Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections

Description

Product information "Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections"

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Pore & Imperfections has been specially developed for skin prone to impurities. It combines effective sun protection with targeted skin appearance improvement. The ultra-lightweight texture is breathable and invisible. No greasy film, no white residues.

Matte complexion & refined pores

The Full Light Technology™ protects against UVB-, UVA-, infrared rays, and blue light. At the same time, the AIR-O₂ technology visibly revitalizes the skin. The Anti-Breakout complex reduces shine and refines pores for a more even finish.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: mattifying, protective, sun protection
Product line: Lancaster Sun Perfect
SPF: SPF 50
Skin type: blemish prone skin

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

AQUA/WATER/EAU, DIBUTYL ADIPATE, DIETHYLHEXYL CARBONATE, CAPRYLYL METHICONE, ALCOHOL, GLYCERIN, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, TRIMETHYLPENTANEDIOL/ADIPIC ACID/GLYCERIN CROSSPOLYMER, ISOAMYL LAURATE, POLYGLYCERYL-6 STEARATE, BAMBUSA ARUNDINACEA STEM POWDER, SILICA, SACCHAROMYCES FERMENT, ZINC PCA, HAMAMELIS VIRGINIANA (WITCH HAZEL) LEAF WATER, CREATINE, PARFUM/FRAGRANCE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, SORBITAN CAPRYLATE, PROPANEDIOL, SODIUM BENZOATE, FRUCTOSE, XANTHAN GUM, POLYGLYCERYL-6 BEHENATE, LAUROYL LYSINE, POTASSIUM SORBATE, BIFIDA FERMENT LYSATE, PROPYLENE GLYCOL, TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE, SECHIUM EDULE FRUIT EXTRACT, BUDDLEJA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, CITRIC ACID, DIMETHYLMETHOXY CHROMANOL, HORDEUM VULGARE LEAF EXTRACT/JUS DES FEUILLES D’ORGE, NELUMBO NUCIFERA FLOWER EXTRACT, NYMPHAEA CAERULEA FLOWER EXTRACT, CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT, ROSMARINUS OFFICINALIS(ROSEMARY) LEAF EXTRACT.
Skip product gallery

You may also like

8
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

Average rating of 0 out of 5 stars

12230
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

The Xanitalia  Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box are the ideal choice for precise and reliable fixation in daily salon use and at home. They securely hold the hair in place without slipping and are perfect for sectioning, styling, and updos. The smooth surface allows for effortless insertion without stressing the hair. Thanks to their sturdy construction, they are particularly durable and suitable for daily use. Secure hold for versatile applicationsThe hair clips provide optimal hold across various techniques and facilitate clean, structured work. They can be quickly and easily incorporated into the hair and removed again. Ideal for professional applications where precision and efficiency are required. This ensures every style is reliably supported and perfectly executed.

Content: 250 g (€4.61 / 100 g)

Sale price: €11.52 Regular price: €12.50
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

Average rating of 0 out of 5 stars

19592
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration is the ideal care for dry to very dry skin. It combines daily sun protection with intensive moisture supply. The ultra-light texture is barely perceptible and leaves no residues. Perfect for a well-groomed, smooth skin feeling in everyday life.Long-lasting hydration & modern all-round protectionThe Full Light Technology™ reliably protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. The AIR-O₂ technology ensures a fresh, revitalised skin appearance. The Ultra-Plump Complex provides deep hydration and visibly plumps the skin.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF 50 Glow Booster Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF 50 Glow Booster

Average rating of 5 out of 5 stars

19590
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF 50 Glow Booster

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Glow Booster combines daily sun protection with modern skincare. Ideal for dull, tired, and stressed skin caused by environmental influences. The ultra-lightweight formula absorbs quickly and remains invisible. For a fresh, healthy glow – every day.Intelligent protection & visibly brighter skinThe Full Light Technology™ protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. At the same time, the AIR-O₂ technology visibly revitalises the skin. An antioxidant complex protects against environmental stress and enhances natural radiance.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
10
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

19572
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

With the Lancaster The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist, you bring the spirit of the French Riviera directly into your home. The scent evokes exclusive beach clubs, sunshine on the skin, and relaxed summer moments. Light, refreshing, and modern, it accompanies you throughout the day. Ideal for skin and hair – for an all-around well-groomed fragrance experience.Summery fragrance composition with an elegant noteThe vibrant freshness of essential bergamot oil provides an invigorating start. A creamy coconut sorbet note adds summer lightness. The scent is rounded off with silky musk, which gently fades on the skin.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
30
Comair Tunnel Vent Brush Rubberize

Average rating of 0 out of 5 stars

20197
Comair Tunnel Vent Brush Rubberize

The Comair Tunnel Vent Brush Rubberize made of plastic is double-sided with nylon bristles. The bristles feature nubs, making them gentle on hair and scalp. The provides a non-slip grip. The brush has a convenient hanging eyelet. The vent brush is available in four colours: black violet blue red

Sale price: €3.35 Regular price: €4.80
28
Panasonic ER-GP50

Average rating of 0 out of 5 stars

10303
Panasonic ER-GP50

The X‑taper Blade with a 45° cutting angle ensures extremely thorough cuts – whether dry or wet. Thanks to DLC and TiN hard coatings, the trimming blade remains twice as durable and stays sharp longer. Lightweight, precise, compactWeighing only 160 g and featuring a slim waist design, the machine fits perfectly in your hand. No fatigue, full control. Adjustable cutting lengthThe rotary dial offers 5 levels from 0.8 to 2.0 mm. Additionally, there are 3 comb attachments for 6 more lengths from 3 to 15 mm. Everything you need.Power Control Motor – consistent power at all timesThe motor maintains a constant speed regardless of battery level – for precise results until the last cut. Cordless operation & moreThe lithium-ion battery charges in 60 minutes and allows 50 minutes of cordless operation. Mains operation is always possible. Features of the machine:X‑taper Blade with 45° cutting angle & DLC-/TiN-coating5 cutting levels (0.8–2.0 mm) + 3 comb attachments (3–15 mm)Power Control Motor for constant speedLithium-ion battery: 60 min charging, 50 min cordlessMains & cordless operation, weight: 160 gScope of delivery: Machine, charging cable, charging station, 3 comb attachments, cleaning brush, oil, user manual

Content: 1 pc (€178.90 / 1 pc)

Sale price: €178.90 Regular price: €249.00
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
30
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

Average rating of 0 out of 5 stars

19597
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant

The Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Shampoo is a luxurious shampoo for hair showing early signs of aging. It targets dryness, frizz, dullness, as well as lack of volume and density. The formula thoroughly cleanses while strengthening the hair fibre and scalp. For visibly more vital, smooth hair with a natural radiance.Care, protection & luxurious experienceEnriched with hyaluronic acid and Abyssin, the shampoo supports the regeneration of the hair structure. The gel texture transforms into a rich foam upon application. The iconic Chronologiste scent makes hair washing a luxurious ritual. Ideal as a foundation for comprehensive anti-ageing hair care.Application & highlights:Massage into wet hairRinse thoroughlyPerfectly combinable with Masque Intense Régénérant & Overnight Youth SerumFor well-groomed, strengthened, and revitalised hair

Content: 250 ml (€11.70 / 100 ml)

Variants from €17.90
Sale price: €29.25 Regular price: €41.60
25
Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Split Ends Serum Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Split Ends Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

33617
Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Split Ends Serum

Kérastase Nutritive Nutri-Supplement Split Ends Serum is a hydrating oil serum for dry and damaged hair ends. The vitamin-o-mix cares for, enhances, and provides moisture.

Content: 50 ml (€88.60 / 100 ml)

Sale price: €44.30 Regular price: €58.80
56
Revlon Professional Equave Kids Princess Look Detangling Conditioner Revlon Professional Equave Kids Princess Look Detangling Conditioner

Average rating of 5 out of 5 stars

86116
Revlon Professional Equave Kids Princess Look Detangling Conditioner

Revlon Kids Princess Look Detangling Conditioner is an instant detangling leave-in conditioner with a hypoallergenic formula, specially suitable for children's hair. The 2-phase formula contains no parabens, preservatives, dyes, or allergens. The leave-in conditioner provides protection against tangles and static electricity. Hair becomes radiant, shiny, and silky-soft, with a delicate floral and fruity scent. Application of Revlon Kids Princess Look Detangling Conditioner Shake before use to mix the phases. Spray onto damp or dry hair, comb through, and do not rinse.

Content: 200 ml (€6.15 / 100 ml)

Sale price: €12.30 Regular price: €28.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.