Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond

Description

Product information "Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond"

The Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Nail Care Oil is designed for nail and cuticle care. It strengthens brittle nails, adds shine, and provides moisture. Additionally, it leaves a pleasant, delicate scent of fig, grape, or blueberry.

Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Ingredients

The SPA Cuticle Nail Oil is rich in D-Panthenol, Vitamin E, and sweet almond oil. It also contains olive oil, which ensures better absorption of the ingredients by the skin. Completely non-greasy!

Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Application

  • Apply around the nail edge after modeling or manicure.
  • Massage in with fingers or a cotton pad.

Can be used daily as a preventive measure for cracked and dry skin and brittle nails.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Tools & Accessories

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

34
Juliana Nails Jelly Allround Gel - Milky Rose Juliana Nails Jelly Allround Gel - Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71430
Juliana Nails Jelly Allround Gel - Milky Rose

Juliana Nails Jelly Allround Gel features an innovative texture, making it the perfect gel for your nail enhancements. It changes its consistency when needed. Juliana Nails Jelly Allround Gel: Soft when applied, steadfast when left undisturbed The thixotropic Jelly Allround Gel has a gel-like consistency and extra stability. It possesses a very special thixotropic property: it is soft and flexible when applied or modelled, and steadfast when left undisturbed. It does not run, providing ample time for nail modelling. Thanks to its excellent adhesion properties, you can expect long-lasting and durable nails. Additionally, it generates minimal heat. Available in Milky White and Milky Rose.

Content: 15 g (€113.33 / 100 g)

Sale price: €17.00 Regular price: €25.95
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
Juliana Nails Spider Gel - Clear Juliana Nails Spider Gel - Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

71463
Juliana Nails Spider Gel - Clear

Juliana Nails Spider Gel is a nail art line gel for ultra-fine lines and slightly thicker strokes. Straight lines are now effortlessly and easily achievable with the Spider Gel in Black, White, and Clear. Due to its viscous consistency, this gel forms threads when applied, which can be simply laid on the nail to create fine lines. From very thin to thicker lines, everything is possible — your creativity knows no limits. Geometric shapes, spider webs, snowflakes, straight and curved lines are easily created with this nail art gel. The Spider Gel is highly pigmented, resulting in opaque lines. It can be used on gel, colour gel, gel polish, acrylic gel, and acrylic. Juliana Nails Spider Gel Application 1. Using a Dotting Tool Remove a small amount of gel from the jar with a dotting tool and draw directly onto the nail Apply gel to the nail and draw lines from there with the dotting tool 2. Using fingers Apply Spider Gel to the index finger, press the thumb and index finger together Place the threads formed when pulling the fingers apart directly on the nail (wear gloves to avoid skin staining)

Content: 5 g (€182.00 / 100 g)

Variants from €6.80
Regular price: €9.10
40
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Average rating of 0 out of 5 stars

71289
Juliana Nails Light Changing Glitter - Tropical Dream

Juliana Nails Light Changing Glitter delivers the wow effect. The glitter variants consist of an iridescent mix of fine glitter, hexagons, and sequins, which change their undertone depending on sunlight exposure. The Light Changing Glitter enhances every look – from holo to chameleon style, every design gets its sparkling glam-up! Juliana Nails Light Changing Glitter: Glitter Mix for Unique Nail Design Variety of design possibilities: create sparkling accents or full cover Shimmers in purple, pink, blue, and gold The colours retain their intensity Juliana Nails Light Changing Glitter Application The glitter is easily applied as the final step on the first layer of the sealing gel and is suitable for all types of enhancements and natural nails. 1. Sprinkling: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Sprinkle glitter onto the still moist gel layer and cure (curing time varies depending on the product) or dab with a brush Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary 2. Dipping: Gel Polish and Polish Proceed as usual up to the sealing layer Apply a thin layer of sealing gel Dip finger at an angle into the glitter, lightly tap off excess, then cure Remove excess glitter particles with a nail brush or brush Apply the sealing gel of choice and cure again Remove any residual sweat layer with Gel Cleaner if necessary Acrylic Prepare the nail as usual Dip acrylic brush into liquid, remove excess Pick up the desired acrylic powder (softer than usual) Cautiously dip acrylic balls into glitter Model the nail as usual, let dry, and shape as desired Seal the acrylic enhancement as usual 3. Mixing: Gel Polish & Gel Proceed as usual up to the colour or sealing layer Mix glitter with gel or sealing gel Apply with a gel brush and cure (curing time varies depending on the product) Acrylic Prepare the nail as usual Mix glitter with the chosen acrylic powder Dip acrylic brush into acrylic liquid and remove excess Model the nail as usual, let dry, and file into the desired shape Seal the acrylic enhancement as usual

Content: 5 g (€60.00 / 100 g)

Sale price: €3.00 Regular price: €4.99
13
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71324
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose is a true all-rounder. The gel can be used as a primer, builder, and top coat. Its medium consistency allows for easy application and self-leveling. Additionally, it exhibits excellent adhesion properties and generates minimal heat. The 3-in-1 gel can also be used for natural nail reinforcement and extension with tips or the modelling form.

Content: 50 g (€40.00 / 100 g)

Sale price: €20.00 Regular price: €22.99
48
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

Average rating of 0 out of 5 stars

93295
L'Oréal Majirel Cool Cover - 5 light brown

L'Oréal Majirel Cool Cover offers cool, rich colour reflections with long-lasting neutralisation. The product provides maximum durability and intense colour depth. Majirel Cool Cover offers up to 100% grey coverage and vibrant shine through active conditioning ingredients. Thanks to complex and cool colour molecules, the dye provides long-lasting neutralisation. It is also characterised by high resistance, even under extreme conditions such as strong sunlight, high humidity, or frequent washing. Application recommendation for L'Oréal Majirel Cool Cover Majirel Cool Cover is mixed in a ratio of 1:1.5 with a cream oxidant (3.75%, 6%, or 9%). The processing time is 35 minutes without heat. The choice of developer depends on the desired colour result: 3.75% oxidant: For tone-on-tone colouring, darker tinting, or lightening up to 1.5 levels. 6% oxidant: For lightening up to 2 levels and grey coverage. 9% oxidant: For lightening up to 3 levels. Majirel Cool Cover can be mixed with other Majirel shades.

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €23.10
26
CBD VITAL Natural Extract PREMIUM CBD Oil 5%

Average rating of 0 out of 5 stars

74002
CBD VITAL Natural Extract PREMIUM CBD Oil 5%

CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% is suitable for beginners as it can be dosed easily and precisely due to its lower CBD concentration. The organic-certified product ensures balance and vitality. With CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5%, you will feel naturally well. What is CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% made of? CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% consists of organic hemp seed oil, organic hemp extract, and organic MCT oil (liquid coconut oil). Hemp seed oil and hemp extract are derived from cannabis strains that are rich in cannabidiol but naturally low in THC content. Cannabidiol is also known as “CBD” and is considered a particularly health-promoting active ingredient extracted from the flowers and leaves of the hemp plant. THC, on the other hand, is a psychoactive substance found in hemp, which is attributed with a intoxicating effect. The cannabis is sourced from organic EU agriculture, ensuring the absence of pesticides and herbicides. A specialized extraction process produces highly concentrated, purely natural CBD oils that contain the full spectrum of plant compounds. A further special feature of CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% is the so-called “Entourage Effect”. This states that there is a higher biological activity, which enhances the effect. The entourage effect is achieved through the high content of terpenes (organic compounds produced by plants that act as cell messenger substances). Application recommendation for CBD VITAL Naturextrakt PREMIUM Oil 5% 2 x 4 drops placed under the tongue. The drops should be held in the mouth for 20 to 30 seconds before swallowing. The amount can be adjusted or increased from dose to dose. For best results, it is recommended to follow the same hemp-CBD routine for one month. Shake before use! Store in a cool, light-protected place.

Content: 10 ml (€213.50 / 100 ml)

Sale price: €21.35 Regular price: €28.90
22
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Average rating of 0 out of 5 stars

71458
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Problems with cuticles? Juliana Nails Cuticle Oil Roll-On Bottle solves them. The nourishing oil works against hard, dry, or cracked cuticles and is an essential part of a perfect manicure. Especially through filing, cuticles are often stressed and need adequate care.

Content: 9 ml (€38.89 / 100 ml)

Sale price: €3.50 Regular price: €4.49
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Average rating of 0 out of 5 stars

86396
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Shades

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique™ Permanent Hair Colour Copper Tones offers copper, vibrant, elegant, and rich professional hair colour. Featuring a variety of pigmentations, including C5. Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Copper Tones: Impressive Colour and Healthy Hair The KER-HA Complex technology is a colour and care complex that strengthens, seals, and protects the hair structure. For sensational colour and healthy hair, it contains: Hyaluronic acid for increased moisture Phyto-keratin for protection, repair, and strengthening of the hair fibre through improved protein binding within the hair Antioxidant molecule that controls the speed at which the colour develops Gloss sealing for long-lasting shine that brilliantly reflects light. Application with Revlon Revlonissimo Colorsmetique Cream Developer following the instructions.

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
Xanitalia Roll-On Wax Refill - Small - Pink titanium

Average rating of 0 out of 5 stars

75035
Xanitalia Roll-On Wax Refill - Small - Pink titanium

The Xanitalia Hair Removal Wax Refill Small features a small roll-on attachment suitable for sensitive areas such as the forearms or bikini zone. The oil-soluble hair removal wax is available in Titanium Pink and Honey variants, which differ in formulation, colour, and scent. Xanitalia's hair removal products are particularly reliable, stable, and effective.

Content: 100 ml (€3.04 / 100 ml)

Regular price: €3.04
61
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Average rating of 5 out of 5 stars

86362
Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones

Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones features a formulation with high-end technology for professional colouring. The permanent hair colour offers a balanced effect of coverage, transparency, colour pigments, and shine. It ensures a multi-dimensional colour from root to tip. From the first application, twice as much care, shine, and colour brilliance are achieved. The cool colour results range from light to strong neutralisation, enabling elegant, neutral shades. Advantages of Revlon Professional Revlonissimo Colorsmetique Cool Tones Innovative technology with the ultimate colour and care complex: KER-HA COMPLEX™ Cool colour results 100% grey coverage Formulated as if it contained a hair mask Dermatologically tested

Content: 60 ml (€16.50 / 100 ml)

Sale price: €9.90 Regular price: €25.60
27
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

Average rating of 4 out of 5 stars

53399
L'Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In

L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In treatment has been specially developed for severely damaged hair. The technology for repairing the molecular structure of the hair repairs damage from the past two years in just one application*. This professional serum for severely damaged hair penetrates directly into the molecular structure of the hair with peptide bonds and 5 amino acids, repairing and strengthening it. The lightweight texture instantly penetrates the hair fiber, giving it new strength. The hair shines, feels smooth, and is protected from external influences. The leave-in also provides heat protection up to 230°C**, as well as strength, elasticity, and flexibility. The result: strong, healthy-looking, and flowing hair. L’Oréal Série Expert Absolut Repair Molecular Leave-In Application Apply to towel-dried hair Divide the hair into two sections and apply one pump per section. Use more if needed Detangle the hair for optimal distribution Allow to work in, then blow-dry or air dry as usual For the best results, use after the Absolut Repair Molecular Shampoo and Rinse-Off Serum. *Instrumental test: macromolecular hair fiber structure after application of Absolut Repair Molecular Shampoo, Rinse-Off Serum, and Leave-In. **Instrumental test.

Content: 100 ml (€29.95 / 100 ml)

Variants from €18.95
Sale price: €29.95 Regular price: €40.80
Skip product gallery

Customer also bought:

Paul Mitchell Surprise

Average rating of 0 out of 5 stars

39780
Paul Mitchell Surprise

Paul Mitchell steht für professionelle Haarpflege und Stylingprodukte in Salonqualität. Das vielseitige Sortiment bietet passende Produkte für unterschiedliche Haartypen und Haarbedürfnisse – von intensiver Pflege bis hin zu Styling und Finish. Hochwertige Formulierungen unterstützen ein gepflegtes Haargefühl und professionelle Ergebnisse. Im Mittelpunkt stehen zuverlässige Produkte für die individuelle Haarpflege und das tägliche Styling.

Content: 1 pc (€999,999.99 / 1 pc)

Regular price: €999,999.99
22
Hercules Sägemann Volume Brush 9090 Hercules Sägemann Volume Brush 9090

Average rating of 0 out of 5 stars

46024
Hercules Sägemann Volume Brush 9090

The Hercules Sägemann Volume Brush 9090 with integrated sectioning tip for teasing individual strands is the ideal volume styler for those seeking more volume. The sturdy brush is made from high-quality wood and offers long-lasting durability. 100% pure wild boar bristles provide shine and perfect volume, as well as easy teasing for all hair types. The ergonomic brush is perfect for sectioning and teasing individual strands for elaborate updos.

Sale price: €10.95 Regular price: €14.00
57
Hercules Sägemann Handle Comb 261

Average rating of 0 out of 5 stars

46332
Hercules Sägemann Handle Comb 261

The Hercules Sägemann Stielkamm 261 is, like all combs from the German quality label, particularly high-quality in terms of functionality and design. The handle comb effortlessly creates great hairstyles like a professional. The sturdy style precisely separates passes, while the rounded teeth ensure maximum gentle care of the scalp. The absolutely hair- and scalp-friendly needle handle comb made from natural rubber is elastic and particularly durable, gliding gently through the hair. For daily new styling!

Sale price: €3.00 Regular price: €7.00
60
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

Average rating of 4.5 out of 5 stars

54358
Schwarzkopf BC Moisture Kick Spray Conditioner

A lightweight yet intensive conditioner for daily use that provides the optimal balance for the moisture levels of normal to dry and brittle hair. The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is used to achieve healthy-looking, shiny hair with improved combability. Using Cell Equalizer technology, it smooths the hair surface, imparting softness, elasticity, and shine. Glycerol provides moisture, and vegan keratin offers a noticeable nourishing effect. BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner: Up to 48h Moisture Feel The weightless, hydrating conditioner from Bonacure Moisture Kick helps hair maintain its optimal moisture content and provides up to a 48-hour moisture-rich hair feel. The conditioner for brittle, frizzy, curly, or dry hair is enriched with vegan keratin and glycerol. Glycerol is responsible for moisture supply, while keratin cares for the hair. Vegan hair product – free from animal-derived ingredients. The nourishing properties help the hair regain its natural bounce and elasticity. The moisture conditioner supports an easy hair care routine, as it can be sprayed on in seconds and does not need to be rinsed out. Result:- The hair is supplied with moisture– for a 48-hour feeling of optimal hydration- Naturally shiny hair - Bounce and elasticity- The hair is instantly detangled and easier to combProfessional tip: The Schwarzkopf BC Bonacure Moisture Kick Spray Conditioner is also an excellent tool for hair cutting. It can also be sprayed onto dry hair between washes to add extra shine and smoothness. Advantages: - Lightweight spray conditioner - Intensive care for normal to dry hair - High nourishing effect with up to 48h moisture feel - Vegan product with keratin & glycerol Like the entire Moisture Kick line, the spray conditioner is also suitable for caring for natural curls and waves. Its moisture-retaining properties give curls bounce and elasticity. Its light formula does not weigh down curly hair structures, allowing curls and waves to retain lively movement.

Content: 400 ml (€5.01 / 100 ml)

Variants from €2.95
Sale price: €20.05 Regular price: €49.92
27
Hercules Sägemann Edelholzbürste 9644

Average rating of 0 out of 5 stars

46049
Hercules Sägemann Edelholzbürste 9644

The Hercules Sägemann Edelholzbürste 9644 is an elegant, narrow grooming brush with 7 rows of pneumatic cushions for short to medium-length hair. The brush is ideal for Detangling Brushing out Loosening for every hair type. Pure wild boar bristles care for the hair, providing a healthy shine and volume. The brush body is made from high-quality plantation wood and fits perfectly in the hand thanks to its ergonomic shape.

Sale price: €18.95 Regular price: €26.00

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.