Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Lancaster Riviera Jasmine Sunset Hair & Body Mist

Description

Product information "Lancaster Riviera Jasmine Sunset Hair & Body Mist"

The Jasmine Sunset Riviera Jasmine Hair & Body Mist from Lancaster transports you to the glamorous nights of Monte Carlo. A touch of luxury, sparkling champagne, and mysterious moments are in the air. The fragrance is sensual, elegant, and unforgettable. Perfect for those who want to enhance their radiance.

Floral sensuality with a warm finish

The composition combines enchanting jasmine with noble osmanthus for a feminine, elegant note. Gentle, creamy woody accords add depth and warmth. The result is a scent that leaves a lasting impression.

Properties

Brand: Lancaster
Effect: moisturizing
Product line: Lancaster Riviera Collection

Manufacturer

Lancaster

Coty Beauty Austria GmbH
Technologiestraße 5
Europlaza Building 3, 1st Floor
1120 Vienna
Austria
Website: www.coty.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Ingredients

ALCOHOL DENAT., AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, PARFUM/FRAGRANCE, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, HEXAMETHYLINDANOPYRAN, LIMONENE, LINALOOL, CITRUS AURANTIUM PEEL OIL, HYDROXYCITRONELLAL, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, COUMARIN, CITRUS LIMON (LEMON) PEEL OIL, HEXYL CINNAMAL, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL, GERANYL ACETATE, VANILLIN, PINENE, TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL, CITRONELLOL, LINALYL ACETATE, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, TRIMETHYLBENZENEPROPANOL, CITRAL, ROSE KETONES.
Skip product gallery

You may also like

28
Hercules Sägemann Master Comb 664-326

Average rating of 0 out of 5 stars

46229
Hercules Sägemann Master Comb 664-326

Hercules Sägemann Meisterkamm 664-326 is a professional hair comb for high standards. The Meisterkamm made in Germany suits all hair types: whether curly, straight, or thick mane – with the Hercules Sägemann hair comb, you hold a high-quality comb in your hands that masters every texture. Hercules Sägemann Meisterkamm 664-326: Hair Comb of the Master Class The comb features snag-free teeth as well as a polished tooth base and comb back. This makes it particularly gentle and caring for hair and scalp. The proven design allows for professional work. The comb glides smoothly through the hair and fits perfectly in the hand. Although it is robust and torsionally stiff, it remains elastic. Chemicals and heat cannot damage the Meisterkamm. Hercules Sägemann Meisterkamm 664-326 Application Possibilities The comb is not only suitable for professional hands but also for non-professionals. It is ideal not only for cutting but also for styling and teasing elaborate or everyday hairstyles. Thanks to its heat resistance, it is also perfect for hair straightening.

Sale price: €12.95 Regular price: €18.00
10
Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 0 out of 5 stars

19573
Lancaster Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist

Das Riviera Peach Party Body & Hair Fragrance Mist von Lancaster versprüht pure Lebensfreude. Inspiriert von unbeschwertem Sommer-Glamour bringt es Leichtigkeit und gute Stimmung in deinen Alltag. Der Duft ist strahlend, frisch und voller Energie. Perfekt für alle, die jeden Moment genießen wollen.Fruchtig, floral und warm zugleichEin saftiger Pfirsich-Akkord sorgt für einen lebendigen, fruchtigen Auftakt. Zartes Maiglöckchen verleiht dem Duft eine elegante, florale Note. Warmes Sandelholz rundet die Komposition sanft ab und schenkt ein sonniges Finish.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
8
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

Average rating of 0 out of 5 stars

12231
Record Tecno Hair Pins Corrugated Black Cm 7,5 Box 250 G

The Xanitalia Professional Tecno Waved Bobby Pins 7,5cm Box 250g offer reliable hold for demanding styling and updos. Their waved shape provides a particularly secure grip on the hair and ensures a stable fixation without slipping. They can be discreetly integrated into the hair and are ideal for precise work in the salon and at home. The robust construction guarantees long durability even with frequent use.Strong hold for professional resultsThe hairpins are versatile and support both classic and creative styles. They enable controlled fixing of individual strands and ensure a clean finish. Thanks to their stable structure, they retain their shape even after extended wear. This allows for durable and professional hairstyles in no time.

Content: 250 g (€5.23 / 100 g)

Sale price: €13.08 Regular price: €14.20
5
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

Average rating of 0 out of 5 stars

26013
Ari Hair Clips 70mm 500 g pack

The Ari Hair Clips 70 mm in the 500 g pack are the ideal choice for reliable hold across a variety of styles. They securely and discreetly fix the hair without slipping and are perfect for updos, sections, or daily salon use. The sturdy construction ensures long-lasting durability even with frequent use. Available in black and gold, they visually complement different hair colours and looks.Strong hold for professional workThe hair clips are easy to incorporate into the hair and provide a firm, secure fit. They are versatile – from simple fixes to elaborate styling. Thanks to their smooth surface, they glide effortlessly into the hair without causing damage. This supports precise and efficient work with every application.

Content: 500 g (€6.92 / 100 g)

Sale price: €34.61 Regular price: €36.43
10
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

Average rating of 5 out of 5 stars

19572
Lancaster Riviera The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist

With the Lancaster The Coconut Club Body & Hair Fragrance Mist, you bring the spirit of the French Riviera directly into your home. The scent evokes exclusive beach clubs, sunshine on the skin, and relaxed summer moments. Light, refreshing, and modern, it accompanies you throughout the day. Ideal for skin and hair – for an all-around well-groomed fragrance experience.Summery fragrance composition with an elegant noteThe vibrant freshness of essential bergamot oil provides an invigorating start. A creamy coconut sorbet note adds summer lightness. The scent is rounded off with silky musk, which gently fades on the skin.

Content: 236 ml (€10.66 / 100 ml)

Sale price: €25.15 Regular price: €27.95
41
Fripac Cape

Average rating of 4 out of 5 stars

19625
Fripac Cape

The Fripac Cutting Cape in Black and Grey is the ideal choice for professional work in the salon. It reliably protects clothing from hair, moisture, and styling products, ensuring clean work with every cut. The lightweight, comfortable material offers high wearing comfort and feels soft on the skin. Thanks to its timeless design, the cape also appears modern and professional.Comfort and protection for every applicationThe cutting cape is easy to put on and adapts flexibly to different neck sizes. It stays securely in place during treatment and supports a pleasant customer experience. Ideal for haircuts, colouring, or styling where protection and hygiene are paramount. This makes every application comfortable and efficient.

Content: 1 pc (€16.50 / 1 pc)

Sale price: €16.50 Regular price: €27.90
8
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

Average rating of 0 out of 5 stars

12230
Xanitalia Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box

The Xanitalia  Professional Tecno Bobby pins smooth 5 cm 250 g Box are the ideal choice for precise and reliable fixation in daily salon use and at home. They securely hold the hair in place without slipping and are perfect for sectioning, styling, and updos. The smooth surface allows for effortless insertion without stressing the hair. Thanks to their sturdy construction, they are particularly durable and suitable for daily use. Secure hold for versatile applicationsThe hair clips provide optimal hold across various techniques and facilitate clean, structured work. They can be quickly and easily incorporated into the hair and removed again. Ideal for professional applications where precision and efficiency are required. This ensures every style is reliably supported and perfectly executed.

Content: 250 g (€4.61 / 100 g)

Sale price: €11.52 Regular price: €12.50
52
Revlon Professional Style Masters Pure Styler Strong Hold Hairspray Revlon Professional Style Masters Pure Styler Strong Hold Hairspray

Average rating of 0 out of 5 stars

86230
Revlon Professional Style Masters Pure Styler Strong Hold Hairspray

Revlon Style Masters Pure Styler Strong Hold Hairspray provides structured styles with strong hold and a naturally glossy finish. The quick-drying spray contains no propellant and is therefore more environmentally friendly than conventional hairsprays. It has a very pleasant scent and is easy to brush out. Application of RevlonRevlon Style Masters Pure Styler Strong Hold Hairspray Spray onto dry hair from a distance of 20 to 30 cm with even circular motions.

Content: 325 ml (€3.54 / 100 ml)

Sale price: €11.50 Regular price: €24.10
28
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

Average rating of 0 out of 5 stars

19602
Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum

The Kérastase Chronologiste Overnight Youth Serum is a luxurious anti-ageing night treatment for hair. It specifically targets dryness, frizz, dullness, and lack of volume. The leave-in formula provides intensive overnight care without weighing down. For visibly stronger, more supple hair in the morning.Highly effective formula for youthful hairEnriched with Pro-Xylane™ and Ochrophyta algae, the serum promotes deep regeneration. The lightweight leave-in serum absorbs quickly and leaves a silky finish. One pump is sufficient for optimal care.Application & Highlights:Apply to dry or damp hair before sleepingDistribute evenly through lengths and endsDo not rinse outFor fuller, strengthened hair overnight

Content: 90 ml (€58.50 / 100 ml)

Variants from €37.75
Sale price: €52.65 Regular price: €73.20
51
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece

Average rating of 0 out of 5 stars

19653
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece

The Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink 4-piece Set offers the perfect equipment for quick and professional blow-drying. The included round brushes in various sizes enable versatile styling – from volume at the roots to soft waves and sleek looks. Thanks to the special brush bodies, air is optimally directed, significantly reducing drying time. The modern pastel pink design also ensures a stylish appearance in the salon or at home.Versatility and efficiency in the setThe different brush sizes make the set ideal for various hair lengths and styling needs. The bristles provide optimal grip in the hair and support precise work during blow-drying. Ergonomic handles ensure high comfort even during longer applications. This allows professional results to be achieved quickly, efficiently, and with maximum volume.

Content: 1 set (€81.90 / 1 set)

Sale price: €81.90 Regular price: €166.80
52
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

Average rating of 0 out of 5 stars

19650
Olivia Garden Expert Blowout Speed Pastel Pink

The Olivia Garden Expert Blowout Speed in Pastel Pink is the perfect round brush for quick and efficient blow-drying with professional results. Thanks to its special brush body, air is optimally directed, significantly reducing drying time. At the same time, the high-quality construction ensures even heat distribution and gentle styling. The modern pastel design also gives the brush a stylish appearance.Faster styling with maximum volumeThe brush is ideal for voluminous looks, smooth styles, or gentle waves. Its bristles reliably grip the hair and allow for precise control during blow-drying. The ergonomic handle fits comfortably in the hand and supports comfortable working. This ensures professional blowouts are quick, efficient, and long-lasting.

Content: 1 pc (€20.90 / 1 pc)

Sale price: €20.90 Regular price: €43.14
51
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

Average rating of 0 out of 5 stars

19617
Olivia Garden Fingerbrush Combo M

The Olivia Garden Fingerbrush Combo M in various colours combines gentle hair care with modern design for everyday use. Its flexible, curved shape adapts optimally to the head shape, providing a particularly comfortable brushing experience. The combination of nylon and wild boar bristles gently detangles the hair and imparts a natural shine. At the same time, the hair is smoothed and cared for without being stressed.Versatile brush for every hair typeThe medium size is ideal for different hair lengths and versatile styling applications. Whether on wet or dry hair – the brush noticeably reduces hair breakage and improves combability. The ergonomic handle ensures comfortable and secure handling, making daily hair care efficient and pleasant.

Content: 1 pc (€18.20 / 1 pc)

Variants from €17.50
Sale price: €18.20 Regular price: €37.14

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.