Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist

Description

Product information "Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist"

Das Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist von Lancaster versprüht pure Lebensfreude. Inspiriert von unbeschwertem Sommer-Glamour bringt es Leichtigkeit und gute Stimmung in deinen Alltag. Der Duft ist strahlend, frisch und voller Energie. Perfekt für alle, die jeden Moment genießen wollen.

Fruchtig, floral und warm zugleich

Ein saftiger Pfirsich-Akkord sorgt für einen lebendigen, fruchtigen Auftakt. Zartes Maiglöckchen verleiht dem Duft eine elegante, florale Note. Warmes Sandelholz rundet die Komposition sanft ab und schenkt ein sonniges Finish.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: moisturizing
Product line: Lancaster Riviera Collection

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

ALCOHOL DENAT., AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, PARFUM/FRAGRANCE, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, LINALOOL, BENZYL SALICYLATE, HYDROXYCITRONELLAL, HEXYL CINNAMAL, VANILLIN, TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL, COUMARIN, GERANYL ACETATE, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, CITRONELLOL, PINENE.
Skip product gallery

You may also like

10
Lancaster Riviera Jasmine Sunset Hair & Body Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

19574
Lancaster Riviera Jasmine Sunset Hair & Body Mist

The Jasmine Sunset Riviera Jasmine Hair & Body Mist from Lancaster transports you to the glamorous nights of Monte Carlo. A touch of luxury, sparkling champagne, and mysterious moments are in the air. The fragrance is sensual, elegant, and unforgettable. Perfect for those who want to enhance their radiance.Floral sensuality with a warm finishThe composition combines enchanting jasmine with noble osmanthus for a feminine, elegant note. Gentle, creamy woody accords add depth and warmth. The result is a scent that leaves a lasting impression.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
51
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Average rating of 0 out of 5 stars

19665
Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff

Flexible Bürstenlösung für den Salon: Das Olivia Garden Multibrush 4er Set mit Griff kombiniert verschiedene Bürstenkörper mit einem Griff. Dadurch lassen sich Bürsten schnell austauschen. Gleichzeitig wird Platz gespart. Ideal für flexibles Arbeiten.Effizient und praktischDas System erleichtert den Arbeitsalltag im Salon. Gleichzeitig bietet es vielseitige Stylingmöglichkeiten. Die Bürsten sorgen für gleichmäßige Ergebnisse. Perfekt für professionelle Anwendungen.

Sale price: €46.90 Regular price: €94.80
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
5
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

Average rating of 5 out of 5 stars

26015
Ari bobby pins 65 x 1.2 mm 250 g Pack

The Ari bobby pins 65 x 1.2 mm in the 250 g pack are the ideal choice for secure hold in updo hairstyles and precise styling. They reliably fix the hair without slipping and provide a stable base for various hairstyles. Thanks to their robust construction, they are particularly durable and suitable for intensive use. At the same time, they can be discreetly placed in the hair.Perfect fixation for every styleThe Lockennadeln offer optimal hold for updo hairstyles, braid styles, or detailed looks. They are easy to incorporate into the hair and enable controlled, clean work. Thanks to their stable shape, they maintain their function even after extended wear. This allows for professional and long-lasting styling in no time.

Content: 250 g (€10.63 / 100 g)

Sale price: €26.58 Regular price: €27.98
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
36
Parlux Elysium with Magic Compact

Average rating of 0 out of 5 stars

19639
Parlux Elysium with Magic Compact

The Parlux Elysium with Magic Compact combines powerful drying with precise styling in a modern hairdryer. Thanks to innovative motor technology, it offers strong airflow performance while remaining lightweight and smooth in operation. When used with the Magic Compact Diffuser, the airflow is distributed particularly evenly, ensuring optimal shaping of curls and waves. The device also impresses with ergonomic design and easy handling for everyday use.Styling versatility and gentle performanceWith the included Magic Compact attachment, the Parlux Elysium is ideal for voluminous looks and defined structures. It supports a frizz-free finish and visibly increases volume from the roots to the tips. At the same time, the balanced heat distribution allows gentle drying of the hair. This enables professional results quickly and effortlessly.

Sale price: €266.00 Regular price: €415.00
8
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

Average rating of 0 out of 5 stars

28536
Locatelli Bobby Pins Corrugated Black Cm 5 Box 500 G

The Xanitalia Locatelli Hair Clips Wavy 5 cm in the 500 g box provide reliable hold for a variety of styling techniques in everyday salon work. Their wavy shape ensures a secure grip on the hair and offers stable fixation without slipping. They are ideal for sectioning, updos, and precise work. The durable quality guarantees a long lifespan even with frequent use.Secure hold for versatile stylingThe hair clips are easy to incorporate into the hair and support clean, structured work. They reliably fix individual sections and enable controlled implementation of various techniques. Thanks to their stable shape, they maintain their function even during extended use. This allows for professional results to be achieved quickly and efficiently.

Content: 500 g (€5.50 / 100 g)

Variants from €27.48
Sale price: €27.50 Regular price: €29.80
28
Panasonic ER-GP50

Average rating of 0 out of 5 stars

10303
Panasonic ER-GP50

The X‑taper Blade with a 45° cutting angle ensures extremely thorough cuts – whether dry or wet. Thanks to DLC and TiN hard coatings, the trimming blade remains twice as durable and stays sharp longer. Lightweight, precise, compactWeighing only 160 g and featuring a slim waist design, the machine fits perfectly in your hand. No fatigue, full control. Adjustable cutting lengthThe rotary dial offers 5 levels from 0.8 to 2.0 mm. Additionally, there are 3 comb attachments for 6 more lengths from 3 to 15 mm. Everything you need.Power Control Motor – consistent power at all timesThe motor maintains a constant speed regardless of battery level – for precise results until the last cut. Cordless operation & moreThe lithium-ion battery charges in 60 minutes and allows 50 minutes of cordless operation. Mains operation is always possible. Features of the machine:X‑taper Blade with 45° cutting angle & DLC-/TiN-coating5 cutting levels (0.8–2.0 mm) + 3 comb attachments (3–15 mm)Power Control Motor for constant speedLithium-ion battery: 60 min charging, 50 min cordlessMains & cordless operation, weight: 160 gScope of delivery: Machine, charging cable, charging station, 3 comb attachments, cleaning brush, oil, user manual

Content: 1 pc (€178.90 / 1 pc)

Sale price: €178.90 Regular price: €249.00
15
Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50 Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50

Average rating of 5 out of 5 stars

19570
Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50

The Lancaster Sun Beauty Face Stick SPF50 is your practical companion for everyday use. The convenient stick form allows for quick and targeted application. Ideal for on-the-go and sensitive facial areas. Perfect for outdoor activities in any weather.Transparent protection & innovative technologyThe transparent texture glides gently over the skin and leaves no residues. Thanks to Full Light Technology, the entire spectrum of sunlight is covered. This ensures your skin remains reliably protected and cared for.

Content: 19 g (€111.32 / 100 g)

Sale price: €21.15 Regular price: €24.95
10
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

19572
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

With the Lancaster The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist, you bring the spirit of the French Riviera directly into your home. The scent evokes exclusive beach clubs, sunshine on the skin, and relaxed summer moments. Light, refreshing, and modern, it accompanies you throughout the day. Ideal for skin and hair – for an all-around well-groomed fragrance experience.Summery fragrance composition with an elegant noteThe vibrant freshness of essential bergamot oil provides an invigorating start. A creamy coconut sorbet note adds summer lightness. The scent is rounded off with silky musk, which gently fades on the skin.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
51
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19617
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€18.20 / 1 pc)

Variants from €17.50
Sale price: €18.20 Regular price: €37.14

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.