Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 5 out of 5 stars

2 Reviews

Lancaster Sun Beauty Body Milk

Description

Product information "Lancaster Sun Beauty Body Milk"

Lancaster Sun Beauty Body Milk offers broad-spectrum sun protection for the body while providing hydration. The Body Milk helps the skin achieve a beautiful tan.

Reliable sun protection and faster tanning

Our skin deserves the best and highest quality sun protection — Lancaster has long known this and has therefore integrated the exclusive Full Light technology into this sun lotion. It blocks 100% of the sun's rays, protecting against the harmful effects of excessive sun exposure. The Sun Beauty Body Milk has been specially developed for medium to dark skin tones to give a radiant, beautiful, and long-lasting tan while maintaining skin health. It is ideal for skin that tans gradually and occasionally tends to sunburn.

The Tan Activator Complex promotes melanin production and enables a beautiful, lasting tan while preserving skin firmness and elasticity. Available with SPF 15 and 30.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: sun protection
Product line: Lancaster Sun Beauty
Skin type: all
Texture: liquid

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 2

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


How do you like this product?

Tell others about your experience!


2 reviews

25 August 2026 06:11

Review with rating of 5 out of 5 stars

sehr zufrieden

nochmal gekauft. war sehr zufrieden. keine verstopften Poren und der Preis ist voll ok. es riecht auch sehr angenehm.

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️

6 August 2026 05:39

Review with rating of 5 out of 5 stars

Schneller schön gebräunt

Mit dieser Sonnenmilch werde ich viel schneller braun und meine Haut bleibt trotzdem schön gepflegt. Für mich lohnt sie sich auf jeden Fall

Our feedback: Danke für deine Bewertung ♥️
Skip product gallery

You may also like

7
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

Average rating of 5 out of 5 stars

56116
Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion

The Lancaster Golden Tan Maximizer After Sun Lotion soothes the skin after sunbathing and helps prolong the tan for up to a month. The velvety body lotion absorbs immediately and provides sun-stressed skin with moisture for a pleasant skin sensation. Extended summer tan and a soothed skin feeling with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion The Golden Tan Maximizer After Sun Lotion is the classic after sun lotion from Lancaster, offering an intensive tan prolonging effect. The Tan Activator Complex contributes to an optimal distribution of melanin in the skin and helps extend the tan for up to a month. Sun-exposed skin is perfectly catered to with the Golden Tan Maximizer After Sun Lotion: it is soothed, cared for, and moisturised – for a particularly pleasant, relaxed skin feeling. The integrated Antioxidant Complex helps increase the skin's resilience, thereby supporting the skin's natural regeneration process after sun exposure. Less is more: tan with fewer, yet more natural ingredients The After Sun Lotion from the Golden Tan Maximizer line deliberately omits silicones, mineral oils, and parabens to ensure not only a pleasant skin feel but also to offer those who value more natural ingredients a luxurious after sun lotion. Compared to the previous model, the After Sun Lotion contains at least 85% natural ingredients. Overall, the ingredients have been reduced by 50%.

Content: 125 ml (€22.36 / 100 ml)

Sale price: €27.95 Regular price: €29.95
24
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

Average rating of 0 out of 5 stars

73333
KMS Conscious Style Everyday Shampoo - 300 ml

The KMS Conscious Style Everyday Shampoo consists of 92% natural ingredients. It is also 97% biodegradable. The shampoo is suitable for all hair types, gently cleanses, and provides moisture. Immediately after washing, you will experience a natural feeling and a healthy shine. The shampoo is free from sulfates, silicones, microplastics, mineral oils, and dyes. Formula of KMS Conscious Style Everyday Shampoo The Everyday Shampoo is enriched with ECOCERT-certified Moringa seed oil and oat oil, known for their numerous antioxidants and ability to remove environmental pollutants.

Content: 750 ml (€4.66 / 100 ml)

Variants from €20.95
Sale price: €34.95 Regular price: €46.00
20
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Average rating of 4.5 out of 5 stars

56174
Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream - Light to Medium

Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream with SPF30 combines the best of make-up, sun protection, and skincare in one product. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30: Make-up, care, and sun protection in one The cream from Lancaster gently bronzes the skin, giving it a radiant complexion. The Full Light technology protects against the entire spectrum of light with SPF30. Additionally, the cream contains hyaluronic acid for intensive hydration. Lancaster Infinite Bronze Sunlight Cream SPF 30 Application The hydrating skincare with sun protection can be used daily.

Content: 50 ml (€47.90 / 100 ml)

Sale price: €23.95 Regular price: €30.00
17
Lancaster Comforting Perfecting Toner Lancaster Comforting Perfecting Toner

Average rating of 0 out of 5 stars

56157
Lancaster Comforting Perfecting Toner

Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner is an essential part of your personal Lancaster skincare routine. It tones, soothes and rebalances the skin, making it more receptive to subsequent Lancaster treatments. Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner has been specifically formulated for sensitive and dry skin, but is suitable for all skin types. How Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner works Infused with hydrating hyaluronic acid and calming Rosa Centifolia extract, this vegan toner nourishes and replenishes the skin with moisture. It effectively reduces dryness and tightness. Your skin feels supple and comfortable, and regains a radiant, healthy appearance.  How to use Lancaster Skin Essentials Comforting Perfecting Toner  Apply the toner to your face after cleansing:  Put a few drops of the toner on a cotton pad. Starting at the centre of your face, gently sweep the cotton pad outward. (Avoid the lips and eye area.) Repeat with a new cotton pad until it is completely clean.  Do not rinse. Skin is ideally prepared for the following Lancaster skin care products. 

Content: 400 ml (€6.24 / 100 ml)

Sale price: €24.95 Regular price: €30.00
18
Aveda Nutriplenish Multi Use Hair Oil

Average rating of 0 out of 5 stars

55394
Aveda Nutriplenish Multi Use Hair Oil

The Nutriplenish Complex of Aveda‘s Nutriplenish Multi Use Hair Oil 30ml provides nutrient-powered hydration shine and smoothness. The hair oil's superfood power formula contains omega-5 rich pomegranate oil and up to 94% naturally derived ingredients. The multi-use hair hoil can be applied both before and after shampooing. The lightweight nourishing hair oil instantly increases suppleness and a healthy look, as a maximum of moisture is locked in the hair. Damaged, dry  and brittle hair feels regenerated after just one application. Instructions for usage: 1. Before shampooing The hair oil is applied from the scalp to the tips for hydration before shampooing into dry hair. Then wash as usual. 2. In towel-dried hair Work Multi Use Hair Oil into clean, damp hair. For hydration and lustrous shine on towel-dried hair, squeeze oil into hands and apply evenly to hair. Then style as usual. 3. Overnight treatment Apply the hair oil from the scalp to the tips of the dry hair and massage gently. Do not rinse and leave overnight.

Content: 30 ml (€136.50 / 100 ml)

Sale price: €40.95 Regular price: €50.00
24
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30 Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

Average rating of 0 out of 5 stars

56165
Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream - SPF 30

The Lancaster Sun Perfect Illuminating Cream is the skin-perfecting sun protection cream for the face, combining highly effective broad-spectrum sun protection with an enhanced anti-ageing formula. The sunscreen with SPF 30 or 50 helps prevent the appearance of wrinkles and dark spots. Sun Perfect Illuminating Cream enhances the skin's natural radiance with an immediate brightening effect. Perfectly protected, rejuvenated skin If one desires a sunscreen that delivers skincare results, then they turn to Sun Perfect Infinite Illuminating Cream. It grants the complexion endless radiance while providing anti-ageing benefits. The lightweight cream offers the high sun protection of Lancaster's exclusive Full Light Technology in a light, hydrating formula that helps prevent and minimise the appearance of wrinkles and dark spots. The powerful combination of ingredients, which protect against harmful environmental influences and skin ageing, supports the skin in defending itself against hyperpigmentation and signs of premature ageing. The skin shines again beautifully and healthily thanks to a natural glow booster. The non-sticky, mattifying Sun Perfect Illuminating Cream is easy to apply and leaves a velvety finish. The complexion is instantly brightened and radiates beautifully. Illuminating Cream is applied directly to the face before sunbathing. Ocean friendly.

Content: 50 ml (€87.90 / 100 ml)

Sale price: €43.95 Regular price: €58.00
9
Lancaster Sun Beauty Body Milk Lancaster Sun Beauty Body Milk

Average rating of 5 out of 5 stars

56146
Lancaster Sun Beauty Body Milk

Lancaster Sun Beauty Body Milk offers broad-spectrum sun protection for the body while providing hydration. The Body Milk helps the skin achieve a beautiful tan. Reliable sun protection and faster tanning Our skin deserves the best and highest quality sun protection — Lancaster has long known this and has therefore integrated the exclusive Full Light technology into this sun lotion. It blocks 100% of the sun's rays, protecting against the harmful effects of excessive sun exposure. The Sun Beauty Body Milk has been specially developed for medium to dark skin tones to give a radiant, beautiful, and long-lasting tan while maintaining skin health. It is ideal for skin that tans gradually and occasionally tends to sunburn. The Tan Activator Complex promotes melanin production and enables a beautiful, lasting tan while preserving skin firmness and elasticity. Available with SPF 15 and 30.

Content: 175 ml (€17.11 / 100 ml)

Sale price: €29.95 Regular price: €33.00
Tangle Teezer The Original Black Panther Tangle Teezer The Original Black Panther

Average rating of 0 out of 5 stars

61036
Tangle Teezer The Original Black Panther

Tangle Teezer The Original is a professional detangling brush. The patented brush with differently long, flexible bristles can be used on wet and dry hair. The hair is detangled completely painlessly, which is why Tangle Teezer The Original is also very popular with children. Additionally, the brush protects against split ends and hair breakage and provides a natural shine.

Content: 1 pc (€15.95 / 1 pc)

Regular price: €15.95
25
Lancaster Sun Beauty Body Water - SPF 30

Average rating of 5 out of 5 stars

56201
Lancaster Sun Beauty Body Water - SPF 30

Lancaster Sun Beauty Body Water is an advanced, ultra-light sun protection spray for the entire body that both protects and cares. Benefits: Protection against UVA, UVB, visible light, and infrared rays Utilises Full-Light technology for 10 times better protection Helps prevent light-induced skin ageing Light, water-like texture Water-resistant Can be applied on wet or dry skin Application: Shake before use Apply generously to the body Reapply regularly for continuous protection This product protects against 80% of visible skin ageing signs caused by sunlight. Important: No sun protection can provide complete protection against the sun.

Content: 150 ml (€21.97 / 100 ml)

Sale price: €32.95 Regular price: €44.00
19
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Light Moisture

Average rating of 0 out of 5 stars

55462
Aveda Nutriplenish™ Treatment Masque Light Moisture

Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture is a unique gel-based treatment mask for moisture and reconstructive care of dry and damaged hair. Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture with plant-based ingredients against dry hair The superfood formula of the mask is particularly rich. It contains twice the amount of pomegranate oil and mango butter found in the conditioner. The hair becomes especially smooth because moisture is retained for a long time. The hair is easier to comb and gains a beautiful shine. Pomegranate oil is rich in Omega-5 fatty acids, revitalising dry & dull hair Mango butter provides smoothness Coconut oil seals moisture into the hair for a long time Aveda Nutriplenish Treatment Masque Light Moisture: Care for fine hair The formula is based on a blend of oils and plant-based care ingredients that go beyond weightless hydration. The ultra-light gel texture provides moisture without weighing the hair down. The mask is perfect for fine to medium-thick hair and optimally cares for dry to very dry hair. Additionally, the mask also has a nourishing effect on the scalp. Effects: Regeneration of very dry hair Improved hair structure Moisture and shine Anti-frizz effect With the popular Pure-fume aroma.  

Content: 150 ml (€28.63 / 100 ml)

Variants from €10.95
Sale price: €42.95 Regular price: €53.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.