Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Juliana Nails Jelly Allround Gel - Milky Rose

Description

Product information "Juliana Nails Jelly Allround Gel - Milky Rose"

Juliana Nails Jelly Allround Gel features an innovative texture, making it the perfect gel for your nail enhancements. It changes its consistency when needed.

Juliana Nails Jelly Allround Gel: Soft when applied, steadfast when left undisturbed

The thixotropic Jelly Allround Gel has a gel-like consistency and extra stability. It possesses a very special thixotropic property: it is soft and flexible when applied or modelled, and steadfast when left undisturbed. It does not run, providing ample time for nail modelling. Thanks to its excellent adhesion properties, you can expect long-lasting and durable nails. Additionally, it generates minimal heat. Available in Milky White and Milky Rose.

Properties

Brand: Juliana Nails
Product line: Juliana Nails Builder Gels

Manufacturer

Juliana Nails

Juliana Nails GmbH
Gerberweg 71
9020 Klagenfurt am Wörthersee
Austria
Website: www.juliana-nails.com

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

8
Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald

Average rating of 0 out of 5 stars

71423
Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald

Experience the fascination of Juliana Nails Aurora Pigments on your nails. The ultra-fine Aurora pigment gives every nail art and full cover design an unparalleled craftsmanship. The irresistible interplay of colours creates stunning nails with mirror-like Aurora pigments with pearl effects. Juliana Nails Aurora Pigments Highlights & Effects Mirror-like Aurora pigment Ultra-fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Excellent adhesion Perfectly smooth finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black bases Juliana Nails Aurora Pigments Application Application with Juliana Nails Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the practical Nail Tool Set with silicone tip transforms your nails into masterpieces with ease. Thanks to perfect adhesion, you will enjoy a great result for a long time. Proceed as usual up to the colour layer. To seal, use Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe (it is important that the gel has no sweating layer, so choose this gel) After the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe has cured, apply pigments quickly and thoroughly to the nail, exerting little pressure on the nail tip. Gently but thoroughly remove pigment residues from the nail with a very soft dust brush. Seal the nail as usual, ensuring good coverage around the nail edges.

Content: 15 g (€30.67 / 100 g)

Variants from €2.90
Sale price: €4.60 Regular price: €4.99
17
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Average rating of 0 out of 5 stars

71191
Juliana Nails Gel Polish Purple & Violet Tones - Fancy Fashion

Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades range from subtle to bold hues, shining with passion, depth, uniqueness, and an impressively beautiful finish. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades include delicate tones such as Soft Violet, Make Up Ash Rose, up to bold shades like Wild Berry, Vintage Dark Rose, and very dark colours like Berry Chic and Grace. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades as an alternative to classic nail polish Whether acrylic or gel nails — Juliana Nails Gel Polish is equally suitable for hands and feet, natural or artificial nails. For natural nails, the polish also has a very positive effect: it strengthens them and provides more stability. The integrated brush allows for effortless application of the shades. The polish is self-levelling, making it safe and precise to apply. Juliana Nails Gel Polish in purple & violet shades: unbeatable long-lasting wear Apply, cure — done. This is how quickly stylish purple & violet shades are created on the nails. The gel polish lasts up to 5 weeks — no chipping, no scratching! The gel polish remover can still be used for quick removal to change colours.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
42
Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald

Average rating of 0 out of 5 stars

71420
Juliana Nails Aurora Pigment - Mystic Emerald

Experience the fascination of Juliana Nails Aurora Pigments on your nails. The ultra-fine Aurora pigment gives every nail art and full cover design an unparalleled craftsmanship. The irresistible interplay of colours creates stunning nails with mirror-like Aurora pigments with pearl effects. Juliana Nails Aurora Pigments Highlights & Effects Mirror-like Aurora pigment Ultra-fine pigment powder Intense colour result Easy application in combination with Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe Excellent adhesion Perfectly smooth finish Suitable for Nail Art & Full Cover designs Compatible with coloured, white, and black bases Juliana Nails Aurora Pigments Application Application with Juliana Nails Gel Lacquer High Gloss Finish No Wipe and the practical Nail Tool Set with silicone tip transforms your nails into masterpieces with ease. Thanks to perfect adhesion, you will enjoy a great result for a long time. Proceed as usual up to the colour layer. To seal, use Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe (it is important that the gel has no sweating layer, so choose this gel) After the Gel Lacquer High Gloss Finish – No Wipe has cured, apply pigments quickly and thoroughly to the nail, exerting little pressure on the nail tip. Gently but thoroughly remove pigment residues from the nail with a very soft dust brush. Seal the nail as usual, ensuring good coverage around the nail edges.

Content: 15 g (€19.33 / 100 g)

Sale price: €2.90 Regular price: €4.99
BeautyLash Power Brow Tinting Kit

Average rating of 0 out of 5 stars

72004
BeautyLash Power Brow Tinting Kit

The vegan BeautyLash Power-Brow Tinting Sets in shades of Black Brown, Dark Brown, and Light Brown transform colourless and faded eyebrows in just a few steps into real Power-Brows! Grey or white hairs are reliably covered and receive a vibrant colour. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set in Black Brown dyes each hair in a deep black-brown and is recommended for dark brown to black eyebrows. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set Dark Brown dyes eyebrows in a dark brown shade and is recommended for medium to dark brown eyebrows. The BeautyLash Power-Brow Tinting Set Light Brown dyes each hair in a medium brown shade and is recommended for dark blonde to medium brown eyebrows. Expressive eyebrows with the Power-Brow Tinting Set for eyebrows Eyebrow colouring as in a salon – with the Beautylash Power-Brow Tinting Set for eyebrows, this is child’s play. The colour lasts up to 6 weeks and is smudge- and water-resistant, effectively highlighting the eyebrows! The set provides emphasised eyebrow colour that lasts for many weeks! Look great instantly without makeup with the Power-Brow Sets from BeautyLash! Contents of the Power-Brow Tinting Set for eyebrows 1 Tube Brow Colour (3.5 ml) 1 Tube Oxi Creme (3.5 ml) 1 Färbestäbchen 1 Färbebürstchen One pack is sufficient for approximately 8 applications. Eyebrow colouring as in a salon – application of the BeautyLash Power-Brow Tinting Set for eyebrows Clean eyebrows with an oil-free eye makeup remover and wait until they are dry Outline eyebrows with eyeliner or fatty cream to protect against staining Preparation 1:1: Mix 2 cm Brow Colour and 2 cm Oxi Creme and stir well with the Tinting Sticks until the paste is uniform Apply the colour paste precisely with a brush or stick; cover hairs from the root to the tip with the paste, wipe off excess on surrounding skin with a damp cotton pad Allow the paste to develop for between 2 and 10 minutes. The longer the development time, the more intense the result. For a lighter result, leave on for a maximum of 3 minutes Gently remove the paste with a damp cotton pad If necessary, remove any staining under or above the eyebrows with remover The Power-Brows are ready for the next few weeks!

Regular price: €9.99
22
Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond

Average rating of 0 out of 5 stars

71456
Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil - Almond

The Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Nail Care Oil is designed for nail and cuticle care. It strengthens brittle nails, adds shine, and provides moisture. Additionally, it leaves a pleasant, delicate scent of fig, grape, or blueberry. Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Ingredients The SPA Cuticle Nail Oil is rich in D-Panthenol, Vitamin E, and sweet almond oil. It also contains olive oil, which ensures better absorption of the ingredients by the skin. Completely non-greasy! Juliana Nails SPA Nail & Cuticle Oil Application Apply around the nail edge after modeling or manicure. Massage in with fingers or a cotton pad. Can be used daily as a preventive measure for cracked and dry skin and brittle nails.

Content: 10 ml (€31.00 / 100 ml)

Sale price: €3.10 Regular price: €3.99
41
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Average rating of 5 out of 5 stars

99194
Wella Color Xpress - 7/1 medium blonde ash

Fast. Precise. Expressive – this is Wella Color Xpress. Wella Color Xpress is the perfect solution for those who do not want to lose time – yet expect the highest colour quality. Achieve true-to-tone, brilliant results in just 10 minutes of processing time without heat, thanks to innovative technologies and smart application. Advantages at a glance: Express service: Permanent hair colour with only 10 minutes processing time – entirely without additional heat. 11 perfectly coordinated shades: ideal for quick services with professional standards. ControlX & Metal Purifier Technology: Ensure even, colour-accurate results and protect the hair structure. Easy application: The thin-viscous consistency allows for quick, effortless application – perfect when time is limited. Up to 100% grey coverage: Even stubborn hair is reliably covered. Natural root concealing: Perfect for the Express Roots Service. Express Lift: Gentle lightening by 1–2 levels for a harmonious colour balance from roots to tips. Application & mixing: For optimal results, mix with Welloxon Perfect developer: 6%: For grey coverage and up to 1 level of lightening 9%: For up to 2 levels of lightening Ideal for: Quick colour services in the salon Clients with limited time Natural colour refresh and root treatments Express services with professional impact With Wella Color Xpress, hair colour becomes an express experience – efficient, reliable, and stunningly beautiful

Content: 60 ml (€19.92 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.16
51
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Average rating of 0 out of 5 stars

71273
Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer - Hello Audrey

Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer offers all the shades the heart desires. From pale pink to delicate pink to pure white or nude tones, French polish techniques know no limits! While French Nails are characterised by the white nail tip, Babyboomer nails feature a seamless gradient from the white tip to the nail bed. Juliana Nails Gel Polish French & Babyboomer: French Polish with long-lasting durability and natural nail reinforcementFrench Gel Polishes from Juliana Nails not only deliver sensational colours but are also very easy to apply. Simply apply over the base coat, cure (UV or LED lamp), and the nails are ready for the individual finish, from matte to high gloss. The polish can be applied on natural nails, as well as acrylic and gel nails, and lasts up to 5 weeks without chipping or scratching. The French Gel Polish from Juliana Nails strengthens natural nails and makes them more stable. For beautiful, scratch-resistant nails with stunning polish for weeks. Nevertheless, the polish can be easily removed with Gel Polish Remover.

Content: 6 ml (€65.00 / 100 ml)

Sale price: €3.90 Regular price: €8.00
22
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Average rating of 0 out of 5 stars

71458
Juliana Nails Cuticle Oil Roll-on

Problems with cuticles? Juliana Nails Cuticle Oil Roll-On Bottle solves them. The nourishing oil works against hard, dry, or cracked cuticles and is an essential part of a perfect manicure. Especially through filing, cuticles are often stressed and need adequate care.

Content: 9 ml (€38.89 / 100 ml)

Sale price: €3.50 Regular price: €4.49
17
Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady Juliana Nails Gel Polish Red Tones  - Cherry Cherry Lady

Average rating of 0 out of 5 stars

71203
Juliana Nails Gel Polish Red Tones - Cherry Cherry Lady

The Juliana Nails Gel Polish Reds are stylish and expressive, suitable for use anywhere: on hands and feet, gel or acrylic enhancements, or natural nails. They are a beautiful alternative to traditional nail polish and offer particularly long-lasting results. Apply, cure - done. The gel polish is self-leveling and therefore very easy to apply after the base coat. Enjoy up to 5 weeks of beautiful nails without chipping or scratching! Full colour power in the shortest time with extra long durability Once applied, the polish is immediately dry after drying with UV or LED light. The reds last up to 5 weeks like all gel polishes. It also has a positive effect on the natural nail. It ensures strong and stable natural nails. The finish can be chosen individually from matte to high gloss. Expressive, seductive nails in red From pale red to vibrant red with berry shimmer to eye-catching Ferrari red and bright light red, no red shade is missing for lovers of expressive colour on the nails. Dark, very elegant cherry-red shades are also included. Thanks to the Gel Polish Remover, a quick colour change is possible despite high durability. This allows the polish to be easily removed.

Content: 6 ml (€113.33 / 100 ml)

Variants from €4.99
Sale price: €6.80 Regular price: €8.15
13
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

Average rating of 0 out of 5 stars

71324
Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose

The Juliana Nails Diamond Allround Gel Milky Rose is a true all-rounder. The gel can be used as a primer, builder, and top coat. Its medium consistency allows for easy application and self-leveling. Additionally, it exhibits excellent adhesion properties and generates minimal heat. The 3-in-1 gel can also be used for natural nail reinforcement and extension with tips or the modelling form.

Content: 50 g (€40.00 / 100 g)

Sale price: €20.00 Regular price: €22.99
Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera

Average rating of 0 out of 5 stars

75004
Xanitalia Hair Removal Strips For Body - Argan oil and Aloe vera

The Xanitalia body hair removal strips are ready-to-use strips that can be easily applied to the skin. They are available in two variants: Argan oil and Aloe Vera for normal skin Green tea and Calendula for sensitive skin Each pack contains 20 strips and 4 care wipes.

Content: 1 pc (€6.30 / 1 pc)

Regular price: €6.30

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.