Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Revlon Professional Re/Start Repair Intense Repair Mask

Description

Product information "Revlon Professional Re/Start Repair Intense Repair Mask "

Revlon Restart Repair Intense Repair Mask is an intensive hair mask with dual action: it rebuilds the hair and strengthens it from within. The nourishing mask provides moisture to the hair and helps maintain the natural balance of the scalp microbiome. The result is healthy and shiny hair.

Properties

Brand: Revlon Professional
Finish: moisture, regenerated hair, shine
Hair type: damaged hair
Product line: Revlon Re/Start
Scalp type: irritated

Manufacturer

Revlon Professional

Beautyge S.L. WTC
Tirso de Molina 40
08940 Barcelona
Spain
 Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

Kerasilk Smoothing Mask Kerasilk Smoothing Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

81033
Kerasilk Smoothing Mask

Kerasilk Smoothing Mask restores control to unruly, curly, and difficult-to-manage, frizzy hair. The deeply nourishing mask provides a noticeable softness and enhances manageability. The hair is detangled and immediately softer. With biomimetic silk and Shea oil, the formula penetrates the hair structure, ensuring long-lasting shine. The hair treatment transforms frizzy hair within minutes into smooth, shiny, and easy-to-manage hair. The hair becomes much easier to style as desired. Application of the Kerasilk Smoothing Mask Massage into the hair. Leave on for 5 minutes or longer. Rinse out.

Content: 200 ml (€21.00 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €42.00
Kerasilk Repairing Conditioner Kerasilk Repairing Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

81021
Kerasilk Repairing Conditioner

The regenerating formula of Kerasilk Repairing Conditioner nourishes stressed hair with the vegan Silk+ technology. The strengthening conditioner contains biomimetic silk and Hyaloveil®. The 100% vegan formulation restores elasticity to the hair, improves combability, deeply nourishes, and provides moisture – for healthy-looking, soft hair. 98.2% of the ingredients are of natural origin and 99.5% are biodegradable. Free from silicones, sulfates, dyes, microplastics, and mineral oils. Application of Kerasilk Repairing Conditioner Massage into the hair. Leave for one minute. Rinse out.

Content: 200 ml (€17.50 / 100 ml)

Variants from €16.00
Regular price: €35.00
53
Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Rich Mask Revlon Professional Re/Start  Hydration Moisture Rich Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

86186
Revlon Professional Re/Start Hydration Moisture Rich Mask

Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask is a deep-acting hair treatment for those with very dry hair. The rich cream mask balances the scalp's microbiome while providing smooth and well-groomed hair. It offers long-lasting protection against frizz. Moisture is sealed into the hair fibre. Application of Revlon Restart Hydration Moisture Rich Mask Massage into lengths and ends after washing, leave on for 3 - 5 minutes, then rinse.

Content: 250 ml (€8.00 / 100 ml)

Sale price: €20.00 Regular price: €42.60
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

Average rating of 0 out of 5 stars

61056
evo Fabuloso Colour Boosting Treatment - Platinum Blonde

The evo Fabuloso Colour Boosting Treatment is a nourishing, colour-enhancing conditioner that neutralises unwanted copper or yellow tones in colour-treated, blonde, or grey hair and provides a colour boost to brown hair, revitalising it with added shine. Instantly refreshes the colour to intensify and extend the lifespan of coloured hair. The nourishing treatment softens and cares for the hair. The treatment restores and maintains moisture balance, reducing frizz and imparting a brilliant shine. Platinum Blonde for light blonde to blonde hair Light Beige for light blonde to blonde hair Caramel for light blonde to dark blonde hair Copper for light blonde to medium brown hair Purple Red for dark blonde to medium brown hair Mahogany for dark blonde to medium brown hair Chestnut for light to medium brown hair Cool Brown for light to dark brown hair Wash hair and towel dry. Put on gloves. Distribute evenly with a comb or fingers. Wait for 3 minutes. Then rinse until the water runs clear. Use weekly.

Content: 220 ml (€13.64 / 100 ml)

Regular price: €30.00
Kerasilk Smoothing Balm Kerasilk Smoothing Balm

Average rating of 0 out of 5 stars

81037
Kerasilk Smoothing Balm

Kerasilk Smoothing Balm effortlessly tames rebellious and damaged hair. The balm with biomimetic silk and Hyaloveil® wraps each strand in a protective layer. It smooths the hair surface and enhances suppleness while providing a protective effect on the hair structure. This helps to prevent damage, especially during heat styling. The closed cuticle layer results in a healthy shine, and brittle, dry, and rebellious areas are a thing of the past. Kerasilk Smoothing Balm makes hair 15 times more resistant to breakage. It provides protection for dull, dried-out, and rebellious hair. Application of Kerasilk Smoothing Balm Apply to towel-dried or dry hair. Do not rinse.

Content: 75 ml (€41.33 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €31.00
19
KMS Moistrepair Conditioner KMS Moistrepair Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

73314
KMS Moistrepair Conditioner

The KMS Moistrepair Conditioner smooths and detangles tired, dry hair lacking vitality. The high moisture factor combined with the active ingredient 18-MEA repairs and restores a healthy hair surface. The hair is rebuilt from the inside out, supporting the natural protective layer. Smoothness and combability are improved. KMS Moistrepair Conditioner is particularly suitable for normal to coarse and curly hair and achieves maximum results with this hair type. Application recommendation for KMS Moistrepair Conditioner Apply to damp hair after washing, leave for two minutes, and rinse out.

Content: 75 ml (€11.93 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €11.00
71
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

Average rating of 0 out of 5 stars

86271
Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir

The Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir is an intensive nourishing hair treatment for those seeking long-lasting shine and radiance for their hair. The contained Argan oil is sourced from organic cultivation and is Fair Trade, representing sustainable agriculture without chemicals. Cold-pressed extraction preserves the valuable nutrients. The hair elixir with Argan oil nourishes the hair, reduces frizz, and strengthens it to help minimise hair breakage caused by brushing. Application of Revlon Professional Orofluido Argan Oil Elixir The elixir is simply applied to damp or dry hair and does not need to be rinsed out.

Content: 30 ml (€20.00 / 100 ml)

Sale price: €6.00 Regular price: €20.60
Kerasilk Regenerating Mask Kerasilk Regenerating Mask

Average rating of 0 out of 5 stars

81030
Kerasilk Regenerating Mask

Kerasilk Regenerating Mask replenishes moisture levels and reconstructs the hair structure where needed. The vegan, biodegradable mask is ideal for dry, stressed, and chemically treated hair. Kerasilk combines deep-acting care and intensive repair for damaged hair in this hair treatment. Kerasilk Regenerating Mask with biomimetic silk and Hyaloveil® enhances hair resilience by up to 97% and protects against dryness. Application of Kerasilk Regenerating Mask Massage into the hair. Leave on for 5 minutes or longer. Rinse out.

Content: 200 ml (€21.00 / 100 ml)

Variants from €13.00
Regular price: €42.00
53
American Crew Daily Moisture Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

85003
American Crew Daily Moisture Conditioner

The American Crew Daily Moisture Conditioner provides men’s hair with optimal care. The vegan formula of the conditioner offers not only a pleasant hair feel thanks to its triple effect but also ensures a natural shine for healthy-looking hair. The conditioner provides moisture after each wash and strengthens the hair. Daily Moisture Conditioner protects against drying out, is free from silicones, parabens, and artificial dyes, and consists of 91% natural ingredients. American Crew Daily Moisture Conditioner Application Gently massage a small amount of conditioner into damp hair, leave it for a short time, then rinse thoroughly. The recyclable packaging is made of at least 80% recycled plastic.

Content: 250 ml (€3.58 / 100 ml)

Sale price: €8.95 Regular price: €19.20
23
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

Average rating of 0 out of 5 stars

55476
Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment

The Aveda Smooth Infusion Style-Prep Smoother Leave-In Treatment is designed for styling straight, wavy, and curly textures. It smooths and tames unruly hair, combats frizz, and makes styling easier. The leave-in treatment protects hair from humidity and breakage for up to 72 hours and offers heat protection up to 230°C. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Application Apply a small amount of the product to the hands and distribute evenly through the hair. Style the hair as desired. Aveda Smooth Infusion Style Prep Smoother Leave-In Treatment Botanical Care Formula The Style-Prep Smoother contains a smoothing oil blend of Macadamia Oil and Kalahari Melon Seed Oil. The vegan care formula includes a plant-based polymer that forms a protective film around the hair, shielding it from humidity. The result is mirror-like shine and long-lasting smooth hair.

Content: 100 ml (€32.95 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €32.95 Regular price: €42.60
53
Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner Revlon Professional Re/Start  Volume Magnifying Melting Conditioner

Average rating of 0 out of 5 stars

86201
Revlon Professional Re/Start Volume Magnifying Melting Conditioner

Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner is a volumising rinse for fine hair. The hair is nourished and enhanced with more shine and smoothness without weighing it down. Detangling is simplified. The volume is primarily built up thanks to the contained rice protein. Application of Revlon Restart Volume Magnifying Melting Conditioner Apply to the ends of the hair after shampooing and leave for 2-3 minutes before rinsing out the product.

Content: 200 ml (€6.05 / 100 ml)

Sale price: €12.10 Regular price: €25.80
56
Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair

Average rating of 0 out of 5 stars

86262
Revlon Professional Equave Instant Hydro Nutritive Detangling Conditioner for dry hair

Revlon Equave Hydro Nutritive Detangling Conditioner for normal to dry hair is a leave-in conditioner with a two-phase formulation: The white phase protects, nourishes, and adds shine, smoothness, and vitality. The blue phase repairs hair fibers, makes hair more manageable, and provides moisture. Additionally, the conditioner contains UVA and UVB filters that protect against colour fading. Application of Revlon Equave Hydro Nutritive Detangling Conditioner for normal to dry hair Shake well before use to mix the phases thoroughly. Then spray onto damp or dry hair and comb through. Do not rinse.

Content: 200 ml (€6.15 / 100 ml)

Sale price: €12.30 Regular price: €28.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.