Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Rich Mask

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Rich Mask "

Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask is a deep-acting hair treatment for those with very dry hair. The rich cream mask balances the scalp's microbiome while providing smooth and well-groomed hair. It offers long-lasting protection against frizz. Moisture is sealed into the hair fibre. Application of Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask Massage into lengths and ends after washing, leave on for 3 - 5 minutes, then rinse.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, smoothness
Hair type: dry hair
Product line: Revlon Re/Start
Scalp type: irritated

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

53
Revlon Professional Re/Start  Curls Nourishing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86193
Revlon Professional Re/Start Curls Nourishing Mask

Revlon Restart Curls Nourishing Mask deeply nourishes curly hair. With Jojoba oil, shea butter, and vegan biomimetic lipids, it provides moisture and defines curls. Curly and frizzy hair is optimally supplied with nutrients. The mask makes hair smooth and ensures long-lasting frizz control.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
Kerasilk Repair Spray Kerasilk Repair Spray

Average rating of 0 out of 5 stars

81043
Kerasilk Repair Spray

The Kerasilk Repair Spray is a leave-in treatment for stressed and damaged hair. Enriched with biomimetic silk and Hyaloveil®, it regenerates the hair while providing protection against blow-dryer and styling heat. The nourishing formula penetrates deeply into the hair structure, reconstructing damaged areas and resulting in a smooth hair surface. The hair fiber becomes up to 12 times more resistant to external stress factors. Nourishing ingredients make the hair immediately easier to comb. The spray provides a lightweight feel and leaves a pleasant scent in the hair. Application of Repair Spray Shake well. Spray onto towel-dried hair. Do not rinse.

Content: 50 ml (€26.00 / 100 ml)

Regular price: €13.00
56
Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair

Average rating of 0 out of 5 stars

86262
Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair

Revlon Equave Hydro Nutritive Detangling Conditioner for normal to dry hair is a leave-in conditioner with a two-phase formulation: The white phase protects, nourishes, and adds shine, smoothness, and vitality. The blue phase repairs hair fibers, makes hair more manageable, and provides moisture. Additionally, the conditioner contains UVA and UVB filters that protect against colour fading. Application of Revlon Equave Hydro Nutritive Detangling Conditioner for normal to dry hair Shake well before use to mix the phases thoroughly. Then spray onto damp or dry hair and comb through. Do not rinse.

Content: 200 ml (€6.15 / 100 ml)

Sale price: €12.30 Regular price: €28.00
24
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum

Average rating of 5 out of 5 stars

91050
L'Oréal Professionnel Vitamino Color Spectrum Glass Shine Serum

The Glass Shine Serum from the Vitamino Color Spectrum series by L’Oréal Professionnel provides instant, intense shine to coloured hair while protecting it from heat and frizz. This highly effective serum is the perfect addition to your hair care routine to preserve colour brilliance and smoothness. For an unparalleled shine finish The serum features a unique formula that: Provides immediate & long-lasting shine: Achieves a stunning mirror-like gloss that lasts up to 5 washes.* Frizz control: Effectively combats frizz for up to 72 hours. Protection against humidity: Keeps hair smooth and well-groomed even at up to 80% humidity.* Heat protection: Offers reliable protection at temperatures up to 230°C. Glass Shine Serum: Alpha-Silane as Shine & Beauty Booster The serum contains 5% Alpha-Silane, a powerful active ingredient that: Smooths the hair surface and forms a protective layer. Enhances shine, especially when activated by heat. Leaves coloured hair soft and smooth. Application Use the serum as part of the Vitamino Color Spectrum routine to maximise the intensity of your colour. Your hair remains brilliant and vibrant from day one.* Work a small amount of serum into towel-dried hair. Activate the serum with a blow dryer or flat iron to reveal optimal shine. For a perfect finish, evenly distribute through lengths and ends. The Glass Shine Serum is the ideal choice for those seeking smooth, shiny hair and long-lasting colour protection – an essential for your daily hair care! *Instrumental test shows results with regular use.

Content: 30 ml (€49.83 / 100 ml)

Sale price: €14.95 Regular price: €19.60
23
KMS Colorvitality Blonde Conditioner KMS Colorvitality Blonde Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73304
KMS Colorvitality Blonde Conditioner

The KMS Colorvitality Blonde Conditioner removes unwanted yellow tones from blonde hair using a blue direct dye. Lightened, highlighted, and natural blonde hair benefits from the neutralising effect after just one wash. The special AHA Structure Complex smooths the hair surface and rebuilds the internal structure from within. In addition to neutralisation, the conditioner also has reconstructive properties. The formula provides plenty of moisture and promotes the rebuilding of the hair's interior. Fine, blonde hair is detangled and cared for like a treatment, without weighing it down. To optimise absorption of the KMS Colorvitality Blonde Conditioner, the hair should be combed through. This helps to regenerate hair damage after 2 minutes of application each time. Leaving the KMS Colorvitality Blonde Conditioner on for longer enhances the nourishing effect. Suitable for all hair types.

Content: 250 ml (€8.78 / 100 ml)

Sale price: €21.95 Regular price: €28.50
12
System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

75254
System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask

The System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask is an intensive regenerating mask for cool blonde shades. It instantly neutralises unwanted orange and yellow undertones. System Professional Lipid Code LuxeBlond Mask Effects The mask not only provides an intense cool blonde look but also offers deep repair of the hair fibre. The formula with violet pigments combined with the Lipid Code Complex results in visibly healthier, cool blonde tones.

Content: 200 ml (€25.28 / 100 ml)

Variants from €24.55
Sale price: €50.55 Regular price: €57.20
53
Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Melting Conditioner Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86184
Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Melting Conditioner

Revlon Restart Hydration Moisture Melting Conditioner makes dry hair easier to detangle and imparts smoothness and shine. The conditioner with Betain and Pro-Vitamin B5 seals moisture into the hair fibre and helps maintain scalp balance. The hair is repaired and strengthened.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
Kerasilk Regenerating Mask Kerasilk Regenerating Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

81030
Kerasilk Regenerating Mask

Kerasilk Regenerating Mask replenishes moisture levels and reconstructs the hair structure where needed. The vegan, biodegradable mask is ideal for dry, stressed, and chemically treated hair. Kerasilk combines deep-acting care and intensive repair for damaged hair in this hair treatment. Kerasilk Regenerating Mask with biomimetic silk and Hyaloveil® enhances hair resilience by up to 97% and protects against dryness. Application of Kerasilk Regenerating Mask Massage into the hair. Leave on for 5 minutes or longer. Rinse out.

Content: 200 ml (€21.00 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €42.00
2
Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1 Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1

Average rating of 0 out of 5 stars

90102
Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1

The dermatologically tested Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1 for untreated hair strengthens the hair, protects against hair breakage, and prevents thinning hair. 8 out of 10 users notice thicker and fuller hair after 30 days. Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1 is the first choice for thinning natural hair. The set strengthens and nourishes the hair, providing visibly more volume and protecting against hair breakage. The professional three-step system includes System 1 Shampoo, the matching Conditioner, and the Scalp & Treatment. Nioxin Scalp + Hair Thickening System 1 Set Usage Recommendations The combination of products results in visibly fuller-looking hair and protection against hair breakage. The thickening hair care products should be used daily. First, wash the hair, then apply the conditioner. This improves the hair's resistance and moisturises both hair and scalp. Finish with the scalp treatment. The Nioxin Scalp & Hair Treatment refreshes the scalp and adds volume to each individual hair strand. It is not rinsed out.

Content: 350 ml (€12.01 / 100 ml)

Sale price: €42.05 Regular price: €43.05
53
Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask Revlon Professional Re/Start  Color Protective Jelly Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86171
Revlon Professional Re/Start Color Protective Jelly Mask

Revlon Restart Protective Jelly Mask is a colour-enhancing and moisturising hair mask. Using the Kerabiotic System, proven skincare ingredients are combined with state-of-the-art hair care solutions. The treatment is specially suitable for coloured hair as it protects against colour fading.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
53
Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86201
Revlon Professional Re/Start Volume Magnifying Melting Conditioner

Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner is a volumising rinse for fine hair. The hair is nourished and enhanced with more shine and smoothness without weighing it down. Detangling is simplified. The volume is primarily built up thanks to the contained rice protein. Application of Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner Apply to the ends of the hair after shampooing and leave for 2-3 minutes before rinsing out the product.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.