring that the colour result and shine are maintained for as long as possible. Aveda Color Control Conditioner Benefits The colour protection conditioner is used after the Aveda Color Control Shampoo. It detangles the hair, protects against breakage, and provides increased smoothness and healthy hair. The formulation has a low pH value to seal the outer layer and prevent oxidation. This locks in the colour, helping it to last longer than on the first day. Aveda Color Control Conditioner Ingredients & Formula The colour-protecting conditioner is vegan, silicone-free, and cruelty-free. It consists of 97% naturally derived ingredients. The technology behind the low pH formula seals the cuticle layer, preventing oxidation from progressing. As a result, the hair colour remains vibrant for longer. The conditioner contains naturally derived "magnets" that neutralise particles which could impair the hair colour. Double-charged molecules prevent moisture from damaging the hair. Apricot and bio-fermented ingredients provide a nourishing effect, increasing smoothness and hair protection. Aveda Color Control Fragrance Aveda Color Control Conditioner combines the sweetness of Osmanthus and orange with the citrus-woody note of cypress and the refined, deep, lightly spicy cedarwood scent.

Content: 40 ml (€27.38 / 100 ml)

Sale price: €10.95 Regular price: €12.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.