Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral

Description

Product information "Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral"

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral has been specially formulated for sensitive skin. The 100% mineral formula provides reliable protection and is particularly skin-friendly. The ultra-lightweight texture is breathable and invisible. Ideal for daily care without irritation.

Calms, protects & strengthens the skin barrier

The Full Light Technology™ protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. The AIR-O₂ technology ensures a fresh complexion. The Supra-Calm complex reduces redness and visibly soothes the skin.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: soothing, sun protection
Product line: Lancaster Sun Perfect
SPF: SPF 50
Skin type: Sensitive skin

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA/WATER/EAU, ZINC OXIDE [NANO], C12-15 ALKYL BENZOATE, TITANIUM DIOXIDE [NANO], GLYCERIN, BUTYLOCTYL SALICYLATE, DICAPRYLYL CARBONATE, LAURYL GLUCOSIDE, POLYESTER-5, POLYGLYCERYL-4 OLEATE, ALUMINUM HYDROXIDE, STEARIC ACID, CREATINE, HYDROXYACETOPHENONE, POLYHYDROXYSTEARIC ACID, TOCOPHERYL ACETATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE, ETHYL FERULATE, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, FRUCTOSE, POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE, CITRIC ACID, XANTHAN GUM, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER, MICA, PROPANEDIOL, ZINC PCA, MALTODEXTRIN, SCHISANDRA SPHENANTHERA FRUIT EXTRACT, BIFIDA FERMENT LYSATE, PROPYLENE GLYCOL, TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE, SECHIUM EDULE FRUIT EXTRACT, CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT, BUDDLEJA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, DIMETHYLMETHOXY CHROMANOL, HORDEUM VULGARE LEAF EXTRACT/JUS DES FEUILLES D’ORGE, NELUMBO NUCIFERA FLOWER EXTRACT, NYMPHAEA CAERULEA FLOWER EXTRACT, TOCOPHEROL, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF EXTRACT, SODIUM BENZOATE, TITANIUM DIOXIDE (CI 77891), IRON OXIDES (CI 77491, CI 77492, CI 77499).
Skip product gallery

You may also like

51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

Average rating of 0 out of 5 stars

19592
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration is the ideal care for dry to very dry skin. It combines daily sun protection with intensive moisture supply. The ultra-light texture is barely perceptible and leaves no residues. Perfect for a well-groomed, smooth skin feeling in everyday life.Long-lasting hydration & modern all-round protectionThe Full Light Technology™ reliably protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. The AIR-O₂ technology ensures a fresh, revitalised skin appearance. The Ultra-Plump Complex provides deep hydration and visibly plumps the skin.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
15
Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50 Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50

Average rating of 5 out of 5 stars

19570
Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50

The Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50 is your practical companion for everyday use. The convenient stick form allows for quick and targeted application. Ideal for on-the-go and sensitive facial areas. Perfect for outdoor activities in any weather.Transparent protection & innovative technologyThe transparent texture glides gently over the skin and leaves no residues. Thanks to Full Light Technology, the entire spectrum of sunlight is covered. This ensures your skin remains reliably protected and cared for.

Content: 19 g (€111.32 / 100 g)

Sale price: €21.15 Regular price: €24.95
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections

Average rating of 0 out of 5 stars

19591
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections has been specially developed for skin prone to impurities. It combines effective sun protection with targeted skin appearance improvement. The ultra-lightweight texture is breathable and invisible. No greasy film, no white residues.Matte complexion & refined poresThe Full Light Technology™ protects against UVB-, UVA-, infrared rays, and blue light. At the same time, the AIR-O₂ technology visibly revitalizes the skin. The Anti-Breakout complex reduces shine and refines pores for a more even finish.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
10
Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

19573
Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist

Das Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist von Lancaster versprüht pure Lebensfreude. Inspiriert von unbeschwertem Sommer-Glamour bringt es Leichtigkeit und gute Stimmung in deinen Alltag. Der Duft ist strahlend, frisch und voller Energie. Perfekt für alle, die jeden Moment genießen wollen.Fruchtig, floral und warm zugleichEin saftiger Pfirsich-Akkord sorgt für einen lebendigen, fruchtigen Auftakt. Zartes Maiglöckchen verleiht dem Duft eine elegante, florale Note. Warmes Sandelholz rundet die Komposition sanft ab und schenkt ein sonniges Finish.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
10
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

19572
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

With the Lancaster The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist, you bring the spirit of the French Riviera directly into your home. The scent evokes exclusive beach clubs, sunshine on the skin, and relaxed summer moments. Light, refreshing, and modern, it accompanies you throughout the day. Ideal for skin and hair – for an all-around well-groomed fragrance experience.Summery fragrance composition with an elegant noteThe vibrant freshness of essential bergamot oil provides an invigorating start. A creamy coconut sorbet note adds summer lightness. The scent is rounded off with silky musk, which gently fades on the skin.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
28
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19602
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

The Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum is a luxurious anti-ageing night treatment for hair. It specifically targets dryness, frizz, dullness, and lack of volume. The leave-in formula provides intensive overnight care without weighing down. For visibly stronger, more supple hair in the morning.Highly effective formula for youthful hairEnriched with Pro-Xylane™ and Ochrophyta algae, the serum promotes deep regeneration. The lightweight leave-in serum absorbs quickly and leaves a silky finish. One pump is sufficient for optimal care.Application & Highlights:Apply to dry or damp hair before sleepingDistribute evenly through lengths and endsDo not rinse outFor fuller, strengthened hair overnight

Content: 90 ml (€58.50 / 100 ml)

Variants from €37.75
Sale price: €52.65 Regular price: €73.20
30
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

Average rating of 0 out of 5 stars

19597
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

The Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Shampoo is a luxurious shampoo for hair showing early signs of aging. It targets dryness, frizz, dullness, as well as lack of volume and density. The formula thoroughly cleanses while strengthening the hair fibre and scalp. For visibly more vital, smooth hair with a natural radiance.Care, protection & luxurious experienceEnriched with hyaluronic acid and Abyssin, the shampoo supports the regeneration of the hair structure. The gel texture transforms into a rich foam upon application. The iconic Chronologiste scent makes hair washing a luxurious ritual. Ideal as a foundation for comprehensive anti-ageing hair care.Application & highlights:Massage into wet hairRinse thoroughlyPerfectly combinable with Masque Intense Régénérant & Overnight Youth SerumFor well-groomed, strengthened, and revitalised hair

Content: 250 ml (€11.70 / 100 ml)

Variants from €17.90
Sale price: €29.25 Regular price: €41.60
51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
25
Alcina Sensitive Facial Cream

Average rating of 0 out of 5 stars

77159
Alcina Sensitive Facial Cream

Alcina Sensitive Facial Cream is unscented and ideal for slightly dry, irritated and sensitive skin. Redness, irritations and feelings of tightness no longer stand a chance! Squalane, oat extract and avocado soothe the skin and lend much-needed hydration. Suitable for people allergic to fragrances. The cream can be applied in the morning and evening to previously cleansed skin.

Content: 50 ml (€64.50 / 100 ml)

Sale price: €32.25 Regular price: €42.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.