Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

1 Review

Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF 50 Glow Booster

Description

Product information "Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF 50 Glow Booster"

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Glow Booster combines daily sun protection with modern skincare. Ideal for dull, tired, and stressed skin caused by environmental influences. The ultra-lightweight formula absorbs quickly and remains invisible. For a fresh, healthy glow – every day.

Intelligent protection & visibly brighter skin

The Full Light Technology™ protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. At the same time, the AIR-O₂ technology visibly revitalises the skin. An antioxidant complex protects against environmental stress and enhances natural radiance.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: radiant, sun protection
Product line: Lancaster Sun Perfect
SPF: SPF 50

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 1

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


1 review

10 August 2026 11:07

Review with rating of 5 out of 5 stars

klebt nicht

ich kaufe lancaster schon länger als Sonnenschutz. zieht schnell ein und klebt nicht. gute Marke

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

Ingredients

AQUA/WATER/EAU, DIBUTYL ADIPATE, GLYCERIN, DIETHYLHEXYL CARBONATE, ALCOHOL, BIS-ETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ETHYLHEXYL TRIAZONE, DIETHYLHEXYL BUTAMIDO TRIAZONE, TRIMETHYLPENTANEDIOL/ADIPIC ACID/GLYCERIN CROSSPOLYMER, SILICA, ISOAMYL LAURATE, POLYGLYCERYL-6 STEARATE, C13-15 ALKANE, SACCHAROMYCES FERMENT, POTASSIUM CETYL PHOSPHATE, CREATINE, PARFUM/FRAGRANCE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, SORBITAN CAPRYLATE, PROPANEDIOL, SODIUM BENZOATE, FRUCTOSE, MICA, POLYGLYCERYL-6 BEHENATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, LAUROYL LYSINE, POTASSIUM SORBATE, BIFIDA FERMENT LYSATE, PROPYLENE GLYCOL, TRISODIUM ETHYLENEDIAMINE DISUCCINATE, SECHIUM EDULE FRUIT EXTRACT, SODIUM HYDROXIDE, BUDDLEJA OFFICINALIS FLOWER EXTRACT, DIMETHYLMETHOXY CHROMANOL, HORDEUM VULGARE LEAF EXTRACT/JUS DES FEUILLES D’ORGE, HYALURONIC ACID, SILANETRIOL, CENTELLA ASIATICA LEAF EXTRACT, ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) LEAF EXTRACT, CITRIC ACID, TITANIUM DIOXIDE (CI 77891).
Skip product gallery

You may also like

8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
Maria Nila Sculpting Wax Maria Nila Sculpting Wax

Average rating of 0 out of 5 stars

61290
Maria Nila Sculpting Wax

Maria Nila Sculpting Wax is a styling cream that provides hold and control with variable shine. It’s ideal for anyone seeking long-lasting, perfectly styled hair. The wax is especially suited for medium to long hair. 100% vegan. Application Apply to damp or dry hair.

Content: 100 ml (€26.00 / 100 ml)

Regular price: €26.00
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral

Average rating of 0 out of 5 stars

19593
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 Sensitive Mineral has been specially formulated for sensitive skin. The 100% mineral formula provides reliable protection and is particularly skin-friendly. The ultra-lightweight texture is breathable and invisible. Ideal for daily care without irritation.Calms, protects & strengthens the skin barrierThe Full Light Technology™ protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. The AIR-O₂ technology ensures a fresh complexion. The Supra-Calm complex reduces redness and visibly soothes the skin.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
16
Goldwell Stylesign Texture Roughman Texturizing Paste Goldwell Stylesign Texture Roughman Texturizing Paste

Average rating of 5 out of 5 stars

73253
Goldwell Stylesign Texture Roughman Texturizing Paste

Goldwell Stylesign Texture Roughman Texturizing Paste is a texturising styling paste suitable for all hair types. It provides medium to strong hold for up to 72 hours, ensuring a natural and non-greasy appearance. Whether Taper Fade, Wolf Cut, Beach Look, or Out of Bed Look, the Roughman is your all-round talent for matte styles. At least 26% PCR materials have been used for this tube. Through weight reduction, a thinner material, and a smaller cap, less packaging waste is generated. Application of Goldwell Stylesign Texture Roughman Texturizing Paste The paste can be used on dry hair and always provides strong hold. Simply work it into the hair and style with your fingers.

Content: 100 ml (€19.00 / 100 ml)

Sale price: €19.00 Regular price: €22.50
44
Parlux Hair Dryer Alyon Ionic, black

Average rating of 0 out of 5 stars

10356
Parlux Hair Dryer Alyon Ionic, black

Ionic Technology for Shiny HairThe Parlux Alyon Ionic in Black reduces frizz with ionic technology and provides smooth, radiant shine. Perfect for professional styling at home or in the salon.Lightweight. Balanced. Comfortable.The ergonomic design fits comfortably and balanced in the hand – for fatigue-free working.Flexible as You NeedChoose between 2 speeds and 4 temperatures. The cool shot button fixes your style for long-lasting results.Thoughtfully PracticalThe 3.30 m cable with integrated cable holder provides reach and keeps things tidy.Your Benefits:Ionic technology against frizz & for shine2 speeds & 4 temperaturesCool shot button for long-lasting stylingErgonomic, lightweight & balanced3.30 m cable with cable holderColour: Black

Content: 1 pc (€139.90 / 1 pc)

Sale price: €139.90 Regular price: €249.00
51
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

Average rating of 0 out of 5 stars

19647
Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE Wavy Bristles Black Label

The Olivia Garden EXPERT BLOWOUT SHINE with Wavy Bristles in Black is the ideal round brush for professional blow-drying with extra shine. The wavy bristles provide optimal hold in the hair and enable controlled, precise styling. At the same time, the hair is gently smoothed and receives a sleek finish. The high-quality craftsmanship supports even heat distribution for efficient results.Perfect blowout with maximum controlThe brush is ideal for sleek looks, volume, or gentle waves. Thanks to the special bristle structure, the hair is guided better during blow-drying and frizz is reduced. The ergonomic handle ensures comfortable handling even during longer styling sessions. This allows professional blowouts with natural shine and long-lasting results.

Content: 1 pc (€17.00 / 1 pc)

Sale price: €17.00 Regular price: €34.74
10
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

19572
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

With the Lancaster The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist, you bring the spirit of the French Riviera directly into your home. The scent evokes exclusive beach clubs, sunshine on the skin, and relaxed summer moments. Light, refreshing, and modern, it accompanies you throughout the day. Ideal for skin and hair – for an all-around well-groomed fragrance experience.Summery fragrance composition with an elegant noteThe vibrant freshness of essential bergamot oil provides an invigorating start. A creamy coconut sorbet note adds summer lightness. The scent is rounded off with silky musk, which gently fades on the skin.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
36
Parlux Elysium with Magic Compact

Average rating of 0 out of 5 stars

19639
Parlux Elysium with Magic Compact

The Parlux Elysium with Magic Compact combines powerful drying with precise styling in a modern hairdryer. Thanks to innovative motor technology, it offers strong airflow performance while remaining lightweight and smooth in operation. When used with the Magic Compact Diffuser, the airflow is distributed particularly evenly, ensuring optimal shaping of curls and waves. The device also impresses with ergonomic design and easy handling for everyday use.Styling versatility and gentle performanceWith the included Magic Compact attachment, the Parlux Elysium is ideal for voluminous looks and defined structures. It supports a frizz-free finish and visibly increases volume from the roots to the tips. At the same time, the balanced heat distribution allows gentle drying of the hair. This enables professional results quickly and effortlessly.

Sale price: €266.00 Regular price: €415.00
9
Lancaster Sun Beauty Body Milk Lancaster Sun Beauty Body Milk

Average rating of 5 out of 5 stars

56146
Lancaster Sun Beauty Body Milk

Lancaster Sun Beauty Body Milk offers broad-spectrum sun protection for the body while providing hydration. The Body Milk helps the skin achieve a beautiful tan. Reliable sun protection and faster tanning Our skin deserves the best and highest quality sun protection — Lancaster has long known this and has therefore integrated the exclusive Full Light technology into this sun lotion. It blocks 100% of the sun's rays, protecting against the harmful effects of excessive sun exposure. The Sun Beauty Body Milk has been specially developed for medium to dark skin tones to give a radiant, beautiful, and long-lasting tan while maintaining skin health. It is ideal for skin that tans gradually and occasionally tends to sunburn. The Tan Activator Complex promotes melanin production and enables a beautiful, lasting tan while preserving skin firmness and elasticity. Available with SPF 15 and 30.

Content: 175 ml (€17.11 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
5
Lancaster Sun Perfect AIR Invisible Face Mist SPF50 Lancaster Sun Perfect AIR Invisible Face Mist SPF50

Average rating of 0 out of 5 stars

19594
Lancaster Sun Perfect AIR Invisible Face Mist SPF50

Das Lancaster Sun Perfect AIR Invisible Face Mist SPF50 ist ein ultraleichter Sonnenschutz für das Gesicht. Es ist dein idealer Begleiter für den Alltag. Es ermöglicht ein berührungsloses Auffrischen des Sonnenschutzes – jederzeit und überall. Die ultraleichte Textur fühlt sich kaum auf der Haut an. Kein Fettfilm, kein Beschweren.High-Tech Schutz & strahlender GlowDank Full Light Technology™ schützt das Spray umfassend vor UVB-, UVA-, Infrarotstrahlen und sichtbarem Licht. Die innovative AIR-O₂-Technologie sorgt für ein frisches Hautbild mir schönem Glow. Antioxidantien schützen zusätzlich vor Umwelteinflüssen und fördern die natürliche Ausstrahlung. AnwendungKann vor oder nach dem Makeup aufgetragen werden. Gut schütteln, Augen geschlossen halten und aus ca. 15cm Entfernung auffsprühen. Mehrmals täglich wiederholen.

Content: 75 ml (€44.20 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95
5
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

Average rating of 0 out of 5 stars

19592
Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration

The Lancaster Sun Perfect AIR Daily Invisible Fluid SPF50 24H Hydration is the ideal care for dry to very dry skin. It combines daily sun protection with intensive moisture supply. The ultra-light texture is barely perceptible and leaves no residues. Perfect for a well-groomed, smooth skin feeling in everyday life.Long-lasting hydration & modern all-round protectionThe Full Light Technology™ reliably protects against UVB, UVA, infrared rays, and blue light. The AIR-O₂ technology ensures a fresh, revitalised skin appearance. The Ultra-Plump Complex provides deep hydration and visibly plumps the skin.

Content: 40 ml (€82.88 / 100 ml)

Sale price: €33.15 Regular price: €34.95

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.