Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Menu

Average rating of 0 out of 5 stars

Create review

Jaguar Satin - 5.5 inches

Description

Product information "Jaguar Satin - 5.5 inches"

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Properties

Brand: Jaguar Solingen
Features: micro toothing of one blade, vario screw
Grinding: hollow grinding
Left- or right-handed: for right-handers
Material: hardened stainless steel
Note: Quality Checked (May contain test hair)
Product line: Jaguar Solingen Scissors

Manufacturer

Jaguar Solingen

United Salon Technologies GmbH
Ketzberger Str. 34
42653 Solingen
Germany
Email: [email protected]

Manufacturer website

Reviews 0

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

How do you like this product?

Tell others about your experience!


Skip product gallery

You may also like

20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40007
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 scher (€81.90 / 1 scher)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40006
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 scher (€81.90 / 1 scher)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
20
Jaguar Satin - 5.5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40005
Jaguar Satin - 5.5 inches

The Jaguar Satin scissors feature a blade with a flat cutting angle and one-sided micro-serration. They impress with their matte satin finish and long-lasting sharpness. The scissors are available in 4 different sizes.

Content: 1 pc (€81.90 / 1 pc)

Sale price: €81.90 Regular price: €102.40
51 Tip
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Average rating of 4.8 out of 5 stars

17884
Wella Koleston Perfect Me+ 60ml - 2/0 black

Wella Koleston Perfect ME+ is Wella's professional hair colour trusted by both hairdressers and private individuals. It is a modern hair colour with innovative technology (featuring Pure Balance) that combines the benefits of all previous Koleston Perfect shades in a single colouring. As a result, it is even suitable for allergy sufferers. Intense, naturally appearing hair colour Koleston Perfect Me+ is a unique hair colour that combines the coverage of classic Koleston shades with the gentle formula of Innosense colours, carrying the shine and luminosity of Illumina. The colour appears intense but much more natural, as it does not look overly bold. With 123 shades, Koleston Perfect meets every requirement: from blonde to black, every tone is available. To achieve a completely individual and suitable colour result, all shades can be mixed with each other. For modern, safe results with radiant yet very natural-looking hair colour. Reduced allergy risk The Pure Balance technology binds free radicals, preventing them from reacting with peroxide. This results in fewer free radicals, leading to a more uniform colour outcome. Fewer free radicals also mean less hair damage. Except for 10/86, all shades contain the Me+ technology. Unlike other hair colours without ME+, the risk of developing an allergy to the colours is minimised. Wella Koleston Perfect Me+ application tips Wella Koleston Perfect is a permanent cream hair colour for intense, long-lasting results with up to 100% grey coverage. The application is as follows: Mixing ratio: 1:1 with Welloxon Perfect (e.g., 60 ml Koleston Perfect + 60 ml Welloxon Perfect) Application: Apply to dry hair, starting with areas with the highest white percentage Processing time: With heat: 15-25 minutes, without heat: 30-40 minutes Developer strengths: 4% for tone-on-tone or darker without grey coverage, 6% for up to 1 shade lightening, 9% for up to 2 shades lightening, 12% for up to 3 shades lightening Grey coverage: Add Pure Naturals shade for high white percentage (over 50%) Length and tip balancing: After processing, dampen the hair and leave to process for 5-10 minutes without heat Post-treatment: Apply colour service colour retouch for colour stabilisation Wella Koleston Perfect Me+ highlights at a glance Reliable and gentle colour results Long-lasting colour Less hair damage Natural colour outcome High coverage (up to 100%) Reduced allergy risk (when ME+ is included) Conditions the hair and provides incredible shine Colour mixture is easy to mix and wash out Top formulation for precise application Pleasant scent Koleston Perfect colour chart Find your favourite colour with the Koleston Perfect colour chart available for download as a PDF file in the product details above. It includes shade overview as well as mixing recommendations.

Content: 60 ml (€16.58 / 100 ml)

Sale price: €9.95 Regular price: €20.16
25
Alcina #Style Heat Protection Spray

Average rating of 5 out of 5 stars

77200
Alcina #Style Heat Protection Spray

Alcina #Style Heat Protection Spray offers effective and long-lasting protection from styling heat up to 230°C. You can blow-dry, straighten or curl your hair to your heart's desire without having to worry about damage. This heat protection spray prevents your hair from becoming brittle, dry and dull. A lightweight hair feel and beautiful shine are maintained.  How to use Alcina #Style Heat Protection Spray Apply every time you wash your hair and before any heat styling.  Can be used on wet and dry hair.  Comb hair after application to ensure even distribution.  Can be combined with any other styling product. 

Content: 125 ml (€8.84 / 100 ml)

Sale price: €11.05 Regular price: €14.75
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

Average rating of 4.5 out of 5 stars

50176
Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick - Intense Orange

The Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick is a lip care product that combines an innovative texture with incredible colour brilliance. Thanks to the moisturising HILURLIP technology, the lips appear fuller. The long-lasting nourishing formula provides a pleasant and velvety sensation throughout the day. The fragrance-free lipstick is highly pigmented with very expressive, beautiful colours. Application recommendation for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick To enhance the longevity of the lipstick, a liner stick should be used. The lipstick should be applied directly to the lips to ensure the colour lasts as long as possible. After application, press the lips onto a cosmetic tissue. The lipstick can be used with or without a contour pencil. Professional tip for Stagecolor Pure Lasting Color Lipstick Mix the shade Basic Nude with a vibrant red tone – this creates a very beautiful, subtle lip colour.

Content: 4 g (€737.50 / 100 g)

Regular price: €29.50
43
L'Oréal Colorful Hair - Clear

Average rating of 0 out of 5 stars

16958
L'Oréal Colorful Hair - Clear

With Loreal Colorful Hair, no mixing with an oxidant is necessary. The direct dye provides a semi-permanent hold. Depending on the desired intensity and hair structure, a durability of approximately 3 washes for pastel shades up to 15 washes can be achieved. White hair coverage is not possible. Application Tip for L'Oréal Colorful Hair The processing time can range from 5 to 20 minutes – the duration does not affect the brightness but influences the longevity.

Content: 90 ml (€13.28 / 100 ml)

Sale price: €11.95 Regular price: €20.90
30
MC Fleur Shampoo

Average rating of 0 out of 5 stars

18163
MC Fleur Shampoo

The Fleur Shampoo by MC is suitable for all hair types due to its gentle and skin-friendly formulation. This shampoo also imparts a floral and fresh scent to your hair. Result: Floral and fresh scent Radiant and shiny hair

Content: 5 liter (€3.61 / 1 liter)

Variants from €6.43
Sale price: €18.05 Regular price: €25.90
23
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

Average rating of 4.5 out of 5 stars

68027
Remington PROluxe Straightener S9100 - beige

The Remington PROluxe Hair Straightener S9100 provides smooth and long-lasting styling results. The specially developed OPTIheat technology ensures that heat is targeted precisely at the hair. A sensor detects when the selected temperature is exceeded or fallen below and adjusts accordingly. There are 9 temperature settings between 150 and 230°C. The "Pro +" setting sets the perfect temperature for gentle styling. This corresponds to 185°C. The desired styling temperature is reached after just 10 seconds of heating. Additionally, the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 features narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates with Ultime-Glide ceramic coating. Features of the Remington PROluxe Hair Straightener S9100 OPTIheat technology "Pro +" setting Narrow, 110 mm long, spring-loaded styling plates 9 temperature settings 150-230°C 10 seconds heating time Button lock Automatic safety shut-off after 60 minutes Travel lock Worldwide voltage adjustment Cord swivel joint 3 m cord Heat-resistant storage bag

Variants from €59.95
Sale price: €84.95 Regular price: €109.99
25
Alcina Color Shampoo - brown

Average rating of 0 out of 5 stars

77106
Alcina Color Shampoo - brown

With Alcina Color Shampoo, hair is gently cleansed while simultaneously refreshing and protecting the hair colour. Thanks to the active colour pigments, the hair also gains an intense shine. The hair is additionally cared for. The coverage of the colour is 10 - 15%. The effect lasts for 1 - 2 washes. Nuances of Alcina Color Shampoo brown gold copper red silver violet Application of Alcina Color Shampoo The shampoo is applied to wet hair. Leaving the shampoo on for 2 - 5 minutes further enhances the colour-protecting effect. Rinse thoroughly.

Content: 200 ml (€6.72 / 100 ml)

Variants from €12.85
Sale price: €13.45 Regular price: €17.95
24
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

Average rating of 5 out of 5 stars

23276
Tigi Bed Head Hard Head Hairspray

The Tigi Bed Head Hard Head Hairspray provides extra-strong hold and is unyielding. It enhances shine, protects the hair from UV rays, and dries quickly. Easy to comb through. Suitable for long-lasting styles on all hair types due to its extra-strong hold. For a naturally glossy finish on any hairstyle. Application recommendation for Tigi Bed Head Hard Head Hairspray Spray the hairspray from approximately 25-30 cm onto dry, already styled hair or apply specifically to individual sections to emphasise them.

Content: 284 g (€4.84 / 100 g)

Sale price: €13.75 Regular price: €17.99
20
Jaguar Satin Plus - 5 inches

Average rating of 0 out of 5 stars

40086
Jaguar Satin Plus - 5 inches

The Jaguar Satin Plus is a hair cutting shear with a classic handle shape made from forged chromium stainless steel. The elegant, silver shear for right-handed users features a sharp blade with a flat cutting angle and a blade with a pointed cutting angle. The screw can be easily readjusted via the Vario-System. Notable features of the Jaguar Satin Plus hair cutting shear include a finger rest surface and a removable finger hook.

Content: 1 pc (€95.90 / 1 pc)

Sale price: €95.90 Regular price: €119.90

From our magazine



What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

What are the best hair care products 2026? Our must-haves for beautiful hair

At BellAffair, we are constantly testing new product launches from exclusive professional hair brands. We’ve already found the best hair care for 2026!
Balayage

Hair Glossing: The secret to shiny, healthy hair

One method of color refinement is so-called hair glossing. It is particularly effective for colored, dry, or brittle hair.

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Special Hair Care Gifts and Sets at BellAffair

Which hair care gift your loved ones will like best is revealed in BellAffair’s gift guide!

Review Kérastase Blond Absolu

Review Kérastase Blond Absolu

Kérastase Blond Absolu – the care line for blondes – has been hyped for years. Justified or not? We have the answer!

Frau packt Weihnachtsgeschenke ein

DIY Advent Calendar Magic

If you’re still lacking ideas for filling an Advent calendar, we hope this will inspire you.

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beauty-Tip: cleanse and moisturize your face

Beautiful skin starts with the right care for your face! Your skin will love this skincare routine!

Frau mit roten Haaren die durch die Luft fliegen

Red hair, don’t care! Die beste rote Haarfarbe

Red is the trendy and always an eye-catcher. We’ve taken a closer look at the best red hair colors just for you.

Maria Nila Haarprodukte

Tutorial: How to use Maria Nila Colour Refresh

Quickly refresh your hair color? With the Maria Nila Colour Refresh application, this is easy to do at home. The result lasts for 4–10 hair washes. Find out more here!

5 tips to tame unruly hair

5 tips to tame unruly hair

April, April does whatever it wants! Does your hair too? Here are our 5 tips for taming unruly hair.

Frau wo eine Strähne ins Gesicht hängt

3 tips against dandruff: what does really help?

Fed up with dandruff? Here are 3 tipps what you can do about dandruff.
Vorher-Nachherbild von nicht geglätteten und geglätteten Haaren

Steam Hair Straightener: Does it live up to the hype?

Is a steam straightener better for your hair? Does it really live up to its promises? We tested it for you – here are our experiences with it!

Beach Waves

Beach Waves with a straightener – DIY instructions

They’ve been a trend for a long time and probably will never go out of style: beach waves. In this blog post, we’ll show you how to create them with a flat iron.